Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Lapozás: OK   257 / 269
(#) eyess válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Jól néz ki .Az egésznek a súlya , ha jól látom durván 1,7KG.
(#) erdgab válasza eyess hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Igen,annyi.
(#) papus51 hozzászólása Ápr 13, 2021 /
 
Sziasztok.
Kérdésem, hogy TGSL-nél lehet-e növelni az észlelési mélységet az adóteljesítmény növelésével?
(#) papus51 válasza mateatek hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Ma tettem egy próbát fáziszaj ügyben.
Először megnéztem spektrumanalizátoron az adótekercs jelét, és valóban van az oszcillátornak egy 5-10 Hz-es szédelgése.
Ezután egy kapacitív csatoláson keresztül megszinkronizáltam az oszcillátort Marconi szignállal 14,5 KHz-el. Ettől kissé alacsonyabb lett a zajküszöb, de a vevőtekercsen továbbra is látni impulzus szerűen jelentkező zajt és a hangszóró is jelzi ezeket persze ritkábban mint előzőleg.
Arra gondolok, hogy ezek inkább légköri elektromos zavarjelek lehetnek, amiket vesz a vevőtekercs.
(#) Ge Lee válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Valamelyest lehet, de egy adott szint fölé már nincs értelme vinni mert nem lesz nagyobb az érzékenység, ami függ a frekitől is, a talaj fajtájától, fémtartalmától, nedvességétől, meg a keresett fém típusától is.
Meg hát nem a levegő hanem a talajteszt a lényeg. Nekem egy saját módosítású SMW-m van, azzal a kertben (homokos talaj) 24 centi a kis rézszínű 1Ft-os, volt IGSL-em is, azzal 17 centi volt.
Rendesen elásva lapjára az érme, betemetve a gödör.
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Szia!

Igen, lehet.
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Az elektromos zajt is összeszedi a vevőtekercs, de ez terepen kint nem gond, mert ott nem nagyon van ilyesmi zavarás. De az adó fáziszaja ott is jelentős. Illetve ezzel a zajos jellel van megtáplálva a fázisdetektor kapcsolóját vezérlő komparátor is. Ha a komparátort csak kicsi szinusz vezérli, ott is keletkezik fáziszaj a billenéskor.
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Nem biztos , hogy a zajt csak a TGSL viszi bele.Ott nagy szerepe van a tekercs elkészítési módjának , és a kábelezésen is sok múlik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
A tekercseket igyekeztem jól elkészíteni. A frekvenciák is pontosan a megadott értéken vannak. A tekercsek előírás szerint árnyékoltak alufóliával, ezért kapacitívan nem valószínű, hogy szed fel jelentősebb zajt, viszont induktívan bármi lehet.
Lekapcsoltam mérés közben a LED-es asztali lámpámat, hátha onnan jön a szemét, de semmi változás nem történt.
Ráadásul a zaj ismétlődési ideje is relative hosszú, tehát nem a kapcsolóüzemű tápokra utal.
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Az, hogy a géped működési frekvenciája mennyire 14,5 kHz, az nem befolyásol semmit, maximum az, hogy mennyire interferál össze a környezeti zajokkal.
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Meg lehet nézni az összeállításodat, tudsz feltenni képeket úgy együtt , hogy látnánk milyen is , hátha többe megtudunk a jelenségről.
(#) papus51 válasza mateatek hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Amúgy mi az ami elvárható egy TGSL-től? Még mielőtt a lehetetlent kergetném.
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Hát, erre nehéz válaszolni. Én nagyon régen építettem TGSL-t. De amit Ge Lee írt, az nem nagyon tér el attól, amire én emlékszem.
Levegőben lehetett villogni a tesztekkel, meg valahol azért az is nyújt támpontot, de talajban azért mást mutatott. Az akkori fejjel, amit összeraktam hozzá és olyan érzékenységgel tesztelve, amivel normális körülmények között keresőztem, valahol 15-17 centi mélyen jelzett egy 5 forintost a talajban. persze, ha tudod hogy hol az érme, és max érzékenységen keresed, akkor ez több, de valós körülmények között ilyesmi volt. IGSL dettó.
(#) papus51 válasza mateatek hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Köszi
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Ha jól emlékszem, akkor az adó tekercset meghajtó tranzisztor emitterénél lévő ellenállást lecserélve egy adó frekire hangolt rezgőkörre, nagyobb amplitúdót tudtam elérni, ami javított a gépen.
(#) papus51 válasza mateatek hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Itt nincs meghajtó tranzisztor, csak 1 db PNP Colpitts kapcsolásban.
Viszont az emitterében lévő 2,2K csökkentését ki lehet próbálni.
(#) Ge Lee válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Csinálj hozzá valami ellenütemű hangolt adófokozatot azzal lehet jó nagy adójelet csinálni. Nekem az SMW-mben ekkora van, kb. 15V effektív. Csináltam akkoriban vagy kétszer ekkora adójelet is, az már volt közel 100V csúcstól csúcsig a szkópon de az érzékenységen nem igazán hozott, bár terepre nem vittem ki hogy alaposabban leteszteljem.

SMW_adó.jpg
    
(#) papus51 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Kicsit megemeltem az adó fokozat tápját úgy 12V-ig. Most 32Vp-p a jel, az kb. 11Veff. Kicsit távolabbról érzékel, de nem jelentősen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Nem fejeztem ki magamat szabatosan. De azért ez a tranzisztor hajtja meg az adó tekercset.
(#) mateatek válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 13, 2021 /
 
Én 11,5 kHz-en már nem is emlékszem pontosan, valami 300 Vpp-ig nyomtam föl az adó jelet. Jobb lett, mélyebb lett, de elég nehezen lehetett már kézben tartani a dolgokat. 200 Vpp-ig egészen stabil volt. Az fölött kezdődött a táncos rész.
(#) erdgab hozzászólása Ápr 19, 2021 /
 
Csak egy apróság..
A fentebb mutatott gépemben egy laptopból származó kb. 3cm átmérőjű kis hangszóró van.Kicsit keveseltem a hangerejét a méretéből adódóan és módosítottam az LM386 erősítését az eredeti 20-ról 50 szeresre,így nekem sokkal jobb a hangerő,ez már elfogadható számomra.Mindössze egy kondenzátort és ellenállást kellett beépíteni.Igaz,a nyákon nincs helye,de két kis vezetékkel és némi kétoldalas ragasztóval megoldható, rögzíthető,helyet lehet találni.Aki esetleg még ennél is többet akar az nézze meg a mellékletet vagy a gyári ajánlást az LM386 PDF-ben.
(#) mateatek válasza erdgab hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /
 
Ebben az esetben az R34-es számú, 150k-s ellenállást kell kisebb ellenállásúra cserélni. Ennek az ellenállása igazából attól függ, hogy milyen ellenállású potmétert találunk az R35-ös pozícióba. Így nem kell plusz alkatrészeket beletenni a nyákba.
(#) Ráx Aladár hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Erről kinek mi a véleménye? Szerintetek működhet?

hqdefault.jpg
    
(#) nagym6 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Működhet, de közel kombináltfogó méretű vasakat érzékel . BFO elv.
(#) eyess hozzászólása Ápr 25, 2021 /
 
Most már a gép teljesen élesítve beállítva.A bal oldali gomb a Rotary encoder kezelője , a jobb oldali gomb a hangerő gomb.Felteszek a menüről , illetve a beállításokról egy két képet .Majd az elkészült nyák 3D képét , illetve beültetési 3D képét .A program nem minden alkatrészt tudott leképezni , ezért elnézést , de szerintem azért látszik egyébként minden , ami lényeges . Van két kép , amin látszik már a készülő kereső fej is, aminek a tekercsei már készen vannak .

Tekercsek adatai: Adó tekercs : 16,5 ohm - 3,9mH
Vevő tekercs : 79 ohm - 15,2mH
A beállítások még a tekercsek impregnálása előtt megtörténik , így azok véglegesítve lesznek már.
A gép ráhangolása ezután következik , ami már a fej , és a gép összehangolását jelenti.És akkor a képek.
(#) eyess válasza eyess hozzászólására (») Ápr 25, 2021 /
 
További képek
(#) eyess válasza eyess hozzászólására (») Ápr 25, 2021 /
 
További képek
(#) eyess válasza eyess hozzászólására (») Ápr 25, 2021 /
 
További képek
(#) eyess válasza eyess hozzászólására (») Ápr 25, 2021 /
 
És a két 3D - és kép
Következő: »»   257 / 269
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem