Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motor forgásirányának megváltoztatása
Lapozás: OK   14 / 15
(#) gabesz34 válasza Tomi111 hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Rendben köszönöm.
(#) gabesz34 válasza VIM hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Szia, most érkeztem el még csak a fázisforditos nyomogombokkal foglalkozni,erősítést kérek hogy ez a rajz igy jó-e? Elvileg jó.
Köszönöm
(#) mate12 hozzászólása Jan 20, 2021 /
 
Üdv. Olyan problémám lenne, hogy van egy esztergagépem azon 380/220v 1450fordulatú vilanymotor van, ezt meg lehet oldani, hogy 220v-ról működjön(nincsen freki váltóm)? A gépen van egy mágnes kapcsoló és egy 3 álású irányváltó kapcsoló. Ha ez nem vagy nagyon körülményesen oldható meg akkor van egy 220v os egyfázisú vilanymotorom is, ennek hogyan tudnám meg oldani a forgás írány váltását a mágnes kapcsolóval és a 3 álású kapcsolóval? Kezdő vagyok a témában, holnap csatolok képeket mik vannak, hogyan vannak be kötve a jelenlegi motoral. Egy pici rá látásom van a dolgokra egyébként. Nagyon köszönöm a segítséget.
(#) Joe_001 hozzászólása Jan 20, 2021 /
 
Szia!
Van 1/3 frekiváltó is. Ennél az irányváltás kapcsolóval történhet. Nem megoldás?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2021
(#) proba válasza mate12 hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
A jelenlegi motorodat átkötöd 230V állásba. egyik kivezetés fázis, másik kivezetés nulla, a harmadikra egy kondenzátor ( motor teljesítménytől függően, 20-50uF) a kondi másik vége meg vagy a fázisra vagy a nullára, forgásiránytól függően. Ha elég erős, megy szépen, akkor öröm, ha morog, de megy, akkor a kondenzátor értéket nem találtad el, ha meg nagyon gyenge akkor az a motor erre nem alkalmas.
(#) erbe válasza mate12 hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Mint proba írta, először megpróbálod külön kondival. Majd a motort deltába kötve bekötöd az irányváltó kapcsoló után és a kondit a kapcsoló elé a fázis és az üresen maradt harmadik pont közé. Végignézed itt a rajzokat, találsz ilyen bekötést.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2021
(#) Alkotó válasza gabesz34 hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
A be gombokat kereszt-reteszelted, de a mágneskapcsolók nem maradnak bekapcsolva. Kell egy "öntartó" segédérintkező a be gombok záróérintkezőjével párhuzamosan.
(#) erbe válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Lehet, hogy megakadályozta a járvány. Nem járt itt 9 hónapja.
(#) toggyuri hozzászólása Ápr 12, 2021 /
 
Sziasztok!

Sima mikrosütőben alkalmazott 220 V AC lassítóáttételes, két kivezetéses, szinkron motor forgásirányát hogyan lehet elektronikus úton (kapcsolhatóan) megváltoztatni? Néha magától is változik az irány ki be kapcsoláskor, de szeretném, ha ez irányítottan menne. Csatolok egy képet... nem mikróban szeretném használni... ott mindegy.

Köszönöm szépen!

FMO126.jpg
    
(#) Peter65 válasza toggyuri hozzászólására (») Ápr 12, 2021 /
 
Szia!
Nem lehet elektronikusan ezt megoldani. Ott, ahol fontos az irány (pl. mosógépek időkapcsolója), mechanikusan biztosítják, hogy csak egy irányban tudjon forogni.
(#) toggyuri válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Köszönöm...
(#) kerekesbela1919 hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Sziasztok,
Vásároltam egy lengyel AWENTA HRV 100 típusu szellőztető rendszert.
Szétszerelése után megtudtam, hogy egy 100mm-es csőbe szerelhető ventilátor van benne aminek az elektronika tudja változtatni a forgásirányát.
A motorhoz sanjos nem fértem hozzá de 3 madzag lóg ki belőle és 230V-ra működik. A kérdésem az lenne, hogy tudom -e saját elektronikával változtatni a forgásirányt?
Esetleg mit kellene megmérnem, ellenőriznem hogy előbbre jussak ez ügyben.
A másik kérdésem pedig az lenne hogy tudok-e valahol vásárolni ilyen ventilátort? (100mm-es csőbe szerelhető és vátoztatható a forgásiránya).

Egyébként a ventilátor kinézetre igy néz ki: https://www.obi.hu/ventilatorok/obi-ventilator-system-100-csobe-sze...987113 de az obi oldalán egyértlmüen leirják, hogy
"alkalmas levegő be- és kivezetéséhez, a beépítés irányának megfelelően", ezért ez nekem biztosan nem lenne jó.

előre is köszönom a segitséget.
(#) kaqkk válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ha megváltoztatod a ventilátor forgásirányát nagyon lecsökken a szállított levegő menyisége . Kétféle lapát terveznek és gyártanak , szívó és nyomó ....

Idézet:
„alkalmas levegő be- és kivezetéséhez, a beépítés irányának megfelelően.”
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) ferci válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Szia!
A ( kinézetre ) termékinformáció szerint az 2 vezetékes motor, tehát nem tudod megváltoztatni a forgásirányt.
Amit vásároltál és 3 vezetékes, talán segédfázisos, de akkor kondenzátorról is írnának - vagy csupán egy testkábel (?) a 3. drót.
Ellenállás méréssel tisztázhatod, melyik kivezetés mi.
Ha sikerülne is fordítva pörgetned, akkor is kérdéses a szállított levegőmennyiség a lapátprofil miatt - elegendő-e a fordított pörgetéssel vagy sem.
(#) uniman válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ha bekötöd a leírása szerint (elolvastad?), és hagyod pörögni, rájösz, hogy automatikusan, 60 másodpercenként változtatja a forgásirányát a motor...
Továbbá kéne rajta lennie egy láncos fokozatkapcsolónak, amellyel a 35 és 50m3/ó teljesítmény közül választhatsz. Már amennyiben eredeti a motorja.
Ezen kívül távirányítós "P" változatát is kínálják: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) kerekesbela1919 válasza uniman hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
A "P" változatom van amihez nincsen láncos fokozatkapcsoló és mindent a távirányítóval lehet kapcsolgatni. Szeretném bizonyos feltételek alapján kezelni a berendezést automatikusan. (ehhez viszont meg kell "kerülnöm" az eredeti elektronikát)
(#) kerekesbela1919 válasza ferci hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
A meglévő ventilátor biztosan forog ellenkező irányba is ha megfelelően van vezérelve (és ennek jól vannak kialakivta a lapátjai is.) mivel pont erre a célra van tervezve, csak idegesitő a kezelése. Valahogy automatizálni kellene.

A szellőztető rendszerhez viszont gondolom nem egyedileg gyártanak motrot ventilátorral ezért feltételezem, hogy beszerezhető külön is...
(#) kerekesbela1919 válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Igen én is azt irtam hogy az obi-s ventilátor nem megfelelő számomra. Nekem olyan kell ami nyomni és szivni is tud.. de hasonlóan néz ki mint az obi-s
(#) kerekesbela1919 válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Idézet:
„Kétféle lapát terveznek és gyártanak , szívó és nyomó ....”

Van olyan lapát ami úgy van kialakitva hogy tud szívni is és nyomni is anélkül hogy fizikailag elforgatnánk.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) uniman válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ezt a "P"-t elhallgattad...ahogy most is a lényeget, azaz, hogy mik azok a feltételek.
Ha a távirányító rádiófrekis, és annak nyomogatásával ez elérhető, akkor simán lehet vezérelni akár egy ilyen kütyüvel.
De tanítható távok is vannak...amelyek megtanulhatják a kódokat egyeként. Azok mikrokapcsolóját meg relével lehetne helyettesíteni, ahogy az eredeti távot is át lehet alakítani (ha nem sajnálnád)...
De jó drágán vehetsz hozzá akár egy Cata B-23 RA/C ventilátort...abban olyan motor van.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) teglascs válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Szia,
az ugye egyértelmű, hogy ez a kis szerkezet akkor működik optimálisan, ha a gyárilag beállított program szerint változtatja a forgásirányát? (Tehát ha ehhez hozzányúlsz, akkor a hatásfoka le fog romlani, mert a hőcsere csak részben történik meg.)
Ha ez a készülék úgy működik, ahogy én gondolom.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) kerekesbela1919 válasza teglascs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Szia,
60s -et pörög az egyik irányba, utánna teljesen leáll és 60s -et pörög a másik irányba.Megáll és újból a másik irányba pörög stb.. Ennyi a dolga..
(#) majkimester válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Az OBI-s ventilátorban valószínűleg árnyékolt pólusú 1 fázisú motor van 2 kivezetéssel, annak nem lehet megfordítani a forgásirányát.

Ha a te motorodnak 3 kivezetése van, akkor az egy segédfázisos egyfázisú motor lesz. Mérd meg a 3 kivezetés között az ellenállást. Két tekercs lesz kb. azonos ellenállással sorban kötve. A harmadik vezeték a közös pont. A forgásirány változtatás pedig úgy megy, hogy a két tekercs egyforma, így bármelyik lehet fő vagy segédfázis. A közös pont legyen a nulla. A másik két kivezetést pedig a fázisra kell kötni. Az egyiket közvetlen, a másikat pedig egy üzemi kondenzátoron keresztül. Attól függően melyiket kötöd a kondenzátoron keresztül, más lesz a forgásirány.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) kerekesbela1919 válasza uniman hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Semmit sem hallgattam el. Ki akarom szerelni a ventilátort (motort) és saját elektronikával szeretném meghajtani.

A vásárlás előtt úgy gondoltam, hogy a saját elektronikám majd relével vagy relékkel fogja irányitani, csak kicsit bonyolultabb a dolog mint elsőre gondoltam..

(ha belenyúlok a gyári elektronikába akkor ugrik a jótállás)
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) teglascs válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
....de mindezt úgy teszi, hogy van benne egy hőtároló tömeg (ha olyan, amire gondolok).
Ezt a hőtárolót 60s-ig felfűti a kifújt levegő melegével, beszíváskor viszont a beszívott levegőt felmelegíti ugyanígy.
(#) kerekesbela1919 válasza majkimester hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
köszi, megpróbálom.
(#) kerekesbela1919 válasza teglascs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Igen, olyan amire gondolsz. A lényeg az hogy ha elmegyek munkába reggel és 30 percel később leszakad az ég (esik az eső egész nap) akkor ne hozza be a párával teli levegőt hanem kapcsoljon ki. Mindezt úgy hogy nekem semmihez sem kelljen nyúlnom. Persze milliokért lehet ilyen rendszert venni, de ha egy gagyi rendszert okositok a sajat elvarasaim alapjan akkor sokat tudok sporolni és ehhez csak annyi kell hogy ÉN tudjam változtatni a forgásírányt..
(#) teglascs válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Oké, rendben!
(#) Bakman válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ha már kiszereled a motort, mindegy a garanciának. Fényképezd le a vezérlőt, hátha valaki egyből látni fogja, mire van szükséged. Gyaníthatóan egy mini három fázisú motorról van szó.
(#) uniman válasza kerekesbela1919 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ez esetben megszakítod a ventillátor 230V-os betápját...és "nyugiban" marad!
Ha elmúlik a "veszély", akkor újra visszakapcsolja az elektronikád a 230V-ot...
Következő: »»   14 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem