Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3602 / 3940
(#) b11gyula hozzászólása Ápr 16, 2021 /
 
Szép napot! Segítséget kérek ha valaki tud, adott egy PROXXON Nr 22000-es fém és vezeték kereső, tönkre ment benne a potméter kapcsoló része, kiváltottam egy kapcsolóval, de a bekapcsolásnól állandó jelleggel gerjed az-az vezetéket. Vagy fémet jelez. Nem néztem bele az elektronikájába, csak tippelek, hogy valamelyik kondenzátor lehet a hibás, esetleg valami tippet tudtok-e adni, előre is köszönöm.Üdv: Gyula
(#) Patópali válasza b11gyula hozzászólására (») Ápr 16, 2021 /
 
Szép napot!
Tegyél fel képeket a javítás utáni állapotról. Elképzelhető, hogy hibás kivitelezés miatt a kapcsolóra menő vezetékek és a kapcsoló miatt miatt elhangolódik az oszcillátora és ez okozza a problémádat. Valószínű, hogy eredeti csere alkatrésszel továbbra is jó lenne a működése.
Ha csak nem keletkezett más hiba a beavatkozás alatt.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
(#) b11gyula hozzászólása Ápr 16, 2021 /
 
Patópali! az a helyzet, hogy a kapcsoló betétele előtt a kérdéses törött poti kapcsoló áthídalásakor, kb 1 cm, is megvolt ez a hiba de azt hittem, hogy a fix kapcsolóval megoldom, nincs más hátra bele kell bujjak az elektronikába, de köszönöm a javaslatot, ha szétszedem és nem boldogulok, vagy felteszem a fotót, vagy kidobom a cumót. Az eredeti elképzelésem szerint azt hittem, hogy elkó hiba, de hangolási probléma is lehet, évek óta ált a ládafiába, csak a lányomék falat akarnak furni a konektor és más kényes helyen. Még az is megeshet, hogy a 10 év körűli állás viselte meg, mégegyszer köszi.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
(#) Patópali hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
Sziasztok!
Tudja -e valaki mi az SC (PT) 2260 enkóder ic -dekóder párjának száma?
Köszönöm, ha segítetek.
Üdv.
Pali
(#) vargaf válasza Patópali hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
SC2272, PT2272.
(#) amitech hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hogy a csatolt képeken lévő tápegység milyen kapcsolással és feszültségszabályzóval lehet megvalósítva? Szeretném utánépíteni, de csak képek vannak róla, kapcsolási rajz nincs. Amit biztosan lehet tudni, hogy a táplált eszköz DC 5V-ot kér, párszáz mA áram mellett, ami azért is érdekes, mert egyenirányítást sehol sem látok (hacsak a panel alján nincs), a feszültségszabályzó pedig egy nagyobb áramú FET-nek tűnik, a tokozásából kiindulva.
(#) vargaf válasza amitech hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Ha a tápegység panel fólia oldaláról teszel fel fényképet akkor biztosan meglesz a megoldás. De elsőre egy LM317T IC-vel felépített tápnak tűnik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2021
(#) orcika70 válasza amitech hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Szerintem már kifutott LT1083 állítható stabilizátor.
(#) amitech válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Sajnos pont ez a gond, csak internetes képeim vannak és nincs az aljáról. LM317-ből én még nem láttam ilyen tokozásút! Jellegzetes a feszültségszabályzó tokozás oldalán a 4 bevágás, ilyet csak 2SC1943 és 2SA1943 FET-nél láttam.
(#) amitech válasza orcika70 hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Köszönöm a tippet, ez teljesen elképzelhető és pont az LT1084-et nézegettem, hogy szimpatikus és kapható is, különbség pedig csak a teljesítményükben van!
(#) tbarath hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Sziasztok,

Egy IR LED-et (Kingbright L-53F3C) kapcsolgaték 3,3 Voltról BC537 tranzisztorral. A vezérlő jel szintén 3,3 V (Raspberry Pi-re IR blaster). A LED maximum 50 mA-t bír ki, én kb. 20 mA-rel hajtanám. Az adatlapon is elég sokszor szerepel ez az áram, és kb. 10 centire lenne a távirányított erősítőtől, szerintem bőven elég. Adatlap szerint 20 mA áramnál 1,2 V feszültség esik rajta, szóval 100 Ω-mal korlátoznám az kollektoráramot, ez eddig szerintem rendben van.

A tranzisztor meghajtása a kérdésem, a bázist 10k ellenálláson keresztül kötném egy 3,3V GPIO pin-re. A VBE olyan 700 mV körül van, így kb. 250 µA lenne a bázisáram, és ez a (minimum) 110x-es hFE mellett 28 mA kollektoráramot jelentene áramkorlát nélkül, szerintem ennyi elég.
A kérdésem az lenne, hogy ennyi bázisáram elég a tranzisztor biztos kapcsolásához? Az adatlapon a "Typical Performance Characteristics" alatt ugyan látok 50 µA bázisáramot is, de nagyon keveset foglalkoztam bipoláris tranzisztorokkal, ezért inkább rákérdezek.

Köszi,
Tamás
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Adott a dolog, hogy a képen látható koax izolátort kell megépíteni.
Az egyszerű kérdés az, hogy használhatok-e hozzá kerámia kondenzátiort? Ez jó lesz-e hozzá? Vagy inkább legyen ez?
(#) Régi motoros válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Üdv, ha nem akarod kritikusan csökkenteni az áramfelhasználás, akkor személy szerint többet javasolnék. Sose a minimum, vagy annak közlébe tervezz. Főleg mivel kapcsoló üzemben fog működni, ráadásul nem is folyton. Nyugodtan alkalmazhatsz 1-5mA közt bármit biztos ami biztos. A lényeg, hogy a GPIO maximumot ne haladd meg. Ha már stabilan működik, utána csökkentheted a bázisáramot kedved szerint.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2021
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Üdv, ilyen alkalmazásra kerámia javasolt, (tehát az első jó választás), nem polarizált elektrolit kondenzátor.
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
A 10 nF kerámia kondenzátor a jó. Az elektrolit kondenzátor amit linkeltél nem 10 nF hanem 100 nF értékű.
(#) Udvari Zsombor válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Oké, tehát ez az apró kerámia kondenzáttor jó lesz hozzá? (Bocsi, hogy sokat kérdezek.)
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Igen.
(#) Udvari Zsombor válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Köszike.
(#) Patópali válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Szia!

Köszönöm.
(#) tbarath válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Köszi!
Nem kritikus az áramfelhasználás, sőt. A Rpi médialejátszó(osmc), jelenleg PoE meghajtású, de nem 1-2 mA fog problémát okozni.
A tranzisztor adatlapja még 50 µA bázisáramra is ad diagramot, ezért gondoltam azt, hogy a 250 µA simán elég lehet. De akkor teszek 2,2k-t, az az 1 mA csak elég lesz. Elvileg valami tizenvalahány mA leadására képes pinenként a SBC, és 2 ágon akarok LED-et hajtani (TV és erősítő), így is bőven beleférek.
(#) rectamas válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Inkább ezt javaslom:
https://www.hestore.hu/prod_10032846.html
Ha nincs földelve a készülék, akkor féltáp közelében lebeg, ezt nem bírja ki a 100V-os kondenzátor.
Ez jellemző pl. a CRT tévékre.
(#) vision61 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Nem lesz jó, a kapcsolási rajzon 250 V-os van (nem véletlenül), ez pedig csak 100 V-os.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2021 / 5
 
Kedves Zsombor!

Multkor már javasoltam, hogy tanulj!
Így a kérdésedhez kapcsolódva szeretném figyelmedbe ajánlani az alábbi oldalt mint első leckét:
Kondenzátorok
(#) Patópali válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /
 
Halkan mondom, hogy ez is kevés. Legalább 400 Volt váltófeszültséget tűrő, de inkább nagyobbat kéne betenni. Lásd például a régi tévék antenna leválasztó kondijait ( 1-2 kilovolt). Ki tudja mit szeretne a kérdező leválasztani?
Rectamas -al értek egyet!
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2021
(#) robberto13 hozzászólása Ápr 19, 2021 /
 
Üdv! Szeretnék beszerezni egy relét ,ami 13-14v/V /-ig húz be. Egy autó szivattyújának adna tápot de csak ha jár az autó vagyis ha van töltés. Ha esetleg tudtok iyen forrást ahol ezt meg tudom rendelni azt megköszönöm!
(#) Moderátor hozzászólása Alex1119 hozzászólására (») Ápr 20, 2021
 
Ennek az Apróhirdetésben a helye!
(#) Gafly válasza robberto13 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Én abba az irányba mennék el, hogy kisebb feszültségű relét (mondjuk 6V-os) választanék, és (zener) diódával állitanám be a "pontos" meghúzást. Ennél kisebbet autóba nem tennék.
Azt tudod, hogy az érintkezőkkel szemben mi az elvárás?
(#) nedudgi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Én nem értek hozzá, de rémliik valami, hogy a "15" vagy valami akkor jelenik meg, ha rá van adva a gyújtás.
Lehet, hogy ez jó lenne a kollégának?
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Mi a hasonlóság egy trimmer és egy lineáris potméter között?
Egy 100k trimmer helyére fog kelleni bevezetékelnem egy 100k lineáris potmétert. A trimmer lábait számokkal, a potméter lábait betűkkel jelöltem.
A trimmer melyik lába helyére kössem a potméter melyik lábát?
(#) Jonni hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Kerestem a guglival de nem sok eredményt értem el. Nem tudtok itthon (hun) ilyesmi árammérőt? Nekem kb 1.5 V tól 15 V dc-ig (lehet 24 V is) Az amper viszont 1 mA-töl lenne jó. Az ampernál fontos lenne, hogy minél kisebb értéket tud mérni annál jobb.
Következő: »»   3602 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem