Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   799 / 958
(#) sany válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 13, 2021 /
 
Különben csak érdekességként tanultuk. Megjegyeztem.
(#) morzsa15 hozzászólása Jan 14, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy kis segitségre lenne szükségem van 3db 9kW elektromos fűtőkalorifer, csináltunk neki egy elosztó szerkényt 5x10mt betáp elmenők 4x4mt. A szekrény belseje egy főkapcsoló, egy mágneskapcsoló ki-be gombal, onnan megy a 3db 3x16A olvadóra plussz egyéb zsalu vezérlés. Betáp rész 10 mkh, elmenők 4 mkh. Az lenne a problémám hogy minden nagyon melegszik a fésűs sin, olvadóbetét foglalatok, mágnes kapcsoló ezek mind kb 70C-ra felmelegszik a vezetékelés olyan 40C körül van. Karolifer adatlapja Ez nem az a teljesitményű csak az adatlap miatt

Mi okozhatja ezt a hibát? Egyszerűen nem tudunk rájönni, kismegszakitóval kérte a megrendelő előszőr arra gyanakodtunk de mint fent irtam már olvadóbetét van benne.

Minden segitséget szivesen fogadok! Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) Ge Lee válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 / 1
 
A körben áram folyik. Az áramkörnek azon szakaszai fognak jobban melegedni amelyeknek nagyobb ellenállása van. A vezeték ellenállása számolható, a kötéseké, egyebeké nem. Mivel azok mint írod melegebbek mint a kábel, ezért azoknak nagyobb ellenállásuk, vagy átmeneti ellenállásuk van. Ezt roppant egyszerűen le tudod ellenőrizni, fogod a multimétert, letekered kisebb méréshatárba, és megméred a melegedő rész két bekötési pontja közt eső feszültséget. Abból, meg az átfolyó áramból meg kiszámolod a veszteségi teljesítményt, ami az adott eszközön elmelegszik. Ha az sok, akkor vagy valami baja van, vagy nem a feladatra való, cserélni kell.
(#) morzsa15 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Persze ez egyértelmű. Csak ez érthetetlen számomra hogy az elmenő részen fázisonként 13A ami igazából nevetségesen kevés és igy fűt, betápon fázisonként 40A. Schneider cuccok vannak benne elvileg nem gagyik. Szerintem máshol van a hiba csak nem tudok rájönni hogy micsoda, pedig egyszerű dolog ez mint a faék.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) pbalazs válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Ha a vezeték 40°C, a szerelvények meg 70°C, akkor a szerelvény melegíti a vezetéket, tehát ott lesz a gubanc. Ahogy Ge Lee mondja, mérj feszültségesést minden szerelvényen.
(#) ferci válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Szia!
Pedig a faék az, amit Ge Lee is írt.. az összes kötési pontot, vezetékszakaszt és mágneskapcsoló ki-be pont feszültségét és az átfolyó áramok szorzatát összeadnád, biztos kiderülne a "hiba".
Talán az sem biztos, a legmelegebb pontok hol vannak, mert van olyan rész, ami elviszi a meleget inkább.
Ha tetszik, ha nem..
(#) morzsa15 válasza ferci hozzászólására (») Jan 14, 2021 / 1
 
Igazából én ezt kizárnám mert ez kétszer van megcsinálva, 2 külön csarnokba és mind a kettőbe ugyan ez a hiba. Foglalatok is 32A mágneskapcsoló 100A főkapcsoló 63A fésűs sin 63A.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) ferci válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
A nagyon melegedő szerelvények biztos "hibára" utalnak. Aztán hogy ez egy "nem igaz" árammérésnek köszönhető vagy kétszer ugyanolyan hibás tervezésnek, az más kérdés.
Csináljatok egy energiamérleget, hányszáz watt marad a szekrényben, aztán csak elhiszitek, hogy baj belül van. Mérni pedig kell és akár több műszerrel is.
(#) mugab válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Szerintem nyitott doboznál mérj hőmérsékletet, átszellőztetve, és egyből kiderül a bűnös...
(#) morzsa15 válasza ferci hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Jelenleg az olvadóbetét foglalatok voltak a legmelegebbek, előtte a kismegszakitók is ugyan ilyen melegek voltak. Nyilván valami belül nem stimmel. Holnap majd méregetek hátha valami kiderül.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Jan 14, 2021 /
 
Sziasztok !

Nem minden réz, ami annak néz ki . 3 x 1.5 MT kábel 9,7 A terhelésen elkezdett "macskásodni", kb 65-70 fokos volt.
(#) elektroncso válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
A problémád szerintem az alulméretezett biztosítékok. A biztosíték működése (legyen szó kismegszakítóról vagy olvadóról mindegy) az áram hőhatásán alapul, vagyis pl. egy 16A-es biztosíték belül saját magát fűti annyira, hogy 16A-nál kapcsoljon. Kismegszakító esetén ez a fűtés egy feltekert huzalellenállás, ami egy bimettallra van tekerve, amikor ez a hő hatására eléggé elhajlik akkor kiold a megszakító. Az olvadóbetétnél pedig maga az olvadószál ellenállása van úgy beállítva, hogy 16A-nál eléggé felmelegedjen ahhoz, hogy kiolvadjon.

Ebből következik, hogy a 16A-es biztijeid 13A állandó áram mellett melegedni fognak, ezt a belül keletkező meleget a fésűs sín és a huzalok valamennyire elvezetik.
Mivel azt írod, hogy 4mm2-es huzalokkal mentetek ki én próbából kicserélném 20A-esre a biztiket, ezzel normalizálódnia kéne a melegedésnek.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) morzsa15 válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Kipróbálom ezt az ötlet-et is. Annyira éppen nem melegszik fel hogy leoldjon de a megszakitó oldala már bebarnul.
(#) morzsa15 válasza proba hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Félre érted, a 3 kalorifernek 3db külön 3p olvadó aljzat van.
(#) hegman válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Mekkora szekrény? CRN?
Meg kell nézni mekkora a disszipációja a szekrénynek. A készülékek maximális disszipációját az acti9 műszaki katalógus megadja, ha nagyobb az össz mint amit a szekrény el tud disszipálni, forszírozott hűtés kell. Vagy nagyobb szekrény.
(#) morzsa15 válasza hegman hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Sima tracon fém elosztó. 400x500 kb.
(#) hegman válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
A Tracon adatát nemtaláltam meg. De kiindulásnak az EATON 500x400x200-as szekrényét alapul véve 35W-ot ad meg, eldisszipálandó teljesítményként 35°C-os környezeti hőmérsékletnél 20°C dT mellett. Azaz a szekrényben van 55°C kinn 35°C.
Ha a készülékek, vezeték össz disszipációja meghaladja ezt akkor ott a hiba.
(#) sany válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Milyen messze vannak az elosztótól a berendezések?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
(#) tothgyula hozzászólása Jan 15, 2021 /
 
Deltába van kötve egy-egy kalorifer vagy pedig 2 fázisra?Rajzot tudsz feltenni a kaloriferről?
Mérni kellene hurokellenállást a betápnál és a végpontokon.A kötőelemek (sorkapcsok)áramerőssége nem lehet kisebb az adott ágban folyó áramnál.
(#) tothgyula hozzászólása Jan 15, 2021 /
 
Bocsi, de most néztem a rajzot. Csillagba van kötve. Így szimmetrikus a terhelés. Tehát asszimetrikus terhelés kizárva!Kiszámítva így a vonali áramot (mely jelen esetben megegyezik a fázisárammal),cos fi=1 esetén 67,5A. A 27kW egyidejű terhelést figyelembevéve.Ez már jelentős terhelés, a kötésekre és a vezeték keresztmetszetre tekintettel kiszámítanám a feszültségesést is.
(#) Ge Lee válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 15, 2021 / 1
 
Hogy gagyi vagy sem az manapság már elég relatív. Van egy mezei 16A/250V-os billenőkapcsoló, amin 2,5A-nél esik már 220mV feszültség. Szétbontva a belseje az olyan, hogy én felakasztanám magam ha ilyet terveznék és gyártanék. Ha egy fél gombostűfejnyi érintkező felület van akkor sokat mondtam, és annak az anyaga is a vicc kategória. És ez még új, nincs még oxidréteg se rajta, idővel az is lesz. Szóval nem kell csodálkozni semmin.
Mérd meg hogy a melegedő részen mekkora feszültségesés van, meg fogsz lepődni.
(#) ötfelezős válasza tothgyula hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Bocs, de az a 67,5 A nem igazán jön össze. 9 kW 3 fázison az 13 A meg a reszli vonali áram.
(#) proba válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 15, 2021 / 1
 
Szerintem ő is belefutott a 3*9kW az nem egy szekrényre vonatkozik, hanem 3-ra.
(#) tothgyula hozzászólása Jan 16, 2021 / 1
 
T.Ötfelezős4
Igazad van, elnézést. 27kW-ot figyelembevéve kb:39A Számítási hibát követtem el a számológépemmel.Köszi a kiigazítást!
(#) morzsa15 válasza tothgyula hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
Tettem be egy ventilátort a szekrénybe igy hüvösen tart mindent.
(#) hegman válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
Gondoltam, én már többször találkoztam ilyennel. Azóta nézem ezeket, kalkulálok erre.
(#) sany válasza hegman hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
És ilyenkor egy ventilátor megoldás?
(#) morzsa15 válasza sany hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
Nyilván van egy határ ahol már az sem megoldás.
(#) hegman válasza sany hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
Ha nem meghibásodás, vagy hibás szerelés következménye a melegedés.
És ez is csak abban az esetben, ha az üzemi normál készülék disszipációt a ventilátor által szállított levegő ki tudja vinni az elosztóból.
Minden gyártónak van méretező szoftvere, vagy MSZ EN 61439 szerinti tipizált szerelési utasítása. Ha az utóbbit betartod nem kell méretezni, mert a gyártó által megadott szabályok mellet nem melegedhet túl az elosztó.
(#) Joe_001 válasza morzsa15 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Szia!
Van ahol Klíma is van ekkora elosztóra zárt térben. Elsősorban a szünetmentesek kondenzátorai élettartamának a növelésére. Nagyon drágák, és 80EFt is van egy, és 8-12 db egy online szünetmentesben. A gyártó által megadott paraméterek szerint 3-4 évet lehet nyerni a cseréjükön, az kiadja egy nagyobb klíma árát is.
Következő: »»   799 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem