Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Földhurok, avagy mit csináljunk, mikor minden zúg
Lapozás: OK   62 / 62
(#) Dióda válasza pucuka hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Úgylátom a trafós topic-ban nagyon elment a dolog vitafórumra.
Bárhogy olvasom is én érdemi dolgot nem tudok belőle leszűrni magam számára.
Az én szintemhez az nagyon magasröptű vitává alakult.
Konkrét információt nemigazán tudok belőle magam számára levenni.
Legalább valami olyasmit vártam volna hogy mondonak egy mag tipust meg hogy milyen huzallal mennyit tekerjek arra a csévére hogy az adott feladatot tudja.
Isten bizony szétkopálok egy pc táptrafót (az elméletileg bírja a frekit) elosztom középen és megtekerem az osztott csévét mindkét oldalon fullra és kipróbállom vagy jó lessz vagy nem.
(#) pucuka válasza Dióda hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Lehet visszafelé is, de az nem tervezés. Kiszámolod hány menet fér az ablakba, mondjuk 0,1 mm -es drótból, kettéosztod, megtekered, légrés nélkül meglemezeled, és utána megméred különböző lezárások között. Aztán a mérések alapján eldöntöd, hogy jó, vagy nem, ha nem változtatni kell a menetszámokon. Ami a lényeges az alsó határfreki, ha magasra sikeredik növelni kell a menetszámot, csökkenteni a huzalátmérőt.
Ez is babrás, de nem kell hozzá elmélet.
(#) Gafly válasza Dióda hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Huzal meg ingyen sem kell, nem erőltetem már nagyon a dolgot.
(#) Dióda válasza Gafly hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Elnézést de még mindíg nem vagyok meggyőződve miféle verzió lenne a legjobb az adott feladatra . Így még csak tanulgatok és külömböző véleményeket hasonlítgatok össze hogy merre lenne jó elindulni.
(#) granpa válasza Dióda hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Ennyi idő alatt már megraktam volna azt a vasat két rétegben ~0.1 -es huzallal, aztán mérés.
(#) reloop válasza Dióda hozzászólására (») Márc 14, 2021 / 1
 
Ha a szimmetrikus jelkábel három ága közül bármelyiket elhagyod, akkor aszimmetrikussá válik. A fogadó oldal nem lát mást csak két vezeték közötti potenciálkülönbséget.
Nem szerencsés elhagyni a testvezetőt, mert a két eszköz között akkora feszültségkülönbség is kialakulhat ami a bementet tönkre teszi.
(#) Peter65 válasza reloop hozzászólására (») Márc 14, 2021 / 1
 
Meg lep ez a válasz.
Az iparban gyakran élünk ezzel a megoldással. Ha jelforrás és a fogadó eszköz is az EPH-hoz van rögzítve, akkor differenciál bemenettel elkerülhető a földhurok. Sok cég például még a frekvenciaváltóit is ilyen bemenettel készíti, hogy ilyen módon beköthető legyen. A differenciál bemenet viszonylag nagy közös-módosú feszültséget is elviselhet, a tervezéstől függően.
Persze lehet hogy az audió világában ez másképpen van, és butaságot gondolok.
(#) reloop válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 14, 2021 /
 
Azért fogalmaztam feltételes módban, mert nem ismert a szóban forgó készülékek viszonya az életvédelmi földhöz.
Nem tudjuk a bemenetet védi-e Zener, vagy szupresszor dióda.
Ha minkét eszköz testpontja az életvédelmi földhöz kapcsolódik, akkor az XLR kábelen a GND megszakításától nem várnám a zavarójel-elnyomás növekedését.
(#) Ge Lee válasza Dióda hozzászólására (») Márc 15, 2021 /
 
Kaptál választ a kérdésedre, csak amíg képtelen vagy átállni a "mit hogy nem lehet" üzemmódból a "mit hogy lehet" üzemmódba, addig egy tapodtat nem fogsz előre lépni. Leírtam, hogy fogod a 0,1-es huzalt, együtt a primert és a szekundert, és teletekered vele a csévét. Bármilyen ettől eltérő megoldás (osztások, szigetelések, kevesebb menetszám) az átvitel rovására fog menni.
Látszik hogy sosem tekertél még kimenőt, ugyanis ott a "trafószámoló képlet" inkább van ellenőrzésre mintsem tervezésre, mivel ha adott huzallal a csévébe éppen 116 menet fér el egy sorban, akkor hiába akarnék én 100 vagy 125 menetet beletekerni nem fog menni, mert előbbivel hézagos lesz, utóbbi meg nem fér bele.
Ezért vagy próbatekeréseket kell csinálni, vagy kell egy nagyon pontosan számoló excel tábla, ami ugye nem a huzal átmérővel hanem a huzal valós átmérőjével számol, ami nem is egyforma, mert vékonyabb huzalon a lakkréteg is vékonyabb, a vastagabbon meg vastagabb. Példa kedvéért a 0,28-as CuZZ teljes átmérője 0,31mm.
De nálad semmi ilyen probléma nem merül fel, leszedsz a spulniról annyi huzalt ami elég a fél cséve teletekeréséhez, összefogod a másikkal, és addig tekered míg tele nincs a csévéd. A "tekercselő gép" pedig lehet egy sima léc, meg egy 6-os csavar amit átdugsz rajta, a végére meg hegesztesz egy hajtókart. A menetes szárra egy másik lécdarab ami passzol a cséve belsejébe és már lehet is tekerni.
A PC táptrafót felejtsd el, nem 20Hz-re találták ki hanem 50kHz-re.
(#) tothbela válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2021 /
 
Szia!
Már csak azért is, hogy igazad legyen.
Próbateremben (összevágott két garázs) a keverőre kapcsolt laptop kerregett. Persze egy izolátor megoldja a gondot, de a gyári drága, a tekeréshez meg sokat kell számolgatni. Volt kéznél Beag mikrofon trafó, amit kibontottam, és csodálkozva néztem, egyszerű ferrit fazékmagra van tekerve. Ráadásul nem is 1:1 arányú. Egy vonal szintű kimenet túlgerjeszti, de hogy még jobb legyen a helyzet, nagyobb impedanciás meghajtás esetén elmegy a magas, de még a mély hang is.
Úgy gondoltuk, könnyebb a jelszinteket illeszteni, mint a trafót átméretezni, ezért kapott a trafó 5532-ből szint illesztőt mind a be, mind a kimenetére. Természetesen független táppal. Nem saját ötlet, valahol már láttuk korábban.
Tehát teletekerném a trafót ahogy írtad, a jelszintet pedig ráilleszteném. Nem biztos ugyanis, hogy ami 200-600 Ohmos illesztésen és 10mV-on jó átvitelt ad, az vékonyabb huzalból több menettel nagyobb feszültségen, nagyobb impedancián is ugyanolyan lesz.
(#) Ge Lee válasza tothbela hozzászólására (») Márc 15, 2021 /
 
Biztos hogy nem lesz ugyanolyan, de ha figyelembe vesszük az adott trafó méretét és azt, hogy akár 10V-os jelet is át kell vinnie, akkor én azt mondom, hogy a menetszámmal a probléma inkább az lesz hogy kevés, nem az hogy sok. De egyelőre addig se jutottunk el, hogy a kolléga kiszámoljon egy sacc/kb. menetszámot amivel nagyjából tele van a cséve, és hogy ahhoz adott frekin mekkora gerjesztés alakul ki ha azt a 10V-ot ráküldi.
De valószínűleg semmi probléma nem fog származni belőle ha a -3dB nem 20Hz-en hanem esetleg 65Hz-en lesz.
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2021 /
 
Szerintem igazad van, lásd 29.-ik oldal.
Egyszer elmentem kedves fórumtársunkhoz "stúdió látogatásra" (köszönöm a lehetőséget, mellesleg ), aki megmuatta, hogy direkt van "mélyhangtalanitó" gomb a keverőpultokon, és miért.
(#) Dióda válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2021 /
 
No-no nem harap!

Amugy pedig épp azon ügyködöm hogy a tekercselést meg tudjam valósítani.
Nem repülőrajt lessz az biztos. Egyenlőre a koncepció az hogy szétszedtem a magot lepucoltam a csévét. Csinálok egy tekerősegédet meg lehet hogy egy számlálót is teszek rá hogy nagyjából egyformára tudjam tekerni a két tarfót.
Huzallal nem fogok sokat vacakolni veszek két spulni egyformát és összefogom és megtekerintem.
Annyi pro/kontra érvet olvastam már hogy elmenni rajta csoda számba menne.
Megtekerintem a csévét összerakom és megnézem mit visz át.
A kínai körömnyi magos dibox trafótól szerintem csak jobb lehet.
(#) Aladdin25 hozzászólása Aug 26, 2021 /
 
Sziasztok sikerült a gerjedest megszüntetése az épített Jlh-n külön raktam a tápegységet és a hálózati védő föld ott van lekötve onnan csak a trafó váltó feszültségét és annak a nulla pontját vittem az erősítőbe azt kötöttem a jell nulla pontjával össze 10ohmos ellenállással igy most nulla zúgás van az rca kábelen az árnyékolás az erősítő elott rca ról lekotve működik rendesen. Köszönöm az írásokat azok segitettek.
(#) Dióda hozzászólása Ápr 5, 2022 /
 
Na sziasztok.
Erősítsetek meg hogy jól gondolkodom.
A keverő és a végfok összekötését egy dibox trafó végzi .
Eddig csak úgy ledobva volt a két trafó az erősítő mellett ami nem egészséges.
Be lett dobozolva, felcsatlakozózva ergo pofás kis dobozolása lett.
Viszont a dobozt testelni kellene .
Internetet bogarászva azt láttam hogy a dibox testje mindíg az asszimetrikus kimenethez van testelve.
A bemenet szimmetrikus a kimenet asszimetrikus.
Ergo akkor nekem a kimenethez kellene testelni a dobozt és a bemeneti testet kell kapcsolhatóvá tenni a maci ellen. Jól gondolkodom?
(#) Cinema válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Nem jól gondoltad.
A kimenethez kell kötni a fémdobozt.
Nem kell kapcsolhatóvá tenni, hiszen a szimmetrikus bemenet a trafón keresztül, el van választva a kimenettől!
Ez a lényeg, a kimeneti testponthoz kell a fém dobozt hozzákötni, hogy árnyékolásként működjön és zavarok ne jussanak be.

Üdv!
(#) Dióda válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
A kimenet nálam az asszimetrikus ami megy az erősítőre.
A bemenet meg a szimmetrikus .
(#) Cinema válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Világos, értem.


Üdv!
(#) Dióda válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Erre gondoltam hogy így.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2022

Dibox.png
    
(#) Cinema válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Nem!
Nem kell kapcsoló, a testpont, avagy árnyékolás - mert ez az, annak végig folyamatosnak kell lennie.
Egy dolgot kell itt figyelembe venni, nem szabad ezt a hidegpontot a hálózati védőföldeléssel összekötni!

Üdv!
(#) Dióda válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Az erősítőben azaz a végfokban pedig be van kötve a védőföld a testpontra.
Ezért keletkezik maci mert a pc-ről jövő test megeggyezik az xlr testjével.
Az a védőföld ami a pc-n van ugyanaz mint amit a végfok is kap.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2022
(#) Cinema válasza Dióda hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Miért van bekötve a végfokban a védőföld a testpontra (hidegpontra) ?
Semmi köze hozzá.
Legfeljebb egy kb.1-2MOhm-os ellenállással és ezzel párhuzamos kondenzátorral (22-220nF/1000V) lehet összekötni, ha egyáltalán erre szükség van.
Általában nincs erre szükség.
De, ha be van kötve a végfoknál és nem akarjuk azt bolygatni, akkor az összes, a végfokhoz csatlakozó készülékből vágjuk ki, vagy szüntessük meg a védőföld-testpont összeköttetést, mert az garantáltan brumis lesz. Itt is földelt-ott is földelt, az minden, csak nem jó.
Egy-pont földelés, ezt kell alkalmazni, ha szükséges. Ez megvalósul ha csak a végfok földelt, mert a hideg-jelvezetéken keresztül a többi készülék is automatikusan földelve lesz.

Üdv!
(#) Dióda válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 7, 2022 /
 
Értelek én de sajnos ez így van. A végfok doboza földelésen van illetve a testpont is rá van kötve a dobozra. A számítógép tápja egyértelműen földelt . A gép testpontja ugyanaz mint a földelés ez pedig keresztül megy a keverőn egészen a végfokig ami ugye szintén földelt cucc így kész a földhurok. Ezért is kellett a dibox (trafó) hogy ezt a dolgot megszakítsa , illetve hogy a keverő kimenete szimmetrikus a végfoké pedig asszimetrikus így az átalakítás is megoldott.
(#) proba válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 7, 2022 /
 
Abba hogy egy készülék milyen érintésvédelmi osztályba tartozik, talán nem kellene beleavatkozni, eléggé veszélyes "játék". A másik veszélyes játék a földelt készülék összekötése a manapság divatos kondenzátoron keresztül földelt berendezéssel. Ha nem a két test érintkezik először, meg lehet a baj. A jelvezeték mit érintésvédelmi föld meg végkép téves, elég az azt kihúzó személyre gondolni hiba esetén. Párszor hajítottam el erősítő DVD összekötő RCA vezetéket, pedig ott csak egy kondenzátor volt a test felé...
(#) Busz hozzászólása Szept 4, 2022 /
 
Újabban minden egyes percben ezt játssza le a PC hangfalam, mi lehet az oka:
Bővebben: Link

Hálózati zavarra gondolok de mi lehet?

Fix minden percben jelentkezik.
(#) cs.norbee válasza pucuka hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Szia.Tudnád ezt pontosan szemléltetni egy rajzzal? Mert így nem értem.köszönöm.
(#) proba válasza Busz hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Szerintem kihúzkodás segít, ha minden percben jelentkezik, meg kell keresni azt a szerkezetet aminek az órája változik a környéken. Szerintem nem hálózaton közlekedik. Ha igen, akkor a hangfalad hálózati kondenzátora sincs teljesen rendben.
Következő: »»   62 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem