Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   846 / 962
(#) Massawa válasza Joe_001 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Nem tudom ( nem vagyok villanyszerelő), de a barátom fia szerint ( most végzi az iskolát) már azon buknak el a nebulok, ha egy kapcsolo dobozban megjelenik a PE. ( de lehet, hogy csak a tanár mániája).
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2021
(#) nedudgi válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Igen, ezért kérdezek. Talán akad valaki, aki látott már olyan kapcsolót, aminek nem oldalt van a karma, hanem alul-felül?
Tizenkét éve örököltem a házat, és egyre vadabb dolgokkal találkozok.
(#) Massawa válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Van egy olyan amin forgatni lehet a karmakat, ha jol emlékszem 45 fokba. Csodálkoztam is, hogy ez mire lehet jo.
(#) kendre256 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Mi is hasonló villamos állapotban vettük a házunkat huszonéve. Aztán lépésről-lépésre újra vezetékeltem a házat, megfelelő keresztmetszetekkel, szabványos színekkel, szabványos kötésekkel. Még van rajta alakítani való, de már nincsenek mindenféle színű, anyagú, össze-vissza vezetett vezetékek, réz-alu összesodort, szétégős csatlakozások.
(#) StMiklos válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Szevasz!

Én sem vagyok villanyszerelő, de ilyet nem csinálok (azért dobozt, ilyesmit szerelek, ha kiegészíteni kell).
Mire gondolok? Ha tiplit, szöget kell valahova raknom, nem rakom a mennyezettől lefelé 30 centis sávba,
és függőlegesen a doboz, kapcsoló, konnektor fölött sem "ténykedek".
A miértet talán nem kell mondanom.
El vagyok maradva?
Itt meg oldalt (honnan?) jön be a vezeték?
Üdv: StMiklos
(#) Tomi111 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
A vezeték színe még jók lennének, ha kékkel megjelölném a nullát. De a doboz tuti nem ide készült. Ez valami flakon alja vagy pohár vagy bármi levágva. A kábel mehet oldalról, ha a mélysége jó, hisz a sorolható dobozokba is be lehet állni oldalról. Viszont szerintem - bár nem látszik rendesen - a kábel tuti nincs csőben, csak benn a vakolatban...
(#) nedudgi válasza Tomi111 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
A házban csak a vízhálózatban találtam eddig csövet.
Ilyen előzmények után mérlegelem, hogy nekiálljak rendbetenni, vagy elpazaroljam a megoldásra vagy ezer rekesz sör árát.
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
LYézusom...
(#) Joe_001 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Ilyenkor a kábelt el kell vésni oldalra, vagy alulra. Szemét munka, ha nem akarom , hogy a falon látsszon...
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2021
(#) Massawa válasza Joe_001 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
De az nem is sima kapcsolodoboz. Lehet, hogy csak valami eloszto vagy hasonlo. Igy teljesen felesleges vele igy foglalkozni.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 8, 2021 / 1
 
Szia!

Mivel a Barna az első helyettesitő szin ? igy megfelel fekete --meg kékk helyett is.

Ráaadásul régen minden kiskábel ilyen kékk nélküli volt.Ezért lett "kiskábel"
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 8, 2021 / 1
 
Szia!
Pedig; gipszkartonos falnál nincs kötődoboz , a világitási kiskábelt a kapcsoló dobozán kell átvinni.

Tehát kikerülhetetlen a PE megjelenésse.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2021
(#) Massawa válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Ha az gipszkarton, hol vannak azok a csavarok amik a dobozt tartják, mert azt nem látni. Mi lenne ha delikvens lemérné mekkora az a doboz, mert én is inkább valami kézmososzert tarto doboznak nézem, mint normalis eloszto vagy kapcsolo doboznak.
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Miután villanyszerelési fórumokban is nagy viták folynak egyes előírásokról (lásd Hobbielektronika ), miért értené egy hivatalnok?
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
A hivatalnok kiküld egy állitolagos szakértőt ( villanyszerelőt), aki minden sz@rba beleköt. Egyet már elküldtem a francba.
(#) kameleon2 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 8, 2021 / 1
 
Nem.
1.) Oldalról soha nem illik beállni a dobozba kábellel. Mindig ferdén a szerencsésebb, akkor ha körömmel rögzíted a szerelvényt nem kap bele a vezetékbe.
2.) És tudom, hogy megköveznek érte, de csövet is tettem volna a falba. Akkor áthúzható lesz későbbi rombolás nélkül.
3.) Nem beszélve a dobozról, amiből eleve 4 csavaros verziót tettem volna be (Kaiser stb). Akkor még csak a körömmel sem kell vesződni. Ha több hely kell, akkor mélyebb dobozt, hogy a vezeték rendesen elférjen.
4.) Ha kapcsoló, akkor jó a színezés. Ha csillár kapcsoló, akkor a zöldsárga maradna fázisnak - az már nem jó. Főleg, ha a túlsó végén fogja meg szakember.
5.) Ha már sodrott MTK és nem MBCu, akkor azért az érvéghüvelyezés sem ártana a réz erekre, amit most jótékonyan eltakart a fotó.
Elsőre ennyi
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2021
(#) nedudgi válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Köszönöm a precíz reagálást!
1. Eleve ez volt a én problémám.
2. Gipszkarton mögött megy valahol a vezeték.
3. Elképzelhető, hogy akkor még nem volt olyan doboz a piacon.
4. Csillárkapcsoló.
5. Az érvéghüvelyeket már magamtól rányomtam.
A fotó takarja a kapcsolót, mert ki akarok szúrni a festővel - azért bontottam ki, hogy ne tudja befesteni: be van zacskózva.
(#) Joe_001 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 9, 2021 / 1
 
Szia! HA wz gioszkartinban van akkor a dobozt próbáld meg lecserélni az abba való dobizra. (72mm lik dukál neki.)
A csillárkapcsolóhoz 4 eres vwzwték dukál, ( (ha konnektor is van alatta akkor 5), a zöld-sárgát vagózni szzoktuk, a kéket fekete csővel jelöljük. Mindez azért mert a csillár is kapcsolás is 4 ér minimum.
Mellesleg az orvos öcsém nem értettea csillár felszerelésekor, hogya csillár kapcsolás miért nem működik jól 3 vetzetéken a vadi új lakásban...
Ha máár új doboz, éa gipszkartinba, akkor Ilyet, vagy hasonlót.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2021
(#) gyuszo válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 9, 2021 / 2
 
Azokat a rögzítő oldalsó körmöket felejtsd el, nyugodtan dobd ki belőle, csak a helyet foglalja és a vezetéket megsérti. Bőven megtartja a kapcsolót az új szerelvény doboz erre kialakított csavarjai. Ez tartja megfelelő pozícióban is.
Egyébként ezt a színezetű vezetéket régebben sokan alkalmazták az éjszakai ( vezérelt) áramhoz, a bojlerhez. Oda úgyis kétsarkú megszakítás az előírás.
(#) nedudgi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 9, 2021 /
 
Köszönöm!
Jó lenne kicserélni a dobozt. A fal túlsó oldalán egy plafonig csempézett fürdőszoba van, és pont oda rakták a zuhanyfülkét. Nem valószínű, hogy tudom vésni, még akkor sem ha gipszkarton,
(#) gyuszo válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 9, 2021 /
 
Ne véssed, óvatosan furkáld körbe, és egy kombinált fogóval kitéped.
(#) gyuszo válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 9, 2021 /
 
Csak, hogy kedvet kapjál az átépítéshez.
A videót nézd meg 3:48 után. Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 9, 2021 /
 
A kedv eddig megvolt.
Ezeket a képeket láttad? Vedd figyelembe, hogy a ház lakott, és egyedül lennék a feladatra. A létra negedik fokán meg előjön a tériszony.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2021
(#) erbe válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 9, 2021 /
 
"A létra negedik fokán meg előjön a tériszony."
Mióta így öregszek, már nekem is. Úgy 25 m-nél. Rossz helyen álló fákat szoktam "fordítva" kivágni. Felülről lefelé.
(#) kameleon2 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Van pár lehetőséget gipszkarton doboz beépítésére is. Egy snitzerrel, vagy fűrészlappal is könnyen megoldható a dolog. Aztán áll, mint Katiban a gyerek.
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Ez az a doboz aminek szép furat kell a gipszkartonba, különben vagy beleesik, vagy nem fér bele. Ha jó méretű a furat, akkor a külső élét le kell törni, különben a doboz kilóg a síkból.

Tapétavágóval, fűrészlappal is megoldható, csak "kicsit" időigényesebb.
(#) rolie válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Ilyenkor másik márkát kell venni, ennek nagyobbak a fülei. A síkból ez is kiáll (de ugye ezt megköveteli mindkét típusnál a mechanikai rögzítés), de a szerelvények burkolatai ezt még bőven bírják, azok a fal síkjára felfekszenek. (Legalábbis amiket eddig szereltem.)
(#) Massawa válasza rolie hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Sniccerrel vágd le srégen egy kicsit a lyuk szélét ( kb 2 mm szélesen), és akkor teljesen sikban lesz a széle.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2021
(#) rolie válasza Massawa hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Bakman is ezt írta, viszont tapasztalatom szerint ez nem szükséges (lehet hogy nem fogalmaztam elég tisztán). Azt a néhány tized millimétert, amit ezek a dobozok kilógnak a fal síkjából, a szerelvények burkolatai még simán elbírják, nem fognak elállni.
(#) Bakman válasza rolie hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Szerelvényfüggő, a többség eláll a faltól, csúnya.
Következő: »»   846 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem