Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villamos ívvel kapcsolatos kísérlet
Lapozás: OK   12 / 12
(#) kobold válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
A rajz sem volt mai gyerek, na
Egy BD911 jónak tűnik helyette.
(#) kobold válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
A Simson trafó mellesleg a pattintott kőkor csiszolatlan remeke, és ahogy fentebb proba szaktárs írta (én meg kifelejtettem), a kikapcsolás sebessége nagyon fontos. Amennyiben határozottan zár le a végfok (ebben segíti az 5k6 ellenállás a bázisán), de mégsincs rendes ív (nem szikra!), akkor vagy mégsem határozott az a lezárás (megszakítás), vagy pedig kampecka van már a trafónak.
És hát számoljunk: 600 rpm (erős indítás...) mellett a motoron 10 gyújtást adott az a trafó másodpercenként, és annak cirka a bő fele volt zárt megszakítós állapot, tehát mondjuk 60 ms fölé nem érdemes vinni azt az időt, amíg be van kapcsolva a primer áram. És ha ekkor rendesen meg van szakítva, akkor simán át kell vinnie egy centit levegőben, szép kékes színnel.
(#) Marty McFly válasza kobold hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Vadi új trafóim vannak. Egy régebben 555 ből szerkesztett áramkörrel szépen szikráznak is. Remélem ez az 5V os max 20mA terhelhetőségű kimenet az M pontra kötve rendesen ki tudja vezérelni ezt az áramkört.
(#) kobold válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Aligha... A 15-ös pont akár 6, akár 12 V-ot jelent, gyakorlatilag nem zár le a BC212, ha az 5 V limitálja az M pont feszültségét. Be kéne akkor iktatnod még egy BC337 vagy hasonló tranzisztort, hogy tényleges megszakítást generáljon, az erősítő üzemmód gyors átugrásával.

szerk.: megszakítás akkor lesz jó, ha az M pont úgymond a levegőbe kerül (mint amikor kinyit a mechanikus megszakító).
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2020
(#) Marty McFly válasza kobold hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Tudnád nekem rajzzal szemléltetni ezt?
(#) kobold válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Az elalvás határán Valahogy így.

fgfh.jpg
    
(#) GPeti1977 hozzászólása Dec 14, 2020 /
 
Lada Samara gyújtás a legolcsóbb szikra előállitására
(#) Marty McFly válasza kobold hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Szia Kobold!

Megépítettem a gyújtást amit még decemberben mellékeltél, mivel egy simsonos barátomnak felcsillant rá a szeme Gyújtótrafó helyére egy 12V os index izzót raktam a próba kedvéért viszont az a gond hogy nem hajlandó világítani. Egy csavarhúzóval benyúltam a BC212 lábai közé és az emittert a kollektorral rövidre zártam, ekkor világítani kezdett az izzó. Ami az eredeti rajzhoz képest módosult hogy Tip33A helyett BD911 van beépítve, és SU169 helyett BUY69A. BD911 bázisára egy sima zöld LED került a rajznak megfelelően. Becsatolom újra a rajzot hogy ne kelljen keresgélni.
(#) Marty McFly válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
Itt van a nyákterv is hátha segít hibát keresni
(#) erbe válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 24, 2021 /
 
A BC 212 emitterébe túl nagy az az ellenállás. Szerintem nem is kell az oda, de ha mindenképpen akarsz valamit, próbáld 56 Ohm-mal vagy 47-tel!
(#) Marty McFly válasza erbe hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Egy darab dróttal rövidre zártam, de sajnos így sem lett jobb a helyzet. Igazából a bemenetnél nemigazán értem mi történik. Lényegében addig kint kéne lennie a feszültségnek ameddig a megszakító (M pont) a GND re van húzva, és abban a pillanatban amikor M pontra lengő potenciál (szakadás) kerül akkor megszakítás történik elektronikusan is. Lehet rosszul látom de itt azzal hogy a BC212 bázisát a 2k ellenálláson és az 1n4148 on keresztül GND re húzom épp azt érem el hogy BC212 nem tud kinyitni nem?
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Amikor a BC212 a táp negatív felől kinyit, áram folyik a végtranyón keresztül is.
Ha felemeled a diódát ( 1N4148 ), akkor zár a BC ( nem vezet ) és akkor lenne megszakítás a SU áramkörében is.
Tegyél egy kis izzót az 1 és 15 közé és tudod tesztelni.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2021
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
A BC182-es tranzisztor lábkiosztása nem stimmel a NYÁK terven. CBE a helyes sorrend de a terven ECB szerepel.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Épp ez a gond hogy lámpával már teszteltem, de csak akkor hajlandó felvillanni a lámpa a a BC212 őt rövidre zárom.
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Bakman beírta, rossz a nyákterved..
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
BC212 van a nyákon.
(#) Marty McFly válasza ferci hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
A BC212 es a google szerint ECB lábkiosztású
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Nem - attól függ, honnan indulsz: alulról balról e-b-c.
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Nem tudom, hol nézed de az adatlapban CBE van.
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Na basszus akkor igazad lesz mindjárt teszek is egy próbát!
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Köszönöm a tippet! A helyes lábkiosztással működik mostmár
(#) erbe válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Nagyon egyszerű tranzisztor ellenőrzési módszer. Diódamérő állásban végigméred a lábakat. Amelyiktől nyitott diódát mutat mindkét másik felé, az a bázis. Értelemszerűen ha pozitívra nyit, akkor NPN, ha negatívra nyit, akkor PNP. Ha középen a kollektor, semmi gond. Ha valamelyik szélén, akkor már érdemes megnézni a tranzisztor adatlapját.
(#) Marty McFly válasza erbe hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Köszönöm! Hála nektek, ma is hasznos tapasztalatokat gyűjtöttem be!
(#) pirolizo hozzászólása Okt 31, 2021 /
 
Üdv mindenkinek, Szeretnék egy olyan 1,5 cm-es szikraközt létrehozni, amelynek a két elektródája 40 cm hosszú, kazángyújtóként használnám, a szikraközre papírt helyezve. Milyen egyszerű megoldást javasoltok?
(#) Gafly válasza pirolizo hozzászólására (») Okt 31, 2021 /
 
Jól értem, hogy vegyes tüzelésű kazánt szeretnél automatikusan/elektromosan begyújtani?
(#) Atis57 válasza pirolizo hozzászólására (») Okt 31, 2021 /
 
Szia!
Csak olaj vagy gázkazánnál láttam ilyet eddig. Ezekhez kapható készen a gyújtótrafó .

A vegyes tüzelésűnél mivel nagy az gyújtási energia igény izzófejes gyújtás a szokásos

A tűztérben megfelelő vascső ,forgáccsal kitömve + egy elektromos izzópatron (nem sima fűtőtest ! )
Ez megy kb 5 percig utána indul a ventillátor-legyen huzat a kazán-kémény együttesben.

Szikrával nehéz a papirt meggyújtani (350C fok+ idő )esetleg valami olajos előgyújtás?
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 31, 2021 /
 
Igazad van , lehet pellet gyújtásnál érdemes keresni.
Példa 1
Példa 2
Talán nem véletlen hogy "hot rod" a jellemző kivitel, és nem a "spark".
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2021
Következő: »»   12 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem