Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FMV Frekvenciamérő, Számláló javítása (TR-5284)
Lapozás: OK   1 / 2
(#) ha6qt hozzászólása Nov 24, 2019 /
 
Tisztelt Fórumtársak,

Van egy FMV TR-5284 (1.2GHz) frekvenciamérő, számláló a birtokomban.
A készülék azt követően romlott el, hogy 10 évig állt egy dohos helyiségben, mindenféle használat nélkül, még az előző tulajdonosánál.

Hibajelenség:
Bekapcsolás után a kijelző 8888.8.8.8GA (ez a "GA" valószínűleg szegmens hiba, és talán szintén 88 szeretne lenni).
Sajnos semmilyen kezelőszervre nem reagál, a hátsó kapcsolók állásának változtatására sem.
Egy apró életjel van, ha a bemenetet átkapcsolom 60MHz-ről (Input A) 1.2GHz-re (Input B),
akkor felkapcsol még egy tizedespontot a kijelzőn, tehát 8888.8.8.8.GA jelenik meg.

Először a tápkörre, és annak kondenzátoraira gyanakodtam, de sajnos minden táp kimeneten rendben vannak a feszültségek.

Mit javasoltok, hogyan tovább?

A hibakeresést kissé megnehezíti, hogy csak és kizárólag hétvégén vagyok a készülék közelében, így tanácsaitokat csak egy hét elteltével tudom majd követni.
Amire gondoltam, hogy a tápegység látszólagos működőképességétől függetlenül ki fogom cserélni a készülék összes (mérőpanelen is fellelhető) elektrolit kondenzátorát. Mit gondoltok erről a lépésről?

Hamarosan mellékelni fogok két képet, kérem, ellenőrizzétek le nekem, hogy minden szükséges panel benne van-e?

Köszönettel:
Attila
(#) Hp41C válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
A leírása letölthető innen.
(#) ronin75 hozzászólása Nov 24, 2019 /
 
Az összes elkot nem cserélném, szerintem felesleges. Inkább átnézném alaposan a nyákot, csatlakozásokat, kapcsolókat, stb. hogy a párás, dohos környezet mit okozott.
Ha a tápok megvannak, megnézném van-e órajel. Ez a sok nyolcas olyannak tűnik mintha a led szegmens teszt funkció lenne beragadva. (Nem tudom, hogy milyen felépítésű, ledes kijezős, TTL áramkörös, stb.).
(#) ha6qt hozzászólása Nov 24, 2019 /
 
Íme az ígért képek.

Ha van lehetőségetek, kérem nézzétek meg a saját műszeretekben, hogy ezen panelek vannak-e benne, és ilyen sorrendben vannak-e? Nekem kissé gyanús az üres, harmadik slot.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
Úgy tűnik, az időalap, és a vezérlő kártya benne van.
Hp41C linkjéről töltsd le a gépkönyvét, ha lehet nyomtasd ki, és akkor minden kiderül. Egyébként két slot is üres, a negyedik nélkül valószínűleg el leszel, mert az egy IEC (soros port) illesztő kártya.
(#) ha6qt válasza pucuka hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
Rendben, jövő hét végén elolvasom a gépkönyvet, és egyeztetem a készülék fizikai tartalmával.

Ha nem hiányzik semmi, azon az úton fogok elindulni, hogy vajon miért is látunk fullra kihajtott kijelzőt, ahelyett, hogy sötét lenne, vagy éppen butaságokat mutatna?

Fogok jelentkezni.
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Van test üzemmódja, de láthatóan az sem az igazi, mert akkor minden LED -nek világítania kéne. Igen nagy a valószínűsége, hogy hibás, lehet, hogy pont a hiányzó kártya.
(#) ha6qt hozzászólása Nov 30, 2019 /
 
Sziasztok!

Nagyon köszönöm az eddigi kommenteket, ma tudom folytatni a javítást.

Eddig jutottam el:
- Kapcsolási rajz alapján a készülék összes, működéshez szükséges panele meg van
- Elkókat nem cseréltem, műterheléssel pluszban terhelve is tudja a táp a kimeneteit, és a táp mindenhová eljut
- A gépkönyv szerint a hátlapon lévő kimeneten 1MHz mérhető az időalap belső forrásból történő választása esetén. Ez meg van!

- Talán van annak jelentősége, hogy mi történik, ha a kihúzom a benne lévő időalap vagy vezérlő kártyát:
a. Ha egyik kártya sincs benne, akkor az utolsó TIL kijelző egy "F" -et mutat, az összes többi sötét, beleértve a tizedeseket is
b. Ha csak a vezérlő kártya van benne, akkor az utolsó TIL kijelző egy "0" -t mutat, az összes többi sötét, beleértve a tizedeseket is
c. Ha csak az időalap kártya van benne, akkor az utolsó két TIL kijelző egy "0F" -t mutat, az összes többi fullra ki van vezérelve, tehát 8888.8.8.80F látható.
d. Azt az esetet ismeritek, amikor mindkét kártya benne van.

A gépkönyv sajnos nem ír az általatok említett teszt üzemmódról. Akkor is lehetséges, hogy be van ragadva, ha a kijelző képes volt kártyák nélkül egy darab F-et mutatni?
Tudnátok esetleg mondani valamit a további hibanyomozásról a teszt üzemmóddal kapcsolatban?

Köszönöm előre is!
Attila
(#) jano36 hozzászólása Nov 30, 2019 / 1
 
Szia ha6qt
Véletlenül találkoztam a kéréseddel és lehet egy kicsit későn szólok hozzá.
Fonyódi János a Frekvenciamérő alkotója régi barátom ill. volt beosztottam.
A hibakereséshez TTL hibakeresőre vagy oszcilloszkópra lenne szükség. Szerintem még Fonyó barátom sem tudna egyértelmű választ adni. Ahogy az angol mondja Step by Step csak sorban.
Tekintettel arra, hogy a kijelzővel van a legfőbb gondod a mellékelt szöveg szerint a kijelző áramkőr
42. 43. 44. számú bemenetén ellenőrizd, hogy kapnak e ezen bevezető pontokon vezérlő jeleket, ha nem akkor kell visszafelé méregetve a hiba helyét megtalálni.
És onnan folytathatjuk a hibakeresést.
Egyébként Fonyóval 91-ben találkoztam utoljára és búcsúzóként megajándékozott a TR 5289 típusú 100 MHz-es időmérő és számláló műszerrel. Lásd fotó. Amint látható kettő bemenete van ezekkel nagy pontossággal mérhető egy impulzus szélessége, a fel vagy lefutó élről való indítás külön állítható.
A műszerhez kaptam egy 1.3 GHz-es előosztót és egy fix 20dB osztót.
Ha valakit érdekel ez a műszer keressen privátban.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
(#) ha6qt válasza jano36 hozzászólására (») Nov 30, 2019 /
 
Kedves Jano36,

Egyáltalán nem késői a válaszod, nagyon lassan haladok a javítással időhiány miatt. Ma este megnézem, hogyan reagál a kijelző, ha megfosztom a bemenő jeleitől.

Sajnos csak egy frekvenciamérőm van csak itthon, a munkahelyemre nem vihetem be, pedig ott Agilent eszközökkel dolgozom.

Attól félek, hogy a felajánlott műszered túl drága volna nekem, de rád írok, hátha egyezik az elképzelésünk. Mindenesetre csodás műszer, nagyon szeretem az FMV termékeit, még kikapcsol üzemmódban is megcsodálni.

Attila
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
(#) ha6qt válasza ha6qt hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Időközben kimértem a kijelzőt, elvártak szerint működik.

Viszont nem is figyeltem arra eddig, hogy a mintavételezést mutató GATE LED egyáltalán nem villog. Most ezen az úton megyek tovább.
(#) Simon Balázs válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 21, 2020 /
 
Szia! Sikerült megcsinálni a készüléket? Én is ugyan ezzel a hibával találkoztam.
(#) ha6qt válasza Simon Balázs hozzászólására (») Szept 23, 2020 /
 
Szia!

Sajnos nem, több napot, hetet szenteltem a hibakeresésre, de nem ment.
Egy oszcilloszkóp kellene a javításhoz, de még nem volt időm bevinni a céghez.

Legutolsó tippem szerint a kijelzőpanelen lévő meghajtó TIL lehet a hibás.

Ha jutnál valamire, légyszi feltétlenül írd meg. Én már arra is gondoltam, hogy idő hiányában, szégyenszemre beadom a Műszerészek Irodagépjavító Szövetkezetébe. Klasszikus, mindenhez értő, régi műszerészcsapat.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2020
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 23, 2020 /
 
Digitális áramkörök javítását jó oszcilloszkóp nélkül el se kezdd. Hacsak nem jól látható hibára akadsz, ol vezeték letörés.
(#) ha6qt válasza pucuka hozzászólására (») Szept 23, 2020 /
 
A munkahelyemen van több Lecroy Teledyne, de nem volt alkalmam megoldani a használatukat.
(#) Simon Balázs válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Szia! Sikerült feléleszteni a gépet. Nekiestem a gelkás módszerrel sok sok eredménytelen óra után. Majd el jutotam a hátsó in ext kapcsolóhoz. Kicseréltem a dfm129-15 panelen jobboldalt a középső ic-t 7400 vagy k155la3 majd a kapcsolóba kontaktspray és megy is.
(#) ha6qt válasza Simon Balázs hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Köszi az infót, hétvégén én is megpróbálok ránézni újra.
(#) ha6qt válasza Simon Balázs hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Ma kicsit foglalkoztam vele, a kapcsolót megpucoltam, holnap kicserélem én is az SN7400-t.

A Gelkás módszer mit is jelent egyébként?
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 10, 2020 /
 
Ha az SN7400 orosz megfelelője van benne, a csere mindenképp indokolt.
(#) ha6qt válasza pucuka hozzászólására (») Okt 10, 2020 /
 
Köszi minden tippet, jól jön!

A Simon Balázs által említett helyen (jobb oldalt, középen) nekem egy eredeti 7400 van. Jövő héten vásárolok belőle egy marékkal, és kicserélem az adott pozícióban lévő eredetit, illetve ha ez nem vezet eredményre, az orosz változatokat is.

Off topic: A 7400 kifejezetten az az IC, amiből régen egy csomó volt itthon, eredeti műanyag sínben tárolva, de elajándékoztam. Rendesen megdöbbentem azon, hogy most egyet sem találtam, és boltba kell menni érte. Ez nekem majdnem olyan, mintha BC182-ért kellene boltba menni.
(#) ha6qt válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Még egy gyors kérdés. Bár ez már szőrszálhasogatás, de egy rövid kérdést megérhet.

A Konthaelektroban szoktam vásárolni, mert ez esik legjobban útba. Azt látom, hogy manapság már sokféle 7400-t árulnak.

Náluk is háromféle van:
7400 MEV (7400PC)
7400 SIGNETICS (7400)
7400 TEXAS (SN7400N)

A készülékben Texas van eredetileg, viszont a mai kínálatban a legolcsóbb és legdrágább 7400 ára között kb. tizenötszörös szorzó van.
Érdemes az eredetit venni, és a TI-t gazdagítani, vagy jó nekünk a magyar MEV is? Én szívesen támogatnám a hazai termelésből származó készletek felhasználását.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2020
(#) jano36 válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 2
 
Szia ha6qt!!!
Noha nem szeretek hozzászólni a hobbielektronikához, most mégis megteszem.
Utolsó kérdésedre nem kaptál választ, igy válaszom a MEV minden TTL IC-nél alkalmazható.
Az Oroszoknál találkoztam olyannal, hogy elvoltak cserélve a kivezetések.
A TR 5283-as iránt zaky érdeklődik, és kérdéseket tett fel a TR 5283-assal kapcsolatban.
Ő vette a fáradtságot s kinyomozta, hogy Kálnay Rudolf (elektrorudy) még időnként jelentkezik, továbbá kinyomozta, hogy Makai Lajos (osztályvezető) is régebben írogatott a hobbi elektronikán Ő tette közzé az elektrotanyán a DFM leírásokat.
Kálnay Rudin keresztűl eljutottam a Makai Lajoshoz, s rajta keresztül a Fonódihoz.
Fonóval tegnap beszélgettem a régi szép időkről közel kettő órát.
A fenti hosszú bevezető után, nincs felhatalmazásom, hogy kiadjam adataikat, de megkérdezhetem Őket. Írd össze a problémáidat s ezeket eljuttatom a Fonóhoz esetleg összehozlak vele.
Üdv.
(#) elektrorudi válasza jano36 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Szervusztok!
Csak egy apró pontosítás: a nick nevem elektrorudi (y nélkül), és alig akad 1-1 nap, amikor nem olvasom a fórumot (ez akkor van így, ha a melóval nagyon elvagyok havazva, mint most is). A többi szín tiszta igazság.
(#) jano36 válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 2
 
Szervusz Rudi!
Bocsi a családi neved végéről szedtem az Y-t s tettem ide..
Hát akkor elolvastad a Fonóval kb. annyit beszélgettem, mint a minap Veled.
A Lajossal szintén egy jó hosszú beszélgetésem volt.
Utálok írni, Még kazy-val van hátra egy beszélgetésem s az FMV-t bezárom.
Majd a kazy-val való egyezkedés után felhívlak s beszámolok ahogy Te írta valaha a Fonyó-ról

Üdv.
(#) ha6qt hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
Szia Jano36, Szia Elektrorudi,

Köszönöm, hogy írtál, írtatok!

A problémát már jó ideje nyomozom a készüléknél. Budapesten dolgozom, amikor hazajövök a vidéken lévő amatőrsarokba, akkor tudok vele foglalkozni.
A probléma továbbra is az a készülékkel, hogy bekapcsoláskor a 8888.8.8.8GA karaktersor látható a kijelzőn, semmi mást nem csinál, a GATE led egyáltalán nem villog.

Amit eddig megcsináltam:
- Tápok rendben
- 1MHz jel eljut az időalapkártyáról a megfelelő helyre (első SN7400 a vezérlőkártyán), a hátlapi kapcsoló internal állásában. Ahogy egy amatőrtársunk itt javasolta, kicseréltem ezt az SN7400-t, sajnos nálam nem javult meg tőle a készülék.

A sokak által linkelt, interneten elérhető FMV TR-5284 kapcsolási rajz hátránya, hogy az időalap kártya kapcsolási rajza csak félig van meg a dokumentációban. Interneten sajnos nem találtam olyat, ahol teljes egészében meglenne.
(#) jano36 válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 31, 2020 / 1
 
magán
(#) ha6qt válasza jano36 hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) nyamnyam hozzászólása Nov 29, 2020 /
 
Üdv mindenkinek

Nekem van egy olyan problémám hogy van egy TR-5258 típusú frekvencia mérő és elég hiányos és keresem hozzá a kapcsolási rajzát , ha valaki tudna ebben segíteni azt nagyon szépen megköszönöm .
(#) jano36 válasza nyamnyam hozzászólására (») Nov 30, 2020 / 1
 
Túl nagy a File direktben nem feltölthető. eMail címed?
(#) jano36 válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 30, 2020 / 1
 
Légyszi hívj fel
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem