Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3637 / 3947
(#) vision61 válasza orcika70 hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Szia!

Az enyém ezeket felismeri: BT131, BT137, TIC106M, Z0607M, 2N5062
BTA16-ot soros induktivitás,ellenállásként, BT151, BT152 tranzisztorként.
Ha jól emlékszem, akkor csak az alacsony gate áramúakat tudja azonosítani.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
(#) Remci válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Nem hiszem. Bekapcsoláskor 8,6v-ot mutat,ez szerintem nem olyan nagy eltérés
(#) szs válasza Remci hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Nekem annyira ismerős ez a 65-ös erősítés. Akkor láttam ezt, amikor a multiba a bc327-est bedugtam. Csakhát: -ugyan a "pnp" oldalra dugtam be, csak fordítva, az E-B-C lukakba kellett volna, én viszont a C-B-E lukakba állítottam -és csodálkoztam, hogy ilyen gagyit vettem, netán hamisat? Aztán rájöttem, és jól bedugva már azt a párszázat mutatta, amit kell.
Tehát: biztosan nem tévesztetted el, melyik lukba melyik lábat kell dugni?
(Nem kritizálni akarlak, csak velem ez történt, hátha segít)
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2021
(#) vargaf válasza szs hozzászólására (») Aug 24, 2021 / 2
 
Annál a teszternél mindegy, hogy az 1-2-3 kivezetéseket hogyan csatlakoztatod, a sorrendet a teszter azonosítja!
AVR-es alkatrész ( tranzisztor ) teszter
(#) csikosgabi válasza Bakman hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Értelek. Szerinted egy kis csengő trafó is elegendő lehet? 8VA
(#) Bakman válasza csikosgabi hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Igen, a kimeneti feszültségéhez kell relét választani.
(#) csikosgabi válasza Bakman hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Rendben, kipróbálom.
Köszönöm segítséged!
(#) Epu2 válasza csikosgabi hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
4VA. 8V 0,5A.
(#) Remci válasza vargaf hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Pontosan. Sajnos a másik műszerem tönkre ment amivel tranzisztort is tudnák mérni és még nem szereztem be másikat.
(#) Spyro1411 hozzászólása Aug 24, 2021 /
 
Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni. Egy impulzus kimenetelű vízóra kimenetét kéne kettő kimenetre osztanom. Relés megoldásban gondolkodok, csak nem tudom, hogy a vízórában lévő kis REED relé bírná e a 40mA terhelést ami a relé kapcsolására kellene (24V). Van ezzel vlakinek valami tapasztalata?
(#) kendre256 válasza Spyro1411 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
A reed reléknek is van kapcsolási élettartama, és ez a kapcsolt áram nagyságával csökken. Reed relével én már befürödtem egyszer (igazából már háromszor, kétszer éppen vízórában volt...*), emiatt a lehető legkisebb áramot kapcsolnék vele. Relét semmiképpen sem (az induktív feszültséglökés miatt). Inkább egy (vagy két) optocsatolót kapcsolnék vele, annak pár milliamper is elég.
* Nekem a vízórában nem a szokásos kerékre lett téve a mágnes, hanem a gyorsabbra, egy idő után tönkre is ment, pedig csak pár mA-t kapcsolt, 24V-on. Kicseréltem egy másikra, egy idő után az is tönkrement. Utána a reed helyett HALL szenzort raktam be, az ment egy ideig, most az sem jó, csak nincs kedvem nekiállni megjavítani... Kicsit macerás, mert a HALL szenzor a táplálást arról a PLC bemenetről kapja, amit a földre kell zárnia, amikor kapcsol. Mindez kb. 12 év alatt játszódott le.
(#) Spyro1411 válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Köszi a választ
Én is ettől tartok, hogy rövid lesz az élettartama a reed relének... Esetleg a mellékelt bekötéssel meg lehetne oldani a dolgot? Így lecsökkenne kb 5mA-ra az áram amit kapcsolnia kellene.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2021

REED.png
    
(#) kendre256 válasza Spyro1411 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Meg lehet így is oldani, 5 mA-rel már elég sokáig működhet.
(#) Kékróka válasza Spyro1411 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Szia !

Csak a reed jöhet számításba ?
Esetleg A3213EUA-T ?
(#) Spyro1411 válasza Kékróka hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Szia!

Csak a reed, mivel a vízóra adott.
(#) Kékróka válasza Spyro1411 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Amit javasoltam egy tranzisztor tokozású mágneses teret érzékelő mozgó elemet nem tartalmazó alkatrész (itthon kapható)
(#) kendre256 válasza Spyro1411 hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Én ilyen vízórára szereltem a HALL-elemes érzékelőt. Ahova a reed modult kell rakni, oda be lehetett csúsztatni egy panelt is. Azon van felszerelve a 3 lábú ic. Hátránya a dolognak, hogy csinálni kell neki 4-5V tápot, viszont "elvileg" nem romlik el...
(#) jani1987 hozzászólása Aug 25, 2021 /
 
Szerintetek ez normális forgó motornál? A szénkefénél erősen szikrázik. A videó 8,54 mega így nem tudom feltölteni. Most meg el se indul. Parketta szélező csiszolóról van szó.
(#) pipi válasza jani1987 hozzászólására (») Aug 25, 2021 /
 
Esetleg a kommutátor réseit tűvel/szikével takarítsd ki.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Aug 25, 2021 / 1
 
Szénkefe beér, elég a nyomás? Lehet, hogy nyekk a rotor, mérd ki.
(#) szs válasza jani1987 hozzászólására (») Aug 25, 2021 /
 
Picit ha szikrázik, az még elmegy. Minden kézi körfűrészemnél látható volt már kezdettől egy pici szikrázás -időnként, és tényleg pici. (Úgy félhomályban fűrészeléskor volt az is vsak látható). Ha már állandó a szikrázás, esetleg még teljesítménycsökkenést is tapasztalsz, le kell állítni. Mert akkor még előfordulhat, hogy egy szénkefecsere megoldja. Kár volt kivárni, míg már el sem indul. De sokba nem kerül, vedd ki a szénkefét (ha maradt még belőle), és pont olyant kérjél a boltban. Hátha megúszta a gép.
(#) Régi motoros válasza jani1987 hozzászólására (») Aug 25, 2021 /
 
Gondolom a szénkefe annyira elkopott, hogy a benne lévő kis műanyag távtartó puca kiugrott,
és nincs kontaktus a kommutátor és szénkefe közt.

Bele való szénkefe csere megoldja...
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Aug 25, 2021 /
 
A szénkefe éppnek látszott mert hozzá ért. Levettem a tetejét és megnéztem.
(#) szs válasza jani1987 hozzászólására (») Aug 25, 2021 /
 
No, ha mégis érdekel a dolog, hát akkor összeszedettebben, mint ahogyan el tudtam mondani. (Bár ezt mondtuk)
Idézet:
„Normális esetben, működés közben névleges terhelésnél a kommutátoron apró gyöngyöző kék színű szikrák jelennek meg.
Ha a kommutátor nagyon erősen szikrázik esetleg körtűz lép fel, akkor
-a kollektor nincs rendben, vagy
-rossz a kefeminőség vagy
-kevés a rugónyomás.
-Az is előfordulhat, hogy leszakadt valamelyik tekercsvég a kommutátorról.

A kommutátorra semmilyen szennyeződés nem kerülhet, ezért tiszta alkohollal, vagy acetonnal (a körömlakklemosó nem jó, mert olajos) lehet megpróbálni lemosni a rárakódott szennyeződést, utána célszerű finom polírpapírral felszabályozni. Ez megoldható oly módon, hogy fúrógépbe fogjuk a tengelyvéget, és forgás közben egyenletessé csiszoljuk, polírozzuk a kommutátor felületét. Ezzel a művelettel a kommutátor felületéről eltüntethetők azok a szénnel teli mikrokráterek, melyek a bizonytalan érintkezés fő forrásai.
Az ívkeletkezés elkerülésével jelentősen növelhető a forgórész élettartama.
A kész kommutátort ki kell mikázni, azaz a kommutátor szeletek közötti légréseket ki kell tisztítani, ezt csakis műanyag lemezdarabbal végezzük.”


A szénkefe épnek látszhat ugyan, de érdemes újjal megpróbálni (majd ha a sajátodról lesz szó )
(#) Robotsyte hozzászólása Aug 26, 2021 /
 
Sziasztok!

Adott a képen látható kapcsolás. Szeretném megoldani, hogy az La2-t mind a kettő alternatív kör kapcsolja. Tudtok ajánlani diódát amivel ezt meg tudom oldani?

Köszönöm!

Kapcsolas.png
    
(#) Gafly hozzászólása Aug 26, 2021 /
 
Próbálta már valaki, hogy két villogó LED mit csinál sorbakötve?
Ha igen, kondenzátor kell-e?
(#) vision61 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 26, 2021 /
 
Szia!

Villogót nem, de ilyen változó színű LED-ből készítettem karácsonyi fényfüzért 24 V-ra soros-párhuzamos kapcsolással, működik azóta is.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2021
(#) Gafly válasza Robotsyte hozzászólására (») Aug 26, 2021 /
 
Neked inkább relé kell, 230 V-os tekerccsel, kettő darab.
Egyik tekercse L1-el, a másik tekercse a La3-al párhuzamosan kötve.
Két munkaérintkező pedig párhuzamosan kapcsolva működteti a La2-t.
(#) Gafly válasza vision61 hozzászólására (») Aug 26, 2021 /
 
Igazán nem a fényeffekt lenne a lényeg, hanem a véletlenszerű működés PIC-telenül. Elektromágnest működtetne egy tranzisztoron keresztül...
(#) Bakman válasza Robotsyte hozzászólására (») Aug 26, 2021 /
 
Van pár opció. Milyen logikai kapcsolat eredményeként működjön La2?

Logic.png
    
Következő: »»   3637 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem