Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   53 / 65
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Megcsináltam ez alapján, létrejött a mappa és a megosztás is látható, de nem az ssd-re mutat a mappa. Továbbra is az sd kártyára mutat.
Mivel a leírásban 2 tárolóval csinálták, én meg csak 1-el, így kihagytam pár sort:

sudo fdisk /dev/sdb
sudo mdadm --create --verbose /dev/md0 --level=mirror --raid-devices=2 /dev/sda1 /dev/sdb1

Ezekből pedig kivettem a /md0-t mindenhonnan, mert azt nem engedte.
sudo mkdir -p /mnt/raid1
sudo mkfs.ext4 /dev/md0
sudo mount /dev/md0 /mnt/raid1/
ls -l /mnt/raid1/

/dev/md0 /mnt/raid1/ ext4 defaults,noatime 0 1


/etc/mdadm/mdadm.conf
Erre pedig hibát írt ki
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Nem használok Raspberry NAS-t de ha már van egy megostott mappád, már csak egy symlink kell bele ami az SSD-re mutat, én legalábbis azzal kezdeném.

Ha nem működik, van még egy csomó hasonló leírás, valamelyik csak jó lesz.

Megvan az az előny Raspberry Pi esetén, hogy hiba esetén a rendszer kb. 3-4 perc alatt nullázható, szabadon lehet garázdálkodni. Ha van egy jól működő alaprendszered, készíts róla egy-két másolatot. Egy trükk van, az SD kártyát a másolás előtt FAT32-re kell formázni. Bővebben: Link.
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Tegnap üzemeltem be először a raspit, szóval sok minden még nincs rajta, párszor már újrakezdem a konfigurálást. Windowson belül ezt gyakorlatilag egy parancsikon létrehozással meg lehetne oldani, de bárhol nézem csk puttyon keresztül vannak leírások, ami windows után meglehetősen meredek váltás - bár nem megtanulhatatlan

Utánanézek a symlinknek.
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Köszi, remélem boldogulok.
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 21, 2021 /
 
Illetve volna itt még egy dolog. Kikapcsolás után (shutdown) nem mindig bootol be. eddig csak ssd-ről csinálta ezt, de most hogy kapcsolnám be sd kártyáról se csinálja. DHMI-n keresztül csatolok rá képernyőt és totál feke. Puttyal se tudok rácsatlakozni. Egy oprendszer újratelepítés oldja csak meg a problémát.

Miért csinálja ezt?
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Ilyennel találkoztam én is, µSD kártya csere oldotta meg a gondot. Annó könnyű volt kideríteni mert tudtam, hogy nem túl jó az, ami kéznél van (valami távolkeleti beszerzés). Meg vagyok elégedve a SanDisk Ultra kártyákkal, azok még nem rosszalkodtak egyszer sem.
(#) Mate78 válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Én ezt próbáltam egyszer raspberry-n.
NAS image
https://www.openmediavault.org

Kész image van fent, letöltöd, rárakod az SD-re, és kész.
A többi már csak beállítás.Lehet dlna plugint rakni alá, hogy tudj filmezni róla smart tv-n.Úgy emlékszem torrent klienst is lehet rakni rá.
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Na egy másik sd kártyát mondjuk kipróbálok, ezt a kártyát kínából rendeltem, de 20-30 órás nyomtatásokat már csináltam vele 3d nyomtatóval.

Kipróbálom azt a NAS imagét, bár a sajátom is működött, csak a tárolót nem sikerült megosztanom még.
(#) pipi válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Hali!
A soros porton össze kéne kötni egy PC-vel(pl USB-soros konverter) és rs232 terminál programban megnézni mit ír ki bootoláskor...
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Példa programmal tudsz segíteni? nem igazán boldogulok.
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Jan 22, 2021 / 1
 
Úgy látom, van hozzá könyvtár, annak csak meg kell adni az értékeket és elvégzi a konvertálást: Bővebben: Link.
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Az mdadm, /dev/md* és hasonló cuccok akkor kellenek, ha valamilyen software raid-et akarsz csinálni több eszközből (vinyó, ssd). Az md a Multiple Device rövidítése amúgy.
Ha csak egy eszközöd van, akkor magát az eszközt (gondolom /dev/sd*) kell partícionálni és formázni, nem kell semmilyen mdadm és hasonló. A formázott partíciót felcsatolod valahova (vagy felcsatolja automatikusan), és azt a helyet kell a samba konfigban megadni egy megosztásnak. Mert gondolom egy sima samba megosztást akarsz, és nem NFS, iSCSI vagy hasonló dolgot.
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Átnéztem a NAS-os leírásokat, ha jól értelmezem gyakorlatilag csak sambán keresztül megosztják a /media/pi mappát.
Úgy néz ki működik, windowson keresztül látom a megosztást, tudok írno/olvasni onnan, de!

Az SD kártyán, amin a boot is van 3,4GB szabad hely van. A külső tárolóra nem enged ennél nagyobb fájlt másolni (tehát pl 1db 4GB-os fájlt nem tudok rámásolni, de 3db 3GB-ost igen!)

Én windows alatt NTFS-re formáztam a tárolót, úgy tudom azt tudja kezelni a raspbian. ext4 jobb lenne?


Ezen leírás alapján csináltam, de kihagytam belőle gyakorlatilag az egész elejét, csak a mappamegosztást csináltam meg
Ezeket is kihagytam pl:
sudo mount /dev/md0 /mnt/raid1/
ls -l /mnt/raid1/
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Nem tudom, hogy az ntfs3g-nek van-e valami ilyesmi korlátja, de linux alatt érdemes ext filerendszert használni, az natív. Annyi hátránya van, hogy windows-os gépre rádugva nem fogod látni a tartalmát, de legalábbis fel kell tenned valami drivert.
(#) Tyson5 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Én arra gondoltam, hogy /media/pi mappa ugye még az sd kártyához tartozik 3,4GB szabad hely-el, a
/media/pi/rssd pedig már a külső tárolóhoz több tárhelyel. Ezért érzékeli úgy, hogy nincs elég helyem?
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Könnyen lehet, hogy az NTFS formátummal van gond, lásd tbarath hozzászólását.
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Ki fogom próbálni az ext4 formázást is.
Windows hálózatról elérem a raspit, raspiról is elérem a windows hálózatot, de nem tudok belépni. Jelszót kér, de nincsenek lejelszavazva a gépek. Ha teszek a windowsra jelszót, akkor be tudok lépni, de ezt szeretném elkerülni.

A gépek lejelszavazása nélkül be tudok lépni valahogy a raspival a hálózatba?
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Tudja a fene, ezt a legkönnyebben úgy tudod megfejteni, hogy /media/pi/rssd-t osztod meg, akár külön megosztásként is.
(#) Pepebá válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Köszönöm, sokat segítettél. Azért arra jó volt ez a kis kitérő hogy kicsit elmélyedtem a számrendszerekben. Elkezdtem írni egy átváltó függvényt, de elég mecerás, gyorsan félre is tettem.
(#) Tyson5 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Külön megosztásként jól működik, tudok nagyobb fájlt is másolni.
Érdekes, újra kellett indítani a raspit és a windowst is, még mindig nem látják egymást, de már be tudok jelentkezni a raspira, ha rákeresek IP cím alapján.

Torrent szerver a raspin.
Néztem 1-2 leírást, még nagyon nem volt időm belefolyni.

Olyat tudok csinálni, hogy windowsos gépen letöltök egy torrent fájlt a raspira, oda "torrentezem le a fájlt is", majd a windowsos gépet kikapcsolom és a raspi seedel? Esetleg van valakinek egy jó tutorialja, ami működik is? Mert a samba tutorial nem volt mind jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2021
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
Ha nem jó egy tutorial, akkor jó lesz a következő, vagy a harmadik, stb. Persze sokat segít, ha legalább az alapokkal tisztában vagy, mert akkor részben érted is amit csinálsz, amit pedig nem értesz, annak utána tudsz nézni.
Ez egészen használhatónak tűnik: Bővebben: Link

Az utolsó kérdésedet nem teljesen értettem, ha a pi torrentezik akkor ahhoz nem kell windows-nak bekapcsolva lenni.
(#) Tyson5 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
A samba tutorial, amit először néztem nem működött, nagyon sok időt elkínlódtam vele mire rájöttem mi nem jó. Hátha van valakinek tapasztalata a torrent tutoriallal - ezért kérdeztem.

Viszont a torrentnek adni kell egy elérési utat. Ez praktikusan az egyetlen külső tároló lenne, de nekem több kissebb tárolóm van, jelenleg 2db 240GB-os, de lesz még később 2db 1TB-os is.

Adjam meg külön-külön az elérési utakat és a rendszer tudni fogja hová mentsen, vagy ezeket a partíciókat előbb vonjam össze? Van egyáltalán erre lehetőség?

pl:
sudo mkdir -p /media/NASHDD1/torrent-inprogress
sudo mkdir -p /media/NASHDD1/torrent-complete

sudo mkdir -p /media/NASHDD2/torrent-inprogress
sudo mkdir -p /media/NASHDD2/torrent-complete


Ne haragudj a sok bugyuta kérdésért, de totál kezdő vagyok és sokszor csak arról van leírás a neten, hogy ezt és azt hogy lehet megcsinálni 1 tárolóval, de nekem nem csak 1 lesz.
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
Van lehetőség az "összevonásra", valamilyen raid. De szintén nem kezdő téma, és nem is raspberry.
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 23, 2021 /
 
Volt most egy kis időm kipróbálni a tutorialt, igazából 2015-ös a leírás, sok-sok parancs nem működik sajnos.
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 24, 2021 / 1
 
Találtam egy egészen jó magyar leírást: Bővebben: Link

2 apró módosítást végeztem:
1. sudo usermod -a -G users debian-transmission --- itt users helyett pi jogot adtam
2. download-dir elérési útnak hagytam az alapértelmezettet, hátha az a baja, hogy a meghajtó nem megfelelő neki. (de próbáltam már mindenféle helyet)

erről az oldalról próbáltam URL linkel letölteni, de miután elkezdi a letöltést a szerver elérhetetlenné válik (1. kép)

Puttyon keresztül újraindítom, de utána hibát ír. Valakinek valami ötlet mi a nem jó? Mindent a leírás szerint csináltam. routeren UPNP engedélyezve van.

Esetleg más torrent? pl bittorrent, utorrent ami windowson jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2021

1.JPG

2.JPG
   
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
A "permission denied" jogosultsági hibát takar. Kelleni fog ez a parancs, így:
  1. sudo usermod -a -G users debian-transmission
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Épp most kezdtem az egészet teljesen előröl, csak is és kizárólag azon leírás alapján. Samba megosztás működik, de a torrent továbbra sem. Bosszantó, mindent a leírás szerint csinálok
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Én nem torrentezem Raspberry-vel de ha valamiért kellene, én is egy leírás szerint csinálnám. Egyszerűen vannak jó és kevésbé jó segítségek, ez ilyen, nincs mit tenni.
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 24, 2021 /
 
Úgy néz ki sikerült megcsinálni a torrentet. végül qBittorrentet telepítettem. Ennek van egy értelmes grafikus felülete, ami a kezdő linuxosok számára elég könnyen konfigurálható. Pár kattintás és működik is.

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2021
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 24, 2021 /
 
Már csak 1 kérdésem van.
Letöltök egy torrent fájlt windows gépre az asztalra. Ezt a fájlt hozzáadom a raspi torrentjéhez weben keresztül, majd a windows gépet kikapcsolom.

A letöltés és a seedelés továbbra is menni fog?
Vagy a torrent fájlt is a raspira kell letölteni?
Következő: »»   53 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem