Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   856 / 962
(#) granpa válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Nem kell ahhoz német krach, vagy természeti katasztrófa, tudják ezt "önerőből" is nálunk.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) proba válasza sany hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
A mérnökök következő feladata a holdelem és a ködelem kifejlesztése. Egyébként meg vettem már kerékpárdinamót egy rakattal. Igaz kicsit több kenyér fogy majd.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) sany válasza proba hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Jó ötlet a dinamó. Én már vettem elemes forrasztópákát is.
(#) nedudgi válasza sany hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Nekem már ötven éve is volt ilyen, igaz nem elemes, hanem akkumulátoros: Minifor.
(#) sany válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Akkor mi már nem unatkozunk a sötétben.
(#) yulo5310 válasza sany hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
Nem véletlenül hívják a villanyszerelőt sötét embereket felvilágosító szakmunkásnak!!!!!!!!
(#) kameleon2 válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
Most nem ez a trendi. Szerződsz az MVM-el de át kell szerződnöd az MVM Next-hez, aki az EON-hoz passzol , aki ELMÜ-s szerződést küld, de a végén az MVM Next zsebébe folyik a pénz.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
De úgy van, ahogy mondod...
Én mintha azt látnám, hogy a feszültségtekercs az nem a fogyasztóra van kötve, hanem a fogyasztó+mérő összfeszültségre...
(#) ötfelezős válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Azért szívesen megnéznék egy 50 éves sodrott rezes szerelést, hogy ott milyen állapotban van maga a réz, na meg a kötései.
40 évesről tudok beszámolni, felkeményedett. Maga a vezetőanyag is, akkorát kattant az oldalcsípőben, mint egy 120 kV-os megszakító, meg a PVC is, a csupaszításnál majdnem karikába hajlott a Stripax nyele (másfeles réz...) Maga a kötés, annak semmi baja nem volt, ha a műanyag szigetelőszalag épsége színre, állagra, satöbbire elég indikáció ehhez.

Ami az alumíniumot illeti, azok végét eleget húztam utána 3-4 centit a szomszédoknál, mert kiégett a kismegszakítóból, és ha egyből kiégett, akkor a másik hat kismegszakítónál jó negyedfordulatot lehetett utána húzni. Aztán hat év múlva megint áthívtak... Így telet a nyolcvanasok és a kilencvenesek, míg a gáz nem jött errefelé. Ezek hőtárolós kályhás áramkörök voltak.
(#) sany válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Mindegy kinek megy, csak legyen áram.
(#) erbe válasza sany hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Nem mindegy, hány zseben megy keresztül. Kopik. Valami "por" mindegyikben ott marad. Nem biztos, hogy annál marad a legtöbb, aki a hálózatot újítja fel. l
(#) Atis57 válasza sany hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 1
 
Szia!
Inkább egy ilyet kellene ? esetleg 12-24V /230V inverter még pluszban ....
(#) Hutty válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 2
 
Ez a berendezés TGK-3 nekem jobban tetszik, mert némi meleget és fényt is ad.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021

tgk3.jpg
    
(#) elektrorudi hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Szervusztok!
Egy barátom kért segítséget, de nem tudtam neki mit mondani, ezért tőletek kérdeznék.
A probléma: Volt neki 3xB25A nappali + 3x40A éjaszakai. Tavasszal jött egy ELMŰ-s szakember, és lecserélte a kismegszuakítókat 3xC10A-re. A barátom persze nem volt jelen, hanem az idős édesanyja engedte be a brigádot.
Panasszal fordult az ELMŰ-höz (most már MVM) és azt a választ kapta (megmutatta nekem a levelet), hogy a nyilvántartásukban 3x20A + 1x25A van! Természetesen, a szerződése nincs meg, az évtizedek alatt elkallódott.

Persze mondhatnánk, hogy hazudott, és valaki biztosan megbusnyákolta neki, és nem is annyi volt a szerződésben, hanem 3x20A stb. De, itt valami nagyon büdös.
Kérdésem:
- Mit lehet ilyenkor csinálni? A szerződsének a szoláltatónál is meg kell lenni. Nem? Különben mi alapján szolgáltatnak?
- Ha a nyilvántartásuk szerint 3x20A van, akkor mi alapján raktak neki föl 3x10A?
- (a 3x40A helyett, nem is tudom mit raktak fel, arról már nem is esett szó)
Tudnátok ebben tanácsot adni?
Köszönöm.
(#) teglascs válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 1
 
Idézet:
„Panasszal fordult az ELMŰ-höz (most már MVM) és azt a választ kapta (megmutatta nekem a levelet), hogy a nyilvántartásukban 3x20A + 1x25A van!”


Hát ha a szolgáltató azt írja (azt írja elő saját magának), hogy 3x20 + 1x25 a szerződött "teljesítmény", akkor szerintem egy sima írásos bejelentésre (csatolt szolgáltatói levél + fénykép a jelenlegi helyzetről) záros határidőn belül ekkora kisautomatákat fognak feltenni.
(Önmaguknak csak nem mondnak ellent.... )
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) gg630504 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Nekem papírom van róla ( megtaláltam ), hogy állandó 3*25 amperre és kapcsolt 3*25 amperre van szerződésem.
Ennek ellenére 3*16 amperes és 3*25 amperes biztosítót szerelt fel az ÉMÁSZ ( nem voltam otthon természetesen ).
Amikor érdeklődtem az ügyfélszolgálaton, azt a tanácsot adták, keressem meg a szerződést.
(#) teglascs válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
És mit szóltak/tettek, amikor bemutattad nekik a szerződést?
(#) elektrorudi válasza teglascs hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Akkor az eredeti 3x25A-re szerinted semmi esélye? És a 3x40A?
(#) teglascs válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Szerintem kicsi az esély, de ne legyen igazam.
A vezérelt 3*40A mi célt szolgált? Hőtárolós kályhákat fűtött?
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) sany válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Csak semmi pánik. Nem lesz áramhiány.
(#) elektrorudi válasza teglascs hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Erről nem beszéltünk, de gondolom, igen.
(#) Bakman válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 1
 
Régen a villanyszámlán is szerepelt a nyílvántartott érték. Időnként megesett, hogy suttyomban cserélték nagyobbra.
(#) gg630504 válasza teglascs hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Még nem szembesítettem a szerződésünkkel a szolgáltatót.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Adott egy mozgásérzékelő: kap fázist (L) és nullát (N) is. A kapcsolt szál (A) és a nulla (N) közé kell a kapcsolandó fogyasztó (terhelés). A mozgásérzékelő zsír új, ma vettem.
A probléma a következő: hallom, hogy kattan, tehát kapcsol, viszont a kapcsolt fogyasztó ‒ ami egy LED égő ‒ meg se nyekken, egyszerűen semmi.
Észrevétel: véletlenül elfelejtettem sípoló módból feszültség mérésre kapcsolni a multimétert, mikor a mozgásérzékelő kimenetét mértem: sípolt! Megreszkíroztam ismét, immár szándékosan sípoló módban mérni: tulajdonképpen jelenleg mikor a mozgásérzékelő kapcsol, akkor rövidre záródik a kapcsolt fogyasztó két lába egymással!
Most akkor a kapcsolt szál és mi közé kell kötni a kapcsolandó fogyasztót??
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) Gafly válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Ha papirod van akkor nyert ügy.
Én négy órából "lapátoltam" össze az Ampereket, igy lett 3x25 A.
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Fényképezd le mit és hova kötöttél, mert a hiba nem a készülékben van. Látatlanban senki sem tudja mit csináltál. Bonyolult a kapcsolás, már 4 vezeték van. Még jó, hogy nem vettél újat helyette, mert rossz bekötéssel az sem működne.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) elektrorudi válasza Bakman hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Most megnéztem 10 évre visszamenőleg, de nincs rajta.
Úgy gondolom, egy mindkét fél által aláírt szerződést meg kellen őrinniük. Nem?
Ez mégis csak egy hivatal. VAgy csak sóhivatal?
(#) hg6dab hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Volt már téma, de most nem találom milyen néven szerepel hivatalosan az az áramérzékelő relé, ami két fogyasztó esetén elsőbbséget ad az egyiknek? Hősugárzó és mosógép közé kellene az utóbbi javára.
Vajon az érzékenységet mennyire lehet alacsonyra állítani? Ha ugyanis áztatás van, szinte csak a mosógép elektronika fogyasztása van jelen.
(#) Udvari Zsombor válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Kérdésem tárgytalan lett. A kapcsoladó fogyasztót a kapcsolt szál és fázis közé kell kötni!
Létezhet, hogy hibásan van feltűntetve a bekötés a mozgásérzékelő műanyagján??
(Mióta jelölik angolul N betűvel a fázist?? Lásd: fotó.)
(#) _BiG_ válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Soha sem jelölték N-nel a fázist. A fogyasztó az A (kapcsolt szál) és az N közé kötendő. Ahogy a rajzon.
Következő: »»   856 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem