Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényerő szabályzó hagyományos izzóhoz
Lapozás: OK   16 / 17
(#) urbla válasza Bakman hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Köszi. A kisütéshez milyen ellenálást javasolsz, hogy ne maradjon rajta fesz. kikapcsolás után?
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2016
(#) Bakman válasza urbla hozzászólására (») Máj 28, 2016 / 1
 
Én 1 kOhm-ot tennék rá, az viszonylag gyorsan kisüti és nem is terheli feleslegesen a tápegységet. Viszont, ha a konenzátor után már nincs kapcsoló, csak fogyasztó, akkor a kondenzátorból kevesebb, mint egy másodperc alatt kiszívja az életet a kapcsolás, ekkor felesleges a kisütő ellenállás.
(#) urbla válasza Bakman hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Még egy utsó kérdés. 1kOhm, mekkora teljesítményű?
(#) Sebi válasza urbla hozzászólására (») Máj 28, 2016 / 1
 
Nem hinném, hogy maradna rajta fesz, mert a PWM-rész kisüti. Ha marad is valamennyi, az nem okozhat bajt.
(#) Bakman válasza urbla hozzászólására (») Máj 28, 2016 / 1
 
Papíron 0,144 W-ot fűt el. Ha 1 W-os ellenállást teszel be, nagyon tutira mész.
(#) szikorapéter hozzászólása Jún 7, 2016 /
 
Üdv. Megépítem ezt a kapcsolást,az alkatrészek már meg vannak véve,mire kell figyelnem építéskor? Azt tudom hogy a potmétert izolálni kell,mert rajta van a hálózati feszültség. DIAC -ból a DB-3 -ast vettem, BT-137-600 -at kaptam a boltban,630V-100nF MKP kondenzátorok,500K-s potmétert tudtak csak adni sajnos,a 470-es helyett. Esetleg olyan kérdés hogy ez a kapcsolás izzón kívül képes-e más szabályzására? (Univerzális motor,transzformátor primer tekercs...stb) A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Peter65 válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 7, 2016 /
 
Ez egy nagyon egyszerű kapcsolás, ezért a minősége ennek megfelelő (pl: nagy hiszterézis, túlfeszvédelem hiánya, di/dt korlátozás hiánya).
A kondenzátorból felesleges volt a 630V-os, egy 50V-os fóliakondenzátor is megtette volna, hiszen a diak kb. 30V körül bebillen. A potméterrel sorba kötött ellenállásra viszont rákerülhet közel a teljes hálózati feszültség, ezért annak ki kell azt bírnia. Legegyszerűbb 2db 0,6W-os ellenállásból kialakítani.
Jó lehetne másra is, de nagy hiszterézis, a rövid gyújtóimpulzus, a védelmek hiánya miatt problémák lehetnek az induktív jellegű terheléseknél.
(#) szikorapéter válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 7, 2016 /
 
A 10K-s ellenállás 1W-os. Gondolom akkor motor és egyéb induktív dolgokhoz akkor valamit alakítanom kell rajta nem? Zavarszűrő mondjuk?
(#) proba válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 7, 2016 /
 
Szerintem nem alakítani kell hozzá, hanem más kapcsolást keresni. A motorok,transzformátorok egyébként sem szeretik a fázishasításos vezérlést túlságosan.
(#) szikorapéter válasza proba hozzászólására (») Jún 7, 2016 /
 
Van egy kalickás motorú 40W-os ventillátorom. Azon esetleg meg merjem próbálni? (Sajnos az a baj hogy ehhez az áramkörhöz mindent megvettem,esetleg olyan áramkör van,ami ugyan ezeket az alkatrészeket használja?
(#) b10up hozzászólása Ápr 14, 2017 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy fényerőszabályzót építeni, 230V max 100 wattos izzókhoz. Sok csatorna kéne, és minél egyszerűbben.
Arra gondoltam, hogy a 230-at egyenirányítom, majd fogok egy TLC 5947 DAP LED driver IC-t, ezt egy PIC-es vezérlőáramkörrel irányítom. A driver IC-re mennének rá opto IC-k, majd ezekkel vezérelnék tranzisztorokat, FET-eket....
Szerintetek ez járható út? Amiből gondot érzek, hogy ha csak egyenirányítom a 230-at, akkor továbbra is megmarad a vibrálás, ha pedig kondenzátorral megszűröm, akkor lesz kb 300V, ami viszont sok lesz. Erre van valami ötlete valakinek? Vagy lehet ezt elegánsabban is csinálni?
(#) kadarist válasza b10up hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Szia!
Muszáj a PIC-es vezérlés? Azt honnan gondolod, hogy 50 Hz-ről látható vibrálást lehet észrevenni egy 100W-os izzónál?
(#) b10up válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Szeretném, mert nem az összes csatorna vezérelne 230-as izzót, lenne még pár 12V-os is, RGB
LED szalagoknak. Egyébként programozható világítás a terv. Ezért is akasztott meg.
Az 50Hz-et izzónál nem igazán látom, viszont az nem okozhat bajt, hogy a PWM-nek is van egy frekvenciája? Szóval nehogy idegbeteg rángásba kezdjen és programon kívüli fényjátékot hajtson végre Bár ezt még talán ki lehet szűrni az opto dióda felőli oldalán.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2017
(#) kadarist válasza b10up hozzászólására (») Ápr 14, 2017 / 1
 
Én azt ajánlom, hogy izzólámpánál PWM helyett alkalmazz inkább AC fázishasítást (triak), mert jóval olcsóbban kijönnél úgy.
Topik: Bővebben: Link.
(#) b10up válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Triakhoz még nem volt szerencsém, de köszönöm, megpróbálkozok vele. Maximum füstöl egyet
(#) kadarist válasza b10up hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Egyszerűbb, mint FET-eket meghajtani mindenféle drága gét-drájverekkel, meg egyenirányítani, stb.
(#) b10up válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Tényleg jobb ötletnek tűnik. Ha jól értem, PIC-nek kell figyelnie nullátmenetet, majd onnan kiszámolni, hogy hol a "hullám vége", és ahhoz képest a beállított fényerővel "előbb" begyújtani?
(#) kadarist válasza b10up hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Így van. Erre vannak PIC-es rutinok, programok, kapcsolások, úgyhogy nyitott az út.
(#) b10up válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Köszi a javaslatot, neki fogok ülni alkotni valamit
(#) Ferenc1234 hozzászólása Okt 31, 2018 /
 
Ha valakinek szuksege van fenyeroszabalyzos IC-re (siemens S576A), szivesen elkuldom postan, ingyen. Kacatok valogatasakor bukkantam ra, nem akartam kidobni.
(#) D_Zsolt hozzászólása Feb 22, 2019 /
 
Szeretnék egy 230V-os izzót kisfeszültségről (akár 12V-os akkumulátoros üzemben, de a lényeg a leválasztáson van) szabályozhatóan működtetni. Max 50W teljesítmény, nem számít, hogy 50Hz legyen csak semmiképpen ne csapja agyon ha vala(k)mi hozzáér (nem foglalatban lesz, hanem forrasztva és nem folyamatos üzem, felügyelet mellett egyetlen projekthez). Van erre valami kész modul? Esetleg ha nincsen akkor miként érdemes?
(#) Johnycorp válasza D_Zsolt hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Szia.

Megoldás kétféle van. Mindkét esetben a 12V és 230V közötti leválasztást egy optocsatoló végzi.

1: kész SSR termék (Solid State relay, azaz szilárdtest relé). Ebből létezik olyan verzió, amely 0-10V között vezérelhető, ennek a függvényében működteti a fogyasztót.
Bővebben: Link
A normál SSR ide nem jó, hiszen az csak be/kikapcsolást végez a vezérlőfeszültség hatására (+ nulla-átmenetiben teszi mindezt, de ez lényegtelen most).

2: saját építésű áramkör. Itt egy optocsatolót hajtunk meg, amelynek a másik oldala vezérli a triacot.
Ide jó választás lehet a Motorola MOC3021 optocsatoló. Fontos: A hasonló MOC3041 nem jó, mert abban benne van a nulla-átmenet vezérlő, tehát csak be/kikapcsolásra jó.
MOC3021 adatlapja

FONTOS: annak ellenére, hogy valamiféle tesztkapcsolás lesz, nagyon (kötelezően) ajánlott a 230V-os oldal megfelelő szigetelése. Felügyelt környezet ide vagy oda, ez nem játék. Főleg kísérletezgetés közben könnyen félrenyúlhatsz. Arról nem is beszélve, hogy mi van ha odaér valami más vezető anyaghoz. Tönkretesz a 230V más alkatrészeket és súlyos áramütést okozhat. Nem játék!
(#) Marty McFly hozzászólása Okt 12, 2021 /
 
Sziasztok!

Készítettem egy triakos dimmert amivel egy makita hőlégfúvót szeretnék fokozatmentesen szabályozni. Triakkal párhuzamosan 100nF kondi és 100ohm ellenállás egymással sorba. Maga a dimmer a legegyszerűbb verzio 500k poti sorba 10k ellenállás és egy kondenzátor, ellenállás és kondi közötti csomópontból egy diacon át vezérlem a triakot. Ami a lényeg hogy villanykörtével és porszívó motorral is működik szépen, illetve hősugárzóval is próbaltam, de valamiért a hőlégfúvóm lehetetlen vele szabályozni. Elképzelhető hogy a hőlégfúvó belső szabályzása valahogy visszahat a triakom működésére?
(#) lzsolti2 válasza Marty McFly hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Szia!

A hőlégfúvóban nagy valószínűséggel egy kisfeszültségű dc motor lesz (*) előtte valamicske elektronikával, ezért nem hat rá a szabályzód úgy, mint egy porszívóra....

* az enyém például így van gyárilag... (Steinel és Bosch)
(#) Marty McFly válasza lzsolti2 hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Na akkor majd meg is kukkantom neme hidegebbet fúj csak a ventillátor hangja nem változik mert az nem lassul. Viszont a makita flexet sem szabalyozza valamiért. A tescosat meg simán
(#) pucuka válasza Marty McFly hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
A hőlégfúvódban valószínűleg aszinkron motor van. Egyszerű, és nagyszerű, csak nehéz a fordulatát szabályozni.
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Furcsa lenne, ha aszinkron motor lenne egy hőlégfúvóban. Inkább valamilyen tápegység lehet benne, ami stabil feszültséget biztosít a kefés motornak.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Attól függ, mekkora az a hőlégfúvó. Pl azabban a meglehetősen nagyméretű hőlégfúvóban, amit építkezésen használnak, aszinkron motor van. Hajszárítóban pl. pici külső gerjesztésű motor diódával, a cekasz leágazásáról. Ha univerzális soros motor (ezt nevezi a köznyelv kefés motornak), lehet szabályozni a triakossal, ahogy a porszívóban, sarokcsiszolóban van. De ha van belső fordulatszám szabályzója, plusz külsővel már nem lehet.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2021
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Makita hőlégfúvók: Bővebben: Link. Külső gerjesztésű, kefés motor van benne.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Akkor a "belső elektronika" miatt nem lehet külső (triakos) szabályzóval macerálni, mert már van benne egy belső.
Következő: »»   16 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem