Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   241 / 274
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
20 méteres hosszúdrót, ebből több mint tíz méter a padon van, befűzve a
szarufák alá, jó magasan.

Szerintem az jfet-es, nagy impedanciás bemenet miatt elég jó, ilyen alacsony
frekvencián.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
Igen, azon az alacsony frekvencián már eléggé nagy egy ekkora antenna impedanciája is, egy nagy bemenő impedanciájú előerősítőtől megtáltosodik rendesen...

Egyenesvevővel hogy tudtad megállapítani, hogy a DCF77-et vetted? Az 1Hz-es moduláció nem éppen fülbarát... )
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 6, 2021 /
 
A laptopra kötött USB szkóp jelgenerátorával sweep jelet adtam, hogy megtaláljam a
77,5 KHz-t.
Először talán 70-80 Khz-ig ment a jel 3 mp-es ismétléssel. Később néhány KHz -vel
odébb adtam egy fix jelet, ami állandó volt. Ezzel már sípolt, ha nem is nagyon hangosan.
Másnap a BFO jelet be se kellet kapcsolnom, a jel szólt, igaz nem sípolt, hanem a zaj
szakadt meg másodpercenként.
(#) tnl hozzászólása Aug 12, 2021 /
 
Sziasztok!

Itt van egy kapcsolás, nem annyira jól működik, a mixer cd 4066, utána af IF és hangfrekvenciás
fokozatot egy egyszerű egyenesvevő adja. Az egyenesvevő azért van, hogy lássam hogy mixel
a 4066 . Az egyenesvevő rezgőköre a rajzon nagyon alacsony frekvenciára van hangolva,
így nem működik túl jól. Olyan sípolós direct conversion vevő hangja van, de néha kissé
torzan de bejönnek az adók. (Torzan, de nem rossz hangszínnel ) Próbálkoztam 500 KHz
körüli IF frekvenciával az jobb volt, de akkor nem pont ez a kapcsolás volt.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2021
(#) tnl hozzászólása Aug 12, 2021 /
 
Kissé nehezen olvashatók a felíratok, ha van igény, átrajzolom az egészet.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 12, 2021 /
 
Próbáld ki az easyeda.com platform fuggetlen webes sch rajzolo és pcb tervezo feluletet.
Schemtic is elég ... akkor nem kene paint szeru blokkokkal kinlodni.
Ok net kell hozza de van offline editor resze is.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 / 1
 
Hát nem tudom mi ebben a KF fokozat ?
A FET lenne ? KF szuroje micsoda?
Gate elott az a rezgokor?
A FET inkább csak csillapit , " vagy mit csinal ?
Ami erosites van azt a 2 db hangfrekis erosito vegzi a fet utan.
Elso kb 100x es 10x erosot a poti allasatol fuggoen, reszben AM demodulalhat.
A masodik hangfrekis erosito meg 100x erositest ad.
Ez inkább csak szinkodin szerű jobban mint super elvű KF fokozattal is bìró vevő.
Ha a gate előtt is és a drain körbe lenne 1 1 kfre hangolt rezgőkör ... akkor talán jobban észrevehető lenne a super elvű működés ...
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Ezeket az erősítési értékeket honnan származtattad, csak kíváncsiságból?!
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 / 1
 
Hát ez egy elég nagy katyvasz lett, szó ami szó....!
Szép dolog, a kitartás, amivel itt küzdesz rendre hónapokon, ha nem éveken keresztül..., de nem lenne egyszerűbb az alapoktól kezdeni, ha már nem elég neked egy más által lényegesen jobban megtervezett kapcsolást lemásolni és beüzemelni?!
Amíg az alap dolgok nincsenek kristálytisztán a helyükön, sosem fogsz tudni értelmesnek nevezett, szándékosan úgy tervezett rádiót megtervezni, amivel aztán elégedett is lehetsz, és hozza nagyjából az elvárt működést is...!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 / 2
 
El kéne döntened, melyik úton mész. Kétféle úton egyszerre nem lehet. Vagy egyenes vevő, vagy szuper.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2021 / 3
 
Nagyon szuper lehet ám egy egyenes vevő is.
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Sacc per kb ... a 2 ellenállás aránya ebben a párhuzamos feszültség visszacsatolású erősítő kapcsolásban. (bázis - kollektor közti bázis munkapont beállító és a kollektor-tápfesz közti munka ellenállások aránya) (persze ha a β közel "végtelen" avagy minél nagyobb több 100 ,lásd művelet erősítők nyílt hurkú erősítés és visszacsatolt erősítése).
Az első fokozatban lévő soros áram visszacsatolás, az emmiter körben, erősen redukálja az Au-t.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2021
(#) tnl válasza Gafly hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Ez így van, amit építettem a 4066 mixer tesztelésére,
az antennára közvetlenül kötve nagyon szuper!
(#) tnl hozzászólása Aug 13, 2021 / 1
 
Itt a szebb rajz, remélem nincs rajta hiba.
Az antenna jel közép tápfeszre emelése nincs
a rajzon, de ha jól emlékszem, a valóságban
is így működik nélküle.

Az antennáról jövő jelet a cd4066 kapcsolóüzemű
mixer átrakja alacsony frekvenciára, amit
aztán az j1,q1,q2-ből álló egyenesvevő vesz.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2021
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
A rezgőkör végzi a szűrést.

Az antennajel(itt most a mixerből jövő) leágazáson
keresztül jut a rezgőkörre hogy kevésbé zavarja
azt a rezgésben. A jelet fet veszi ki a rezgőkörből
úgy hogy alig terheli azt, hiszen nagyon nagy a bemeneti
ellenállása.(Feszültségerősítést nem végez)
Utána két egyszerű erősítőfokozat a egyenként 40-50x erősítést végez.
az első emitterébe potméter van, amivel szabályozható az erősítés mértéke.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
És mekkora az a középfrekvencia, amit az egyenes vevő vesz?
Kéne egy terv, pl. F vételi +, (vagy -) lokál frekvencia = egyenes vevő vételi frekvencia.
Egyébként a vételi frekvencia lekeverésére egyszerűbb egy tranzisztoros keverő kapcsolás, a KF szűrőt sehogy sem tudod megúszni. Nálad ez az egyenes vevőd bemeneti köre, ami működik tranzisztoros keverővel is.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
A Q1,Q2 fokozat torzítása AM demodulációt is végez.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Ez az egyenesvevő különféle tekercsekkel+kondenzátorral
használható néhány 10KHz - több MHz-ig.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Jobban megnézve a kapcsolásodat, én nem látok egyenes vevőt. Viszont látok egy FET -es hangolt RF erősítőt, és utána két (Q1,Q2) tranzisztoros erősítőt. Lehet, hogy ezek túlvezérlésből eredő torzítása az AM demodulátor, de én jobban bíznék egy hagyományos diódásban. (nem feltétlen kell hozzá sávszűrő, ha ódzkodsz tőle)
A FET -es erősítő lehetne az egyenes vevő, ha nem lenne Drain ellenállása, és a Gate körben levő rezgőkört hangolnád.
Akkor úgy működhetne az áramköröd, hogy a 4066 -al fix lokáljellel egy egész spektrumot lekever a J1 vételi sávjába, és annak hangolásával választhatod ki a vételi frekvenciát. Ez is lehet egyfajta módszer. (panoráma vevőknél alkalmazzák) Akkor a 4066 antenna bemenetére egy szélessávú szűrőt illik tenni, mondjuk, ami a rajz szerint van, az is valamelyest ilyen. Fel kellene rajzoltatnod a szimulátorodban az egyszerű bemeneti szűrős karakterisztikáját, hogy lásd, helyén van-e.
A másik út, ha a lokál oszcillátort hangolod, ilyenkor jó a J1 fix bemeneti rezgőköre, de elkélne mégegy a Q1 tranzisztor elé.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 13, 2021 /
 
Idézet:
„Viszont látok egy FET -es hangolt RF erősítőt, és utána két (Q1,Q2) tranzisztoros erősítőt.”


Ha fet-es fokozatot és a Q1,Q2-t összekötő kondenzátorokat kicsi
kondenzátorokra cseréljük, akkor a hangfrekis jel elhanyagolható lesz,
és kész egy 3 aktív elemű RF erősítő!
(Igaz, kellene még bele rezgőkör)


Idézet:
„A FET -es erősítő lehetne az egyenes vevő, ha nem lenne Drain ellenállása, és a Gate körben levő rezgőkört hangolnád.”



Sajnos ez lemaradt a rajzról, változtatható kondenzátor nem tudom van e, az LTSspice
szerkesztőben, viszont mellé írhattam volna, hogy az egy forgókondenzátor


Idézet:
„A másik út, ha a lokál oszcillátort hangolod, ilyenkor jó a J1 fix bemeneti rezgőköre, de elkélne mégegy a Q1 tranzisztor elé.”


Én is így gondoltam, hogy a lokáloszcillátort hangolom.
Ez egy tesztáramkör, de ha marad, akkor kerülhet bele még egy rezgőkör.
(#) tnl hozzászólása Aug 14, 2021 /
 
Itt csak az egyenesvevő önmagában, 20m-es antennával,
a rezgőkörébe rakott különféle tekercsekkel, néhány
10 KHz-től néhány MHz-ig jól megy.
A tekercsek lehet két külön tekercs, vagy egy tekercs leágazással.

Ha idetéved egy kezdő, tudom neki ajánlani, szerintem 32 ohmos
fülhallgatóval is lehet használni, igaz nem próbáltam.

Találtam ezzel a kapcsolással 1980 KHz környékén egy adót, ami
németül sugárzott AM-adást. Mi lehet ez?
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2021
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 14, 2021 /
 
A kollektor és a visszacsatoló ellenállás arányának itt semmi köze nincs az eredő eresítéshez! Ha végtelennek feltételezzük a bétát, az erősítést a visszacsatoló ellenállás, és a bázis áramkör impedanciájának aránya adja meg jó közelítéssel!

Az emitter ellenállás és a kollektor ellenállás aránya is igen jó közelítéssel adja vissza a fokozat erősítését.

Az már egy másik kérdés, hogy az erősítés szabályozás közben a munkapont teljesen elmászik egy ilyen kapcsolásban(nesze neked linearitás..., de így AM demodulátornak is jó). Azt a potit kondival leválasztva szabad lenne csak bekötni, egy fix emitter ellenállással párhuzamosan!
(#) tnl hozzászólása Aug 14, 2021 /
 
Legalapvetőbb célom a fenti (pénteken feltöltött) rajzomon látható
kapcsolással hogy mixert keressek szuperheterodinemhez

Pl a 4066-os kapcsolómixer az antennajelet átmixeleli úgy, hogy az 1200KHz (Dankó NYíregy.)
500 KHz -re kerül, amit én hallok, az 500 KHz-re hangolt egyenesvevőmmel.

Jobb ha ezt a megoldást RF sávkonverternek+egyenesvevőnek nevezem.

Bár a szuperherodin is egy sávátkonvertáló mixernek,+ egy vevőnek felfogható.

Igaz ez a vevő csak az IF frekvencián vesz.(De néha ez is hangolható)
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 1
 
Az 500kHz középfrekvencia nem szerencsés nálunk! Túl közel van a Kossuthoz... Főleg 1 rezgőkörös szűrővel!
A 455(465)kHz-es frekvenciák nem hasraütésszerűen lettek bevezetve!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 15, 2021 / 2
 
Idézet:
„Jobb ha ezt a megoldást RF sávkonverternek+egyenesvevőnek nevezem”

Végül is a kapcsolásod az is. Csak meg ne részegülj a lehetőségek tárházától, mert igen könnyen el lehet tévedni, ha túl sokat kell/lehet hangolni.
Ha egy keverős típusú vevőt készítesz, nem árt számolgatni. Ha bármilyen sávot egy vivővel keversz, rögtön megjelenik legalább két oldalsáv. Ehhez a praktikum, hogy érdemes a felső keverést használni (a vivő a konvertálni kívánt sáv felett van, a KF frekvenciával) Ez azzal az előnnyel jár, hogy a felső oldalsávot (tükörfrekvencia) könnyebb szűrni. Hátránya, hogy frekvenciában megfordul a sáv.
Középfrekvenciát érdemes a "szokásos" frekvenciák közül választani, mert egyrészt erre készülnek nem túl drága, de jóminőségű szűrők. Másrészt ezeken a frekvenciákon nem nagyon vannak nagyteljesítményű adók, ezért a KF erősítőket csak igen nagy igények estén szükséges árnyékolni. Pl. a 450 - 470 kHz sávban légiforgalmú irányadók működnek, amik felfelé sugároznak, és közvetlen környezetüket kivéve nem okoznak zavart. A frekvencia felhasználás módja miatt a sáv védett más adók zavarsugárzása miatt. Ebben a sávban működnek a lavina vészjeladók, 1 mW teljesítménnyel, ez sem fog nagy zavart kelteni. Igaz ez az összes többi szokásos KF frekvenciára is, bár azok némelyikén olyan biztonsági rádiószolgálat működik, amelyek igen alacsony forgalmúak.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Igen van a (földet emmiteres )Au képletben egy h21e és h11e arányossági mutató.
h11e számolható Utermikus és IB viszonyából.
IB pedig függ az RB és RC ellenállásoktól.
Annó mikor többször kellett ilyet számolgatni előfordult olyan RBC, RC, β kombináció amivel éppen passzolt az RB/RC viszony a kiszámolt Au-ra ... és így az ragadt meg a fejemben , ha nem akarom végig számolni a tényezőket párhuzamos feszültség visszacsatolt FE erősítőknél akkor ezzel saccolok .
A soros áram vcs esetén az AC-ilag földeletlen RE esetén az, RC / RE közel hasonló eredményt ad az Aura .
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Idézet:
„Középfrekvenciát érdemes a "szokásos" frekvenciák közül választani, mert egyrészt erre készülnek nem túl drága, de jóminőségű szűrők.”



Én éppen az ilyen elterjedt alkatrészeket szeretem, de sajnos
háromlábú kerámiafiltert 455KHz-set eddig itt Debrecenben nem tudtam venni.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
"Donornak" szánt NYÁKokból is kitermelhetőek.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Eddig egyet találtam, az is rossz
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Ha kicsit is használható lenne megközelítő erősítés saccolásra a két ellenállás aránya, akkor igaz lenne, hogy tizedére csökkentve mindkét ellenállás értékét, lényegében nem, vagy alig változik az erősítés! Könnyen belátható, hogy ez nagyon nem így van....!

Mi a helyzet akkor, ha történetesen nem a kollektorról kap DC bázisáramot a bázis? Akkor hogyan számolsz erősítést?
Következő: »»   241 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem