Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   14 / 25
(#) Laci66 válasza vargham hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Szia!
A HT beépített tápos és működik bár a magnóját csak kazetta nélkül próbáltam, de lejátszás és tekerés megy. A gép bejelentkezik (memória stb. kiírja) aztán bármi hülyeséget bepötyögök+
Enter kiírja hogy ERROR. Nem értek a BASIC-hoz és nincsenek program kazettáim, ezért csak
ennyire jutottam. A C 128-hoz nincs semmim, de van egy másfajta PC tápom azzal talán ki tudom póbálni. Ha jól tudom +5V és +12V kell neki???
(#) Laci66 válasza synergy hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Szia!
Kösz a tippet! Utána néztem.
(#) vargham válasza Laci66 hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Kösz.
A 128-hoz van tápom, (egy 64-hez használom, lecserélt csatlakozóval). 5 V DC és 9 V AC kell neki.
A HT elvileg BASIC-ban indul.
10 print "hello world"
20 goto 10
run
(#) GabetheLayman hozzászólása Aug 21, 2021 /
 
Üdv!

Egy nagyobb projekt hozományaként hozzám került egy Videoton VDT 52100-C terminál, és a hozzá való billentyűzet. Utóbbival van gondom: minden szám és speciális karakter rendben kiíratható a kijelzőre, kivéve a betűket. Ugrál a kurzor, hibaüzenetet dob, és folyamatosan villognak a megjelenített betűk, de ez is kb. csak a teljes készlet fele.
Szóval csak az alfabetikus része rossz.
Képben van esetleg valaki ezzel?

A világon semmit nem berheltem rajta, csak letörölgettem, és kifújkodtam belőle a port. Azóta csinálja ezt.
(#) nedudgi válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Bilentyűzet és kábele, EPROM, estleg RAM hiba.
Ha nem lenne titok az irányítószámod, esetleg többet tudnék segíteni.
(#) GabetheLayman válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 21, 2021 / 1
 
Nem titok, be is állítottam rögvest: 1172, Budapest.
(#) nedudgi válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Mindenekelőtt meg kell állapítanunk, melyik verzióról van szó.
A hátlapon még kellene lennie egy ráragasztott címkének, azon további információk lehetnek. A benne levő kártyák típusa, és a bedugott EPROM(ok) címkéje, és a ROM csipek ráfestett felirata a legfontosabb. A kártyák leszorítója a helyén van?
Ebből a jószágból rengeteg verzió készült, a felhasználók igényeihez is lehetett igazítani.
EPROM égetőd van?
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2021
(#) GabetheLayman válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 21, 2021 1 /
 
Ránézek, ha hazaértem.
Bevallom, nem igazán értek ehhez a technikához, így eszközeim sincsenek. Teljesen más a szakmám, de hobbi szinten érdekelnek a retro iparcikkek.
Ez a terminál egy FOK-GYEM Visinform kijelzőtáblát hajtott, amit sikerült megőriznem a memóriaegységgel együtt. Egyedül a pixelvezérlő hiányzik.
Persze, nekem blama, hogy nincs meg a kellő tudásom hozzá, de ha egyszer nem hagyhattam ott… Ez egy igazi műszaki kincs az én szememben.
(#) vargham hozzászólása Aug 21, 2021 /
 
Sziasztok!
TI-99/4A számítógépből hogy a legegyszerűbb kompozit videojelet kivenni? Gyárilag komponens kimenete van.
(#) nedudgi válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 21, 2021 / 1
 
Hát még az enyémben mekkora! Öt évig fejlesztgettem ezeknek a szoftverét.
Fotókat csinálj a billentyűzetről, és a belsejéről. Fel tudod hajtani a felső részét?
(#) szikorapéter válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Mennyi időn át kerestem régi terminált a Z80 gépemhez de nem találtam, igaz nem is gyakori jószágok ma már.
(#) proba válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 22, 2021 / 1
 
Ha a por fujkászás után romlott el, akkor a nagyító, szemlélődés a legjobb műszer. csatlakozók átnézése, nincs alattuk kosz, érintkeznek rendesen, forrasztások megszemlélése, különösen a csatlakozók, és a vastagabb alkatrészlábak.
(#) Sebi válasza vargham hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Ha a komponens kimenet alatt az Y, Pb, Pr verziót értjük, akkor az Y jelet egy video bementre kötve fekete-fehér képet kaphatsz.
Ahhoz, hogy színes legyen, a két színjel kimenetet is használni kell - ami alapsávi, tehát norma független. A TV/monitor kompozit bemenete már valamely színkódolási norma szerinti jelet képes feldolgozni (NTSC,PAL, vagy SECAM).
Nálunk a legelterjedtebb rendszer az utóbbi 20-30 évben a PAL, tehát egy PAL kóderrel kellene megtámogatni az átvitelt...
(#) Doky586 válasza vargham hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Leírása szerint composit kimenete van (egy sárga rca)
A piros és fehér az hang.
(#) kadarist válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Az európai változatnak (PAL) nincs kompozit kimenete.
(#) Sebi válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Nem követtem nagyon a fejlődést... Ha PAL kimenet van, az nálam kompozit (CVBS).
A komponens - ha nem S-video, ahol csak az Y van külön - akkor nem normafüggő.
(#) kadarist válasza Sebi hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
A PAL 50 Hz-es, az NTSC 60 Hz-es képfrissítéssel rendelkezett, tehát nincs olyan, hogy normafüggetlen. Az amerikai változat NTSC kompozit kimenettel rendelkezett, az európai 50 Hz-es (PAL, SECAM) komponens kimenetes. Azért csinálták komponens kimenettel, hogy a SECAM-os igényeket is kielégíthessék. Az európai felhasználásra gyártott változatnál van egy külső doboz, amely szabványos kompozittá varázsolja a számítógép színkülönbségi jel-világosságjel kimenetét.
(#) Doky586 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Az ilyen régi cuccoknál nem volt divat a HD kimenet.
komponens pedig a HD hozadéka, ott terjedt el, amikor már kevés volt az SD. (a kompozit v svideo)
(#) Sebi válasza kadarist hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Akkor képben vagyok mégis - remélem.
Idézet:
„európai 50 Hz-es (PAL, SECAM) komponens kimenetes.”

Tehát az európai 50Hz-es komponens kimenet, amire rá kell akasztani a PAL, vagy SECAM kódert.
Persze, tudom hogy az NTSC 60Hz-es és csak 512 soros, tehát ott már a video chip is más lehet.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2021
(#) kadarist válasza Sebi hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Konkrétumok a témában: Így néz ki a doboz, aminek az egyszerűsített kapcsolási rajza az oldal alján lévő linkről elérhető. Bővebben: Link
A TI-99 európai és amerikai csatlakozója: Bővebben: Link.
(#) vargham hozzászólása Aug 22, 2021 /
 
Köszönöm, ezeket ismertem. Nincs meg hozzá a modulátor doboz. A kérdés az, hogyan lehet a komponens kimenetből kompozit vagy S-Video jelet csinálni. Érdemes-e készíteni, vagy inkább venni.
Köszönöm.
(#) Doky586 válasza vargham hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
De térjünk vissza a lényeghez.
Ha komponens van rajta akkor komponens kábellel használd. Jobb TV-ken van komponens bemenet. Az enyémen is van. Ne akard lerontani a minőséget kompozitra..!
(#) kadarist válasza vargham hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Azt neked kell eldönteni, hogy van-e energiád és képességed áramkört építeni, vagy inkább készen vásárolsz valahonnan egy PAL-kódert. Mindkettő verzió járható út. Egyébként vannak olyan tévékészülékek, amelyek közvetlenül képesek fogadni Pr és Pb valamint Y jeleket.
(#) sany válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Ez nagyon szép kis gép.
(#) lazsi válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 22, 2021 / 1
 
Nekem lehet, hogy van egy ilyenhez való tápegységem... Legalábbis kép alapján ismerősnek tűnik.
És a billentyűzet is rémlik, hogy találkoztam ilyennel.
Ha mázlid van, akkor megtalálom őket...
(#) Kinka István válasza vargham hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Szia!
Nekem is van TI-99/4A-m, úgy emlékszem két modulátorom van hozzá.
Ha érdekel, megkeresem. A többit privátba beszéljük meg.
(#) Doky586 válasza vargham hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Dugó + MediaMarkban veszel 4xRCA kábelt, átforrasztod és már nézheted is a TV-n.
Modulátor csak a régi csöves tvkhez kellet amin nem volt video bemenet, csak antenna bemenet..
(#) nedudgi válasza GabetheLayman hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Hiányolom a tápegység fedelét, és a taszt tetejét. Szerencsére a kártyaleszorító megvan - ezt a srácok rendszeresen kidobták. Sajnos a táp nem kapcsolóüzemű, ez csak egyszerűbb konfigurációra elég.
A tasztatúra a jobbak közül van, Hall gombokkal - ez volt a kedvencem.
A gombsapkák lecserélhetők igazi ékezetes feliratú darabokra, elméletileg van ilyen padláson. Érdekes lehet még a VDT-01 és VDT-03 kártyákon levő csipek felirata (bár nem tudom, milyen verziókat archiváltam.). VDT-09, vagy VDT-109 kártya van a szerkezetben? VDT-15 nincs benne?
A problémát meg tudjuk oldani. Kérdés, mennyire sürgős a projekt, ugyanis csak november környékén leszek Budapesten.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
(#) vargham válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Komponens video kimenete van, azt nem eszi meg a TV.
A modulátor dobozban van az elektronika, ami a komponensből kompozitot csinál, és abból TV adást. Ezért szokták a modulátor dobozt módosítani.
Következő: »»   14 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem