Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   231 / 249
(#) sany válasza pont hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
De furcsa, hogy csak az antennára van "rádrótozva".
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
A viszonylag nagy érzékenységű pár tized uV vevőbemenetre elég ilyen lazán csatolni a jelet.
Persze mint demonstratíve , hurrá működik verzió ez.
Cizzeláltabb esetben persze szép bádog doboz bemeneti RH sávszűrők , kimeneti sávszűrők , 50 ohmra illesztve ... stb.
Az RH sávon nagy antennáról (aktívról) jelentős jelszintek vannak már jelen , így a felkeverés után inkább kicsit csillapítani kell ... ez a laza pár menetes drót erre tökéletesen megteszi...
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) pont válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Jogos, nagyon kezdő vagyok ebben a témában. Éppen ezért kérdezni sem tudok jól. Eddig ez valahogy kimaradt az életemből, most felvetődött, hogy egy kicsit errefelé is fordulnék, ha érdemes letenném a vizsgát. Próbálnék minél távolabb lévő állomásokat meghallani. A vevőm pl. Yaesu FT3100 egy groundplane - vel. A probléma, hogy a 144 Mhz-en alig van forgalom, ezért gondoltam forgalmasabb sávokról felkonvertálni...
(#) Kera_Will válasza pont hozzászólására (») Nov 24, 2021 / 1
 
Az FT3100 NBFM rádió ... ezért nem sok értelmét látom ennek a konverter építésnek.
(előzőekben már kifejtettem miért)
Amit ebbe belefektetnél energiát és pénzt inkább egy rövidhullámú amatőr sávú egyszerűbb vevő építésére fordítsad.
pl.: 80-40-20 méterre szinkrodin/heterodin elvű rádiók .
Ott sokkal nagyobb forgalom van, sokkal több távoli állomást is megfigyelhetsz.
Legegyszerűbb egy szinkrodin azzal CW / SSB forgalom figyelhető meg.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2021
(#) bodgabo válasza pont hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Helyileg merre laksz? Lehet hogy érdemes felkeresned valamelyik helyi rádióamatőr klubot akik tudnak segíteni.
Ha csak kíváncsiságból belehallgatnál a sávokba, akkor a legegyszerűbb talán egyWebSDR-en próbálkozni, bár -számomra- nem hozza azt a valódi rádiós érzést mint akár egy saját építésű audion vevő
(#) Gyantáscin válasza pont hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Ez itt nem egy ökör ára Ha Spanyolországból rendeled, a GLS-el jön 7-8 napon belül. Manapság ritka, de rövidhullámon a bemenő kör nem a szokásos sáváteresztő szűrőkkel van kialakítva, hanem folyamatos hangolású. Az előttem szóló kollégákkal maximálisan egyetértve én ezt ajánlanám, aztán eldöntheted a "hogyantovábbot".
(#) pont válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek, végiggondolom a tanácsokat, azért valószínűleg építenék valamit mert az a hobbim. Ha még annyit rabolhatnám az időtöket, hogy egy bevált szinkrodin kapcsolást ajánlanátok, a szerintetek fóniában legforgalmasabb sávra! Az is jó ha valamelyik RT lapszámra hivatkoztok, lehet megvan.
(#) bodgabo válasza pont hozzászólására (») Nov 26, 2021 / 3
 
HA8LKM Gábornak sok érdekes cikke van amiket érdemes elolvasgatni, ez a kis vevő könnyen utánépíthető és részletesen le van írva minden. Ha valahol elakadsz, itt segítünk.
(#) tnl válasza pont hozzászólására (») Nov 26, 2021 / 2
 
Szia!

Ez egy még egyszerűbb megoldás. A vicces megjelenés elkészítését
én kihagytam, a hangolást se így oldottam meg, hanem forgókondenzátorral,
Sok dolgot módosítottam rajta, sokat tanultam belőle. Oszcillátorához nem
csak különféle LC köröket raktam, jól ment kerámiarezonátorral is.




https://www.sm7ucz.se/Mousetrap/Mousetrap.htm
(#) bitmixer hozzászólása Nov 29, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy cimborám hozott egy kütyüt, amiben van egy 868 MHz-es adóvevó modul (xtr-903), megfejelve egy öcsipanellel. Az antenna erről a kis panelről volt kivezetve, de letört, 2 másik alkatrésszel együtt. Ez utóbbi panel szerepét szeretném megérteni. Miért nem lehetett az antennát simán a főmodulra kötni, mi célt szolgálhat a 3 tranzisztoros kiegészítés? Egyelőre azt javasoltam a srácnak, hogy hagyjuk ki az öcsipanelt, kösse az antennát közvetlenül az xtr-903 eredeti antennakimenetére (jobbról alulról a 2. láb). Erről a kütyüről van szó.
(#) Gyantáscin válasza tnl hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 1
 
Egyszer már én is majdnem megépítettem, mert úgy rácsodálkoztam a RA3AAE -féle keverőre, jelesen arra, hogy az oszcillátor frekvencia dupláján történik a keverés
(#) Antennaman válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 3
 
Ez így van !
Tini koromban én is megépítettem , de még azt sem tudtam erről a nagyszerű kis vevőről, hogy Polyakov féle vevőnek hívják a keverője végett.
Majd idén Áprilisban egy kezdő ismerős ihletésére építettem ismét egy példányt 7 MHz-re a tőlem megszokott bicskával faragott panelre. De az olyan szépen beindult, hogy igazi élmény volt tekergetni a forgót. van itt pár kép róla.bár lehet Áprilisban már közzétettem itt a fórumban.
Egy biztos , hétvégi passziónak nagyon megfelelt és kezdőknek is sikerélményt nyújt.
Üdv. Gábor HA8LKM
(#) bodgabo válasza bitmixer hozzászólására (») Nov 30, 2021 / 1
 
Szerintem ez egy nagyfrekvenciás erősítő. Valószínűleg megy enélkül is csak kisebb hatótávval.
A két olvasható tranzisztor talán BFS17A típus...
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 1, 2021 /
 
Jóurak! Szeretném kérdezni, hogy létezik- e Windowsra valami fapados program, ami FT8 dekódolásra képes? Csak megfigyelni szeretnék vele abban a reményben, hogy az MSI SDR dugóm és persze az antennáim képesek-e valami tengerentúli CQ-t megcsípni.
(#) Gyantáscin válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 1, 2021 /
 
Storno! Sikerült szóra bírni a WSJT-X programot
(#) szsrobert hozzászólása Dec 2, 2021 /
 
Androidra melyik audio waterfall prog vált be? 500-2500Hz között.
(#) Gobe54 hozzászólása Dec 6, 2021 /
 
Tisztelt Urak és Hölgyek! Keresek olyan amatőr társat (nem kötelező a hívójel ) aki tud feszített szálas alapműszert ( 40 uA ) javítani.
(#) szsrobert hozzászólása Dec 6, 2021 /
 
16 frekvenciás rádióadó. Ki hogyan építené meg?
Kvarcok, mikroszámítógép?
(#) Suba53 válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Ezt hogy kell érteni? 16 fix csatorna folyamatosan üzemel, vagy hoppingol 16 csatorna között, vagy jaxley-vel kapcsolgatod a 16 csatornát?
(#) szsrobert válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Hopping.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f frekik. 00 és ff közt átvihető 1 Byte 2 egymás utáni jellel.
(Vagy 32 csatornán egyszerre 2 jellel, vagy 256 csatornán)
(#) gg630504 válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
SSB, illetve J7D modulációs mód.
16 frekvencia 300 .. 2700 Hz között, amit egy SSB adó ad, SSB vevő vesz.
(#) proba válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Szerintem kezdjük azzal, mi a cél? Amit beírtál az nem cél, az csak valami. 16 információt akarsz átvinni egyszerre ? Hadászati, mindent túlélő rádió kapcsolatot akarsz létrehozni....?
Egyébként meg mikroszámítógép (16) kvarc meg (16) PLL... esetleg (16) sokszorozó....
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2021
(#) szsrobert válasza gg630504 hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Ha vált a vivőfrekvenciák közt az ssb adó megspórolható. Vétel ssb-ben.
(#) szsrobert válasza proba hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Egyszerre fél, 1 Byte-ot átvinni. Nevezzük túléléssegítő kommunikációs lehetőségnek.
(#) proba válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Következő kérdés a biztonságosan átviendő távolság...
(#) szsrobert válasza proba hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Frekvencia és teljesítmény függvénye.
10W valószínűleg elég sokmindenre.
(#) Doky586 válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Így működött már az ADSL is és így működik a WIFI is..!
Ezt OFDM-nek nevezik. Adsl esetén ha jól emlékszem 5kHz-enként volt egy vivő QAM modulációval és több száz volt belőlük. Mindegyik más-más adatot vitt. Wifin ugyanez van, csak megnövelt távolsággal (talán 100kHz) és megnövelt modulációval (1024qam).
Nincs új a nap alatt, nézd meg hogy csinálják ezt a profi oldalon.

Ha sebesség nem számít akkor 1percig adsz az egyik frekin, áttekered a rádiót a másik frekire, ott is adsz 1percig (csak vivőt moduláció nélkül) és így tovább. Pár óra múlva a türelmes vevő dekódolja az üzeneted. Igaz ez nem túl hatékony módja a távközlésnek...
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 / 1
 
Idézet:
„túléléssegítő kommunikáció”

Mit kell ennek túl élni ?( jó lenne erről legalább a minimum feltételeket jobban definiálni)
Ennyire bonyolult kódolást és dekódolást a túlélt rendszernek minden körülmények között biztosítani kell.
Akkor lehet nem kéne ennyire túl bonyolítani a sok csatorna sok paralel bájt ...stb.

Akármilyen havária esetére tervezve örüljünk ha egy távíró (vanjel/vivő nincsjel/vivő) rendszert életben tudunk tartani. Nem egy uC / számítógép + egyéb eszköz parkot.
Áramszünet esetén , akkus / napelemes / akármilyen forgógépes áramfejlesztő lehetőség ,kint erdőn /mezőn / romok között.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2021
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Hanem is ugrál de részben csúszik , kis energiájú (pár 5-20 mW) nagy távolságú (akár több 10 km (légijárműből 100km-ek is)) adatátvitelre fejlesztették ki a LORA-WAN hálózatot. (IoT felhő rendszerben használják , de képes önállóan is működni akár 1-1 eszköz között függetlenül az IoT felhő rendszerektől kis egyszerű uC alapú eszközként)
Mekkora adatsebességre van szükség?

Több URH ISM sávra gyártanak ilyen modulokat. (300 - 433 - 868 MHz)
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2021
(#) Doky586 válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Idézet:
„túléléssegítő kommunikációs lehetőség”

Akkor inkább a leg-elterjettebb, leg-szabványosabb. Hogy elérjél valakit akárkit. Pl. AM, FM fónia..
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2021
Következő: »»   231 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem