Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2340 / 2486
(#) atiber válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Természetesen jó, szerintem a 4161-től felfelé 'minden is' jó...Te tudod mennyi zsetont szánsz a javításra...A puffereken mért üresjárati feszültség - ha beforrasztod a helyére az új STK - úgy is esni fog még pár voltot, amikor meg is hajtod a végfokozatot, akkor meg tovább csökken az értéke...Csere előtt jól át kell nézni az STK körüli passzív alkatrészeket is, biztos, ami biztos. Ha volt üvegbiztosíték az mindenképpen a SM-ban megadott betűjelű és értékű legyen...4191 estén talán - ha már tökéletesen működik minden - egy kicsivel lehet nagyobb értékűre cserélni.
(#) tomszojer válasza atiber hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Remélem nem esik majd a feszültség a minimálisan ajánlott érték alá és elindul az IC.
A passzív alkatrészeket csak szemrevételezéssel tudom ellenőrizni. Nem nagyon szeretném kiszedegetni az elkokat, csak ha gyanús.
Túl sokat nem szeretnék beleinvesztálni, mert már így sem ér annyit az egész, amennyi időt rászántam.
Csak eszmei értéke van.
Véleményem szerint, mivelhogy a Sanyo már rég leállt a gyártással, nem létezik új és eredeti STK IC, tehát az itthoni forgalmazók is mind Kínából rendelnek.
Én sem teszek másképp. Bármennyire is szeretném támogatni a Magyar kereskedőket, az árképzés pofátlansága miatt inkább tömöm a Kínaiak zsebét.
Kínából 5!!! darab 4191-es 8000 Ft-ba kerül ingyenes küldéssel, ami így darabja 1600 Ft.
Itthon 3000 Ft plusz 1400 Ft a küldés, tehát 4400 Ft egy darab.
Persze mindenben van rizikó, de ha az itthoni IC nyiffan ki idő előtt, arra sincs garancia, mert vagy nem jól lett berakva, túl lett hajtva, rossz volt az áramkör, zárlatos volt a hangfal... stb., csak az IC nem volt hibás gyárilag..
Köszönöm a sok segítséget mindenkinek, hogy a drága idejükből a problémámra is jutott.
Bővebben: Link
(#) atiber válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Névleges szekunder feszültség érték alá nem fog...Több alkatrészt is rendeltem már az aliexpress-ről...eddig nem volt gondom velük...Csak hát most már 75 napról indul max. vevő-eladó védelem...Meg ki tudja a magyar 'pósta' is milyen költséget vág még hozzá. Addig lehet malmozni, ha 'kimaxolják' a csomagküldés idejét.
Ha beválik az STK és marad belőle 1-2 db-ra vevő leszek/lennék...
(#) tomszojer válasza atiber hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Legutóbb rendeltem 10 Db. IGBT-t inverteres hegesztőbe. Tökéletesen jó. 2 hét alatt megjött, valamilyen futár hozta, de nem a posta. Azt hittem lesz vám is, de nem volt.
Ha megjön, természetesen elküldöm a vételi áron.
Várható szállítás december 27.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2021
(#) Baxi hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Hi Mesterek!
Javítok egy őskövületett, olyan kérdésem lenne hogy LTZ-MR15 diódát helyettesíthetem e piros leddel?
Segítséget előre is köszönöm!
(#) tomszojer hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Sziasztok.
Egy CAT CS-907 házimozi erősítő tápja nem indul el.
Valakinek tippje, esetleg rajz jó lenne.
Főtrafó direktre kötve jónak tűnik.
A relé 230 Voltra húzna be. Az egyik lábán megvan, a másikra már nem jut el. Biztosítékok jók.
Előre is köszönöm.
Üdv: Tom.
(#) dB_Thunder válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Talán a reléé??? Megvan vezérelve egyáltalán?
(#) GARFIELD13 válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Szia!
Tanya_CAT

Üdv.
(#) tomszojer válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 24, 2021 /
 
Szia!
Köszi szépen!!
A második oldalon a JOX-14FC relé nem húz be.
A 3-as lábon és a CN201 csatlakozó 1-es pontján megvan a 230 Volt. Tehát a balra mellette lévő trafó lábain is. A relé 3-as, 4-es lábait nem merem rövidre zárni, mert biztosan oka van, amiért nem kap vezérlést.
Jó lenne tudni, mennyit ad le a trafó nagyobbik szekundere, de az nincs feltüntetve.
Kis segítség kellene, hol kezdjem.
(#) GARFIELD13 válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Szia!
Erre az válaszoljon aki tudja és érti, de ez nem én vagyok. SORRY
Én csak az ez utáni várható lépésekről tudok írni.
Ha már elindul és működik, akkor az egyes csatornák véletlenszerűen recsegősbe és kihagyósba váltanak majd. Ekkor a forrasztásokat kell végignézegetni és a repedteket javítani.
Majd egyszer (akár többször is ) a bekapcsolás után csak a "WELCOME" üzenet fog megjelenni és itt meg fog állni, nem lesz tovább.
Ekkor az eprom tartalmat kell újra írni, cserélni benne.
Ez valami lengyel oldalon volt fent, anno régen le is töltöttem.
De akár működhet is rendben (van olyanom is belőle).
(Nekem pont Németországból lett hozzá régen gyári táv.)
Sikeres küzdelmet.
Üdv.
(#) krapulax6 hozzászólása Nov 25, 2021 /
 
Sziasztok.Eletre keltettem egy Grundig v4200 mkII-es erositot.
A jelenseg /LK csatornan /a videon lathato:
Bővebben: Link

A masik csatorna rendeltetesnek megfeleloen mukodik.
Tranzisztorokat mindket oldalon csereltem a vegfoktol a hangeroszabalyzo utanig visszamenoleg.
Viszont az R413 helyet nem talaltam 0,22Ohmos ellenallast igy egy elore tekert huzal lett beteve ami 0,3 Ohm.
Munkapontok 4mV-ra beallitva.
40Hz -es jelet adva a hangerot novelve ilyen hangot hallat a hangszoro,illetve amikor a multimeter veget hozzaerintem ennek a cserelt ellenallasnak a labaira akkor enyhe pattanas hallhato.

Kontakt hiba lenne valahol?
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Szia! Az R416, C407 kimeneti Zobel nem funkcionál. Lehet kevés a 100 nF.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Szia.
Kesobb kivizsgalom ezt is.De ha nem lenne eleg akkor a masik csatorna miert mukodik jol?
(#) krapulax6 hozzászólása Nov 25, 2021 /
 
Jut eszembe egy Harman Kardon aktuv szub csinalt meg ilyet,annal egy elko labat elengedte a forrasztas…
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
A Zobel ellenállása szakad, nyúlik ha gerjed az erősítő. A másik ok, a lecserélt félvezetőkészlet miatt eltolódhat a fázismenet, ezért gondoltam kapacitás növelésére.
A kimenetre vitt zavarjeltől pattanó hangot adó erősítőre kevésbé jellemző a forrasztási hiba, bár nem zárhatjuk ki, hogy a mechanikus hatás a kiváltója. Próbáld meg tapogató csúcs helyett szigetelt tárggyal az ellenállás piszkálását.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Az ellenallasokat mindket csatornan kimertem bar nem forrasztottam ki,10Ohm felett vannak picivel.
Nem femes targgyal nincs pattogas.Azt nem irtam,hogy ezen a csatornan volt hibas a BD243,a negy BD-bol…
Bontottat tettem helyere.
De kozben szereztem ujat is.
Megprobalom cserelni azt is.
Az nem okoz gondot,hogy r412/413 nem azonos ertekuek?
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2021
(#) tomszojer válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Szia!
Régen néha csinált olyat, hogy csak WELCOME volt.
Ilyenkor le kellett húzni a tápcsatlakozót, visszadugni és ment tovább egy darabig.
Ha nincs tipp a relévezérlési hibára, akkor először is átnézem a forraszokat.
Köszi.
Üdv: Tom.
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Nov 25, 2021 /
 
Nem szerencsés a végtranzisztor emitter-ellenállások aszimmetriája és az sem, ha számottevő induktivitást hoz létre a feltekert huzalellenállás.
Csíptess 220-470 nF kondenzátort a kimenetre a hangsugárzóval párhuzamosan és így próbáld 40 Hz-el hajtani!
(#) reloop válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 25, 2021 / 1
 
Szia! A kék szigetelésű kis transzformátor állandó üzemű, arról megy az U11 feszültségstabilizátor ami 5 V-tal táplálja a rendszervezérlőt. Ellenőrizd az 5 V-ot és mérd meg a stabilizátor bemenő feszültségét is! Az egyben a relé tápja, itt 12 V körüli értéket várunk.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
A negy darab 0,22 Ohmot kicsereltem bar 5W-ost kaptam de elfer,labakat szigeteltem.
Mar 3 oraja muzsikal vigan.
Koszonom a turelmedet es az iranymutatast ismet!
(#) tomszojer válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Szia!
Feszültségstabilizátor bemenő 21 Volt, kimenő nulla Volt.
Talán ő lesz a bűnös?
Remélem csak ennyi..
Köszi szépen!!
Üdv: Tom.
(#) tomszojer válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Szia!
Kicseréltem a feszültségstabilizátort.
Indításkor kicsit elkámpicsorodtam, mert nem történt semmilyen változás.
Az IC kimenetén megjelent 10 Volt.
Természetesen le voltak húzgálva a csatlakozók, hogy a panelt ki lehessen fordítani.
Visszaraktam mindet és indításkor relé behúz és WELCOME.
Funkciók működnek, tehát úgy tűnik ez a része jó lett.
Ezután jöhet a hangpróba.
Nagyon köszönöm a segítségedet!!
Üdv: Tom
(#) reloop válasza tomszojer hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Az stabilizátor kimenetén terheletlenül megjelenhet a névlegesnél nagyobb feszültség. Nem árt azért ellenőrizned az összeállított készülékben az 5 V-ot. Ha ettől nagyobb a stab. kimeneti feszültsége, az tönkre teheti a vezérlő IC-t.
(#) tomszojer válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Sajnos összeállítva is 10 Volt.
A stab IC bontott, lehet hogy nem megfelelő.
Még berakás előtt lepróbálok egy másikat.
Ha nem találok olyat ami 5 Voltot ad, akkor rendelek bele újat.
Köszi.
Üdv: Tom.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 1
 
Szia.
A videon halhato pattogo hang oka nem volt mas mint egy kontakt hiba.
De most mar tenyleg jo Grundig
(#) Baxi válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 1, 2021 /
 
Szia!
Na megérkezett a dualfet (U404). Csináltam neki egy panelt (nem szép, de szükségszerű volt). Működik, készülék hangja kicsit változott, de nem mondanám hogy negatív irányban.
Annyi van még vele hogy a trimernél 1,1V esik balanszba a 0,4V helyet. Így a tranyokon bázisain 0,7V kevesebb van. Nem 22,5v hanem csak 21,8V.
Köszönöm a segítséget!

Más van nálam egy nagyon régi vas, Onkyo. Végfok hibás volt, minden végig égve benne. Jelenleg sikerült életre keltenem, de aggaszt egy kicsit a következő.
A 40-évvel előtti szek feszültség DC 75V ból mára 85V lett.
Nem vagyok nagy szaki, van még mit tanulnom! Ezért nálamnál hozzá értőbbek segítségét kérném. Csatolok egy kapcsolást róla, pirossal keretezve amire gondolok.
A gyári ajánlások alapján Q411,Q413,Q421,Q423 tranyóknál fel vannak tüntetve a mérendő értékek. Na ez mindenhol több vagy 5V-al. Ez okozhat füstöt s érdemes növelni az ellenek értékét, vagy jól van az úgy, bírja?

Jelenleg 1 tranyó párral megy a teszt üzem, labortápról +/- 80V ról (ennyit tud a táp). S így is nagyobb a fesz mint a gyárilag előírt viszont kevesebb mint a helyén lesz. A trafója egyenirányítva pufferelve +/- 85V Dc ad le üres járásban. Kicsit félek a gyárival indítani +/-85V-el. Ami szörnyű ebbe a vas-ban, hogy biztosíték csak a primer oldalon van , rémálom.
Válaszokat segítséget előre is köszönöm!
ui.: most néztem elég kicsi így a kép, kivágtam külön a részt belőle.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2021
(#) jimmi12 válasza Baxi hozzászólására (») Dec 1, 2021 /
 
Szia, ezen ne lepődj meg, 40 éve a 220V még annyi volt, ma már inkább 240V, ez a kb. 9-10%-os feszültség emelkedés megjelenik a transzformátor szekunder oldalán is.
(#) Baxi válasza jimmi12 hozzászólására (») Dec 1, 2021 /
 
Szia, ez tiszta, csak a következményei nem. Már mint erősítő elektronikájára értem.
(#) Suba53 válasza Baxi hozzászólására (») Dec 1, 2021 /
 
A puffer elkók 90V-osak. Azok még limiten belül vannak.
Az áramkör meg talán elvisel ennyi különbséget. Járasd egy kicsit, és nézd meg hogy tapintásra nem túl forró egy-egy alkatrész.
Elvileg minden ilyen kütyüt úgy terveznek, hogy a hálózati feszültség megengedett szórásán belül működő képes maradjon. Vagyis ha a 220V mondjuk 10%-al magasabb, az 242V, ott sem szabad tönkre mennie. De ha a nálad lévő 230V magasabb 10%-al, az már 253V, az már necces.
Ezért is érdemes régi kütyüknél olyat venni, aminek 220-240V átkapcsolható hálózati trafója van, és azt 240V-os állásban használni.
(#) sandor1632 válasza Baxi hozzászólására (») Dec 1, 2021 / 1
 
A mengnövekedett tápfesszel arányosan nő a nyugalmi áram is, azt érdemes lesz majd újraállítani.
Következő: »»   2340 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem