Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Weller páka (állomás)
 
Témaindító: puli122, idő: Máj 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   29 / 33
(#) tretuv hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Vásároltam, nagyon jó áron egy WSP80-as pákát nagyon jó áron. Valaki esetleg tudna egy kapcsolási rajzot mutatni, adni egy jó fajta tápról? Van egy WS-51-es tápom, de az csak 50Watt. Köszönöm!
(#) tretuv hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Esetleg ha a ws51-es tápnak nagyobb trafót adnék? Elvileg a triak bírná. Csak a kérdés, hogy a hőelem ugyan az mint az Lr21-es pákában? (BTA12)
(#) Johnny0004 válasza tretuv hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Szia! Az nem hőelem, hanem termisztor, megegyező tulajdonságú a két pákában. Nagyobb trafóval jó lesz elvileg.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) tretuv válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Köszönöm. Akkor elvileg ez az ötlet kivitelezhető.
(#) Johnny0004 válasza tretuv hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Szerintem gyakorlatilag is, ha befér a dobozába nagyobb trafó.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) ptibor válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Nem lehet vásárolni valahol valamilyen hasonló termisztort mint amilyen a Weller pákában van?
Az érték se érdekelne csak kb a mérete és hogy bírja a magas hófokot. Elvileg a termisztorok félvezető szilíciumból vannak, a szilícium meg 150-180° fok felett tönkremegy.A páka meg szabályoz 450° fokig is.
Akkor mi az igazság? Mondja meg valaki.
(#) Johnny0004 válasza ptibor hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Nem lehet olyat vásárolni, mert egyedi a karakterisztikája, ezekben platina szenzor van, az bírja a hőfokot. Ráadásul WSP80-ban egyben van a fűtőbetéttel a termisztor, nem bontható.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) ptibor válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Akkor mégsem termisztor! Miért hívja mindenki mégis termisztornak?
A karakterisztika sem érdekelne csak hogy valamit bele tudjak tenni hogy érzékeljem a TCP pogácsás hegy hőmérsékletét.
Senki nem gondolt rá, hogy átalakítson egy TCP pákát hőfokszabályzósra?
Az elektronika nem gond. Csak a TCP hegy hőmérsékletének mérése.
Gondolkozzunk rajta egy kicsit.
(#) Johnny0004 válasza ptibor hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Azért hívják termisztornak, mert termisztor . Hőmérséklet függvényében változik az ellenállása.
TCP pákánál hegy cserével lehet hőmérsékletet állítani.
(#) ptibor válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Valójában RTD platinából PT20. 20 ohmos platina ellenállás hőmérő.
[url=http://tckft.hu/rtd-pt100-reference/rtd-pt100-data.html#rtd-theory

Nem hegy cserével szeretnék hőfokot állítani hanem egy potméterrel.
(#) pbalazs válasza tretuv hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Gyakorlatilag is. Én évek óta használom a WSP80-as pákát WECP20-as állomással. Annak idején ellenőriztem (ha jól emlékszem), hogy nem lesz-e baj.
Egyetlen apró akadály, hogy az állomás csatlakozója 5 pólusú, a páka meg 6. Ha jól emlékszem, nincs semmi sem kötve a 6. lábra, így azt visszanyomtam a csatlakozóba, és úgy már nem ütközik az állomáson az aljzattal.
(#) Johnny0004 válasza ptibor hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Nem PT20, 0 Celsius fokon 20,9 Ohm az ellenállása, de mindegy mivel számolunk hőmérséklet méréssel hozzá igazitható akár digitális, akár analóg állomást építesz.
Ha annyira szeretnéd átalakítani a TCP-t, vegyél bele egy LR21 érzékelőt, pont bele való, és kész. Igaz LR21 hegyek kellenek hozzá, mert azoknak kúpos a hegy vége, beleilleszkedik a termisztor végébe. Ja, és akkor az már LR21 páka lesz.
Másik opció a kék solomon pákába jók a TCP hegyei.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) ptibor hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Bocs akkor PT20.9
Egy LR 21 érzékelő pont bele való és több mint 10-14000 forint még használtan is és nem jók hozzá a TCP hegyek!.
Ennyiért nem teszem bele.
De már kitaláltam hogyan alakítsam át egy rossz TCP mágneskapcsolóját hőelemes szenzorrá. Egy ponthegesztésen (vagy keményforrasztáson) múlik majd az egész sikere.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) ptibor hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Köszönöm a Solomon tippet, ki fogom próbálni.
Ebben a pákában hol van a hőérzékelő? A fényképen látom a fűtőszálat amelyikből 4 szál vezeték jön ki. Gondolom benne van a hőérzékelő. De akkor hogy méri a hegy hőmérsékletét ha fizikailag egy testet képez a fűtőszállal? A hegy meg egy indirekt hőátadással felmelegített fémdarab távol a hőmérő szenzortól. Már megint nem értem a világ működését meg a pákáét sem.
(#) Black7275 hozzászólása Ápr 6, 2021 /
 
Sziasztok
Van egy Weller WSD80-as forrasztóállomásom és az lenne a kérdésem hogy milyen páka jó hozzá?
(#) Gafly válasza Black7275 hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
(#) ToBar hozzászólása Jún 11, 2021 /
 
Kedves Fórumtagok!
Egy Weller forrasztóállomáshoz (WS51) szereztem egy LR21,50W, 24 V pákát, de elég törődött állapotban van rajta a tuchel, ráadásul az egyik pin-t csúnyán kiharapták belőle (valószínűleg ekkor tört el a vékony műanyag karima.)
Abban szeretném segítségeteket kérni, hogy miként kellene egy új csatlakozóba huzalozni a páka vezetékeit?
Van valakinek tapasztalata ilyesmiben?

Előre is hálás köszönetem!
(#) NGY válasza ToBar hozzászólására (») Jún 11, 2021 /
 
Egy lehetséges megoldás:

1./ https://www.google.hu/search?q=ws51+kezelési

2./ harmadik találat: http://wellermagyarorszag.hu/katalogus/WS_81.pdf

3./ 43. oldalon ábra

Másik lehetséges megoldás: itt a topikban visszalapozol pár oldalt.

A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2021
(#) rockersrac hozzászólása Júl 26, 2021 /
 
Kérdés: van valakinek értelmesen használható ötlete, hogy weller ws80 pákát hogy tudom ,,kommersz" hőfokszabályzóhoz(rex c100 konkrétan, pt100 ellenállás alapú érzékelésre is beállítható)?
(#) eSDi válasza rockersrac hozzászólására (») Júl 26, 2021 /
 
Üdv!

Nem biztos, hogy tudod használni. A PT100 az 100 Ohm 0°C-on, a Weller meg 20.9 Ohm 0°C-on.
Ha ki is pótolod egy ellenállással a Wellert, hogy kijöjjön a 100 Ohm, még akkor sem biztos, hogy az érzékelő lineáris szakasza ugyan oda fog esni. Ki kell próbálni.
A PT100 az egész tartományban lineáris karakterisztikájú, a Weller-é kb 50°C-tól lesz az (Legalábbis egyszer találtam egy mérést a neten és ott ez látszott. Én csak a 0°C-os ellenállását mértem meg annak idején).
(#) rockersrac válasza eSDi hozzászólására (») Júl 28, 2021 /
 
Értem, köszi!
(#) Suba53 hozzászólása Szept 14, 2021 /
 
Sziasztok.
Már a 80-as évek óta használok Weller pákákat. Szinte csak a TCP 24-es típusú pákákat.
Különböző gyártmányú hegyeket lehetett hozzá kapni az idők során. Puskás, Plato, eredeti weller, stb. Sok évvel ezelőtt egy kollégám tanácsára a páka fűtőáramát kapcsoló, és a rendszeres beégés, kontakt hiba miatt sok bosszúságot okozó érintkezőkkel nem a fűtőáramot kapcsolom, hanem egy triakot vezérlek vele. Egy triak, és egy ellenállás cipőkanállal belemegy mindegyik nyélbe. Azóta az érintkezőkkel nem volt probléma. A triak nyitásához szükséges pár miliamperrel az élettartama, örök élet plusz egy nap. A triakon eső feszültséget plusz pár menettel a tarfón lehet kompenzálni.
(#) synergy válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Ez jó megoldás. A hasonló, de szabályozott weller pákák LR21, WSP80 stb. gyári állomásaiban is triac a kapcsoló elem.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Szept 23, 2021 /
 
Sziasztok,
Kattogós TCP24-es Wellerem van, ami az utóbbi időben egyre melegebb. A hegyeket szinte szétégeti. A kattogója jó tehát nincs beragadva (áramfelvétel változik)
Lehetséges, hogy a mágneses rész öregszik és ez okozhatja? (több mint 30 éves)
(#) Gery78 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
Szia! Előfordulhat, hogy a mágneses résszel van a probléma, találkoztam én is ilyen mágneskapcsolóval, hogy kattogott, de mégis túlfűtötte a hegyet. Több heggyel is kipróbáltam, mindet túlfűtötte, a megoldás végül az lett, hogy tettem bele egy új mágneskapcsolót. Valamitől tönkremehet a mágneses rész, pl erős mágneses tértől, vagy egyszerűen legyengül a mágnes.
(#) NGY válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
Idézet:
„A kattogója jó tehát nincs beragadva (áramfelvétel változik)”

Érdemes lenne megmérni a kapcsoló kontaktusok tényleges ellenállását, mert elképzelhető, hogy valamennyire össze vannak égve. Kattogni ekkor is tudhat, mert a kattogás hangot az ide-oda pattanó mágnes adja, nem a kapcsolóérintkezők.

Műszert szakadásmérés módban rákasztod a pákára, kikapcsolt (és hideg) állapotban letekered a hegytartó hüvelyt, és a hegyet kézzel ki-be húzogatod. A műszer sípol ha helyén a hegy (és mutat legfeljebb pár tized Ohmot), és nem sípol, ha kinn a hegy (és végtelen ellenállást mutat). Ha kikapcsolt (hegy nélküli) állapotban mérsz néhány (vagy néhányszor tíz) Ohmot, az nem jó jel.

Megnézheted még, hogy nincs-e a páka nyelében valami "anomália", pl. zárlat a kapcsoló és a fűtőbetét vezetékei között, esetleg a kapcsolón lévő szűrőkondenzátor meghalt (egy gyors próbához elég egyik lábát leforrasztani, úgy is fog működni a páka).
(#) NGY válasza NGY hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Idézet:
„A műszer sípol ha helyén a hegy (és mutat legfeljebb pár tized Ohmot)”

Mármint akkor, ha a műszer közvetlenül a kapcsolóra van akasztva.

Ha a páka végén lévő banándugókra vagy a DIN csatlakozó tüskéire akasztod, akkor természetesen beleméri a fűtőtest ellenállását is, annak a névleges értéke 12 Ohm (legtöbb DMM még sípol ennél az értéknél, ez a rész ugyanaz).
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
(#) lelkes amatőr válasza NGY hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Ma méréseket csináltam: a kattogó be: 0 Ω, ki: ∞ Ω fűtőbetét: 12 Ω.

Ezek szerint minden normálisnak tűnik.
(#) NGY válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
DC szemszögből úgy tűnik minden rendben. A kondenzátort iktasd ki egy próbára, hogy azt is ki lehessen zárni, mint hibalehetőséget. Ha nem segít, akkor sajnos nagy eséllyel az lesz, amit Gery78 írt .
(#) lelkes amatőr válasza Gery78 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Mivel minden más hibalehetőséget kizártam, marad a mágnes probléma mint írtad. Már csak keresnem kell valahol.
Hova jutottunk? Már 40 évet se bír ki egy szerkezet!
Következő: »»   29 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem