Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3644 / 3945
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 11, 2021 /
 
Értem, köszi. Hát, ez azért elég durva 3C° hiba a valós hőmérséklettől.
A példánál maradva ha a mutatott hőmérséklet 95.8C°, akkor honnan tudjam hogy most éppen +3C°-ot tévedett, vagy minusz 3-at? Így tuti nem lehet meghatározni a valós hőmérsékletet.
(#) pipi válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 11, 2021 / 2
 
Ez a fajta szenzor ezt tudja... valamit valamiért, ne várj el olyat (legalábbis olcsón) hogy -50 +1200 fok tartományban 0.1% pontos legyen...
Ha pontosabb kell akkor olyan szenzort, és mérőeszközt kell választani...
pl pt100, pt1000 szenzor sokkal pontosabb, viszont 2-300 fok a max hőmérséklet, de vigyázat ebből is van különböző pontosságú A-B-C... jelöléssel.
Azt sem szabad elfelejteni hogy a szenzornak is van tűrése/pontossága is és a mérőelektronikának is van tűrése/pontossága, így a végleges pontosságot együtt határozzák meg.
A "jobb" eszközöket kalibrálni is szokás, adott tartományban meghatározható az eltérés a valós hőmérséklethez képest, és a "jobb" mérőkékben ez az eltérés beállítható és akkor a kijelzés a valós értéket mutatja.
Ezt te is megteheted, az adott tartományban felveszed a valós értékhez képesti eltérést, majd ezzel korrigálod a mért értéket. Persze az alkatrészek is öregszenek, mint mi így időnként újra kell kalibrálni
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 11, 2021 / 1
 
Nem olyan durva, mint amilyennek tűnik.

Az elsődleges feladat az, hogy meg kell határozni, mekkora hőmérsékletet szeretnénk mérni. Ha pl. 500 - 500 °C-ot, akkor kb. teljesen mindegy ± 5 °C. Ha a szoba hőmérsékletét, akkor olyan szenzort kell választani, ami abban a tartományban pontos.

Minél nagyobb valaminek az átfogása (a hőelemek tipikus példa), annál pontatlanabb és/vagy nehezebb feldolgozni a kapott jelet. A műszerek is a végkitérésük közelében tévednek a legkevesebbet.
(#) Peet19 válasza pipi hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Igen, ez így okés, igazad van, de nekem pont egy etalonnak kellene hogy legyen mihez bekalibrálnom az adott mérőeszközöket amiket építek.
De ez így nem olyan frankó ha ennyi pontatlansággal lehet számolni.

Bakman: értem, köszi neked is.

Van olyan multiméter aminek pontos a hőmérséklet mérése? Persze nem egy 100 ezresre gondolok (valami olcsóbbra azért)
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 2
 
Hőmérsékletet csak egy pontban lehet pontosan mérni. Egy tárgynak (anyagnak) van egy hőellenállása, ami befolyásolja a a hőleadás/hőfelvétel sebességét. Egy zárt helyiségben a hőmérséklet változó, főleg, ha valaki mozog a térben. Egy fémtárgy hőmérséklete is változó, attól függően, hogy felvesz, vagy lead hőt. Így abszolút pontosságra hajtani értelmetlen, mindig valamilyen kerekítésre/átlagolásra van szükség.
(#) Suba53 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 1
 
Milyen hőmérséklet tartományban akarsz mérni azokkal a mérő eszközökkel?
Hobbi szinten akarod használni, vagy professzionális szinten?
Ha professzionális terméket akarsz készíteni, akkor nem úszod meg egy komolyabb referencia műszer beszerzését, vagy legalább is kölcsönzését, amíg a saját referenciádat meg nem építed. Annak az osztálypontossága minimum egy nagyságrenddel jobb kellene hogy legyen, mint a sorozatban gyártott termékeké.

Én is készítettem hőmérőket, termosztátokat KTY sorozatú félvezetős érzékelőkkel, meg AD590 érzékelővel. Az AD590 gyárilag kalibrált, és a rajta átfolyó áram értéke uA-ben megegyezik a hőmérséklettel Kelvin fokban. De ennek is van szórása, amit kompenzálni lehet.

Viszonylag jó referencia nulla fokra az olvadó jég termoszban. Persze nem labor etalon számára, mert az is függ a légnyomástól, víz minőségtől, de hétköznapi beállításokra jó.
Aztán a KTY adatlapján megadott linearizálási hálózattal egész jól, 1-2 fok pontossággal be lehet állítani 0-100 fok között.
(#) Peet19 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Igen, ez így érthető. Nem kell azért annyira pöpec pontosság, nem laboratóriumi körülményekre gondoltam.
Ha pl. egy szobatermosztátot veszünk alapul, ott lehet 3-4%.-os a pontatlanság, de ha egy sütővezérlőre gondolok, ahol 250C° lenne a max. akkor ott a 4% már 10C° hibát eredményez ami viszont már sok.
Itt max. 1% lehet a hiba, hogy ennyi még megengedett lenne.

nedudgi: köszönöm, tanulságos.
(#) slimcolt hozzászólása Szept 12, 2021 /
 
Sziasztok,

A "Zombori Béla - Elektronika" tankönyvben tanulmányoztam a közös kollektoros erősítőkapcsolás feszültség erősítését, de nem teljesen értem a képlet nevezőjében a második tagot.
A feszültségerősítés az Au = uKi/uBe vagyis uKi/(uKi+uBE) (uBE a bázis emitter nyitófeszültség)
Az ib * h11-ből (ami az uBE) hogyan lesz h11/(h21+RtE) ?
Az RtE az a: 1/h22 X RE X Rt . Ahol az X az replusz.

Itt egy kép a tankönyvből:
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=874IMG_20210912_154951.jpg
(#) Peet19 hozzászólása Szept 12, 2021 /
 
Sziasztok!

A PIC16F54 adatlapján azt olvasom hogy a memóriája 512 szavas, de az MPLAB -ban azt látom hogy 1024 bájt.
Ha jól értelmezem akkor ez azt jelenti hogy 1 szó két bájt, vagyis 16 biten tárol minden egyes utasítást?
Ezt viszont nem értem mert ebben a formában sehol nem találok rá infót. Pontosan hány biten tárolja az adatokat?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
A bájt nem kötelezően 8 bit, a szó nem kötelezően 2 bájt.
(#) szs válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Nem értelek. Egy sütőnél az az 1,2%, és a ±3 fok az több, mint jó pontosság. Ha kenyeret, pizzát sütök, akkor nem az az (összességében) 6 fok fel vagy le fog számítani. Az én sütőm nem pontra 220 fokos, hol ki, hol bekapcsol, nagyjából tartja a 220-at. Nem volt panasz a sütésemre (ha nem felejtettem bent)
(#) Peet19 válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Hát, ettől nem lettem okosabb.
(#) Peet19 válasza szs hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Igen 250C°-nál még elmegy a ±3 fok de szobahőmérsékletnél már nem. A sütésnél a ki-be kapcsolgatás hiszterézisét max. 1C°-ra állítanám (csak hogy nagyon pöpec legyen )
Csináltam már extra kis hiszterézissel termosztátot keltetőgéphez (0.2-0.5C°) és még működik hála Istennek
De 20C°-nál kicsit durva az ±3 fok. Nem? Meg nem is nagyon tudnék ehhez kalibrálni.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 1
 
Valószínűleg elírás az MPLB-ban. 512 szavas memóriája van és ha minden igaz, egy szó 12 bit hosszú. 512 * 12 / 8 = 768 bájt.
(#) szs válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 1 /
 
Oké, de te sütőhőmérsékletről írtál legutóbb, arra válaszoltam.
Pénteken kezdted ezt, és igen, szobahőmérsékletnél már kicit soknak tűnik a 25 fokhoz képest az (összességében) 3,3 fok, mikor azt sem tudjuk, az legelé, vagy felfelé csalás. Hiszen lehet a 25 fok kijelzés alig 22, vagy több, mint 28. Ahhoz nem ezt kellene megvenni. A sütőhöz ezt kell megvenni. Ha csináltál sikerrsen keltetőt, akkor pedig tudhatnád, mit kell megvenni.
Azt még elmondanám (az özönkérdéseid láttán), hogy aki sokat markol, az keveset fog.
Balogh Gyuszi, Csilicsala bácsi, ezeket ajánlanám.
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Ha egy szó 12bit akkor gondolom azért írja az MPLAB hogy 1024 bájt, mert ha 8 bites regiszterekkel dolgozik, akkor ehhez két regisztert el kell foglalnia. Attól függetlenül hogy nem tölti ki az egészet. Jól gondolom?
Bár ettől függetlenül 2 bájnak számolja egy szó memória foglalását.
(#) Peet19 válasza szs hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Olyan műszert szerettem volna (vagyis szeretnék), amivel pontosan tudok hőmérsékletet mérni. Ezért kérdeztem azokat amiket kérdeztem. Jó lenne ha 250C° -ot is pontosan mérne, és 20C°-ot is. Ehhez tudnék kalibrálni. Ennyi. Szerintem ezzel nem akarok túl sokat markolni
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 1
 
Hello! Akkor vegyél egy Pt1000-et, és akár OHM méréssel táblázatból megállapíthatod a hőfokot.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Szia!
Igen, ez jó ötlet, nekem is megfordult már a fejembe, valószínű hogy ez lesz a jó megoldás.
(#) szs válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Idézet:
„Jó lenne ha 250C° -ot is pontosan mérne, és 20C°-ot is.”

Hétköznapi ember hétköznapi pénzéért olyan nem lesz. Vagy olyant veszel (amilyent állítólag már birtokolsz), ami 20 fok környékén pontosabb, vagy olyant, ami 200 fok felett. Ami mindkettőt atompontosan tudja, az nem az átlagember zebe
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) lelkes amatőr válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 1
 
Ez például elég pontos, én évek óta használom.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
(#) szs válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Idézet:
„279 USA-dollár egyenlő

82 649,01 magyar forint


Baráti ár
(#) Peet19 válasza szs hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Hát igen, ettől tartottam. Csak azt hittem hogy van olyan király műszer amihez valóban lehet kalibrálni.
KTY81 -el csináltam egy termosztátot és azt csak úgy manuálisan kalibráltam be, hogy beleraktam a szenzort forrásban lévő vízbe 100C° és egy marék jégbe ami éppen hogy el kezdett olvadozni 0C°.
Ezzel így tized pontossággal sikerült belőni a keltetőgép termosztátját.
Igazából itt az előzőekben a műszer pontosságán akadtam ki, hogy tényleg létezik ez hogy ekkorát tévedjen egy gyárilag bekalibrált műszer?
De mivel már a srácok leírták hogy minél nagyobb az adott tartomány amit átfog a szenzor, annál nagyobb a pontatlanság.
(#) lelkes amatőr válasza szs hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Egy távoli barát ára
(#) Peet19 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Igen, ez nem volna rossz, köszi, csak azt hittem hogy egy olcsóbb műszerrel is elérhetem a célomat .
(#) Epu2 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 1
 
Hőelemet próbáld meg. Van amelyik lineáris és a Te elvárásodnak megfelel, de még ki lehet fizetni. Csak ahhoz két erősítő kell. Az egyik feldolgozható szintre emeli a hőelem jelét a másodikkal tudod felhasználni.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 12, 2021 / 2
 
"Ezzel így tized pontossággal sikerült belőni a keltetőgép termosztátját."
Akkor olvasd el, amit Nedudgi szürkén írt Neked. De jobb ha kinyomtatod és szembe kifüggeszted, hogy szem előtt legyen.
(#) Peet19 válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Köszi utána nézek, de valószínű ez lesz.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Rendben, egy kis fizika sosem árt
(#) Alkotó hozzászólása Szept 17, 2021 /
 
Nem találtam jobb témát hozzá, ezért itt próbálok információt kérni.
Excel-ben, táblázatrajzolási problémám van.
Azt szeretném elérni, ha mondjuk mérek valamilyen paramétert 1, 5, 10, 20 és 100 V-on, akkor a vízszintes skálán ne csak a felirat legyen 1-5-10-20-100 (mert ezt oda tudom varázsolni), hanem a tengelyen valóban az értéknek megfelelő helyen is legyen.
Tehát a tengely legyen 100 hosszú, és az adott értéknek megfelelő pontján rajzolja fel a mért értékeket. Most csak olyan diagramot tudok beállítani, ahol az 1 és 5 között éppen akkora hely van mint a 20 és 100 között, tehát csak a felirat utal a pozícióra.
Hol és hogyan tudom ezt az igényem elmagyarázni az EXCEL-nek?
Következő: »»   3644 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem