Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   837 / 960
(#) Gafly válasza Massawa hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
9. fejezet.
Mint feszültségmérésnel rádugod a fázis és PE közé. Ekkor gombnyomásra 30 mA-nél nagyobb hibaáramot fog generálni, amire a FI relének le kell oldania.
Ha mégse oldana le, akkor sokáig ne nyomd, mert ekkora méretben nincs sok lehetőség eldisszipálni azt a nagyjából 7 W-ot...
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2021
(#) GPeti1977 válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
A napelem invertert a fí relé után szokták bekötni?

Illetve hogy lehet nálam elhelyezni földelő szondát, a mérőszekrényt beton terasz veszi körül, illetve a földszintre is lépcsővel kell felmenni, ha alá tenném beton átfúrással ott csak száraz homok lenne szerintem.
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Szoval fix árammal dolgozik. Hozzám eddig csak az elado által felkinált gépköny jutott el, ott még fejezetek sincsenek. Kösz.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2021
(#) Gafly válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Idézet:
„Illetve hogy lehet nálam elhelyezni földelő szondát, a mérőszekrényt beton terasz veszi körül, illetve a földszintre is lépcsővel kell felmenni, ha alá tenném beton átfúrással ott csak száraz homok lenne szerintem.”

Egynapos "kulcslyuk" sebészet, hálapénz nélkül nincsen.
Amúgy sincsen, de a betont flex-el el lehet vágni, és akkor kultúráltan vissza is lehet betonozni. Vagy hogyan gondoltad azt a 4 méteres szondát leverni?
Ámbár...
(#) GPeti1977 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Nem tudom azért kérdezem
(#) _BiG_ válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Mindig a Fi elé kell kötni az invertert, de a szivárgó áramnak az útvonala nem kiszámítható.

Lehet a teraszon kívülre tenni a földelést, vannak a szonda végén csavarozható és köthető típusok, onnan mehet a réz PE-vezeték gégecsőben akármerre a biztitábla/EPH-sín (ha utóbbi van) felé. Az elhelyezése igény szerint.
Ha a mérő és a biztitábla nem egymás mellett van, akkor a biztitáblához közelebbi megfelelő pontban is le lehet verni.
(#) GPeti1977 válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
A kivágott betonba is elég lenne a földelőszonda? Mert láttam nem csak 2m hanem 3 méteres is van. A környéken nem régen lettek cserélve a fa oszlopok betonra, a régi oszlopok némelyike le volt földelve. Illetve a honvédségnél rémlik valami hogy az aggregátort nem mellette kell lefúrni a szondát hanem több méterrel arrébb, ezt nem tudom miért van.
(#) _BiG_ válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 11, 2021 / 1
 
Idézet:
„A kivágott betonba is elég lenne a földelőszonda?”

Ha le van verve a földbe, igen.

A csereoszlopok is földeltek.

Az aggregátoros előírásra passzolok, nem ismerem.
(#) Gafly válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 11, 2021 / 1
 
(#) tothgyula hozzászólása Szept 11, 2021 / 1
 
GPeti1977!
Az aggregátorok üzemeltetésére külön szabványok vonatkoznak.
Pl. MSZHD 60364-5-551:2010/2016 Kisfeszültségű áramfejlesztők
" 4-43:2010 Túláramvédelem
" 5-534:2009 Túlfesz. véd. eszközök
" 5-56 :2010 Biztonsági berendezések
De még van jónéhány előírás.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Szept 11, 2021 / 2
 
Erősen talajfüggő szerintem. Otthon egy 32-es lyukon leküldtem fél óra alatt a 4 méterest. Csak azért lett bővítve a lyuk oldala, hogy a bekötő drótot is be tudjam igazgatni. Nálunk fekete föld van, fúrtam egy kb 80cm mély lyukat a betonon keresztül a talajba, felöntöttem vízzel, azután a szonda fel-le-fel-le, amíg el nem tűnt a lyukban. A víz folyamatosan pótolva. Felénk a kalapács csak arra jó, hogy szétverd a csövet. Azzal az első méteren szétmegy a cső teteje.
(#) sonny007 hozzászólása Szept 12, 2021 /
 
Sziasztok. Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy a lakáselosztótól a garázsig megy földkábel kb ~40M. A földkábel vezetékeit C16-os kismegszakítón keresztül (fázis,nulla,föld) be csatlakoztatom a lakás elosztóba innen megy a garázs elosztójáig a vezetékek. A garázsnál elhelyezek egy földelőszondát. A kérdésem a következő lenne, a garázsnál elhelyezett földelő szonda és a garázsnál elhelyezett lakáselosztó doboz közötti távolság kb ~10m lenne. Ez mennyire probléma? A védővezetőnek milyen vastagnak kell lennie?! (16mm2?!).

Előre is köszönöm a segítségeket.
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Az, hogy talajfüggő a leverése teljesen egyetértek. De saját tapasztalat alapján én előnyben részesítem a kereszt földelőt.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Legalább 10 mm2 MKH réz vezető. legyen. Legjobb, ha az elosztó a bejárati ajtó közelében van belül, kívül a közelében van a földelő szonda és a vezeték minél rövidebb.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Az elosztó a bejáratnál van. Viszont a legközelebbi távolság ahova a szondát le tudom ütni az az elosztótól 3,5-4m ettől közelebbre sajnos nem.
(#) exabit hozzászólása Szept 12, 2021 /
 
Ha már földelés, nálunk pont most mérték ki a földelési ellenállást hagyományos módszerrel és lakatfogóval is. Ha valakit érdekel, pont ugyanaz jött ki.
(#) pisti1818 hozzászólása Szept 13, 2021 /
 
Sziasztok! A napokban hozzámkerült egy, a képen látható fényerőszabàlyzó dimmer. Szeretném kipróbàlni, hogy egyàltalán működik e? Tudnátok segíteni, melyik a dimmer be, és kimenete, valamint, hogy a potméter melletti kissebb potméter milyen célt szolgàl? Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Gafly válasza pisti1818 hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Tessék parancsolni.
Az a kis "trimmer" az alapfényerőt állitja, azaz "letekert állapotban" még éppen ne világitson, és igy a teljes "tekerési tartományt" ki lehessen használni.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2021
(#) pisti1818 hozzászólása Szept 13, 2021 /
 
Köszönöm! Még annyit szeretnék, hogy jól értelmeztem e, hogy a 3 db csatlakozàsi pont közül a bal szélső, vagy középső a bemenet, és a jobb szélső megy az izzó felé?
(#) Gafly válasza pisti1818 hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Igen, jól értelmezed.

dimmer.PNG
    
(#) pisti1818 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Működik, köszönöm szépen a segítséget!
(#) sonny007 válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Sziasztok. Ilyen esetben amikor kevés a PE/N sín mit tudok tenni?
(#) Gabó válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Veszel sinre pattinthatot.
(#) sonny007 válasza Gabó hozzászólására (») Szept 14, 2021 / 1
 
Ebben az esetben ha kikötöm a földelést és a 2 réz sínt áthidalom akkor a nullának elég lenne a hely és a földelésnek vásárolok sínre pattinthatót. Viszont ahol nem megoldható a sínre pattintható soroló sín (tele van kmszval) ott lakás elosztó szekrényt kellene cserélni?
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2021
(#) Gabó válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Oda veszel vágható nulla-föld sínt, és kicseréled, ha van hely. De pl ez itt is megoldható, ahogy látom, van hely.
Amúgy is, ha már fullra van pakolva, az elég nagy tervezési hiba...
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2021
(#) sonny007 válasza Gabó hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Igen ez lett volna nekem is az ötletem de nem voltam benne biztos.
Köszönöm a segítséget.
Szerk..: Csak, hogy okosodjak még egy kicsit. Miert van a nullából 6db míg a védőből 3db csatlakozási lehetőség?
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2021
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Kismegszakító is csak 3 db, a nulla vezeték meg 6 db. Valami nem stimmel. A lakáselosztó biztos kicsi. Legjobb ha cseréled egy 18 modulosra. Abba lesz elég hely is, sín is.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2021
(#) _BiG_ válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 14, 2021 / 1
 
Idézet:
„Csak, hogy okosodjak még egy kicsit. Miert van a nullából 6db míg a védőből 3db csatlakozási lehetőség?”

Mert a marharépa gyártók ilyen vacakul készítik a termékeiket - t. a kiv.-nek.
Valami alulfizetett bőőőccsész tervezte, ahogy ilyenkor szoktam mondani volt.
A műanyagba burkolt kötősín is príma, ami pl. a frederekben, legrandokban van, a megfelelő méretű csavarhúzó nem fér bele, a nyomásra meg belül kiesik. Agyrém.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 14, 2021 /
 
Igazából van benne "plusz" vezeték is. Utólag eszembe jutott, hogy a lámpa kapcsolóknak is 3 eres vezetéket vittem (természetesen csak 1 ér bekötve a fázis). Így a lakáselosztóhoz is eljutott a "plusz" vezeték amit szintén bekötöttem csak ott már mind a 3 ért.
A képen is látszódik a 3db kismegszakító bal oldaliban 2db vezetéket kötöttem (ami igen szabálytalan) amin 2 lámpa sor van rajta. A másik 1-1 mellette konnektorokat.
Az, hogy mi mennyire szabályos én nem tudom eldönteni hisz nincs villanyszerelői végzettségem de ha kell szívesen küldök villanyszerelői munkáról képet, hogy ő milyen értékelhetetlenül hozta össze a dolgokat.

_BiG_: Ez egy Kanlux DB106F-es lakáselosztó ami ezek szerint nem egy túl minőségi darab.
(#) _BiG_ válasza sonny007 hozzászólására (») Szept 15, 2021 /
 
Idézet:
„bal oldaliban 2db vezetéket kötöttem (ami igen szabálytalan)”

Semmi se tiltja, hogy egy biztosíték két kört vigyen. Csak arra kell ügyelni, hogy mindkét vezeték jól érintkezzen a biztosíték kengyele alá.

A biztitáblákról még annyit, hogy amelyik jó belül, annak a doboza vagy nem jó fedél-alj osztású (Schneider), vagy kicsi, vagy gyenge, szinte mindnek van valami nyűgje.
Legrandból láttam olyat, hogy a felfekvő alja kisebb területű, mint a teteje. Azaz oldalkeresztmetszet trapéz . Próbálj mellé mást szerelni-illeszteni.
Következő: »»   837 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem