Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tina
 
Témaindító: Ferix_, idő: Márc 29, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   48 / 49
(#) proli007 válasza ha6qt hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
Hello! Tranziens analízist indítsál..
(#) ha6qt válasza proli007 hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Köszönöm, meg is oldottam, már oszcilloszkópozok benne!
(#) ha6qt hozzászólása Okt 19, 2021 /
 
Sziasztok!

Ne haragudjatok, ismét kérdeznék egyet.
Tegnap este összeraktam Tinában egy egyszerű emitterkövető erősítőt (BC337-el), és hozzákapcsoltam egy oszcilloszkópot. A bemenetre kerülő jel 5kHz-es, 1Voltos jel.

Sajnos az oszcilloszkópon azt látom, hogy a bemeneti és kimeneti jel azonos amplitúdójú.
Van ötletetek arra, hogy mit csinálhattam rosszul?

Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2021

Tina.JPG
    
(#) Ódenka válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Amíg a tanult Fórumtársak megválaszolják a tényállást, kíváncsi volnék, mi volt az elvárásod pontosan? Kicsit kisebb, vagy nagyobb kimeneti jel? Mert a pont akkora nem jó számodra.
(#) Hp41C válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Emitterkövető erősítése a képen látható módom számítható. Ha RE * (h21 + 1) elegendően nagy, akkor az erősítés (alulról) megközelíti ez 1 -et.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2021

img1_19.png
    
(#) majkimester válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Az emitterkövető kapcsolás feszültség erősítése mindig közel 1, Innen is kapta a nevét. Az emitter leköveti a bázist. Azaz jól működik.
(#) proli007 válasza ha6qt hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Hello! "csinálhattam rosszul?"
Nem bővítetted az ismereteidet. Feszültségerősítése nincs, viszont áramot erősít a tranyó, tehát "impedanciát illeszt.'
(#) ha6qt hozzászólása Okt 19, 2021 /
 
Köszönöm a szupergyors válaszaitokat!

Valóban figyelmetlen voltam. Egy földelt emitteres kapcsolás vizsgálatáról álltam át emitterkövetőre, és nem figyeltem a különbségekre, csak mérni akartam ész nélkül.
(#) Skori hozzászólása Máj 24, 2022 /
 
Emlékeim szerint a CD4017-es számláló felfutó élre billen, de a TINA-Cloud szerint nem (lásd a csatolt képen). Melyikünk téved?

tinacloud.png
    
(#) majkimester válasza Skori hozzászólására (») Máj 24, 2022 /
 
Adatlap szerint ha -CP1 alacsony, akkor a CP0 felfutóra billen.
(#) Gery78 válasza Skori hozzászólására (») Máj 28, 2022 /
 
Szia! A Tina Cloud az fizetős, vagy van ingyenes oktatóverziója is? Suliban használnám a tanításhoz. Letölthető az tudom, hogy van, azt használjuk is, de kicsit kevés az alkatrészkészlete.
(#) Skori válasza Gery78 hozzászólására (») Máj 28, 2022 / 1
 
A TINA sima demo verziója nem sok dologra jó. A Texas-os verzió ingyenes (letölthető a Texas Instruments-től), ebben több alkatrész van. A TINA Cloud fizetős, az iskola megvette sok (talán 300?) felhasználóra, így tudom én is használni. Amúgy magyar cég, meg kell kérdezni az árakat - gondolom oktatási célra kedvezményesebb az ár. A letölthető, PC-n futó verzió drágább, mint a felhős. Virágbolti verziót pedig valószínűleg elég kockázatos dolog munkahelyen használni...
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2022
(#) teddysnow hozzászólása Feb 9, 2023 /
 
Sziasztok,
Tina TI-t használok és nincs benne elektroncső. Megnyitni megtudom a csöves kapcsolást, szimulálni is tudok, így van triódám. Most viszont szükségem lenne pentódára, ilyen mentett kapcsolásom nincs. Tudna valaki küldeni nekem egyet? Csak egy pentóda kell, azt már tudom kopizni más kapcsolásba.
Köszönöm.
(#) Ge Lee válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Nem láttam a tinában pentódát, csak triódák vannak és egy tetróda.
(#) teddysnow válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Igazából csak rajznak kellett volna, mert hülyén néz ki, hogy a triódához odahúzok egy plusz vonalat. Akkor marad a trióda egy vonallal.
Köszi, hogy megnézted.
(#) Skori válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Ha csak rajzolni akarsz, akkor használj pl. Eagle-t. Abban viszonylag könnyű akár új alkatrészt is létrehozni.
(#) boti2 válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Szia!

Régebben letöltöttem a netről rengeted elektroncső spice modelt. Ezeket be tudod importálni és attól kezdve használhatóak.
Némelyik eltérő spice konvenciókkal volt összerakva, azokat hozzáigazítottam a Tina koncencióihoz.
Melyik Tina verziót használod?
Ha gondolod privátban el tudom küldeni.
(#) teddysnow válasza boti2 hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Szia,
köszönöm a felajánlást. Az ingyenes Texas Instruments változatot használom, ami eléggé korlátozott. Csak egyszeri használatra kellett volna, hogy ne így kelljen jelölnöm. De nem fontos, mert csak ez az egy csöves kapcsolásom van.
(#) Skori hozzászólása Márc 17, 2023 /
 
A texas féle ingyenes Tina jogállásáról tud valaki bővebbet? Bárkinek ingyenes, pl. cégeknek, iskoláknak, bármilyen célra, vagy csak magán célra? Több PC-re is felrakható?

Egyébként próbálom letölteni innen a legfrisebb verziót: Bővebben: Link
Regisztrációhoz köti a letöltést. Viszont a régi regisztrációm nem működik valamiért, és sem új jelszót nem tudok kérni, sem másik accountot regisztrálni. Tud valaki segíteni, aki már letöltötte ezt?

Régen egy Tina9-et letöltöttem tőlük, de gondolom már újabb verzió ven fent.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2023
(#) compozit válasza Skori hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Én próbáltam az előbb regisztrálni. Odáig eljutottam, hogy nyomjam le a gombot és tartsam benyomva. Aztán ment a zöld csík, a végén kiírt egy pipát. Aztán nem csinált semmit, csak csináljam újra az előbbit. Megint pipa és nem történik semmi... mit rontok el?
(#) Skori válasza compozit hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Nálam ugyanez történik. Ezek szerint nem nálam van a hiba.
Közben rákerestem, és sajnos a licenc kizárja az oktatási célú használatát , tehát sem oktató, sem diák nem használhatja legálisan, csak kb. mindenki más... Szerintem nem túl szimpatikus hozzáállás, így már nem is akarom letölteni.
(#) compozit válasza Skori hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Én nem vagyok sem oktató, sem diák és letölteni sem akartam a TINA-t. A TINA-ból elég volt, igaz, az a magyar változat volt. Nekem a Multisimnél nincs jobb, mert hogy ezt ismerem... Én egy Bessel szűrő problémát kérdeztem volna, de ez nem fog menni. Kicsit többet vártam a TI-től.
(#) Skori válasza compozit hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Nekem van új, és legális TINA a PC-men, de a suliba jó lett volna valami free verzió. A Bessel szűrőt - ha megírod a problémát, és készítesz valami rajzot - szívesen beledobom a TINA-ba, hogy abban mit produkál.
(#) compozit válasza Skori hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Gyanítom, hogy ezt csak próbálgatással tudják megoldani a szimulátorok. Az pedig reménytelen.
Tehát, kellene egy 5-öd rendű Bessel szűrő. Ez úgy nézne ki, hogy az eleje az egy másodrendű lengő tag, ez egy LCR szűrő, mondjuk 25kHz-es törésponttal. A további három az mondjuk 500kHz törésponttal. Tehát, a Bode-ban két töréspont van. És persze nem lehet túllövése négyszögjelátvitelnél. Ráadásul, az egész egy visszacsatolt rendszerben lesz.

Nem hiszem, hogy ez egy nagyon komoly matematikai alap nélkül megoldható lenne.

Majd megpróbálom más úton.
(#) tothtechnika2 válasza compozit hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Csak nem ucd erősítőbe szeretnél ötödrendű szűrőt betenni a visszacsatolásába??
(#) compozit válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Talán.
(#) tothtechnika2 válasza compozit hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Nem hiszem, hogy a gyakorlatban jól ez kivitelezhető lenne. Mármint tekercsekkel meg kondenzátorokkal.
(#) compozit válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Vannak egyszerűbb megoldások is.
(#) Skori válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Nem csak az ucd elv létezik önrezgőben, lehet pl. fázistolósat is építeni - bár gyáriban nem nagyon szoktak, gondolom nem ok nélkül.
(#) glaci hozzászólása Dec 15, 2023 /
 
Sziasztok!
A Tinában nem tudom a kapacitás értékét változtatni. Vagyis a kapacitás értékének a változtatása nem engedélyezett.
Hogyan lehet tovább lépni?
Következő: »»   48 / 49
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem