Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Impulzusszámláló
 
Témaindító: Satterhand, idő: Nov 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) wbt hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Pedig én rábeszélnélek valami 8 patájú uC-re.
Ha mégis hagyományos (-abb) módon szeretnéd megoldani, akkor:
- átfolyásmérő kontaktus pergésmentesítése
- pl. CD4040 vagy más számlálóra, aminek a kimenetét súlyozod, tehát ellenállásokkal analóg jelet csinálsz belőle (lépcsőjel)
- a poti és a számlálóból kijövő jel komparálása egy LM311-el
- Ha jön a megfelelő él a komparátor kimenetén, akkor egy NE55-el monostabillal csipogás, ezzel együtt számláló nullázása.
Persze lehet analóg módon is lépcsőjelet képezni, de az kacifántosabb szerintem.
(#) dap válasza wbt hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Koszi, jo otlet! Bar belegondolva, hogy a szamlalo ele meg kell egy oszto is, talan tenyleg egyszerubb lenne a uC.
(#) vargaf válasza dap hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Egy digitális jelet egy analóg jellel összehasonlítani lényegesen bonyolultabb, mint a digitális jellel. Az alapértéket egy forgó enkóderrel állíthatod mindkét irányba. A bejövő jelet az enkóderrel beállított értékhez hasonlítod és egyezőség esetén kapcsolsz.
(#) wbt válasza dap hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Nem kell osztó, a 4040 bináris, ráadásul jó hosszú. A potival (ha a minimális impulzusszám 5) nem 0-xV-ig állítasz, hanem alulra is beteszel egy "munkapont beállító" ellenállást, ami teljesen letekert állapotban az 5-höz tartozó feszt adja. Szóval meg lehet csinálni, logikai áramkörökkel ismerkedőknek jó feladat, de egy 100Ft-os Tiny13-ba belefér még Basic-ben is ez a 10-20 sor.
(#) KAITOMESTER hozzászólása Nov 20, 2016 /
 
Sziasztok!

Olyan kapcsolást szeretnék készíteni, amely nagyjából 300-500 ms idejű jelekből dolgozna 12V-os jelfeszültséggel. Az elképzelésem a következő. Ha 1 impulzus érkezik, 1 relé húz meg, ha kettő akkor 2 relé, és így tovább. A 8 impulzus az egy "folyamat vége" parancs, amely esetben az összes relé meghúz.
A relék csak addig kellene, hogy behúzva legyenek, amíg jelet kapnak, mert a továbbított jel feldolgozó áramkör gondoskodik a további felhasználásról (Kijelzés, megfelelő folyamat aktiválása, deaktiválása.)

Ha mikrokontroller nélkül is megoldható, annak csak örülnék.

Kaphatnék ehhez egy kis útmutatást, segítséget tőletek? Előre is köszönöm!
(#) eyess válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
A jó öreg 4017 el ez megoldható.
(#) proli007 válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
Hello! Csak nem mindegy, hogy az első impulzusra az 1. relé húz meg, majd a második impulzusnál "hozzáhúz" a 2. , vagy a második impulzusra húz a 2. relé és az 1. ejt. stb.
Valamint mi történik a 8. impulzus után..
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2016
(#) KAITOMESTER válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Igen, pont itt akadtam el. 1 impulzusra az első relé. 2 impulzusra az első 2 relé.
A 8. impulzus után resetelődik az áramkör (a feldolgozó áramkörben - PLC-ben) és fogadja a jeleket újra.
(#) proli007 válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
Erre a feladatra a legegyszerűbb megoldást a Shift regiszter nyújtja. Pld. a 74HC164. Ez pont 8 tag hosszúságú és ha a Serial Input bemeneteket magas szintre kötjük, akkor minden órajelnél a magas szint lépésenként "betelíti" a tárolót. Majd lehet törölni is. Pld. ahogy itt is látható.
(#) Bakman válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
Valahogy így? Figyelem, nem néztem adatlapot, mennyit bír a 4017-es kimenete! A diódák után kelleni fog még valamilyen teljesítmény fokozat is. Hirtelen ez a lehetséges megoldás ugrott be. Shottky diódákkal, 12 V tápfesz mellett szerintem működne.

Hopp, most látom, nem is ez a legegyszerűbb megoldás.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2016

Shot_698.jpg
    
(#) KAITOMESTER hozzászólása Nov 21, 2016 /
 
Köszönöm szépen a tanácsokat! Megpróbálkozom ezzel a 4017-es IC-vel.
(#) fufuka hozzászólása Ápr 18, 2020 /
 
Szép napot a hozzáértőknek!
Szeretném megkérdezni:
-hogy a CODIX-LI-1 számlálóra rá tudom kötni az LPA 3806-600BM encodert?
-és ezzel a párosítással meg tudom e valósítani; hogy egy tengely állapotában felveszek egy 0-pontot, és ehhez a ponthoz képest az egyik irányban elfordulás mértékében nőljön a szám, vissza forgatás esetében csökkenjen a szám; 0 pont átlépése esetén(lefele) mínusz előjellel számoljon hasonló módon mint a pozitív iránynál. Kb. 60fokos az elmozdulás, ami közepén lenne a 0 pont.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Bakman válasza fufuka hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
Nem lehet összekötni a kettőt. Illetve lehet de nem fog úgy működni, ahogy szeretnéd.
(#) fufuka válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
Köszönöm!
...és esetleg tudnál megoldást javasolni?
(#) Bakman válasza fufuka hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
Parancsolj: Menetszámláló tekercselőgéphez. Az enkóder sokkal nagyobb felbontást tud, mint ami a kijelzőn látható. Ha kell a teljes felbontás, új program kell. Arduino-hoz is van egy csomó enkóder kezelő példa.
(#) fufuka válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
Nekem oda-vissza számolás kellene, középen egy általam meghatározott nullponttal... max 3 fordulat irányonként.
(#) Bakman válasza fufuka hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
A cikkben található program tudja azt is.
(#) fufuka válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 18, 2020 /
 
Köszönöm!
...birka módon nem olvastam tovább...
(#) Ulti hozzászólása Márc 26, 2021 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, abban hogy az alábbi anyagokból a mellékelt vezérlés megvalósítható-e!
Egy pontos hosszméretre vágást kellene megvalósitani, egy görgőkön továbbított anyagból, amihez a
linkelt encódert Bővebben: Link és a mellékletben szereplő számlálót szeretném használni, kb a mellékelt ábra szerint.

Az eddig kapott segitség:

Az enkódernek NPN kimenete van, de 5V-os logikai jelszintre illesztve célszerű használni, ezért csak olyan számlálóhoz javasolt, ami 5V-os logikai jelszinteket fogad.
Az A és B kimenet pedig egymáshoz képest 50%-ban eltolt fázusú (tehát hagyományos encoder jel, nem step/dir).
Szerk: Használható 5-24V között, nem csak 5V-on.
(#) Peter65 válasza Ulti hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
Szia!
Pontos méretre vágást így szerintem nem lehet összehozni. Ehhez hasonló gép vezérlését már készítettem, ami az alábbiakban tért el a vázlatodtól:
-az enkóder a bejövő anyagon mérőkerékkel mérte a hosszt
-vágás alatt le lehetett szorítani az anyagot, hogy a vágáskor kisebb mechanikai elmozdulások történjenek
-a motort frekvenciaváltó hajtotta, amivel a motor sebességét a méret közelében lecsökkentettük, és kis sebességen álltunk rá a pontos méretre
-a vezérlés egy kis OPLC-vel oldottam meg
(#) Ulti válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
Szia,

Igazad van, én sem pontosan így akarom, csak ezt a vázlatot todtam gyorsan ide tenni. A meghajtott alsó hengeren van egy leszorító felső henger, amit az anyag hajt meg, ezért szerintem az pontosan mér, meg az egész rendszer iránya is pont fordított ehhez a rajhoz képest, és a pntosságot is elég 5 mm-en belül tartani.
Amiben nem vagyo biztos az az encoder és a számláló illeszthetősége, ebben kérnék segítséget,
(#) kaqkk válasza Ulti hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
A leg egyszerűbb ha állítható ütközőt használsz , ha ütközteted az anyagot akkor minden darab egyforma lesz és elég az ütközőt állító trapézorsóra telepített enkóder ami fix kapcsolatban van a tengellyel (nincs megcsúszásra lehetőség mint a gumikerekes mérésnél)
(#) Ulti válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Szia.

Az ütköztetéssel az a gond, hogy a levágott lapok a sor végén egymásra csúsznak és egy darabig ott is maradnak. Ezért az ütköző nem td visszaállni.
De nem is a mechanikai megoldást keresem, hanem a említett encoder, és számláló illeszthetősége a kérdéses. Példál az, hogy használhatom a kiadott 12 V dc-ről vagy kell egy konverter,
5V-ra.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2021
(#) kaqkk válasza Ulti hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
5-24 volt közt bármilyen táppal lehet üzemeltetni . Viszont nagy a valószínűsége hogy linkelt számláló nem tudja kezelni az enkódert .
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2021
(#) Bakman válasza Ulti hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Elméletileg működik a kettő együtt.

Az enkódernek NPN nyitott kollektoros kimenete van, a számlálónak ellenállással felhúzott bemenete, legalábbis az "5.2.1. NPN TRANZISZTOROS BEKÖTÉS" részen ez szerepel. Ha jól állítod be, akár oda-vissza számlálást is tud.
(#) Ódenka válasza Bakman hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Így illesztettem az 5V-os, felhúzott bemenetű számlálóhoz a 10-30V-os enkódert.
Egy-egy dióda a számláló bemenetre, az enkóder diódával negatívra húzkodja a számláló bemeneteket és nem probléma a 2 féle feszültség.
(#) Bakman válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Kb. teljesen mindegy, milyen tápfeszültséget kap az enkóder, a nyitott kollektoros kimenet miatt még dióda sem kell, annyival is messzebb van az L szint a nullától.
(#) Ódenka válasza Bakman hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Az én enkóderem nem nyitott kollektoros tranyós volt. Ha a szükséges min. 10V-ról járattam az enkódert, a kimenetén ott volt a 10 V. A számláló (PIC) nem tudom megértéssel viszonyult volna-e, a bemenetén 10V-al, mindenesetre a diódákkal jól működik.
Az is igaz, a 2 db 1N4148-al kiköltekeztem istenesen...
(#) Ulti hozzászólása Márc 27, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget akkor hétfőn rendelek! Azért ha valakinek van még ötlete, ne tartsa magában. Azért az oda-vssza számlálás nem ártana.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2021
(#) Ulti válasza Ulti hozzászólására (») Ápr 28, 2021 /
 
Sziasztok,

Összeraktam a számlállót, nagyon szépen működik (egyenlöre csak asztalon).
Nem kellett semmi ellenállás vagy dióda, simán rákötöttem az encodert a számláló 12 V -os kimenetére. Egészen jó cucc, precíz, pontos.
Köszönöm mégegyszer a segítséget mindenkinek!
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem