Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   149 / 171
(#) CHZ válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Ez lenne a lényeg, nem a mV szintű pontosság!
(#) Ódenka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Ok, a pontosságnak csupán azért örülök, mert semennyibe se kerül olyanra csinálni.
Ez egy kis gyarló öröm részemről, nem több.
Reméltem is, hogy az abszolút feszültség pontosság nem számít ennyire, sőt, barátom is megerősített, szinte lehetetlen a RIAA-ba azokat a feszültségeket elérni, amik ott fel vannak tüntetve, ettől még az áramkör jól teljesít.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2021
(#) CHZ válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Ha a PH3 RIAA, akkor ott már lényegesebb a DC szint betartása, ami nem lehetetlen.
Persze ott sem mV szinten, 5-10% eltérés megfelelő lehet.
Áramfelvétele több, mint amivel a tápegységed terhelted.
(#) Ódenka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Oopps... Töröltem az előző hsz-emet, rosszul olvastam vissza a tegnapi becslésemet.
Első fokozat 1.64mA, utolsó cső 4.7mA, tehát ez kétszer a rajz alapján becsült áramfelvétel.
Én a tápot 210V 12K terheléssel mértem, az 17.5mA...
No igen, az elején még van az össz. 90k-s osztó, az is 2x2.3mA ... Vagyis 17.28 mA jött ki összesen.
Valamennyi áram még folyik a DC vcs-n, de ezen nem fogok vitázni...
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2021
(#) CHZ válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Ha PH3 áramfelvételére vonatkozik, akkor nem stimmel, kb 30mA a két oldal fogyasztása.
(#) Ódenka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Az jó. Monoblokkos lesz a kivitel.
(#) CHZ válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Akkor stimmel.
(#) freddyke hozzászólása Ápr 29, 2021 /
 
Sziasztok!

Lenne egy 230/9V-os transzformátorról üzemelő tápegység. Az egyenirányító után lenne egy 1000µF-os pufferkondenzátor (Panasonic EEUEB1E102). A maximális fogyasztás 150mA lenne. Mekkora teljesítményű transzformátor kellene? A pufferkondenzátoron megjelenő "ripple current" (nem tudom magyarul) miatt nem kell túlméretezni? Erre a transzformátorra gondoltam.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2021
(#) kadarist válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Szia!
9x0,15=1,35
Tehát 1,35W-nál nagyobb teljesítményű trafó kellene.
(#) freddyke válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Köszönöm a választ. A minimum teljesítményigény számomra is egyértelmű volt. A pufferkondenzátoron jelentkező "ripple current" kapcsán érdekelne, hogy mennyivel kellene túlméretezni, ha egyáltalán.
3VA-eshez mekkora biztosíték lenne ideáis? 13mA körüli maximális áram folyhat a primer oldalon. 32mA-es biztosítéknál kisebbet nem találtam.
(#) kadarist válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
A primerre rakhatsz nagyobb biztit is, ott főleg a hálózat védelme a fontos. A szekunderre méretezz egy odavaló biztosítékot, és ennyi. Mit fog táplálni ez a trafó?
(#) jani1987 válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Ha a működés közben a felhasználói oldalon mondjuk 200mA-t mérsz üzem közben akkor a biztosíték egy ezen felüliérték. Mondjuk 250 vagy 300. Nincs előttem a gyártók által előírt szabvány.
(#) Peter65 válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 29, 2021 / 1
 
Szia!
De igen, túl kell méretezni. A nehézséget az adja, hogy a csúcsfeszültség pillanatában kialakuló áram leírása nem egyszerű. Ferenci Ödön az "Elektronikai készülékek tápellátása" című könyvében a szekunder körben folyó áram effektív értékét az 1,57-szeresére teszi a kimenő áramnak. Ez persze a transzformátor szórásától függ, de kiindulási pont lehet. Ha ez alapján kalkulálsz, 2,1VA jön ki.
Más megközelítés, hogy a kimenő teljesítményből indulnak ki. Ez az esetedben kb. 1,41*9*0,15= 1,9W A transzformátor típusteljesítménye ennél 1,24-szer legyen nagyobb, azaz kb. 2,4VA.
Ezek alapján a 3VA megfelelő lesz.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Csak a rend kedvéért, a 2 fényre reagáló, diódát BAT46-ra cseréltem. Meggyógyult a cucc.
Néhány jelentéktelen módosítást, alkatrész cserét is végeztem még, de gyakorlatilag a fényre már nem reagál az áramkör. Kipróbáltam TL741, TL071-ekkel, TI és ST gyártmányúakkal is, jelentéktelen változást mutattak egymáshoz képest.
Amennyiben az OPA 4-es lábán 20mV-nál kisebb brummot találtam akkor a kimeneten RMS 1.5mV és 50Hz-s brummot tudtam mérni. Hogy miért nem 100Hz-et, ami logikusabb lenne, fogalmam sincs.
Az áramkörbe nem megfelelő OPA-t helyezve, ha kicsi is volt a kimeneti zaj, az 40-45kHz volt.
A terhelés 35mA volt, kimeneti 210V-nál.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Idézet:
„50Hz-s brummot tudtam mérni.”

Talán azért az 50Hz, mert a trafó most a mérés alkalmából 10 cm-re van az áramkörtől...
Simán megszórhatta a mérőkört és belehamisít a mérésbe is.
(#) reloop válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
(#) jani1987 válasza reloop hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
A frekimérőbe ennek a cseréje megoldotta a problémát.
(#) freddyke válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Ha a fogyasztó a szekunder tekercsre (vagy azutáni Graetz-re) kapcsolt villanymotor (esetleges triakos vezérléssel), akkor is túl kell méretezni a trafót a leírtak szerint? Számít, hogy AC vagy DC motor? Ha lenne egy ilyen 100W-os gép, ennek 100VA-es trafó elegendő (pl. 12V 8.33A) vagy 160VA-es kell?
(#) Peter65 válasza freddyke hozzászólására (») Máj 8, 2021 1 /
 
Túl kell méretezni több okból is:
-A motorokra megadott teljesítmény általában a tengelyteljesítmény, villamos oldalról többet vesz fel.
-A transzformátoron folyó áram effektív értéke általában nem egyezik meg a motor számára hasznos áram értékkel.
Ha részletesebben meg akarod vizsgálni a kérdést, az áramirányítók/triakkok fázisvezérlésével összefüggően figyelembe kell venni a meddő áramok és felharmonikus áramok okozta többletterhelést. Az úgynevezett univerzális motorok esetében, amik váltakozó feszültségről működnek, és egy triakkal vannak szabályozva, még további hatásfok csökkentő problémák vannak.
Feltételezem, hogy a szóban forgó gép kommutátoros. Ha a motor szempontjából legtöbbet szeretnéd kihozni, akkor szűrt egyenfeszültségről kellene járatni, de ott a már korábban vázolt problémák rontják a helyzetet. Összességében valószínűleg a szekunder oldalon felépített áramirányítós (félig-vezérelt 1F2U2Ü híd) tápegységgel lehetne a legjobb eredményt elérni. A motorral sorba kötött fojtóval lehet esetleg a motoron folyó áram hullámosságát csökkenteni. Nagy teljesítményű DC motorok esetében legalábbis ezt az utat szokás járni. Hogy ebben az esetben megéri-e, nem vagyok biztos benne.
A választásnál azt is figyelembe szokás venni, hogy milyen üzemmódban használod a gépet. Egy kézi szerszámra a szakaszos üzem a jellemző, és emiatt egy kisebb teljesítményű transzformátor is megfelelhet.
(#) Peter65 válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Nem vettem észre, hogy a motorban van szabályzó is. Ebben az esetben nem nagyon van más választásod, mint szűrt DC feszültséggel megtáplálni.
(#) erbe válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Idézet:
„villanymotor (esetleges triakos vezérléssel),”

Triacos szabályzásnál nem lehet szűrt DC feszültséggel táplálni.
(#) szs válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Annál a gépnél (és a linken is) ki van hangsúlyozva, hogy a beépített szabályzója csak a stabilizálatlan egyenárammal működik...
(#) freddyke válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Ahogyan előttem is írták, simított DC-ről csak maximális fordulaton menne. Többen írták, hogy használják akkumulátorról, ezt a hátrányát elfogadva. Szűretlen, szaggatott egyenárammal működik a fordulatszám-szabályozás. Másik témában éppen kérdeztem és válaszolta valaki, hogy egy kisebb teljesítményű, hasonló gép menne AC-ről is. (Hivatalosan persze nem.) Még nem próbáltam ki. Az üzem szakaszos, de a szerszám eleve kis teljesítményű és teljesítmény gondjaim voltak (40W-os géppel, 100VA-es trafóval, igaz nem volt meg teljesen a 12V), ezért azokra a rövid időszakaszokra is lényeges lenne a maximális teljesítményt kihozni belőle. Ha 1.57-es szorzóval illik túlméretezni, egy 160VA-es (12V, 13.33A) toroid trafó ára 10 ezer forint felett van, ami befektetés és megtérülés szempontjából eléggé határeset. Ajánlott ehhez a táphoz toroid trafót használni vagy hagyományos vasmagos jobb lenne?
(#) erbe válasza freddyke hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Hagyományos vasmagos sem olcsóbb. Ugyanekkora teljesítményre nehezebb, mint a toroid, több benne a vas is, meg a réz is.
(#) szs válasza freddyke hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Ne 100VA-es trafót vegyél hozzá, mert az nem biztos, hogy elég. 100VA-es trafó az, amelyik annyit vesz fel. Aztán a mások végén mejd leadja egy részét. Veszont: ha olyan trafót veszel, aminek a névleges kimeneti feszültsége azonos a gép feszültségével, és a kimeneti árama a gép által kívánt árammal egyenlő, akkor jó.
Ha a gép 12V feszültségű, és 100W-us, akkor kb 8 és kicsi At kér. Ha a trafód kimenete ezt tudja, az pont elég, nem kell túlméretezni.
Mivel ők 12V-os trafót ajánlanak hozzá, és 100W-os motorról beszélnek, ezért 12V/10A kimenetű trafót végy.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2021
(#) freddyke válasza szs hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
A 40W-os meg is jött, sok a gond vele, másik témában éppen tegnap írtam. Nem lett volna ésszerű két gépet egyszerre venni. Megpróbálkoznék a 100W-ossal, de két opció van, a 12 és 230V-os. A 12V-os előnye (a törpefeszültségen kívül) az alacsonyabb fordulatszám tartomány. De ha a trafó ésszerűtlen áron van, akkor talán marad a 230V-os, amelyhez nem kell.

A Proxxon legnagyobb trafója 85W-os és 5A-t tud leadni papíron. Egyértelműen kicsi a 100W-os géphez. A gép táblájára (amennyire az internetes képekből le tudom olvasni) csak 100W van írva, Amper-t nem látok. Ha a trafókat nézzük, a VA-ben megadott teljesítményük a primer oldalra vonatkozik vagy a szekunder oldalra? Ezzel a teljesítménnyel tökéletesen megegyezik a szekunder oldalra megadott feszültség és áramerősség szorzata. Például a 160VA-es trafóra 12V 13.33A van ráírva. Ezt tudja vagy ebből lejönnek a veszteségek?
(#) freddyke válasza erbe hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Hagyományosban 13 ezer forinttól látok 160VA-est. Ha már veszek, akkor jót szeretnék. Éppen most írta valaki, hogy a mai trafók kivitelezési minősége nem a legjobb, különösen a toroidokra értve.
(#) szs válasza freddyke hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Idézet:
„Ha a trafókat nézzük, a VA-ben megadott teljesítményük a primer oldalra vonatkozik vagy a szekunder oldalra? ”

Az első soromban leírtam...
Az, hogy a 160VA-es trafót ugy akarják eladni, hogy az kifelé is annyit tud, az már ingyenenergia .
(#) freddyke válasza szs hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Értettem elsőre is, amit írtál. Viszont ha ez így van, akkor nem tudja a 12V 13.33A-t, amit kimenetként ráírnak? A katalógusban (TSM 160/001 néven) is ugyanezzel az adattal szerepel. Ma megnéztem több tucat trafó adatlapját, mindegyiknél eszerint a szisztéma szerint volt megadva.
Következő: »»   149 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem