Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   185 / 188
(#) jano36 válasza pipi hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Szervusz pipi!
Idézlek:
„Indokolt, vagy nem, nézd meg a gyártó adatlapját mint mond a kondikról, és akkor látod hogy kell vagy nem, illetve mekkora kondi szükséges”
Nem tartalak kényszeres hozzászólónak, de most egy kissé megleptél.
Elküldtél a texas honlapjára, ahol a 78xx 79xx felhasználási lehetőségek egész sorát bemutatták.
Elolvastam balról jobbra, jobbról balra, fentről le lentről fel, de sehol nem találtam az alkalmazandó kondikkal kapcsolatban egy betűt sem.
Egy dolog volt feltűnő, hogy minden kapcsolásban a bemeneten 330nF a kimeneten 100nF volt megadva.
Ebből egy dolgot tudtam következtetni, a kimeneti kondi értéke 1/3-a legyen a bemeneti kondinak.
Erre gondoltál?
Viszont rendkívül érdekesnek találtam a kettős tápegységet, ahol a 78-as bemenetére 330nF a 79-es bemenetére 2200µF-ot tettek.
Foglalkoztak a diódával is, megfogalmazásuk szerint a bemeneti zárlat tönkreteszi az eszközt s ezt elkerülendő diódát kell alkalmazni. Még egy kitétel van, csak 6 Volt fölötti áramköröknél kell alkalmazni.
Üdv.
Utószó: A google keresőbe beírva „dual voltage regulator”, számtalan kritizálható példát találni s
meglepő módon mindegyik működik.
(#) Gafly válasza jano36 hozzászólására (») Okt 21, 2020 / 1
 
@jano36:
Idézet:
„Azért nem tudom megállni, hogy egy kicsit piszkáljalak.”

Ennél nagyobb örömben ne legyen részed, mondta volna az apám.
@hadihajos:
Ha tényleg ennyire nem értesz hozzá/nincsen rá pénzed, akkor szivesen segitek/akár megcsinálom ingyen. Én is leszek nyugdijas (már ha megélem).
(#) pipi válasza jano36 hozzászólására (») Okt 21, 2020 / 1
 
Pedig ottan van. csak átsiklottál rajta. Nem az 1/3 a lényeg, hanem hogy a stabilitás/nagyfrekis gerjedés miatt jó kondi kell (tantál/kerámia) kell a bemenetre/kimenetre (ha van, a bemeneti puffer mellett is), a lehető legrövidebb madzaggal, kvázi közvetlen a lábra...

However, it is recommended that the regulator
input be bypassed with capacitor if the regulator is connected to the power supply filter with
long lengths, or if the output load capacitance is large. An input bypass capacitor should be
selected to provide good high frequency characteristics to insure stable operation under all
load conditions. A 0.33 µF or larger tantalum, mylar or other capacitor having low internal
impedance at high frequencies should be chosen. The bypass capacitor should be mounted
with the shortest possible leads directly across the regulators input terminals.
(#) pucuka válasza jano36 hozzászólására (») Okt 21, 2020 / 3
 
Tudom, nem tartozom a kedvelt hozzászólóid közé, de engedj meg néhány észrevételt.
Idézet:
„Elolvastam balról jobbra, jobbról balra, fentről le lentről fel, de sehol nem találtam az alkalmazandó kondikkal kapcsolatban egy betűt sem.”

Nem olvastál elég figyelmesen. Az igaz, hogy értékére nézve nincs utalás, ennek az 1/3 észrevételnek sincs alapja, pusztán sommásan vannak megadva az értékek.
A Texas adatlapján a 19. oldalon a 29., és 30. megjegyzésben ott van, hogy miért van rá szükség.
De más gyártó adatlapján is ott van.
Bővebben: Link
A kimeneten levő nagykapacitású kondenzátorral kapcsolatban. Az adatlapon található adat szerint, az áramkör kimeneti impedanciája 1 kHz -en 17 - 19 mΩ, az 1000 µF kondenzátor impedanciája 159 mΩ, tehát kb. tízszer nagyobb, így nem sok értelme van.
A nagyértékű kondenzátor kimeneten való alkalmazása ellen szól az is, hogy ha a bemeneten levő feszültség hamarabb szűnik meg, mint a kimeneti, a szabályzóban levő áteresztő tranzisztor fordított feszültséget kap, amitől előbb utóbb tönkremegy. Abban az esetben ha ez a helyzet fennállhat, célszerű, az áramkört be-, és kimenete közé egy fordított irányú diódát iktatni.
A másik, hogy ide a Low ESR kondi is ágyúval verébre dolog, ezen a helyen a kondi korántsem nincs olyan intenzív igénybevételnek kitéve, mint egy 40 - 100 kHz között működő kapcsoló üzemű tápban.
Az adatlapi kapcsolások feltételezik, hogy az áramkör előtt egy jól tervezett kis belső ellenállású táp van, megfelelő pufferkondival.
A 7912 típusú stabilizátorok bizonyos szempontból gyengébbek, ezért azokban a kapcsolásokban a stabilizátor áramkör szélessávú stabilizálását nagyobb értékű kondenzátorok biztosítják az áramkör közvetlen ki-, és bemenetén.
(#) jano36 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 24, 2020 4 /
 
Szia pucuka!
Valóban nem tartozol a kedvenceim közé, nem szeretem a kényszerhozzászólókat.
Főleg, ha nem ismerik elégé a hozzászólás tárgyát képező eszközt. Lásd Girátor.
Valahogy sántít ez a hozzászólásod is.
Nagyon jó szívvel venném ha Te is és pipi is közzé tennétek az általatok ideálisnak tartott kapcsolást.
Előre is köszönöm:
(#) pucuka válasza jano36 hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 4
 
Nem tudom, mi sántít szerinted a hozzászólásomban. Az adatlapon sommásan oda van írva megjegyzésben, hogy milyen kondenzátorokat kell használni a stabilizátor áramkör be-, és kimenetén. (pipi is ezt írta) A gyártó feltehetően kísérleti úton, vagy nyilvánosságra nem hozott tervezési szempontok alapján határozta meg. Ha nem használod, akkor a gyártó nem garantálja a stabil működését.
Idézet:
„Nagyon jó szívvel venném ha Te is és pipi is közzé tennétek az általatok ideálisnak tartott kapcsolást.”

Az adatlapon (meglehet nem mindegyiken) minden kapcsolás rajta van, amire szükséged lehet, ennél jobbat én nem tudok, ha szükségem van ilyesmire, az adatlapról puskázok.
A kimeneti nagykapacitású kondenzátor esetén előfordulhat, hogy a táp kis terhelése miatt hamarabb sül ki a pufferkondenzátor, mint a kimeneten levő szűrőkondenzátor, aminek következménye hogy a stabilizátor áramkör áteresztő tranzisztora fordított feszültséget kap. Ezt akadályozza meg a dióda.
A girátorral kapcsolatban még elmondanám, hogy kiterjedten használták csöves TV készülékekben a sorfrekvencia stabilizálására reaktancia cső néven. Ha érdekel, járj utána.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2020
(#) pipi válasza jano36 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Egyetértek pucukával. Belinkeltem az adatlapot, benne van. Az adatlapban nem az van hogy a kimeneten legyen x kondi, a bemeneten meg 3x, ha csak ennyi jött le az adatlapból...
Ha nézegetsz "gyári" kapcsolásokat amit mérnökök terveztek, akkor láthatod a "szokásos" kapcsolásokat a 78xx családdal. Én vitázni nem kívánok, részemről a téma lezárva, olyan kondit teszel, vagy nem teszel amilyet akarsz. Majd ha gyártásba/szériába/EMC mérésre viszed a cuccot, akkor kiderül jó, vagy nem.
(#) pucuka válasza pipi hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
A feszültség stabilizátor egy PID szabályzó kör, aminek vannak stabilitási feltételei. Ezek időállandóit állítják be az alkalmazott kondenzátorok.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Okt 25, 2020 /
 
Üdv!

Valaki tesztelte már ezt?

Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Teljesen korrekt.
Két dolgot nem szabad vele ész nélkül csinálni:
- Kondenzátort mérni.
- Kölcsön adni (lásd első pont).
Érdemes megvenni hozzá a plexi dobozt is, illetve szokás még külön kapcsolót is bele barkácsolni (bár a nyugalmi áramfelvétele nem igazán indokolja).
(#) erbe válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
A csatlakozóba nem mindent lehet beledugni, pl. TO 3, TO247, ...
Átlátszó házba építve SMD alkatrészek nem vizsgálhatók. De legalább szép.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2020
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Adapter kérdése...
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Köszönöm!

"Két dolgot nem szabad vele ész nélkül csinálni:
- Kondenzátort mérni."

Mit értesz az ész nélkül mérés alatt? Természetesen ki kell sütni az elkókat, vagy másra gondoltál?
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 25, 2020 / 1
 
Igen, pontosan arra gondoltam.
Szerintem amire való, arra ennyiért teljesen korrekt cucc.
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Köszönöm!

Ráadásul nem aranyáron!
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Csinálj hozzá például három krokodil csipeszes adaptert.
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Tervben van, gondolom minél rövidebbet a mérések miatt.
(#) poles hozzászólása Okt 30, 2020 /
 
Gyakorlati tapasztalatok - elsősorban javítási oldalról érdekelnének: Ki milyen ESR mérőt használ, ajánl?
(A pusztán elvi oldalról kreált, gyakorlatban érdemben nehézkesen használható kacattal volt már dolgom. Azaz legyen alkalmas áramkörben való mérésre, egy esetlegesen nem kisütött pár voltos kondi ne tegye tönkre és ne kelljen mérés közben gombot nyomogatni a harmadik kézzel stb.)
(#) nagyg282 válasza poles hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Szia !
Én három félét is építettem midegyik bevált!
1. egy analóg műszeres csak ESR mér
2.LCM 3 komlett műszer L-C és ESR
3. orosz kapcsolás csak C és ESR de széles méréstartomány
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2020
(#) hinar83 hozzászólása Nov 14, 2020 /
 
Sziasztok.
Napokban elővettem rég nemhasznált LCM3 müszerem és azt tapasztaltam hogy pontatlan lett induktivitás mérésnél, kalibrálva is 1-2mH értéket mutat üresjáratban. Kapacitás mérésnél is pár nanoFarádos érték ingadozik üresjáratban, de nagyobb kapacitást viszont mér. Esr értéket sem mér. Bekapcsolva F0 és a kalibrált érték bagyon eltér a normális tartománytól. C4, C5, C9, C10 illetve az R1, R2, R3, R4 értéke rendben. Hol keressem tovább a hibát?
(#) sany válasza hinar83 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Esetleg oxidáció lehet az érintkezőin. Én elsőre megtisztítanám.
(#) denon888 válasza hinar83 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Célszerű lenne a kapcsolókat ellenőrizni elsősorban.
(#) hinar83 válasza denon888 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Kapcsolókat átkötéssel helyettesítettem, de nincs változás. A rezgőkör egy része kimérve, kivétel az induktivitás. Nyák letisztítva. Pic okozhat ilyen jellegű hibát vagy nem jellemző a meghibásodása? Most megyek kiszellőztetem a fejem a szabadban, később még jelentkezem.
(#) Hp41C válasza hinar83 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
A relé biztosan kapcsol?
(#) hinar83 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Leellenőriztem, működik. Egyre nagyobb bennem a gyanú hogy feszültség alatt lévő kondit mérhettem vele és amiatt viselkedik így.
(#) noris hozzászólása Márc 6, 2021 /
 
Kedves Fórumtársak!
Régen építettem már az LCM3 Műszert (V2)(kitt-ből).
Eddig korrektül működött, és még mindig működik!
Azonban eljött az in circuit mérés ideje!
A kapcsolási rajz egyszerű a mérőfeltéthez.
Viszont alkatrész értékeket sehol sem találtam.
Pl 1µF kondi feszültsége?
schottky értékek(V,A; ns)
22 R Ellenállás teljesítmény, pontosság?
Lehet, hogy volt már szó ezekről ezen a fórumon, de 4.000 + hozzászólás nekem íjesztő.
A keresővel meg nem boldogultam ez ügyben.
Köszönöm a válaszokat előre is!
(#) sany válasza noris hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
A kapcsolási rajzot nem tudod megosztani a mérőelőtétnek?
Könnyebb lenne szerintem mindenkinek.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2021
(#) vargaf válasza noris hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Idézet:
„Viszont alkatrész értékeket sehol sem találtam.”

És ezek után leírod az alkatrészek értékeit!
In-circuit mérés
A 22 Ω 2 W, ott a kapcsolási rajzban a jelölés, a pontossága nem kritikus érték. Az 1 µF kondenzátor feszültsége és pontossága nem kritikus érték, mert a shottky diódával söntölt mérővezetéken 300mV-nál nagyobb feszültség nem lép fel. A Schottky dióda bármilyen lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2021
(#) noris válasza vargaf hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat!
Pont ezekre voltam kíváncsi!

Egy bizonyos alkatrészt nem csak egy mérőszám jellemez.
Azt is odaírtam, milyen értékek hiányoznak(nekem).

Például:
22R- ez oda volt írva, de 2W -ez nem volt odaírva, sem a pontossága.

Viszont a válaszod segít megépíteni. köszönöm!
(#) vargaf válasza noris hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Idézet:
„22R- ez oda volt írva, de 2W -ez nem volt odaírva”

Az ellenállás rajzjele egyértelműen mutatja a teljesítményt, 7-es.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2021

20.gif
    
Következő: »»   185 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem