Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NiMh akku-töltő
 
Témaindító: bolcsy, idő: Máj 2, 2006
Lapozás: OK   51 / 54
(#) elektrorudi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 30, 2020 /
 
Igen, nem lehet probléma. Ha "intelligens" töltő van hozzá, akkor az akku feszültségének maximumát figyeli, az pedig a kapacitástól független.
Másrészt, nem gondolnám, hogy az új akku tényleg 2500mAh-s. Persze ráírni lehet, a tinta mindent kibír. Gyakorlatilag nem valószínű, hogy a térfogategységben töltött energiát megduplázták volna. Legalábbis az általam vásárolt akkuknál ezt tapasztaltam.
(#) rascal válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 30, 2020 /
 
Egy sima ceruza akku is tudja a 2500 mAh-t hosszú évek óta. Inkább az a kérdés, hogy egy akkora kapacitású akku le tudja-e adni azt az áramot, amit a készülék igényel. Ugyan akkora térfogatba, vagy a kapacitás nagy, vagy az áramterhelhetőség (vagy egyik se. )
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
(#) Mate78 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 30, 2020 /
 
Szia,

nem tudom milyen a töltő elektronikája, de van benne egy nyák, amire csatlakozik az akku, meg a motor,elég sokminden van rajta.
A benne lévő eredeti akkuk is AA-sok, meg amit beletennék természetesen azok is.
(#) rockersrac hozzászólása Nov 30, 2020 /
 
Sziasztok! 3 cellás nimh töltő kapcsolást keresek, morzsaporszívóba, ugyanis az eredeti tápja nincs meg, plusz amúgy sem volt a legjobb megoldás.
(#) nedudgi válasza rockersrac hozzászólására (») Nov 30, 2020 /
 
Mekkora, milyen öreg cellák vannak benne?
Durva, de valószínűleg elfogadható megoldás lehet egy TP4056 alapú töltőmodul, esetleg későb egy lítium alapú akku beszerelése. A TP4056 árama állítható, olyanra akár, amit a jelenlegi cellák is tolerálnak. (A 4,2V végfeszültség pont megfelel a 3 NiMH cellának: 3*1,4V. Ha már nem vesznek fel töltést, a TP4056 a beállított áram tizedénélnleáll, ideális Ni alapú celláknak.)
Egyébként az LM317 adatlapjában részletes leírás található egy áramgenerátoros, feszültséghatárolt töltőről.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
(#) rockersrac válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2020 /
 
Nicd cellák voltak benne, lomiban talált morzsaporszívó, most vadi új nimh cellák vannak benne.
(#) rockersrac válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2020 /
 
Az a baj, hogy a motor előtt van 3db sub c cella egymással soros kötésben, máshol meg nincs hely celláknak.
(#) nedudgi válasza rockersrac hozzászólására (») Dec 1, 2020 /
 
Annyira nem fogják bírni a gyűrődést, mint egy NiCd, de egy darabig elmehet a javasolt megoldással.
2012-ben cserélték a Bosch PSR12 csavarozómban a cellákat, NiCd-re, azóta is köszönik, jól vannak.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2020
(#) rascal válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2020 /
 
Rendszeresen használod, vagy van, hogy fél évekre elsüllyeszted?
(#) rockersrac válasza rascal hozzászólására (») Dec 1, 2020 /
 
Nem tudom, még csak nem rég került hozzám.
(#) nedudgi válasza rascal hozzászólására (») Dec 2, 2020 /
 
Havonta használom néhányszor.
(#) rascal válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 2, 2020 /
 
Akkor az életben tartja az akkukat. Nekem az eredeti akkuk tönkrementek a fúrómba, mert 1-2 évente kellett csak, azalatt pedig túlmerültek.
(#) FAZ1 válasza rascal hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Az én kézi fúrós-köszörűs barkács-kombómban is csaknem ugyanez a helyzet.
Bár az akksija még mindig tölthető, de a "teljes töltése" után 2 perc múlva simán meghal.

Elvittem hát a régi akksit a Váci úti AKKU-ELEM Kft. boltjába (Váci út 60-62) általában ott csinálnak akksi újra-pakkolást is, de egyből azt mondták rá - úgy 7-8 ezerbe fog kerülni.
Az egészben csupán az a vicces, hogy valaha az egész gép nem került annyiba!
(pedig a Lidl-ben vettem)
(#) még1MbR hozzászólása Jan 31, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy barátomnak segítek egy orvosi műszer megjavításában. Elveszett a töltője
Az eredeti RJ-45 csatlakozón keresztül meg se próbálom tölteni, mert valami ismeretlen, soros portos vegyes megoldásos dolog volt.
Azt találtam ki, hogy a 6x1,2V 2600mAh NiMH akkupackot (6x GP270AFH) egy mozdulattal kiveszi majd és ráteszi egy általam épített egyszerű töltőre.
Minél egyszerűbb lenne a jó, nem akarom a világot megváltani
Először egy soros áramgenerátorra (260mA) gondoltam, amit egy 9V-os táppal működtetnék, de ez nem oldja meg a feszültség leszabályozást, bár lehet, hogy a 9V-os táp miatt nem tudna túlmenni.

Az lenne a legjobb, ha lenne valami kis aliexpresszes/hestore-os alap panel, amin kis potikkal be tudnám állítani a töltőáramot és leszabályozási feszültséget.

Szóval most olvasok visszafelé a topikban meg nézem a lehetőségeket
Ha esetleg valakinek van csípőből valami jó megoldás erre, megköszönöm, ha beírja.
(#) még1MbR válasza még1MbR hozzászólására (») Jan 31, 2021 /
 
Hopp, már lehet meg is van a megoldás:
https://www.hestore.hu/prod_10037204.html#
(#) Kovidivi válasza még1MbR hozzászólására (») Jan 31, 2021 / 1
 
Ez nem kapcsol le, nem figyel deltaU-t, és az akkupakk hőmérséklete sem érdekli, de még egy sima időre töltést se tud. Ami neked kellene töltő, sajnos nem létezik. NiMh akksit egyébként se lehet korrekten tölteni. Viszont a linkelt cc/cv buck konverter működni fog, csak ne válassz nagy áramot (a kapacitás tizedével számolhatsz és 10 órás töltési idővel), és ne maradjon az akksi napokig a "töltőn".
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 31, 2021 /
 
Idézet:
„ne maradjon az akksi napokig a "töltőn".”

Szomszédnak úgy adtam ilyen célra áramgenerátoros töltőt, hogy adtam hozzá egy tekerős időkapcsolót használati útmutatóval. 7 óra töltést szoktak előírni 1/7 C-vel.
Csak tudnám, miért nem tetszik az "ilyen" a helyesírásellenőrzőnek? Egyébként ez se tetszik neki.: "helyesírásellenőrzőnek"
(#) még1MbR hozzászólása Jan 31, 2021 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a hozzászólásokat, jó ötlet az időzítő!
Sajnos nem lehet kivenni a cellákat és egyesével tölteni, akkor meg lenne oldva egy gyári okos töltővel.
Így maradna ez a megoldás.
(#) bbalazs_ válasza erbe hozzászólására (») Jan 31, 2021 /
 
Persze, mert kötőjellel írják. Vagy újabban külön, az meg nekem nem tetszik
(#) Kovidivi válasza erbe hozzászólására (») Jan 31, 2021 /
 
7 szótagnál hosszabb összetett szavakat kötőjellel kell a szóösszetételnél tagolni? Valami ilyesmi rémlik, mint nyelvtani szabály.
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 31, 2021 /
 
Inkább az a szabály érvényes, hogy három tagból álló összetett szó és amiatt valamelyik tagot külön kellene írni. Szerintem ez így értelmes, ha tagolnák, már nem lenne ugyanaz. Találkoztam már ilyen értelmetlenítő tagolással.
(#) még1MbR válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Köszi, meg is vettem ezt a kis kapcsolást. A 3db potméter közül kettő világos, itt állítom be a max. kimenő feszültséget, illetve a rövidzárás esetén a max. áramot.
A középsőt nem tudtam tökéletesen értelmezni.
A hestore nem ad hozzá leírást, csak egy rajzot, a neten meg ezt találom róla: "4.The charging turn lamp current default is 0.1 times of charging current (current value )"

Most itt csak a led kijelzését lehet állítani, hogy a beállított max. áram tizedénél jelezzen? Mi értelme ennek?
Valamit félreértek... köszönöm a segítséget!

töltö.JPG
    
(#) proli007 válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Hello! Jelzi, hogy vége a töltésnek. Mert ha a beállított áram el kezd csökkenni, az azt jelenti, hogy már a feszültség korlát működésbe lépett.
(#) még1MbR válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Aham, értem, köszi!
Persze már eltekergettem, akkor ezt úgy tudom beállítani, hogy feltöltéskor figyelnem kell az áramot és amikor elérte, akkor tekerem oda.
6db 1,2V-os NiMh cella esetén a 9V-os feszültség plafon nagyjából jó lehet?
Egy doki fogja használni, inkább picit kevésbé legyen feltöltve a pakk, mint esetleg elfelejti és túltöltse.
(#) nedudgi válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Vadonatúj NiMH cellák feszültsége legfeljebb 1,45V. Ez 8,7V, ami az idővel csökken.
Két LiIon cella az eredeti akkuk helyére elképzelhető?
Az eredeti töltő transzformátoros? Egy tekercs, vagy középleágazás, vagy két külön tekercs?
Ha nagy a túltöltés esélye, NiCd, vagy LiFePO4 akkumulátor jobb megoldás lehet. Nikkel alapú cellák töltését hőmérsékletfigyeléssel is szokás megoldani.
(#) még1MbR válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Sajnos nem tudok semmit az eredeti töltőről, újat rendelni meg nagyon drága lenne.
Ilyen az akkupack:
Bővebben: Link
És ilyen a műszer töltője a google szerint:Bővebben: Link
De betekerem akkor 8,7V-ra a feszültség maximumot, az áramot meg mondjuk 250mA-re (2600mAh-s cellák) és szerintem egy időzítővel kombinálva jó eséllyel nem lesz ennek baja.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2021
(#) nedudgi válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Én csak leírtam mindent, ami erre a felállásra eszembe jutott...
(#) még1MbR válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Köszi minden segítséget!
Méregetem most, elérte a 8,7V-ot, leszabályzott, a töltőáram meg visszaesett 50mA-re. Jó lesz ez fapados töltőnek... tudom nem precíz, de sebaj.
(#) eSDi válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Hali!

NiMH akkut konstans árammal töltünk. Nem szabad leszabályozni feszültségszintre.
A legegyszerűbb a 0.1C töltőáram és 12-14 órás töltési idő (a cella öregségétől függően). Ezután abba kell hagyni a töltést, vagy csepptöltésre (0.05C) kell átállni.

Ha ennél gyorsabb töltés kell, akkor bonyolódik a dolog.

-dV/dt töltési módot kell alkalmazni. Ez annyit jelent, hogy a cellafeszültség a teljes töltés elérésekor el kezd csökkenni és ezt a csökkenést kell érzékelni. De ezek a cellák hajlamosak arra, hogy a töltés elején hamar felugrik a feszültség. Így ezt a módot egy bizonyos idő után szabad csak engedélyezni.
Vagy dT/dt mód kell, ami a hőmérsékletet figyeli. Ennél akkor van vége a töltésnek, ha a hőmérséklet emelkedése elérte az 1 v. 2 °C/perc-et.

Mindezek mellet, a celláknak jót tesz, ha minden töltés előtt 0.9V-os cellafeszültségig le vannak merítve.

Illetve szeretik, ha a gyorstöltés a Reflex módszer szerint történik. Hosszabb töltési impulzus után egy nagy, de rövid kisütési impulzus, majd egy kis szünet és kezdődik előröl. Növeli az élettartamot és csökken a töltés közben keletkező hő.
(#) még1MbR válasza eSDi hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm szépen az infókat!
Akkor maradok az állandó 0,1C áramnál és összedobok valami egyszerű hosszú idejű időzítőt.
Ha tudtok ilyen kapcsolást/panelt, megköszönöm.
Gyorsan szétnézek az Aliexpresszen, hátha
Következő: »»   51 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem