Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1006 / 1153
(#) granpa hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Köszönöm mindegyikőtöknek. Fogom tesztelni (ha odaérek).
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Feb 19, 2021 / 1
 
ezért mennék hozzád egyszer "lomizni"
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 19, 2021 / 2
 
Úgyis ki kellene pakolni a meszeléshez, szerintem ha elmész segiteni, akkor ami nem fér vissza, azt elhozhatod.
(#) dannu hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Sziasztok ! A kèpen látható JC EM T15 mi lehet ?
(#) Bakman válasza dannu hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Így egy kicsit egyszerűbb megnézni, lásd melléklet. Az utolsó karakter lehet S betű is, nem egyértelmű.

JC_EM_T15.png
    
(#) Lengyelzolika01 hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Üdv! Mi lehet ez a kártya pontosan valószínűleg végerősítő esetleg valaki ismeri?
(#) Lengyelzolika01 hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
További képek és alkatrészek felsorolva
(#) Lengyelzolika01 hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Fotók még mindig köszönöm a segítséget!
(#) FAZ1 hozzászólása Feb 22, 2021 /
 
Üdv!

Kérdésem lenne.
Egy bármilyen tirisztor helyére betehető helyettesítőnek bármiféle TRIAC?
Bár azt jól tudom - a tirisztor egy egyenáramú eszköz (tehát többnyire egyenáramot kapcsol), míg a TRIAC a váltóáram kapcsolására is képes?
(#) nedudgi válasza FAZ1 hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
A tirisztor egyenáramot is kapcsol, ha teljesül néhány feltétel, mint például a megfelelő polaritás, elegendő tartóáram, megfelelő gyújtóimpulzus. Van olyan alkalmazás, ahol helyettesíthető triakkal, de nem minden körülmények között. A triak ugyanis mind a négy negyedben be tud gyújtani, és ez nem mindig jó.
Ezek az eszközök leginkább váltóáramot, vagy lüktető egyenáramot kapcsolnak.
(#) FAZ1 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ezeket már valahol sejtettem - így éppen ezért kérdeztem.
Köszi!
(#) Peter65 válasza FAZ1 hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
Üdv!
A triak több paraméterében "gyengébb" mint a tirisztor, mint pl.: a du/dt vagy di/dt álló képességében. Ezért általában triakkal nem helyettesíthető a tirisztor, hacsak nincsenek ezek a paraméterei kihasználva.
(#) FAZ1 válasza Peter65 hozzászólására (») Feb 23, 2021 /
 
Akkor lehet az - azért is drágább a tirisztor, mint a TRIAC-ok?
(#) Peter65 válasza FAZ1 hozzászólására (») Feb 23, 2021 /
 
Nem tudom, hogy drágább-e, de ha igen, szerintem nem a jellemzői miatt, hanem azért, mert kevesebbet gyártanak belőle. Általában az az olcsó, ami nagyon elterjedt, nagy mennyiséget használnak belőle.
(#) a2102 hozzászólása Feb 24, 2021 /
 
Sziasztok!

Ez egy kb. 35 éves, még az NSZK-ban készült Eurochron márkájú, analóg számlapos, 1,5V-os elemmel/akkuval működő ébresztőóra, ami eddig teljesen használható volt, most viszont egy elemcserét követően már nem jár, csak az ébresztő funkciója jelzi, hogy még nem ment teljesen tönkre. (A mutatókat a megfelelő pozícióba tekerve, az ébresztő kapcsolóval megszólaltatható a szaggatott sípoló hang.)
Ha lehetne, szeretném megjavítani, de nincs műszerem, és azt sem tudom, hogy melyik alkatrészt mire lehetne kicserélni.
Az egész lényege nyilván a tekercs, és az óraszerkezetben levő apró forgómágnes, ami hajtaná az egyik fogaskereket (és azon keresztül az egész mechanikus szerkezetet) - és a tekercs most valószínűleg nem kap áramot, de nem tudom, hogy miért.
A tekercs alatti IC-re ez van felírva: JWD U150
Az apró elektrolit kondenzátoron nem látszik felirat vagy jelzés, a tranzisztornak tűnő alkatrészre viszont két sorban ez van felírva:
D V9
C 36
(Az első betű biztosan D, nem G vagy S.)
Tudja valaki, hogy mit mire lenne érdemes kicserélni, ill. hogy mivel lenne érdemes próbálkozni?
(#) antiktelefon válasza a2102 hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
Elemcsere után, ha nem kapcsoltál fordított polaritást rá, akkor valószínűleg a tekercs kivezetését sikerült megszakítani, de jó páka és tapasztalat fog ehhez kelleni, és egy műszer sem ártana.
Jobb lent a csavarnál lehet szakadt vezetősáv, de az egész elég régi forrasztású, forraszd át először mindenhol.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2021
(#) Sebi válasza a2102 hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
Amennyi látható az IC-ből, ez NDK gyártmány. Sok cuccot szállítottak pl. a Quelle áruháznak - más néven.
(#) uniman válasza a2102 hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
Úgy hírlik ez az IC azonos az RFT U116-ossal...

U116_RFT.JPG
    
(#) antiktelefon válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 24, 2021 / 1
 
Ránézésre a lapon a forrasztások elég rosszak, és fizikai piszkálás után romlott el, miért foglalkozik mindenki az icvel?
Vagy forrasztás vagy tekercs kivezetés kell legyen.
(#) a2102 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 25, 2021 /
 
A polaritás biztosan jó volt. Átforrasztgattam, amitől újra teljesen működőképes lett. Köszi a tippet.
Sejtettem, hogy a kondenzátor miatt műszer is fog kelleni. (Előbb-utóbb valószínűleg tönkre megy majd, de ha még előtte meg tudom mérni a kapacitását, akkor legalább azt fogom tudni, hogy ennek a helyére mi kell.)
A tranzisztor(?)/FET(?) típusára vonatkozóan van ötletetek?
(#) Sebi válasza a2102 hozzászólására (») Feb 25, 2021 /
 
Tranzisztor és szinte bármely NPN típus lehet: BC182, stb. - csak a csipogót hajtja.
(#) a2102 válasza uniman hozzászólására (») Feb 25, 2021 /
 
Köszi. Ez a korát tekintve is stimmelhet. Viszont, ha ez tönkre menne, akkor valószínűleg nem lenne mire kicserélni, hacsak nem tudnék szerezni valahol egy ősrégi eszközt, amiben még van egy (ki tudja meddig) működő darab.
(#) a2102 válasza Sebi hozzászólására (») Feb 25, 2021 /
 
Köszi, akkor ennek a cseréje aránylag egyszerű lenne.
(#) Sebi válasza a2102 hozzászólására (») Feb 25, 2021 /
 
Igen. Az IC nem fog tönkremenni egyhamar, ha vigyázol a polaritásra elemcserénél. De lehet ez ellen is védve van...
(#) FAZ1 válasza a2102 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Nekem is volt ehhez hasonló (bár az valójában NDK-s volt) faliórám - ugyanezekkel az elektromos hibákkal. Egyetlen darab baby elemmel ment volna.

Beletettem a régi számlapjába egy olcsó kínai óraszerkezetet (ami ráadásul csak ceruzaelemes is - és kb. 300 forint), ami azóta itt nálunk - a konyhában mutatja folyamatosan a pontos időt.
(#) hg6dab válasza a2102 hozzászólására (») Feb 26, 2021 / 1
 
Bár már megoldódott, de talán mások számára is hasznos lehet, ha ilyen probléma felmerül:
A pirossal jelzett pontokra csavarozzák az elemtartó lemezeket. Ezek a csatlakozó pontok
tudnak bosszantó (néha megy - néha nem) hibákat okozni. Érdemes a NYÁK megfelelő pontjairól a két táp potenciált kivezetékelni és az elemtartó lemez külső oldalára forrasztani, ahol nincs útban az elemcserénél. Ezek az elektronikák szinte örök életűek, csak ne kerüljön homokszem a gépezetbe.
(#) TaTi26 hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Sziasztok fórumtársak!
Szeretnék egy kis segitséget kérni.
Adott egy magnat erősítő amiben van egy szakadt ellenálás (fotóztam)
Kérdés: meg tudná esetleg valaki mondani hogy mi a pontos értéke ennek az ellenálásnak? A színkód balról-jobra: barna-fekete-szürke-szürke. Az ellenálás alapszíne zöld. Illetve ne tévesszen meg az eltérő szín a fotón senkit, mert az ellenálás megégett.
Előre is köszi a válaszokat
Üdv: TaTi
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
(#) Epu2 válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Biztos nem barna fekete barna fehér, vagy ezüst? 1 kΩ 10%
(#) TaTi26 hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Eredetileg így néz ki:
(#) Egri Frédi válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Mérj rá a másikra, mellette ...
Következő: »»   1006 / 1153
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem