Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FMV Frekvenciamérő, Számláló javítása (TR-5284)
Lapozás: OK   1 / 1
(#) ha6qt hozzászólása Nov 24, 2019 /

Tisztelt Fórumtársak,

Van egy FMV TR-5284 (1.2GHz) frekvenciamérő, számláló a birtokomban.
A készülék azt követően romlott el, hogy 10 évig állt egy dohos helyiségben, mindenféle használat nélkül, még az előző tulajdonosánál.

Hibajelenség:
Bekapcsolás után a kijelző 8888.8.8.8GA (ez a "GA" valószínűleg szegmens hiba, és talán szintén 88 szeretne lenni).
Sajnos semmilyen kezelőszervre nem reagál, a hátsó kapcsolók állásának változtatására sem.
Egy apró életjel van, ha a bemenetet átkapcsolom 60MHz-ről (Input A) 1.2GHz-re (Input B),
akkor felkapcsol még egy tizedespontot a kijelzőn, tehát 8888.8.8.8.GA jelenik meg.

Először a tápkörre, és annak kondenzátoraira gyanakodtam, de sajnos minden táp kimeneten rendben vannak a feszültségek.

Mit javasoltok, hogyan tovább?

A hibakeresést kissé megnehezíti, hogy csak és kizárólag hétvégén vagyok a készülék közelében, így tanácsaitokat csak egy hét elteltével tudom majd követni.
Amire gondoltam, hogy a tápegység látszólagos működőképességétől függetlenül ki fogom cserélni a készülék összes (mérőpanelen is fellelhető) elektrolit kondenzátorát. Mit gondoltok erről a lépésről?

Hamarosan mellékelni fogok két képet, kérem, ellenőrizzétek le nekem, hogy minden szükséges panel benne van-e?

Köszönettel:
Attila
(#) Hp41C válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 24, 2019 /

A leírása letölthető innen.
(#) ronin75 hozzászólása Nov 24, 2019 /

Az összes elkot nem cserélném, szerintem felesleges. Inkább átnézném alaposan a nyákot, csatlakozásokat, kapcsolókat, stb. hogy a párás, dohos környezet mit okozott.
Ha a tápok megvannak, megnézném van-e órajel. Ez a sok nyolcas olyannak tűnik mintha a led szegmens teszt funkció lenne beragadva. (Nem tudom, hogy milyen felépítésű, ledes kijezős, TTL áramkörös, stb.).
(#) ha6qt hozzászólása Nov 24, 2019 /

Íme az ígért képek.

Ha van lehetőségetek, kérem nézzétek meg a saját műszeretekben, hogy ezen panelek vannak-e benne, és ilyen sorrendben vannak-e? Nekem kissé gyanús az üres, harmadik slot.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 24, 2019 /

Úgy tűnik, az időalap, és a vezérlő kártya benne van.
Hp41C linkjéről töltsd le a gépkönyvét, ha lehet nyomtasd ki, és akkor minden kiderül. Egyébként két slot is üres, a negyedik nélkül valószínűleg el leszel, mert az egy IEC (soros port) illesztő kártya.
(#) ha6qt válasza pucuka hozzászólására (») Nov 24, 2019 /

Rendben, jövő hét végén elolvasom a gépkönyvet, és egyeztetem a készülék fizikai tartalmával.

Ha nem hiányzik semmi, azon az úton fogok elindulni, hogy vajon miért is látunk fullra kihajtott kijelzőt, ahelyett, hogy sötét lenne, vagy éppen butaságokat mutatna?

Fogok jelentkezni.
(#) pucuka válasza ha6qt hozzászólására (») Nov 25, 2019 /

Van test üzemmódja, de láthatóan az sem az igazi, mert akkor minden LED -nek világítania kéne. Igen nagy a valószínűsége, hogy hibás, lehet, hogy pont a hiányzó kártya.
(#) ha6qt hozzászólása Nov 30, 2019 /

Sziasztok!

Nagyon köszönöm az eddigi kommenteket, ma tudom folytatni a javítást.

Eddig jutottam el:
- Kapcsolási rajz alapján a készülék összes, működéshez szükséges panele meg van
- Elkókat nem cseréltem, műterheléssel pluszban terhelve is tudja a táp a kimeneteit, és a táp mindenhová eljut
- A gépkönyv szerint a hátlapon lévő kimeneten 1MHz mérhető az időalap belső forrásból történő választása esetén. Ez meg van!

- Talán van annak jelentősége, hogy mi történik, ha a kihúzom a benne lévő időalap vagy vezérlő kártyát:
a. Ha egyik kártya sincs benne, akkor az utolsó TIL kijelző egy "F" -et mutat, az összes többi sötét, beleértve a tizedeseket is
b. Ha csak a vezérlő kártya van benne, akkor az utolsó TIL kijelző egy "0" -t mutat, az összes többi sötét, beleértve a tizedeseket is
c. Ha csak az időalap kártya van benne, akkor az utolsó két TIL kijelző egy "0F" -t mutat, az összes többi fullra ki van vezérelve, tehát 8888.8.8.80F látható.
d. Azt az esetet ismeritek, amikor mindkét kártya benne van.

A gépkönyv sajnos nem ír az általatok említett teszt üzemmódról. Akkor is lehetséges, hogy be van ragadva, ha a kijelző képes volt kártyák nélkül egy darab F-et mutatni?
Tudnátok esetleg mondani valamit a további hibanyomozásról a teszt üzemmóddal kapcsolatban?

Köszönöm előre is!
Attila
(#) jano36 hozzászólása Nov 30, 2019 /

Szia ha6qt
Véletlenül találkoztam a kéréseddel és lehet egy kicsit későn szólok hozzá.
Fonyódi János a Frekvenciamérő alkotója régi barátom ill. volt beosztottam.
A hibakereséshez TTL hibakeresőre vagy oszcilloszkópra lenne szükség. Szerintem még Fonyó barátom sem tudna egyértelmű választ adni. Ahogy az angol mondja Step by Step csak sorban.
Tekintettel arra, hogy a kijelzővel van a legfőbb gondod a mellékelt szöveg szerint a kijelző áramkőr
42. 43. 44. számú bemenetén ellenőrizd, hogy kapnak e ezen bevezető pontokon vezérlő jeleket, ha nem akkor kell visszafelé méregetve a hiba helyét megtalálni.
És onnan folytathatjuk a hibakeresést.
Egyébként Fonyóval 91-ben találkoztam utoljára és búcsúzóként megajándékozott a TR 5289 típusú 100 MHz-es időmérő és számláló műszerrel. Lásd fotó. Amint látható kettő bemenete van ezekkel nagy pontossággal mérhető egy impulzus szélessége, a fel vagy lefutó élről való indítás külön állítható.
A műszerhez kaptam egy 1.3 GHz-es előosztót és egy fix 20dB osztót.
Ha valakit érdekel ez a műszer keressen privátban.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
(#) ha6qt válasza jano36 hozzászólására (») Nov 30, 2019 /

Kedves Jano36,

Egyáltalán nem késői a válaszod, nagyon lassan haladok a javítással időhiány miatt. Ma este megnézem, hogyan reagál a kijelző, ha megfosztom a bemenő jeleitől.

Sajnos csak egy frekvenciamérőm van csak itthon, a munkahelyemre nem vihetem be, pedig ott Agilent eszközökkel dolgozom.

Attól félek, hogy a felajánlott műszered túl drága volna nekem, de rád írok, hátha egyezik az elképzelésünk. Mindenesetre csodás műszer, nagyon szeretem az FMV termékeit, még kikapcsol üzemmódban is megcsodálni.

Attila
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
(#) ha6qt válasza ha6qt hozzászólására (») Dec 1, 2019 /

Időközben kimértem a kijelzőt, elvártak szerint működik.

Viszont nem is figyeltem arra eddig, hogy a mintavételezést mutató GATE LED egyáltalán nem villog. Most ezen az úton megyek tovább.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu