Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motorvezérlés PIC-kel
Lapozás: OK   5 / 5
(#) tönöpö válasza Massawa hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Újra néztem, tévedtem. Neked volt igazad, nem 12V-ot kap a poti, hanem 5V-ot. Lemértem az összes 40 láb feszültségét, hátha ebből tudnál segíteni. Berajzoltam a lemaradt 100 Ohmot is.
Előre is köszönöm.
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Egyszerű a helyzeted.

Megméred, hogy a potival tudsz-e feszültségszintet állítani a 38. lábon. 0V - 5V között valamelyen tartományban.

Ha ez jó, akkor

18 - 19 lábon egy PWM jelet kellene látnod, ha nincs szkopod akkor egy leddel tudod ellenőrizni.
digitális multiméterrel nem led+ 220Ohm-os ellenállás és rákötöd a 18 - GND közé, majd a 19. -GND közé.
LED-en látnod kell a változást ha a potit tekered.
Ha nem látod működni, lehet még probléma a 40. lábra érkező visszacsatolás, ez a motor áramát figyeli. próbaképpen kösd le.

Ha a 18-19 lábakon látod hogy működik, akkor nincs sok variáció IR2101...FET-ek - motor.

HA a 18-19 lábakon nem látsz semmit, és a visszacsatolás is jó a40.lábon , akkor probléma van mert a konrtoller megadta magát.
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Igy már jobb, de még az LM358-s nem jo, annak a kimenete is megy valahova. A többit a kolléga már elmondta.
(#) tönöpö válasza niedziela hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Van szkopom. A 38. lábon szépen változik a bemeneti fesz 0-5V között, a potit csavarva. Viszont a 38-39 lábon ez már nem jelenik meg. Levettem a 40. lábat, semmi nem változott. Ha megérintem a 19. lábat, a motor teljes fordulattal pörög, tehát a vége, az IR2102 meghajtó és a FET szépen kapcsol. Tehát a kontroller megadta magát. A programozás meg kiesik nekem.
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek, Massawának is a segítséget. Marad egy PWM beépítés.
Még egyszer köszönöm!
(#) Josi777 válasza niedziela hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Miért nem jó a PWM jel mérése digitális multiméterrel?
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Mérd meg a procit, hogy egyáltalán megy-e. Ha van benne oszcillator (kvarc) ott látni kellene valamilyen jelet.
De lehet, hogy a proci még valamilyen jelre vár ( talán az LM 1-s vagy a 7 es lábárol). Esetleg kösd a 40-s lábat 0-ra. Hátha az kell neki ( persze elötte szakitsd meg a kapcsolatot az LM-el.).
A kimeneteken impulzusoknak vagy négyszögjelnek kell lenni.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2021
(#) Massawa válasza Josi777 hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Mert nem tudod mit mutat, a TRMS esetleg az equivalens teljesitményt, az egyszerübbek valamilyen marhaságot. Ha a PWM tul nagy frekis (>1 kHz) akkor meg a legtöbb müszer semmi hihetöt nem fog mérni.
(#) tönöpö válasza Massawa hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
köszönöm, ezt még megnézem.
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Idézet:
„Viszont a 38-39 lábon ez már nem jelenik meg.”

Ez elírás gondolom 18 - 19 a helyes.
Másik sejtésem, hogy a rajz hibás az IR2102 és utáni részen. Félhídnak illene lenni
(#) tönöpö válasza niedziela hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Igen, elírtam, elnézést. Viszont a rajz jó, a meghajtó rész fél híd vezérlése itt szerintem nem a szokványos, valszeg az L bemenet aktiválásával a leálláskori gyors megállítást segíti elő, a 22 Ohm kondira kötésével. Csak gondolom!
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Van azért pár dolog ami a leírásod alapján nekem kérdéseket vet fel.

Azt mondod a 18 - 19 lábon 3.6V van folyamatosan.
Akkor a két fet telitésben van és a 22 Ohm a fogyasztó a motor nem is mehet.

Azt mondod ha hozzányúlsz a 19 lábhoz a motor elindul.
Akkor a 18 lábon nem lehet semmi elvileg.

Ha tudod kösd le az IR2102 -t és nézd meg a kontroller kimenetét úgy is, mert lehet az szivat meg.
(#) Massawa válasza niedziela hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
A kimeneten impulzusok vannak ezek eredöje lesz az amit 3,6Voltnak mér. Ki tudja milyen a freki ezért a PWM változást sem látja okvetlenül a müszer.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2021
(#) tönöpö válasza Massawa hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Nos, a proci áll, semmi nemű kvarc oszcilláció nincs. A 40 lábat lekötöttem, és testre. Semmi. Az LM358 5-6-7 lábai a 0,1 Ohmot figyelik, túlterheléskor leállít, és piros leddel kijelez. De ez jól működik, hiszen megérintve a 19 lábat a fet bekapcsol. Az, hogy a 18-19 lábakon 3,6 V van, attól a fet nem kapcsol be szerintem (niedziela írta). Az újabb rajon kiegészítettem az LM358-on mért adatokkal alapban, illetve a PIC 19 lábát megérintve, tehát a motor forgása közben. Szerintem jól működik. Áll a PIC, szerintem halott. Mivel hétfőre ígértem a gépet, már most nekiállok átalakítani PWM-re. Azzal nem lesz gond.
Mindenkinek nagyon köszönöm!

Utolsó.jpg
    
(#) tönöpö hozzászólása Nov 28, 2021 /
 
elfordítva is

Utolsó.jpg
    
(#) niedziela válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Idézet:
„Nos, a proci áll, semmi nemű kvarc oszcilláció nincs.”

Akkor lehet rossza a kvarc ?

Ha a 19. lábon van 3V akkor a fetnek menni kellene, ha ezzel egy időben a 18 lábon is van 3V akkor logikusan nem fog menni. Vagy nincs ott semmilyen feszültség, csak hibásan látod

Ez lehet egyébként mert a kezeddel nem csinálsz mást mint megnyitod a fetet.

Egyre nagyobb a káosz amit írsz.
(#) ktamas66 válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Szerintem ez nem félhíd, hanem egy buck konverter, amivel állítja a motor DC feszültségét, az alsó fet pedig a fék. Lehet az áram alapján szabályozza a motort, nem csak a túláramot figyeli.
(#) niedziela válasza ktamas66 hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Idézet:
„egy buck konverter”

És valóban az
(#) tönöpö hozzászólása Nov 28, 2021 /
 
Készen van a PWM szabályozó, be is építettem. A 40 lábas szörnyet kivágtam, helyére, a foglalatba van lábakon berakva, onnan kapja a tápot, a +5V-ot és a testet. A nyák szélét még a trafó oldalához fogom ragasztani, de így is stabilan áll. Az 555 kimenete pedig egy 47 Ohmoson keresztül megy a szürke kábelen a 19-es lábra, onnan az IR2102S H-bemenetére. És tökéletesen működik, 0-tól 43V-ig. Tehát a meghajtó és a FET hibátlan volt.
Remélem nem bántottam meg senkit a szörny elnevezéssel, tudom, hogy sok helyen szerepe van, de ez itt szerintem így ez egy túlhatározott feladat volt a tervezőnek.
Még egyszer köszönöm mindenkinek a segítségét!
Üdv
(#) tönöpö hozzászólása Nov 28, 2021 /
 
Még annyit, hogy a túláram védelem és a motorfék leállításkor nem fog így működni, de így is gyorsan leáll, védelemre meg nem nagyon van szükség, ott a biztosíték is.
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Márpedig az LM358 2,3 lábain mértek egyöntetüen bizonyitják, hogy a proci müködik, maximum az lehet, hogy valamivel sikerült kinyirni a két kimenetböl (18, 19) legalább egyet.
Persze egy szkoppal ezt pillanatok alatt meg lehetett volna állapitani, mert az milyen eljárás, mit is jelent, hogy megérinted a 19-es lábat?
Lehet, hogy nincs kvarc a kapcsolásban akkor a belsö oszcillátort használja, de egyöntetüen müködik a proci, különben mitöl változna a szint a 39. ill 35. lábon?
Na mindegy. Igy a távolbol nincs jobb diagnozis.
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
S mond honnan tudod milyen frekit használtak a procival? Ha jol látom ez valami spéci nagy fordulatszámu motort hajt (30000 RPM), ahol nem egészen mindegy milyen a PWM frekije.
(#) niedziela válasza Massawa hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Idézet:
„Lehet, hogy nincs kvarc a kapcsolásban”

Van benne Belső oscillátor viszont nincs.

Más választása nem volt tönöpönek, ez kiderült pár hsz-ből.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2021
(#) Massawa válasza niedziela hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Én még olyan AVR chippel bem futottam össze amiben ne lenne belsö oszcillátor. Ebben is van. Kvarc nem kell okvetlenül hozzá.
(#) niedziela válasza Massawa hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Okvetlenül, vagy nélküle de mi ha...

capture.jpg
    
(#) Massawa válasza niedziela hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Nem néztem a lapot (csak a morickarajzot nézegettem), de nem biztos, hogy a kvarc használva van. Nekem is van egy sereg univerzalis Atmega lapom, mindegyiken ott a foglalat a kvarcra. Ha Europabol rendelem, akkor a kvarc benne is van, ha Kinábol akkor meg nincs. A külsö orajelet a progibol kell meghivni, azaz igy látásra nem biztos, hogy használva van.
(#) niedziela válasza Massawa hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Ja az lehet ezen az atmega sem volt használva, csak odatették.
Túl van ez már tárgyalva
(#) tönöpö válasza niedziela hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Így igaz, már be is csomagoltam, gyönyörűen működik. Amúgy 35000 fordulatú max, ezt 43V táppal éri el. A PWM frekije meg most 20 kHz körüli, ez ide bőven elegendő (30 félperiódus/ford).
Elsőnek Massawa részére szeretném felajánlani az új ATMEGA16PU jelű PIC-t. Ha nem tart rá igényt, bárkinek elküldöm, vagy jöhet érte, ha Szegedi, vagy erre jár.
Mint írtam, ezekhez az új procikhoz nem értek, én meg már öreg masina vagyok.
Amiket meg rosszul írtam korábban, azért bocsi, nem szándékos félrevezetés volt.
Üdv
(#) Massawa válasza niedziela hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Az arduinokon is ott kvarc. Ki mikor használta?
Következő: »»   5 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem