Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség stabilizátor
 
Témaindító: amex, idő: Márc 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   41 / 44
(#) Bakman válasza adam79 hozzászólására (») Jún 1, 2021 1 / 1
 
Be kell rajzolni a feszültségeket és azonnal kijön a matek. A 7805-ös stabilizátor IC a saját GND pontjához képest tartja a saját kimenetét 5 V-on. A két diódán, mivel folyik rajtuk áram (a 7805-ös IC saját fogyasztása), feszültség jelenik meg. Ezek a feszültségek megemelik az IC GND pontját. Ennyi, nem több. A végén csak össze kell adni a feszültségeket.

7805.png
    
(#) adam79 válasza duke hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Szia Duke!

Köszönöm a választ. A mellékleted viszont áramgenerátort magyaráz. Igaz ez fesz. stab IC-re is?
(#) Ódenka válasza duke hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
De bizony folyik ott áram. Mint ahogy itt mindenki már leírta, ezrt lehet a kimeneti feszültséget módosítani. Évtizedek alatt "kopott" el az anno nagyon olcsón vett 7808-as stab kocka készletem. Hol zenerrel patkoltam, hol LED-el, attól függően, mekkora kimeneti feszültségre volt szükségem.Igen, a LED meg minden esetben világít, folyik valamennyi mA...
(#) duke válasza adam79 hozzászólására (») Jún 4, 2021 /
 
Igazából mindketőre értettem. Az áramgenerátor üzemmódot plusz példának hoztam fel, az áramkör múködési filozofiájára, hogy áramgenerátorként használva, már közvetlenül be sincs kötve a föld.
(#) duke válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 4, 2021 /
 
Mint mondtam nem túl szakszerűen, hogy úgy értettem, hogy a test lábon keresztül nem folyik a szabályozott áram, hanem csak az ic saját müködési árama, ezért az oda bekötött dioda nem csökkenti a szabályozott bemenő feszültséget.
(#) Bakman válasza duke hozzászólására (») Jún 4, 2021 /
 
Ok, csak azt írtad, a dióda nem számít. Pedig igen, épp ez lenne a lényege a diódázásnak és az eredeti kéréds is erre vonatkozott.
(#) Gafly válasza duke hozzászólására (») Jún 4, 2021 /
 
Idézet:
„az oda bekötött dioda nem csökkenti a szabályozott bemenő feszültséget”

Erre nem tudtam görcsöt kötni.
(#) hzoli2 hozzászólása Szept 30, 2021 /
 
Sziasztok , nem tudom mennyie döglött ez az oldal , azért megpróbálok kérdezni ,hátha .
Nekem is a stab ickkel lenne gondjaim , vettem egy 7818 as stabot , az eladó azt mondta , hogy nem lehet párhúzamosítani őket , (a teljesítmény növelése miatt kérdeztem) , mondta , hogy a 7818 at egy teljesítmény tranzisztorral kössem össze , adott is egy TIP142 tranyót , mondta, hogy a neten sok rajz van az összekapcsolásukról , sajna egyet sem találtam . Ezeket hűtőbordára téve , akár 10A t is kiszedhetek belőle. Esetleg tud valaki rajzot , hogy hogyan is lehetne ezeket összepároztatni? , hogy sok aperke szaladgáljon a kimeneten.
(#) pucuka válasza hzoli2 hozzászólására (») Szept 30, 2021 / 1
 
Általában aktív eszközök párhuzamosítása csak bizonyos feltételek esetén lehetséges, és a stab IC -k párhuzamos kötése sem egyszerű művelet, márhogy működjön is.
Keresd a 7818 IC -k adatlapjait, többet is, találhatsz megoldást.
(#) proli007 válasza hzoli2 hozzászólására (») Szept 30, 2021 / 2
 
Hello!
Azért található..
De vannak hátrányai is. Növeli a be és kimenet közötti minimális feszültség különbséget. Bár a Darlington tranyó erősítése nagy, de nyitásához két bázis-emitter feszültség (kb. 1,2V) szükséges. Áramkorlátozó tranyóra is szükség van, ez újabb 0,6V-ot jelent a söntön. Tehát ez már 1,8V és 10A terhelőáram esetén ez 18W hőtermelést jelent alapból. Azért alapból, mert a búgófeszültség minimuma sem érheti el ezt a határt. (Feltéve hogy trafóról fog táplálkozni a stbilizátor egység.)
(#) pont válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2021 / 1
 
Csak neki egy NPN tranyót nyomtak a kezébe, inkább adtak volna neki egy dc-dc konvertert....
(#) proli007 válasza pont hozzászólására (») Szept 30, 2021 / 1
 
Igen, igazad van! Nem tudom mihez lenne, de talán egy komplett táp észszerűbb lenne.
(#) FAZ1 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
A dióda némiképpen csekélyke hőmérséklet-kompenzálást is képes végezni. Minden egyes diódára 0,65V-ot lehet számolni, ezek többnyire sorba rakva egyenként annyival emelik a stabkocka gyári alapfeszültségének értékét.
(#) Suba53 válasza pont hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
proli007 által linkelt képek között Van NPN tranyós megoldás is.
Úgy hogy nem kell kidobni a TIP142 tranyót.
Csak mivel az darlington, ezért 2 soros dióda kell a stab föld ágába.
(#) pont válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
A lényeg a mondandómban az lett volna, hogy ekkora áramokra kapcsolóüzemű táp illik manapság.
(#) hzoli2 válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
A 18V laptopokhoz lenne , de egyébb más dolgra is használnám pl. bedöglött egy régi lcd tv kapcsolt üzemű tápja 24V on 10A van a panelre írva 18V hoz csak 1.5A 12V hoz 4A , az tvt nem éri meg javittatni , kisérletezéshez jó.

Van egy kapcs.rajz itt mellékelem , ez úgyan az , ami le ltt írva , de nincs 220Ohm os ellenállás , vagy hasonló sem benne, ez a kapcsrajz is jó? stabill . bazi nagy hűtőbordára teszem mind a kettőt, külön hűtőre . 2db proci hűtő ventivel remélem jó hozzá.
(#) Suba53 válasza pont hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Ez igaz. De maga az elv működik. Igaz, hogy így csupaszon mindenféle védelem nélkül rizikós.
És 1 db 10A-es tranyó tényleg csak gondolatébresztőnek elég.
(#) Suba53 válasza hzoli2 hozzászólására (») Okt 2, 2021 / 1
 
Nem tudom ezt hol találtad. Tankönyvben szerepelhet mint elvi lehetőség, de nem véletlenül néznek ki egy kicsit bonyolultabbul az analóg nagy áramú tápegységek. Ennek a kimenetét ha véletlenül rövidre zárod, nagy valószínűséggel vehetsz másik tranyót.
Tényleg jobb lenne egy kész tápoz szerezned.
(#) hzoli2 válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
A yuotub-ról szedtem a rajzot , de gondolom egy jól méretezett cserélhető bizti megoldhatj a próblémát zárlat esetén , oda kell figyelni a használat során . Ez a kapcsolás , gondolom 7824 es stab ic esetén is mehet. Ezek a kapcsolt üzemű tápok, valóban jók, de ha bedöglik , akkor nem mindenki tudja javítani a sok kütyü miatt , amit beletesznek, igen biztonságos, de sok monitorral és lcd tv vel találkoztam régebben, ami táp hibás volt , igaz , hogy nagyrészük az elko kondik cseréjével életre kelt , de volt , ami nem.
(#) tpet8 hozzászólása Okt 10, 2021 /
 
Sziasztok!
Tudnátok nekem segíteni?
Amire szükségem lenne az 5V egy RC akkumulátorból melynek a feszültsége teljesen feltöltött állapotban 7,4V amikor pedig lemerül 5,8V.
Egy L7805 stabilizátorral meg lehetne ezt oldani? Találtam ehhez stabilizáló áramköröket de mindegyik bemeneti feszültsége 7V-nál kezdődik. Lehetne csinálni 7,4-5,8V közöttit?
(#) Gafly válasza tpet8 hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Mezei 7805 sok feszültséget igényel a be és a kiment között.
Léteznek "Low Drop" változatban, bár a 0.8 V ott is kicsit sovány...
Valahogyan igy keressél.
(#) Kovidivi válasza tpet8 hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Áramtól függően én inkább egy buck-boost dc-dc convertert használnék.
(#) szs válasza tpet8 hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Nohát azzal pont nem, hiszen az legalább 2 Voltnyi (de sokszor inkább több) feszültségeséssel működik.
De ugyanott (Hestore) vannak ún. LowDrop típusok is, kis áramnál jó lehet.
LowDrop
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2021
(#) szs válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 10, 2021 1 /
 
Igen. De nem ez volt a kérdés.
A villanyrollernél is gazdaságosabb buszra szállni, de ha arra van igény, hát nem hittérítünk.
(#) Kovidivi válasza szs hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Nem értek veled egyet. A kérdés az volt, hogy 5V kell neki 2S liporól. Ha tudod, hogy off, tehát felesleges, akkor miért írod le?
(#) szs válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Mert feszültségstabilizátorról kérdezett, és méghozzá 7805-ről. Ami nem teljesíti a kívántakat. Amit javasoltunk, teljesíti.
A te válaszod sem elvetendő, sőt, csak másról szól. Ezért nem fogok kútbaugrani, mert Trabantkérdésre Mercedesválaszt adtál
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2021
(#) Suba53 válasza tpet8 hozzászólására (») Okt 10, 2021 / 1
 
(#) tpet8 válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Köszönöm! Szerintem ez lesz a nyerő.
(#) Kovidivi válasza tpet8 hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Nem biztos, sőt. A sima step-down konverternek is van legalább 0.5V dropfeszültsége, de simán lehet több is.
Ezért ajánlottam egy buck-boost convertert, mert az 4V-ból is 5V-ot fog előállítani, meg 6V-ból is!
Pl. ez: Bővebben: Link
(#) Amsterdam hozzászólása Nov 26, 2021 /
 
Üdv!
Tönkrement a képen látható USB modul, amit telefon töltésre használtam.
Szeretnék helyette építeni egy stabilabbat LM338K feszültségszabályzóval.
Hogyan tudom úgy méretezni az áramkört, hogy USB-n keresztül tabletet és telefont tudjak vele tölteni?
Előre is köszönöm a segítséget!
Következő: »»   41 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem