Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   847 / 960
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
A legtöbb a fém alapra fekszik fel, ez meg ugye nem lehet síkra tenni, ha az alja nem az. Max a glettelés mindent eltakar működik.
(#) Bakman válasza proba hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Gipszkartont nem, vagy csak kivételes esetben glettelnek ott, ahol sík felület van. Az a tuti, ha a doboz nem lóg ki a síkból.
(#) rolie válasza Bakman hozzászólására (») Okt 13, 2021 / 1
 
Schneider Asfora, Sedna, Merten. Ezeket a családokat szereltem eddig gipszkarton dobozba, ezek mind falsíkra fekszenek Kopos, illetve Kaiser doboz esetén is. A többi gyártóval nincs tapasztalatom, de elhiszem hogy lehetnek problémás típusok.
(#) gyuszo válasza rolie hozzászólására (») Okt 14, 2021 / 1
 
ANYA is csak egy van.
(Schneider)
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
(#) GPeti1977 hozzászólása Okt 15, 2021 /
 
Vettem klímát meg infrapanelt, mindent összeszámolva majdnem 2000W terhelés lehet maximum. Ide 1,5mm2 alumínium kábel jön fel 10A es kismegszakítöval védve. Az eredeti összesodrásokat kicseréltem wago csatlakozókra Alu pasztát is használtam, Jó így vagy húzzam át réz vezetékre?
(#) Atis57 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 15, 2021 / 2
 
Szia!
Én eleve a 2,5mm2 Cu vezetéket ajánlottam volna.
Mert erre csak a 6-max 10A kismegszakitót ajánlanám.
Mivel a fűtés nem időszakos fogyasztó .
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2021
(#) _BiG_ válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 16, 2021 1 /
 
Az alut nem wagózzuk! Annyira puha, hogy képes átvágni lassan. Utána leég. Elég sok leégett wago-alu kombót láttam, hogy azt mondjam, ezt nem kellett volna.
(#) mugab válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
Azért a wagó gyár ezt másként gondolja, vagy gondolod csak szopatásként javasolja a pasztát aluhoz?
(#) _BiG_ válasza mugab hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
A paszta szerinted pótolja az alu keresztmetszet csökkenését, amit a belevágó rugöslemez okoz? És ez a nyomás miatt csak mélyül, mert az alu enged.

De nem nekem ég le a kötésem...
(#) gyuszo válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
A klíma és az infrapanel külön MT 3x1,5 CU vezetéket, áramkört és kismegszakítót igényel.
A jelenlegi alumínium vezeték keresztmetszete nem felel meg, tehát csak csere jöhet szóba.
Ha teljesítmény növekedés van a hálózaton, azt is ehhez kell igazítani.
(#) GPeti1977 válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Rendben cserélem a vezetékeket.
(#) Massawa hozzászólása Okt 18, 2021 /
 
Egy kérdés, a csöbe már kevés a hely, és két áramkört kellene behuzni ( mind a kettö aránylag kis terhelés ( kerti világitás, stb)). Ahogy mérecsgélem az 5x1 mm-s licnikábelt talán még be tudnám huzni, de az 5x1,5 mm már nem férne be. Mit lehetne ilyenkor tenni?
(#) mikado válasza Massawa hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Lehet könnyebben boldogulnál 5 szál 1,5 mkh-val
(#) gyuszo válasza Massawa hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Ahova nem fér be a vezeték, cseréld ki a csövet. Én sehova nem tettem 16-os csőnél kisebbet, kivéve a plafon.
(#) Massawa válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Nekem is az van ( söt sok helyen vastagabb is), kivésni nem lehet, de be kell huznom valahogy egy extra áramkört ( kb 6m hosszan). Közben megtudtam, hogy 1,5 mm2 átmérö a minimum..
(#) Massawa hozzászólása Okt 18, 2021 /
 
Mit lehetne kezdeni 20 ilyen kismegszakitoval. 4-5 még használva sem volt. Lehet belölük valami értelmes anyagot, alkatrészt kitermelni vagy vihetem a kukába öket?
(#) webinas hozzászólása Okt 18, 2021 /
 
Sziasztok!
Pár napja túrom a NET-et és mindenhol azt olvasom, hogy egy 20-25m hosszú 1,5mm2 MKH vezeték max. terhelhetősége 16A.
Ha egy helység max. áramfelvétele 2KW (beleszámolva minden lehetséges fogyasztó egyidejű használatát) akkor a villanyszerelő miért akar 2,5mm2 vezetéket behúzni?
Azt mondják, hogy már 1,5 vezetéket nem is használnak csak min. 2,5mm2 ??

Gondoltam megnézem a MSZT ide vonatkozó leírását, de több mint 17.000.- kérnének a pdf-ért.

Köszönöm előre is a segítséget!
(#) Massawa válasza webinas hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
Ez a legujabb agymenés, hosszabb drotot csakis 2,5 mm2 huzalokkal szabad vezetni ( állitolag 2002 ota)..
Nekem át kellett kábeleznem az egész elosztoszekrényt, még a kismegszakitokba is min 2,5 mm2 drot mehet. A kimeneten még elnézték az 1,5 mm2 - drotot ( régi ház), de elvben minden ujat 2,5 mm2-l kellene megcsinálni. Még jo hogy az utcárol 10 mm2-s drotok jönnek.
(#) Atis57 válasza webinas hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
Szia!

Azért azt se feledd el -Amióta kinaiak gyártják a vezetékeket ,a 1,5mm2 Cu vezető leértékelődött
13A re.
S akkor ebből jön a 2,5mm2 .

S a jövőbeni bővités ? még 1 dugalj, még 1 vizmelegitő stb. stb.
Mert egy ilyenért nem vezetékelünk!
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2021
(#) Hutty válasza Massawa hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Dilemma:
A régi házban, mint az enyém, (átmérő) 1,5 mm-es tömör huzal van a falban. Ami terhelhetőségben ugye nem (keresztmetszet) 1,5 mm2 sodrottal egyenlő.
(#) gyuszo válasza Hutty hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 2
 
A keresztmetszet, átmérő, terhelhetőség és a biztosíték kapcsolata. Persze réz vezető esetén. Az alu vezető lakáson belűl 40 éve már nem szerelhető.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2021
(#) Hutty válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Ugye érthető a probléma? Nekem is és webinas-nak is másfeles a vezetéke.
(#) gyuszo válasza Hutty hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 2
 
Ha egy helyiség áramfelvétele 2000 W (ez már eleve nem helyes így), biztos van még szabad konnektor. Megy az asszony bedug egy porszívót. Egyszer csak sötét lesz.
Ezért méretezi többre a villanyszerelő.
(#) gyuszo válasza Hutty hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
A másik meg az, amiért felettem a táblázatot, hogy például Az1, 5 mm2 vezeték terhelhetősége és a hozzá tartozó kismegszakító értéke más. Sokan ezt figyelmen kívül hagyják.
(#) Massawa hozzászólása Okt 18, 2021 /
 
Itt van egy a kábelgyár által kiadott táblázat.

0,75 mm2 15 A 12 A
1,00 mm2 19 A 15 A
1,50 mm2 24 A 18 A
2,50 mm2 32 A 26 A
4,00 mm2 42 A 34 A
6,00 mm2 54 A 44 A
10,00 mm2 73 A 61 A
16,00 mm2 98 A 82 A
25,00 mm2. 129 A. 108 A

Az elsö érték az egy szál vezetékre vonatkozik a levegöben, a másik, ha egy 2-3 eres kábel egyik vezetékéröl van szó a levegöben. A falban, csövekben mindenféle faktorokkal csökkentik a terhelhetöséget.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Szia!
Sajna ez az MKM gyár 1990 előtti adatsora lehet.

Egy mai "korszerű" kinában gyártott ötvözött réz kábel ezt nem tudja .
Mert csak a keresztmetszete kisebb 1,5mm2=1,26--1,30mm2 , és a fajlagos ellenállása nagyobb !

De már csak az kapható Horváth,Szerb, Szlovák,Német stb gyártótól = mind kinai.

Esetleg itt;
https://www.villanylap.hu/hirek/4026-szigetelt-vezetekek-keresztmet...blemai

https://www.villanylap.hu/hirek/4093-szigetelt-vezetekek-keresztmet...ytatas
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2021
(#) Massawa válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Ez egy vadonatuj lista egy mai német gyárbol, és a kábelei megfelelnek a jelenlegi szabványoknak, függetlenül attol, hogy azokst hol gyártják.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
alu vezető lakáson belűl 40 éve már nem szerelhető
18 az.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
vezeték terhelhetősége és a hozzá tartozó kismegszakító értéke más. Sokan ezt figyelmen kívül hagyják
Azt, bocs, nem teszik rosszul, mert a szabvány szerint a kettő megegyezhet.
(#) ötfelezős válasza webinas hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
A terhelhetőség a vezeték keresztmetszetén kívül több paramétertől függ. Azon a neten, amit én túrok, azon az 1,5 mm2 vezeték terhelhetősége 13,5-22 A közötti, 30 fok C környezeti hőmérsékletre, 2 terhelt ér esetén. A konkrét érték alapesetben az elhelyezés körülményeitől és a szigetelőanyagtól függ, és ebből jönnek le csökkentő tényezők. Az MSZ HD 60464-5-52:2011 szerint.
Amely táblázatban a másfeles réz legkisebb terhelhetősége 16 A, azt a szabványt (MSZ 14550-1:1979) már majdnem negyedszázada visszavonták.
Következő: »»   847 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem