Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ultrahangos párásító
 
Témaindító: Zolp, idő: Dec 20, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   14 / 21
(#) TAttila77 válasza Skori hozzászólására (») Dec 2, 2020 /
 
:jumpukk és kojt. Eleinte így kezdődött nekem is.
Melyik áramkörrel bíbelődsz?
A tranyóst be kell hangolni (ha gyengén kojtol a víz, vagy csak bizerélget) Én a 3 menetes tekercsszét-összehúzásával bíbelődtem. Általában alíg kellett hangolni, inkább azt játszottam ki vele, hogy minél több gőzt csináljon. a piezzó alsó fertálya nem lehet vizes, csak a külseje, mert különben úgy tesz, mintha rosszúl lenne hangolva. Én mondom neked!
Ha mostanában unatkoztál és el akarod ütni az idöt valamivel, akkor ez az lesz.
Kezdesz felpiszkálni, mindjárt meg is tervezem layoutban és csinálok egyet én is, ha lelek hozzá ithon jó piezót és főleg tranyót.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
(#) Skori hozzászólása Dec 2, 2020 /
 
Ez amúgy kb. megfelelő működés, vagy lehetne erősebb is?
Bővebben: VIDEO
Bővebben: VIDEO
(#) TAttila77 válasza Skori hozzászólására (») Dec 2, 2020 /
 
Na. Valami kezdődik. /Látom a szkópodat. Kora tavasszal hasonlót akartam venni ithonra, csak valami miatt letettem róla./
Egy apró ventilátorral fújd el a hideggőzt és látni fogod hogy termeli-e eléggé. Egy kicsit erősebb akkor mégjobb. A kis tálka megtelik hideggőzzel és volt hogy a gyengébb piezós áramkör leállt, vagy meggyengűlt az intenzitása. Ha elfújod a gőzt akkor termel megint eleget helyette?
Ha olyan 3-4cm-res víz van felette és a piezó a fenéken csücsűl, akkor nekem olyan 3-4cm-es vízsugár volt felette, mint egy kis szökőkút és a vizsugárnakérdekes nayfrekis sistergő hangja van, abból lép ki a hideggőz is.
Ha a legjobban működik, akkor ki kéne a táladból hömpölyögnie a hideggőznek azasztalodra.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
(#) Skori hozzászólása Dec 2, 2020 /
 
Próbáltam a hatásfokán gyúrni egy kicsit, hogy E osztályban menjen a FET (egyelőre nem sok sikerrel, de talán hasonlít hozzá), viszont így meg nem nagyon tudom 20...30W fölé vinni. Lehet, hogy más FET típus kell majd hozzá.
Az normális, hogy lötyög a víz a pohárban, és a teljesítmény, illetve a piezo feszültsége is ingadozik?
Bővebben: VIDEO
1: Drain, 3: Gate, 2: Piezo
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Dec 2, 2020 /
 
Olyan mintha a piezo rezonanciája, vagy az impedanciája ingadozna, ahogy fröcsög a víz a pohárban.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
(#) tursaba válasza Skori hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Nem tudom Szétszedni. Ragasztott. 5V, 2W, 30ml/óra, az adattábla szerint.
(#) TAttila77 válasza Skori hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Ezért írtam neked tegnap, hogy nem mindegy az sem mekkora a víz magassága, meg az sem, hogy a hidegpára az edényedet kitölti-e teljesen. Én rengeteget kiserleteztem vele. A legjobb hatást nekem akkor tette a piezó, mikor kb. 3-4cm vízszint volt felette. Ha eltaláltam ezt, akkor képes volt a legkevesebb áramfelvételt produkálni, ilyenkor a tranyó sem melegedett nagyon. Gondolom ekkor lehetett rezonancia körűl. Az se mindegy milyen kemenysegu a víz. Leginkább az ilyen parásítók az ioncserélt, vagy dedztilalt vizet szeretik. Nekem a hagyományos ártézi csapvíz hihetetlen gyorsasággal tönkretette a piezó bevonatát. Ez szokott a legnagyobb baj lenni a kozmetikai hídegpárásítók esetén is.
Nekem ithon a párologtatómban 24V-os elektronika van, de kb. 15mm átmérőjű a piezó. Ahhoz képest, hogy elég kicsi, még jól dolgozik, de elmarad a nagy 1”-os lapkáétól. Az áramköre ugyan az, mint aminek rajzát ide tettem. A vízszint kapcsoló arra szolgál általában mindegyiknél, még a kozmetikaiakban is, hogy megakadályozza, hogy a piezó tonkremenjen, mikor ürűl a tartály. Azaz 3-4cm-nél nem lehet alacsonyabb a vízszint a piezó felett.
Ha a víz mennyisége kevés, azt képes felmelegíteni és akkor is rohamosan romlik a hatása. Tehát érdemes minél hidegebb és legalább fél liter vízzel dolgozni. Teljesen másképpen fog működni.
Azt is észrevettem, mikor a piezó nincs rezonancián, vagy a víz melegebb, de az intenzitásának még nem látni hogy gyengül a páratermelés, ilyenkor nagyobb pára cseppekből áll a gőze, ami a készülék körűl az asztalon mindent eláztat. Ez sem jó. Nem szabad, hogy a kifújt hideggőz a készülék környezetében vissza hullva sík felületen eláztassa az asztalt, vagy szőnyeget, stb. Ha jól üzemel akoor a pára lefelé száll igaz, de nem áztatta el a környezetét.
Mást így hirtelen most nem tudok egyebet irni.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) Skori hozzászólása Dec 3, 2020 /
 
A piezo lapkának számít a feszültség hullámformája, azaz szinuszjellel kell meghajtani, vagy nem muszáj? A tranzisztoros meghajtó milyen hullámformájú jelet állít elő?
(#) TAttila77 válasza Skori hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Szia. Nem számít. Látni fogod mikor dolgozik változni is fog. Főleg, ha hidegebb a víz ami jó neki.
Közben ma én is összeraktam a tranyóst.
Itt pedig egy kép, amikor szárazon jár így néz utána ki egy 1"-os 1,65MHz-s lapka:
Ma nem játszottam tovább vele, dd ha szeretnéd holnap rámérrk szkóppal. Hol mérjem meg? A piezón, vagy a BU kollektorán, emiterén??
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) tibibalogh520 hozzászólása Dec 3, 2020 /
 
Sziasztok!
Ilyen piezó lapkákat hol lehet elfogadható áron vásárolni hazai forrásból?
(#) TAttila77 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Tegnap idelinkeltem, visszább olvasol meglátod. de ez volt az:
http://www.piezo.hu/piezokeramia.htm
(#) tibibalogh520 válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Köszönöm szépen!
Ezzel az oldallal valóban találkoztam. Azt hittem, hogy van valami kedvezőbb forrás.
Ezen az áron elég kockázatos házilag kísérletezni. Gondolok arra, hogy víz nélkül tönkre megy a lap, stb...
(#) TAttila77 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Amiket erről tegnap óta írtam mind igaz. Sajnos ennyi a piezó ára. de mit is várnánk egy egyszerű zümmerlapka nem fog nekünk hideggőzt kreálni. Épp ma épíítettem egyeta tegnapi rajzom alapján.
de vehetssz kerti tavi hidegpárásítót is,az készen van, azt is belinkeltem, azok többet tudnak. Bár kisebb a lapka bennük, de sokkal több is van akár. Itt van az előző oldalon.
(#) tibibalogh520 válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Valójában van nekem egy gyári. Az a fajta, amit 10-15 éve árultak, ilyen üveg lavor szerű szobai dekornak.
Csak az egy idő után elkezdett egyre kevesebb ködöt produkálni, aztán már csak rezgette a vizet.
Ha olcsóbb lett volna a lap, meg kockáztattam volna bele egy újat, de az is lehet, hogy az elektronika adta meg magát. Az meg teljesen zárt.
(#) TAttila77 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Hát sz ilyesmit illik desztilált vízzel vagy szűrt vízzel üzemeltetni, mert a vizkövesedést meggyorsítja és ás piezó nem jól dolgozik mint dedztilàlt vízzel. Sokan a kruppos gyerekhez veszik és Salvus vízzel pillanatok alatt tönkreteszik.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) tibibalogh520 válasza TAttila77 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Mi annó, szinpla dekor célból használtuk volna, de nem mondták hogy desztillált vizet használjunk.
Ez lett a vége. Így jártunk...
(#) TAttila77 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
(#) uniman válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Van kedvezőbb forrás...Kiszerelt működő piezzo lapkát is tudok adni, igaz ezek picik... Részletek P.Ü-ben
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) tibibalogh520 válasza uniman hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Az enyémben az a kis drót nélküli korong van ha jól emlékszem?!
(#) TAttila77 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Nekem is az öt piezósban olyan kicsi van. Ha a linkelt oldalon nem találsz, nézz szét vaterán vagy ebayen. Más lehetőség nem nagyon van. Hisz kínai mindegyik. Kicsit ebayről vettem. A tiedben valószínű rugó az egyik érintkező
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) uniman válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Nem figyeltem az előzményeket...ezeknek a lapkáknak 16 mm az átmérőjük.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) tibibalogh520 válasza uniman hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Sajnos, ezek a nyitoott lapkák nem alkalmasak erre a célra a kollégák korábbi leírásai szerint!
(#) uniman válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
A "célt" nem ismerem, de ezekben "generálják" a párát...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2020
(#) tibibalogh520 válasza uniman hozzászólására (») Dec 3, 2020 /
 
Már pedig akkor még is csak alkalmasak erre a célra!
(#) uniman válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 4, 2020 /
 
Ez e célra lett gyártva...

kod.jpg
    
(#) Skori hozzászólása Dec 5, 2020 / 1
 
Sikerült feljebb tuningolni a teljesítményt egy jobb FET-tel, és E osztályú munkapontba is be tudtam állítani, így nem megy 40 fok fölé a hűtőlap. Készítettem egy videót is a működésről, itt kb. 40W-al megy az elektronika (de akár 120W-al tud menni, csak nem mertem úgy járatni sokáig, nehogy szétmenjen a piezo lapka):
Bővebben: VIDEO
Itt pedig a működés közben mért hullámformák:
Bővebben: VIDEO
3: Piezo
1: FET Drain
2: FET Gate
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2020
(#) Skori hozzászólása Dec 5, 2020 / 1
 
A második videót átalakítottam MP4-re:
Bővebben: VIDEO
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2020
(#) tursaba válasza Skori hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Külső generátorral vezérelted a fet gatet?
Nekem a tranzisztoros önrezgő, 12v táppal gyenge.
(#) Skori válasza tursaba hozzászólására (») Jan 8, 2021 /
 
Nem, ez egy önrezgő teljesítmény oszcillátor. Kb. 24V-ról működik jól.
(#) tursaba válasza Skori hozzászólására (») Jan 12, 2021 /
 
Az edény aljába vágott lyukba ragasztottam alulról a lapkát. 1 cm a víz magasság.
Előzőleg szilikonnal vékonyan beragasztottam a gumi keretébe, mert csepegett a víz a tömítetlenség miatt. Lehet, hogy sokat csillapít ?
24V-al (0.5A) csak ~2cm magas, ~1cm széles vízkúp van, alig látható, kevés párával. (55Vpp a lapkán)
Megpróbálom nagyobb táppal, valamint műanyag kupakba ragasztott lapkával.

Saját, vagy publikus a rajz, amit megcsináltál FET-el?
Következő: »»   14 / 21
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem