Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motorvezérlés PIC-kel
Lapozás: OK   4 / 5
(#) kartoon válasza ferci hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
kimertem szkoppal a vevom kimenetet es max 2V-os jelet ad ki az 5 helyett. A picnek meg a schmitt trigger bemenet miatt legkevesebb 4V kell. A ket bemenet egyutt erdekes modon meghajtja a pic-et, de egy nem. Igazabol ezt sem ertem miert. Eddig ugy oldottam meg, hogy 2 ellenallassal felhuztam tapfeszre a bemeneteket es csak igy mukodott mindket servocsatlakozoval bekotve. Egy olyan megoldasra lenne szuksegem, ami 4V fole huzza a vevo kimeneti jelet, hogy azzal meghajtsam a pic-et.
(#) kartoon válasza kartoon hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Itt az elozo leiras abraja.

servo.jpg
    
(#) proba válasza kartoon hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Akkor amit eddig tudunk mindkét első kereket külön külön motorral hajtod. (ekkor a PWM hasznos a H-híd viszont teljesen felesleges ,hacsak nem akarsz helyben fordulni Esetleg ,ha valahova beszorul tolatáshoz egy jelfogós irányváltó)
Ami viszont fontos volna, hogy a vevőd kimenete mi ?
1. Nyitott kollektoros ,vagy egy sima hangfreki?
2. A rádiód mennyi információt tud átvinni? (gombnyomás/nincs gombnyomás,ill egy kettő... sok gomb, vagy analóg értéket pl hangot,vagy valami frekvenciát esetleg komplett digitális csomagot)
3.Hogyan szeretnéd használni? (kezelési utasítást ha lehetne mellékelni,lehetőleg reális elgondolást, ha lehet)
(#) kartoon válasza proba hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
Igy nez ki a jargany. A ket hatso kerek hajtott, az elso bolygomuves. A ket motor ket iranyba kell forogjon. A legjobb megoldas, ha szabalyozhato a fordulatszam allando teljesitmeny mellett, de a reles megoldas is mukodokepes. A vevo AM, a kiemeneterol fogalamam sincs. Futaba R152JE 27MHz, a jelalakja csatolva.
A radio 2 csatornas Futaba Attack-R, csak iranyitasra hasznalom. A jargany funkcioi: elore, hatra (kevert kanyar es sebessegcsatorna vagy tankiranyitas) jobbra, balra (egy kerek hajtott, egy all) helybenfordulas (ellentetesen mozgo kerekek, mindket iranyba)
(#) kartoon válasza proba hozzászólására (») Jún 11, 2008 /
 
A megoldasra eleg lenne ket relet vezerelni a vevorol, de ha van jobb otleted...

relay.jpg
    
(#) ferci válasza kartoon hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Már rajzoltam ilyent neked, csak a hidad elé... bizonyos szisztémákat sok helyen lehet alkalmazni, kis módosítással. Smd-vel 1 cm^2-en is elfér.
(#) ferci válasza kartoon hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Talán ezt a rajzot/megoldást is tudnád használni....
Ha van elég PIC-kimeneted, az egyik váltaná az irány relét a megfelelő motorhoz, majd pl. 20 msec késleltetéssel kiadná egy másik a pwm jelet és ez kétszer...
Neked kell eldöntened, hogy mit alkalmazol...


motorvez.JPG
    
(#) proba válasza kartoon hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Ahogy ferci javasolta ,én is megküzdenék a PWM-mel H-nélkül egy-egy irányváltó jelfogóval.(ha már ilyen profi adód van.)
Apró megjegyzés : legtöbb mechanikus dolog könnyebben irányítható,mozgatható, ha húzod,tehát az első kereket hajtod.
(#) kartoon válasza proba hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
milyen rele birja ki a 10kHz-es kapcsolgatast hosszu idon keresztul? A szilardtest rele epitese helyett inkabb H-hidat lenne erdemes epiteni, alkatreszkoltseg ugyanaz mint 4 szilardtestrele.
A konstrukcio mar eldolt, a jargany megepult, menetkesz. Tokeletesen mukodik, meglepetesemre semmi mechanikai korrekcio nem kellett, nem jellemzo ez a prototipusokra.
(#) ferci válasza kartoon hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
Nos, ha megoldottad, akkor felesleges volt ez a sok hajcihő...
Egyet azért jegyezz meg: amiről beszéltünk, hogy relé, stb., ott a relé nem kapcsolgat 10 kHz-cel ( ), hanem húzva van a szükséges ideig és az áram megy át az érintkezőin. Ebből nincs semmi probléma. Képzeld el, mikor ugyanez többszáz MHz frekinél van. Érdekes, ugye?
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Jún 12, 2008 /
 
A másik ami az eszembe jutott,ez a jel hasonlít a PWM-re amit a vevőd kiad,lehet valami egyszerű módszerrel lehetne pic nélkül vezérelni a motort vezérlő fetet.(bár ehez tanulmányozni kellene a gombnyomás nélküli a teljesen benyomott gomb valamint a közbenső állapotokat)
Vagy rosszul értelmeztem a rajzot és nem a kitöltési tényezőt változtatja a vezérlés?
A jelfogót meg így gondoltam.Persze a diódát most se hagyd ki,én a jelfogó két mozgóérintője közé kötném ,így elég egy.

motor.JPG
    
(#) kartoon válasza ferci hozzászólására (») Jún 13, 2008 /
 
meg koratnsem oldottam meg, csak nem volt idom ezzel foglalkozni. Ujra itt.
(#) simsonos_dodi hozzászólása Júl 2, 2008 /
 
hello!

Nem tudnátok segíteni honda dio gyujtásában?
(#) lacam hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Igaz nem motorvezérléshez, de nekem kellene +12V, -12V, +5V illetve -5V

Autó akku 12V jából ezzel tudok csinálni -12V-ot?
(egy polaritásváltó (vagy mi ) kellene) Ha megvan a -12V, abból már tudnék építkezni...tehát, szerintetek ez a kapcsolás ( ez ) megoldja a problémámat? A TIP125 ill TIP120 kb mennyibe kóstál?

Köszönöm szépen!

Üdv
(#) kyrk válasza lacam hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Nem jo a kapcsolas. Neked inverter kell nem pedig H-hid. Valami DCDC konvertert keress.
(#) lacam válasza kyrk hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
google-n nézek, de csak 12->24 vagy 12-> 230 inverterek vannak....keresek, hátha akad valahol.

Köszi szépen az infót!


Üdv
(#) pako hozzászólása Dec 25, 2008 /
 
Üdv!
Egy DC motor fordulatszámát kellene mérnem. Érzékelők elhelyezése hely szűkében nem megoldható. Arra gondoltam, hogy az indukált tüskéket lehetne figyelni. Készítettem egy rajzot, szerintetek működőképes lenne?

asd.PNG
    
(#) proba válasza pako hozzászólására (») Dec 25, 2008 /
 
Szerintem nem jó , kell egy soros ellenállás amin az áramváltozást érzékeled ,egy tranzisztor ami legalább polaritás helyesen van bekötve.(de inkább egy komparátor) és az ellenálláson eső feszültséget figyeli .
Én úgy gondolom az indukált feszültséget a telep úgy ahogy van elnyeli,csak a felvett áram "lüktetését" tudnád mérni.
(#) szovhoz hozzászólása Feb 27, 2009 /
 
Hasonló témán dolgozom de mégi kicsit más!

Én atmel procival vezérelnék 2db hip4082-esen keresztül 2db dc motort amni 36v-os a hidat megépítettem már.

de azt szeretném megtudni hogy ezzel az ic-vel pwm-nélkül is lehet hajtani a motort ?

nekem nincs szükségem fordulatszám szabályzásra az állandó nállam csak irányváltás van de az se gyorsan.

a hardveres megvalósítás érdekelne csak a szoft az nem gond de pwm-et ki akarom hagyni az a láb másra kell . Ötletek vagy kapcsolási rajzok nagyon jól jönnénk .

Előre is köszönöm.
(#) Lucifer válasza szovhoz hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Az ilyen bootstrapped fetmeghajtók közül csak az okosabbak tudnak 100% kitöltéssel menni. Ki kell próbálni, hogy megy-e az adatlapban én erre nem látok utalást.
(#) szovhoz válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
És helyette mit tudnál ajánlani? ami megy maxon?
(#) Lucifer válasza szovhoz hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
A3940 / A3941

szerk:
Idézet:

The HIP4082 does not contain an internal charge
pump, but does incorporate non-latching level-shift
translation control of the upper drive circuits.
(#) Meggyötört Pingvin hozzászólása Szept 13, 2012 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem hogy egyszerű kisáramú motorokkal meg lehetne-e oldani egy csillagászati teleszkóp mozgatását?
(#) Tibi20 hozzászólása Ápr 13, 2013 /
 
Üdv
Nem olvastam végig a topicot, de azért adok pár ötletet, igaz én hajó modellbe készítek fesz szabályzót de szerintem itt is fel lehet használni. Az AM vevő után én PIC12F629-et használok jel átalakításra innen letöltheted: http://www.mikromodellbauwelt.de/html/fahrtregler.html
Igaz a panel pici, de én csak a vezérlőt használom, a hex fájl is ott van. A H-hídnak pedig a RádióTechnikaÉvkönyv 94évfolyamában van tranzisztoros és fetes szabályozó komplett leírás, csak a vezérlő IC-t sajna nem kapni ezért PIC-el helyettesítettem. Fetes szabályzót szoktam építeni mert kevesebb áramot "fogyasztanak" mint a tranzisztorosok. Remélem tudtam segíteni...
(#) tönöpö hozzászólása Nov 26, 2021 /
 
Sziasztok! Csak remélem, hogy jó helyen járok. Egy barátom hozott a múltkor javításra egy Strong 207 típusú mikromotor tápot, csak teljes fordulaton ment. Könnyen megleltem a hibát, egy bipoláris darlington tanyó ment zárlatba. Csere, kész.
Tegnap egy másikat hozott, de a külsőleg ugyan olyan táp belülről teljesen más. Egy mikrocontrollerrel vezérelt Mosfet szabályozza a kimenő feszültséget. Hogy miért kell egy egyszerű kis DC motor vezérlését ilyen bonyolultan megoldani, nem tudom. Az előző egyszerű PWM szabályozó ugyan ezt tudja. A lényeg, hogy én nem értek a PIC kütyükhöz, és itt meg is állt a tudományom. Ha valaki tudna segíteni, köszönettel venném. Minden passzív alkatrészt vizuálisan átnéztem, a kondikat, tranyokat, Mosfettet kimértem, minden ok. Nagy vonalakban lerajzoltam az áramkört visszafejtve. A 20k potival lehetne a fordulatot változtatni, de semmi sincs a kimeneten. Az IR2102S vezérlő bemeneteire 3,6V jön a PIC-tól (ATMEGA16A), és nem változik a poti változtatására. Minden táp (puffer 47V, stab 5V, stab12V) meg van. Viszont, ha csavarhúzóval megérintem a PIC 19. lábát, akkor a motor teljes tápfesszel felpörög, és addig megy, ameddig megérintem a 19-es lábat. Gondolom, a vezérlő (IR2102S) IC jó. Kérte a tulaj, vegyek egy ugyan olyan 40 lábas szörnyet, kockáztassuk meg a cserét. Nem jött össze, ezzel is ugyan az a helyzet, így visszaraktam a régit. Mi lehet a gond?
Csatolok egy pár fotót is a nyákról.
Köszönöm
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Ezt szkoppal kellene megnézni. Az atmelt nem lehet csak ugy cserélni, abban program is van.
A rajz sem stimmel a potin semmi keresnivaloja nincs a 12V-nak. Ha ott azt mérsz akkor az a baj.
(#) Lucifer válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Idézet:
„Kérte a tulaj, vegyek egy ugyan olyan 40 lábas szörnyet, kockáztassuk meg a cserét. Nem jött össze, ezzel is ugyan az a helyzet, így visszaraktam a régit. Mi lehet a gond?”


Ez egy mikrovezérlő, program fut benne. Kiolvastad a régit (és nem volt levédve) majd beírtad az újba?
(#) tönöpö válasza Massawa hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Mint írtam, a PIC-hez nem értek. Lehet az, hogy a programja szállt el?
A poti végén lévő 100 Ohm másik végén pedig 12V-ot mérek, a műszer rövidzár mérésben ezen a helyen és a stab 12V kimenetén rövidzárt mutat, ezért gondoltam, hogy rá van kötve. Sajna a fólia bemegy a trafó alá, nem tudom szemmel követni. Akkor a 100 ohmon mekkora fesznek kellene lenni?
(#) Massawa válasza tönöpö hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Az Atmel bemenetére egész biztos, hogy nem mehet 12 V. Ezért ott baj van, ha valoban annyi van a potin.
Nem tudom milyen 100 ohmos ellenállásrol beszélsz, a rajzodon csak a 22k poti van, ami az AVR 38. lábára megy. Ott nem lehet soha 12 V.
Ebböl a kifolyolag a poti egyik lábán sem lehet 12 V.
Azok a 3,6 Voltok rendben vannak.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2021
(#) tönöpö hozzászólása Nov 27, 2021 /
 
Igaz, a 100 ohm lemaradt. Tehát test- potiszéle -potimásikszéle - 100 ohm, ennek másik végén mértem 12V -ot. Már belezavarodtam, ujra mérem, bocsi
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem