Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   354 / 371
(#) Bakman válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
A: A kettő között (fogszám és átmérő) nincs összefüggés?
B: Leírtam, hogy nem kell nagyon pontos számítás.
C: Egy fontos infó lemaradt: adott méretű helyek vannak, nem lehet bármekkora méretű kerekekkel számolni.
(#) Pali79 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
A: nyilván van összefüggés, de a fogszám adott, nem kell keresgélni.
B: nem értem ez miért lényeges most
C: a kisebb fogazású kerekekből a nagyobb fogszámú is kisebb. Tehát nagyobb lehet a választékod.
(#) Bakman válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
Idézet:
„a kisebb fogazású kerekekből a nagyobb fogszámú is kisebb. Tehát nagyobb lehet a választékod.”
Ezért is kell nekem a kerékátmérő. Gondolom nem keverhetőek a különböző fogazású kerekek, szíjak, legalábbis ez tűnik logikusnak. Nincs a gépemen olyan program aminek megadom a fogak számát és típusát, cserébe lerajzolja nekem mérethelyesen a kereket, amiből látom, mekkora helyet foglal el a térben. Azt sem tudom, milyen programot kellene keresnem. Nem is lényeges, a katalógusban megvan minden ami nekem kell a feladathoz, nem akarok ilyen témából (sem) ledoktorálni.
(#) Poli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2021 / 1
 
Szia!

Nem biztos, hogy segít, de egy ilyen kalkulátort találtam nem régen.
(#) Bakman válasza Poli hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
A konkrét feladathoz már nem kell de vannak itt érdekes és hazsnos számolóprogramok. El is mentettem a linket, köszi!
(#) Poli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2021 /
 
Szívesen
(#) Macsek71 hozzászólása Márc 20, 2021 /
 
Sziasztok !

Én vagyok pancser, vagy valóban ez a helyzet ?
Kaptam két egyforma léptetőmotornak "látszó tárgyat", hogy a tavalyi sikeres dvd-cnc* játékomat nagyobbá-szebbé használhatóbbá tegyem .
A motorokon csak egy kód található (17pm-k210-g2vt) ez alapján keresve MINEBEA gyártót valószínűsítek. A találatok 99.9 %-a eladni szeretne ilyet, esetleg regisztráció (fizetés?) ellenében adna további adatot róla.
Sajnos ez lett a mai helyzet ? Csak kereskedni akarnak velem, adatlapot vagy hasonló felejtsem el ?
Ha használni szeretnék egy bontott eszközt akkor mérjem meg mit tud ?

* Arduino + CNC board + dvd írókból a motorok és a mechanika egy része ...
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2021
(#) Poli válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Szia!

Megrendelésre, egy termékbe, vagy termékcsaládba gyártott léptetőmotor típuskódjához tartozó adatlapot általában nem teszik elérhetővé.
Ez egy ilyen stepper lehet


Amennyiben találsz az első két taghoz adatlapot (17pm-k210) akkor már tudsz viszonyítani.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2021
(#) Pali79 válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Az a gond, hogy ezek a motorok nagy többsége valamelyik nagyobb gyártó egyedi megrendelésére készültek anno és ezért nem nyilvánosak az adatlapok. Ha veszel egy új, kereskedelemben kapható léptetőt, annak az adatlapját is megtalálod.
(#) Macsek71 válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Igazából az a furcsa, hogy egy csomó (általam talált) kereskedőnek látszó oldal szeretne eladni ilyet, de nem akar-tud adatlapot adni ...

Nálam valahogy "követelmény" lenne, hogy a kereskedő tudja mit ad el .


Igazából "csak" az érdekelne, kb mekkora nyomatékot tud ( mérjem meg ? )
illetve hány lépés az egy fordulat Számoljam ...
(#) miertcsak válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Szia Macsek71!

Hátha segít:
Ebben az adatlapban vannak 17pm-kxxx motorok adatai.

Üdvözlettel.
miertcsak
(#) Pali79 válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Szinte biztos, hogy 1.8°-os, tehát 200 lépés egy fordulat. Mivel méretileg pici, ráadásul unipoláris a nyomatéka <0.5Nm.
(#) Macsek71 válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 22, 2021 /
 
Köszi a segítséget !

Feltételezhető, hogy e motor(ka) a tengelyén lévő ϕ~20 mm bordásszíj tárcsával nem fogja elhuzigálni a plotter kocsiját*


* "kemény"műanyag sínen, gördülőcsapágy kerekeken 4-500g cucc...
(#) Marty McFly hozzászólása Ápr 4, 2021 /
 
Üdv! Egy érdekes hibajelenségbe futottam cnc építés közben. X tengellyel szerettem volna egy rövid oda-vissza mozgást csinálni. Mach 3 ban indítom a G kódot és láss csodát elindul a motor majd vissza helyett megy tovább ergo csak azonos irányba forog, miközben a program szerint oda vissza megyünk. Ugyanez a parancs teljesen azonos bekötés y tengelyre és ellenkező irányba forog és ott pedig csak ellenkező irányba. Picodrive vezérlőt használok és 3v3 as illesztőkártyát. Valaki találkozott már ilyennel?
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Cseréld fel a motormeghajtón a step-dir bekötéseket.Az irány (dir) jel nem jó helyre van kötve . Vagy mechanikusan vagy a szoftverben ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2021
(#) Marty McFly válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Step és dir bekötés ellenőrizve fizikailag is és szoftveresen is. Az illesztőkártyán lévő kontroll ledek is a helyes működésre utalnak. Teljesen azonos bekötés mellett mégis az történik hogy a dir jel ellenére ugyanabba az irányba forog tovább de ameddig z tengely csak jobbra hajlandó forogni minden esetben addig y tengely csak balra. Motor kivezetések esetleges felcserélése okozhat ilyet?
(#) Pali79 válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Idézet:
„Motor kivezetések esetleges felcserélése okozhat ilyet?”
Nem! Az előfordulhat, hogy rossz irányba forog és a kábelek felcserélésével megfordítható de, hogy csak egy irányba megy az biztos nem a motor kábelezésével van összefüggésben.
Időben jó hosszú (legalább több másodperces) oda-vissza mozgás alkalmával kell meggyőződni, hogy a DIR jel változik-e. Az egyik irányban folyamatosan magasan magas szinten, a másik irányban alacsony szinten kell lennie. Ha ezt méred a Picodrive D bemenetén akkor a vezérlővel van valami.
Illetve ha a Picodrive-ból a 3V0-t használod akkor ott a D+ D- bekötésre is figyelni kell. A régebbi kártyán csak sima D bemenet van.
(#) Marty McFly válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Így igaz a dir szintje változik magas és alacsony között. A picodriveon nekem csak S D E és Com sorkapcsok vannak. Tehát step, dir, 5V, Gnd Az 5V engedélyezi a kimenetet, step adja a lépést dir pedig az irányt elvileg jól van bekötve
(#) Pali79 válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Nem egészen értem... Melyik Picodrive kártyád van? Van D- D+ rajta vagy csak simán D?
(#) Marty McFly válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Simán D
(#) Pali79 válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Ha a GND-hez képest a Picodrive(!) bemenetén rendesen változik a D szintje az iránynak megfelelően, akkor ott a kártyával van valami gubanc.
(#) Marty McFly válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Most megnéztem egy youtube videót a picodrive beüzemeléséről. A legvégén megjegyzi hogy a com ba a kimenetek 4 sarkán lévő gndt kell használni. Sajnos még nem értem haza hogy kipróbáljam, de arra tippelek hogy az lesz a baj hogy a ráp gnd jét kapta meg a com portra és talán ahhoz a gnd hez képest nem tudja érzékelni a dir jelszintváltozását ezért véletlenszerűen egy adott irányba indul. Ez lehetséges?
(#) Pali79 válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Persze, simán elképzelhető! Sőt 99% hogy ez a baj.
(#) Marty McFly válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Megoldódott a probléma! Megszüntettem a földhurkot is de egy fatálisabb hibával szivattam meg magam. Multiméterrel mértem a dir jeleket viszont ezuttal a picodriveoknal és nem az illesztőkártyánál. Gyorsan ki is bújt a szög a zsákból mert elnéztem a számozást és 3 5 7 helyett 1 3 5 re voltak bekötve. Így sosem a megfelelő picodrive kapta a dir jelet. úgy érzem jár a keksz
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Örülök hogy segíthettem ...
(#) Marty McFly válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Köszönöm!
(#) Marty McFly hozzászólása Ápr 23, 2021 /
 
Üdv!

Olyan kérdésem lenne hogy mach3 ba írnék 0 rutinnal egy nagyon egyszerű g kódot és szerintem valami alap fogást nem ismerek. Ameddig eljutottam eddig:

F1
G1 Z -0,08
G1 Z 0
G1 X -0,018
G1 Y -0,036

Az lenne a lényeg hogy X és Y mindig adott lépést tesz meg azonos irányba, majd a Z csinál egy fel-le ciklust és kezdődik elölről. Az én megoldásom annyiban merül ki hogy összeadogatom a lépéseket és második körben X -0,036 Y - 0,072 és így tovább. Ennél gondolom létezik egyszerűbb megoldás is A másik kérdés hogy az egyes mozgások közt lehet e sebességet változtatni valahogy? Például Z lefelé fúr akkor lassú tempó kell, viszont visszafelé már gyorsan is kiemelheti a szerszámot. Előre is köszönöm az építő hozzászólásokat, és elnézést ha nagyon alap kérdéseket tetem fel
(#) nemgyuri válasza Marty McFly hozzászólására (») Ápr 23, 2021 / 1
 
Ha jól értem, hogy mit szeretnél:
O1 (ciklus)
G1 G90 Z-0.08 F10
G0 Z0
G1 G91 X-0.018 Y-0.036 F300
G90
M99
(#) Marty McFly válasza nemgyuri hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Köszönöm! Hibátlanul működik! Pontosan így akartam
(#) Gafly hozzászólása Máj 8, 2021 /
 
Sziasztok!
LN8UU lineáris csapágyat, és hozzávaló köszörült tengelyt hol lehet/érdemes (nem csak Kina ér) venni?
Nem nekem kell.
Következő: »»   354 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem