Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   540 / 562
(#) dara válasza Remci hozzászólására (») Máj 30, 2021 /
 
Az igbt meghajtó részt,mert látszik hogy ott is buherálták.Soros égővel próbáld.Rajz alapján nézd át valahol fent van itt a rajza.
(#) Remci válasza dara hozzászólására (») Máj 30, 2021 /
 
Rendben,köszi,megkeresem.
(#) korozsi hozzászólása Jún 12, 2021 /
 
Sziasztok.
Egy kerdesem lenne, hogy milyen hatassal van a gepre.
Feltennek 1 fenykepet es 1 nyaktervet. A terven bekereteztem egy reszet ahol van 2db 2nF kondenzator. Viszont a fenykepen ha jol latom akkor 2,2nF.-os van benne. Miert is?
(#) vision61 válasza korozsi hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!

Valószínűleg azért, mert a 2 nF-os érték eléggé ritka, és a tűrés miatt akár a 2,2 nF-os is lehet 2 nF.
(Nem mindenki tudja megnyitni ezt a fájlformátumot, mivel nincs a gépre telepítve a Sprint-Layout.)
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2021
(#) korozsi válasza vision61 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Lehet igazad van, hogy ritka, de azert lehet talalni a neten. kb 2 perc kereses utan talaltam is. Akkor ez a vezerles müködeset nem befolyasolja.
Layout, kb a tervek 80 %.-a ebben a formatumban van itt.
Amugy köszönöm a valaszod.
(#) vision61 válasza korozsi hozzászólására (») Jún 13, 2021 / 1
 
Azért akad itt más is. Kinek a sas, kinek a sasné.
(#) adapter válasza vision61 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Szofisztikált Eagle-özés....
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
(#) black1989 hozzászólása Jún 27, 2021 /
 
Sziasztok !

Pár évvel ezelőtt megépítettem sikeresen a bocs kapcsolást , a felhasznált igbt-k RJH3047 névre hallgattak, és egy-egy darabbal építettem , nem nagyon volt, van róluk infóm , akkor ezekkel csináltam ,de csak annyit találtam róla , hogy 360 volt a Collektor-emitter fesz, amit még elvisel ... A kérdésem pedig.. Elkezdtem építeni a maci kapcsolást, ott tartok , hogy a trafót elkészítettem , samsung tv sorkimenő trafóból 4 párból pontosabban. Azért abból , mert a bocs kapcsolásnál nagyon bevált, teljes napos munka után is csak langyos volt! A méretei pedig 90*35*80 mm , persze összerakva, prim tekercs , 20menet, 45 szál 0,25 duplán lakkozott huzalból készített sodrat , sec tekercs, 7 menet 140 szál 0,25 huzalból! Viszont ami bosszant , hogy itthon fellelhető igbt-ből szeretnék rakni oldalanként 3 db-ot, de nem biztos hogy elég ide, konkrétan van neve is (RJP30E3) To-3P tokozás!
Sec oldali diódák STTH60P03SW ezekből 3-3 db-ot tennék, gondolom ez elég is lenne! Még egy apróság , látom , hogy a snubber áramkörben már nem a "megszokott" 2 wattos , hanem egy-egy 47 Ohm 10 wattos ellenállás kapott helyet! Ezt esetleg nem lehet kisebb teljesítményre cserélni? Vagy túlmelegedne mondjuk egy 100 Ohm 2 wattos? Minden segítséget előre is köszönök! További szép estét!
(#) korozsi válasza black1989 hozzászólására (») Jún 28, 2021 / 1
 
Szia.

Miert nem teszel bele HGTG30N60A4 IGBT-t szerintem a forumozok fele, de lehet több is ezt illetve a HGTG20N60A4.-et. Most vettem en is nem regen innen https://www.ebay.de/itm/373411508880?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&....l2649
jo arban volt az otthonihoz kepest. Söt meg kaptam hozza + 3db mas fajta tranzisztort is. A 10Wattos ellenallas a melegedes kiküszöbölesere van.
(#) korozsi válasza korozsi hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Meg annyit, en is azt raktam bele, lasd lent a fenykepet.
(#) black1989 válasza korozsi hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Azért nem választottam más igbt-t mert ebből van itthon 1 kg! Szóval nem akarok költeni !

Köszi a segîtséget!
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
(#) mpisti válasza black1989 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
A 360V-os zárófeszültség nem lesz kissé karcsú, vagy 110V-ról fogod használni?
(#) black1989 válasza mpisti hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Nem 110 voltról használnám, ezért is kérdeztem! Az az érdekes , hogy az rjh3047 igbt-vel szépen működött a kisebbik gép!
(#) mpisti válasza black1989 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Az összes gép ami a "Maci és Medve" platformra épült, minimum 600V-os félvezetőkkel készült, -legalábbis a fórumban olvasható leírások alapján ez feltételezhető. Persze ez nem zárja ki a lehetőségét hogy egy szerencsésnek mondható kapcsolástechnikával a kapcsolótranzisztorok a határfeszültség környékén működjenek, de ez a megoldás nem szokott tartós lenni. Rossz elrendezésű nyák esetén még a 600V-os kapcsolótranyó is könnyen elszáll arról nem is beszélve ha a lemágnesezés valamiért nem működik. Én biztosan nem tennék bele ilyen alacsony zárófeszültségű tipust, de hát az egy dolog hogy én erről mit gondolok. A korábbi gyártású FET-es inverterek IRFP 450-el és 460-al mentek, pedig azok 450V-os félvezetők voltak. Fogyott is a készlet rendesen, -ötvenesével szoktam rendelni- persze az azért más kapcsolástechnikával készült és azóta sokat finomodott a kapcsolástechnika.
(#) black1989 válasza mpisti hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Köszönöm a sok infót! Természetesen igazad van ! Azon gondolkodom , hogy nagyob feszültségű fetekkel csinálom meg , de mivel nincs tapasztalatom arról , hogy pl a "maci" kapcsolástechnikába beilleszthető e fet , és megfelelően működne vagy robbanna, így kissé bizonytalan vagyok....
Van itthon 2sk2837 fetből is jó sok , de azért maradnék az oldalankénti 3db-nál!

Többet nem nagyon szeretnék beépíteni ebből sem , az sem kellemes ha egyszerre 6db romlik el!
Ez a fet vajon mennyire bírná?
(#) foxi63 válasza black1989 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
A maci kapcsolástechnikája szerintem nem jó fet-ek meghajtására a 3 darab fet bemenő kapacitása 9-10 nF körüli építsd meg és nézd meg az oszcilloszkópon a meghajtó jelet,ha rajta van mondjuk 12nF.Esetleg egy combosabb meghajtó trafóval működhet.
Jobb lenne venni 2 db nagyobb feszültségű igbt-t. Manapság senkit sem vág földhöz 5000 huf.
Nekem a mellékletben szereplő készül (némi átalakítással) beüzemelés fázisában van.
üdv.:Foxi
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
(#) black1989 válasza foxi63 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Természetesen nem az árával van gondom !

A bocs kapcsolást egyszer beüzemeltem próbaképpen 4 db 2sk2837 fettel , semmi probléma nem volt , talán még annyira sem melegedett a hűtőborda , mint az erősebb RJH3047 igbt párossal! Sajnos nincsen szkópom , sok problémától mentene meg! Mindössze egy multiméterem volt azzal "indítottam" be a bocs gépet, ha jól emlékszem 40khz volt a vezérlés, de ezt mindenképp újramérem mielőtt a macit beindítom, tudom hogy nem a legpontosabb freki mérésre egy multiméter , de minden esetre nem szoktam elhagyni a mérést! Ismerős ez a belinkelt kapcsolás , mintha orosz fórumon találkoztam volna vele! Egyértelműen megfogom építeni ezt is , mondjuk egy pc tápegység dobozába. Tetszik , mert kompakt az egész , viszont kissé kevés az áram ha jól emlékszem 90A környéke.... Köszönöm a segítséget! további szép estét!
(#) foxi63 válasza black1989 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Szia!
Van ez még 160A-es változatban is, frekvencia és vaskeresztmetszet kérdése.
Teszek fel képet ennek a gate-jeléről később. Ami tetszik, hogy az IGBT kikapcsolásakor nem simán rövidre zárja a gate- töltést, hanem -6V -ra le is húzza a gyorsabb kikapcsolás érdekében.
(#) black1989 válasza foxi63 hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Nagyszerű, kíváncsian várom ! Azért az érdekes , hogy pl a maci kapcsolás 6db igbt-vel miért csak 130 amperre lett tervezve , elvileg dupláját is kilehetne hozni ennyi tranyóval.. Vagy rosszul tudom?
(#) mpisti válasza black1989 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Mert teljesen felesleges az áramok hajszolása. Hobbi körülmények közt a 130A több mint elég, hiszen az a 3,2 mm-es elektródát is simán leolvassza, de az esetek 95%-ban 2,5 mm-es pálcával dolgozik az iparos. Ahhoz meg bőven elég a 70-90A. Nagyobb áramnál több puffer, jobb meghajtókör, több félvezető, több kimeneti egyenirányítás kell. Tehát a 130A hobbistának pont elég.
(#) erdgab válasza black1989 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Csak halkan mondom a "Maci" eredetileg egy 160A gép összesen 2 db. IGBT-vel,a többi (miértek) a fórumon le lett írva.
(#) erdgab válasza erdgab hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Lemaradt az előbb,itt az eredeti rajz.

shema.gif
    
(#) foxi63 válasza black1989 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Szia!
A biztonság növelése lehetett a cél, mert a működésből adódik, hogy max 50% idő a felmágnesezés és 50% a lemágnesezési idő, tehát a vasmag kihasználtsága is kb. ennyi.
Ha pl. 120 A a hegesztési áram, akkor ez fele időegységen 240A-t jelent, plusz a folytó felmágnesezése ami a szünetben az indukciója révén fenntartja az ívet.ez átredukálva a primerre
szintén eléri a 30-35A áramot. Ha számolod a kis hűtőfelület miatti hőemelkedést, előfordulhat hogy az igbt működési határát feszegeti a terhelés.Ezért van a kettőzve az igbt.
A legfontosabb szerintem az, hogy a segédtáp a legmostohább körülményíek között is tudja meghajtani az igbt ket.(extra hosszabbító, leterhelt hálózat ,esetleg leterhelt aggregát.)
A fenti rajz azért is érdekes, mert -6V ra előfeszíti az igbt gate elektódáját a gyorsabb lezárás érdekében, és ha netán csökkenne a segédtápfesz, akkor először ez az előfeszítés tűnik el, és csak azután csökken a valódi meghajtó feszültség.
üdv.: Foxi
(#) black1989 hozzászólása Jún 30, 2021 /
 
Ez mind nagy segítség számomra , amiket leírtatok! Köszönöm nektek , írok a fejleményekről , ahogy az időm engedi! További szép napot!
(#) korozsi válasza erdgab hozzászólására (») Júl 3, 2021 /
 
Szia erdgab.

Kivancsi lennek, hogy te vagy valaki meg-e epitette ezt az egesz kapcsolast. Mar csak azert mert az eddig itt talalt rajzok között meg egyikben sem volt benne ilyen formaban az LM358 IC. Ezt esetleg utolag is hozza lehet epiteni a gepekhez? Milyen hatassal van a gep müködesere?
(#) kivancsi4 válasza korozsi hozzászólására (») Júl 3, 2021 /
 
A varrat minőségét nem befolyásolja. A hőmérsékletet figyeli az egyik hűtőbordán (diódák), a ventilátor(ok) fordulatszámát növeli az alapszint fölé.
(#) mpisti válasza korozsi hozzászólására (») Júl 3, 2021 /
 
Gábor az elsők közt építette meg a gépet, és többet tud róla mintsem te gondolnád.
(#) erdgab válasza korozsi hozzászólására (») Júl 3, 2021 / 1
 
Szia!
Biztosan vannak akik megépítették a kapcsolást,sőt,még sokkal több kiegészítő áramkörrel .Ilyen Pl: leragadás védelem,gyújtás segítő áramkör vagy az ív stabilizátor és még valami feszültség figyelő is létezett ,valamint a főtrafó,egyenirányító és IGBT-k hőmérsékletét figyelő áramkörök,ezeknek több változata a hegesztő áram és feszültség kijelzőkről nem is beszélve + a segédtápok változatai.Érdemes a fórumot átnézni akinek van hozzá kedve,le van minden írva és a rajzok is,hogy hogyan módosultak a kiegészítések kapcsán.Amit érdemes mérlegelni,hogy mik azok a kiegészítések,amikre a gyakorlati életben-használatban szükség van,azt kell a gépbe beépíteni,mindenkinek joga ezt eldönteni.Felesleges áramkörökkel nem kell bonyolítani,számomra ilyen a hőmérséklet függő ventilátor fordulat szabályzás.Fentebb feltettél egy rajzot amin szerintem minden lényeges dolog rajt van.Természetesen én is megépítettem és kipróbáltam minden kiegészítőt hiszen az én és néhány társam próbálkozásai voltak,de a végén az maradt amit feltettél,nem mintha a kiegészítések nem lettek volna jók,de nem éreztem a szükségességüket.Biztos vannak más,jobb elképzelések is,nézd meg azokat is.A múltkor szóba került a főtrafó légrése,anno visszakerestem az orosz szerző magyarázatát,szerintem a fórumon is fent van a miért,akkor is azt mondták a valóban hozzáértőbbek,hogy nem kell mert...,nekem volt szerencsém kipróbálni mindkét változatot,maradtam a légrésnél.Tudom,most esetleg többen fogják írni,hogy baromság és nem értek hozzá,de nem igazán hat meg.
Egy dolgot kérek Tőled,lapozz vissza a fórum 4. oldalára a dátum 2009.jan.2.
Bocsásd meg,ha már a távlatokból mindenre nem emlékszem!
Köszönöm!
(#) korozsi válasza erdgab hozzászólására (») Júl 4, 2021 /
 
Szia.

Semmi gond, en sem szoktam mindenre emlekezni, ez lehet mar a korral jar. Na mindegy, meg nem tettem bele a legrest a fötrafoba, de a mai nap folyaman az is megtörtenik. Nem kell szerenynek lenned, te es egy par ember nagyon sokat tud ezekröl a dolgokrol. Inkabb legyel büszke arra amit elertel itt.
Vissza terve arra a gepre amit Zbartalos forumtars keszitett el. Egyböl müködökepes lett volna, ha minden dokumentaciot atneztem volna rendesen, de ez csak az elsö pukk utan törtent meg. En is tettem ra most egy ventilator fordulatszam szabalyzast, hogy miert jo kerdes, talan azert, hogy a venti ne bugjon egyböl hangosan. Majd latom lesz-e neki ertelme. Most a kivezetekelesnel es a dobozolasnal tartok. H a teljesen meg lesz minden akkor ismet teszek fel kepet rola.
Ja jo hogy eszembe jutott, eddig nekem 10nF es 2K ellenallas volt a PWM. Ezeket most vissza csereltem az eredeti 3.3nF 8.2K ellenallasokra, remelem igy is jol fog müködni vele. Pontosabban mar müködött vele, csak kicsit bugott a fötrafo, ezert csereltem ki.
Üdv.: Gabor
(#) korozsi válasza korozsi hozzászólására (») Júl 4, 2021 / 1
 
Most mar igy nez ki, mint irtam csak a dobozolas van hatra. A fötrafoba tettem legrest mint javasoltad. Majd proba ha a doboz keszen lesz. Rajta a seged tap ami a vezerlest taplalja, a ventit es a szabalyzo elektronikat.
Kerdes: a segedtap nalam 1 Amperes, eleg lesz-e neki?
Következő: »»   540 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem