Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3674 / 3947
(#) Firefighter1 hozzászólása Dec 24, 2021 /
 
Nem találtam jobb topicot, ugyhogy itt teszem fel a kérdést!

Nem a jogi háttér vagy az engedélyek illetve a tiltások érdekelnek, hanem a technikai megvalósitás lehetősége és mivolta!

Az elv hasonló mint a madarak, iletve az állatok nyomkövetőinél!
Egy relative, kis méretű eszköz ami GPS adatokat légnyomást hőmérsékletet küld!

Ki milyen megoldással továbbítaná az adatokat?
Ami szóba került az például GSM-modul, viszont országhatárnál történő átlépéskór, nem tudom hogy leprogramozható e hoy autómatikusan eressen és csatlakozon egy adott hálózathoz és adatküldésbe váltson Roaming-ra

A mási az egy adó készülék! Ennek ami a problémája az a hatótávolság!

vagy pedig az APRS jeladó aminek elvileg országtól fügetlenűl elég ój lefedettsége van. illetve az adatok bekerülnek agy Igate-en keresztül egy internetes hlózatba, ezálltal bárhonnan elérhetőek!
(#) Firefighter1 hozzászólása Dec 24, 2021 /
 
Rögtön folytatnám is!
A posztnak köszönhetően rámirt egy "hozzáertő" küldött pár linkert!
APRS a befutó, nincs értelme gps modulokkal és hasonlókkal bajlódni!
Valóban nagyon jó a lefedettsége, és van nagyon sok gyári megoldás!
Amin tovább vinném a vonalat, (és lehet hogy egy Topicot is kapna) az a házi megvalósítás, illetve a saját adat "ültetése" az APRS-re
(#) Potkiller válasza kadarist hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Áhh, így érthető köszönöm a választ!
(#) proli007 válasza Potkiller hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Hello! Egyébként pedig a 393-asnál az R37-re semmi szükség..
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2021
(#) Udvari Zsombor válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Úgy kellene megvalósítani, hogy ha az egyik kagylót felemelik, akkor a másik készüléknél telepített (öngerjesztett) csipogó sípoljon, míg fel nem emelik a kagylót ott is.
Lehetséges megoldás manuális csengetéssel. Lehetséges megoldás folyamatos csengetéssel.
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Most látom tévedtem mert a trafó nem 0,2 A hanem 0,55 A de a többi stimmel. Ezt egy régi nyomtatóból szedtem ki próbálni gondoltam jó lesz mert itt olvastam, hogy nem kell erős trafó. Van komolyabb 24 voltos is majd kipróbálom azzal.
(#) tbarath válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Esetleg LoRa, vagy LoRaWAN? Ez elvileg még legál is, ha nem tömöd meg a sávot.
Andreas Spiess szokott videókat tolni erről, de engem csak mérsékelten érdekel, nem néztem meg mindet. És nem is nagyon vagyok képben a dologgal kapcsolatban, de amennyire tudom pont erre van kitalálva.
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Probléma megoldva trafó cserével egy 20 voltos trafóval ha mind a két kagylót leveszem 19 voltra esik csak a feszültség. most már mind a két készülék működik.
(#) Zolejj hozzászólása Dec 24, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget.

Boldog Karácsonyt Kívánok mindenkinek.
(#) Udvari Zsombor válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Arra figyelj, hogy ahhoz, hogy a telefonok működjenek, egyenirányított DC feszültségnek kell lenni a vonalon.
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Azért szerintem még nem vagy készen, mert gondolom például csengetni nem tudsz.
(#) ftirius válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Mobilról-mobilra odacsörög, ha beszélni akar...
(#) speedbump hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Sziasztok.

A házunkban a konyha/étkező illetve a konyhapult világítását szeretném egyszerre kapcsolni. Jelenleg külön külön lehet őket kapcsolni egy-egy kapcsolóval. Ezek egymástól távol vannak ezért bontás nélkül nem lehet megoldani a dolgot, azt viszont mindenképpen el akarom kerülni. Nincs valami kis RF-es adó amit be tudnék tenni a kapcsoló mellé aztán a jelét tudnám fogni pl egy arduino-val? Igy meg tudnám azt csinálni, hogy ha kapcsolom a mennyezeti lámpát akkor az arduinó kapcsolja a pult világítását is. (a pult lámpák vezetékei a konyhaszekrény tetjén futnak, úgyhogy oda simán be tudnám tenni az arduinót ami aztán kapcsona egy relét. A bökkenő ugye, hogy a kapcsolóba szerelt valaminek tényleg nagyon kicsinek kell lennie, hogy beférjen.

Előre is köszi.
(#) mek-elek válasza speedbump hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Nincs átjárási lehetőség a fali villanycsövekben? Szerintem ilyenre találták ki az alternatív kapcsolót.
(#) Patópali válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Gondold át mi a kérdező célja! Nem alternatív kapcsoló kell, hanem a lámpák fázis ágát kellene össze hozni egy kapcsolóra.
Ha van "átjárási lehetőség" úgy ez is kivitelezhető.
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Találtam 30 voltos trafót kipróbáltam és csengeti, természetesen nem úgy ahogy eredetileg de nekem tökéletesen megfelel. Jelen állapot szerint 2 trafóval próbáltam 20 volt egyenáram a beszédhez tökéletes. Most próbálom majd a nagyobb trafót ketté osztani beszédhez és csengéshez.
A csengetést a tárcsázóra kötött relékkel gondoltam, mind a két készülékbe egy relé.
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Én a készülékbe nem nyúlnék bele, nézd meg az a rajzot amit itt csatoltam (ha már van két reléd ).
Jól haladsz.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) mek-elek válasza Patópali hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Én átgondoltam, és Te tudod mire jó az alternatív kapcsoló?
(#) Patópali válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 25, 2021 / 1
 
Különben nem szóltam volna hozzá a témához! Életem során nem egy áramköri kiépítésem volt már.

Ha esetleg Te nem tudnád, egy vagy több izzót - világítótestet- két helyről le és fel lehessen kapcsolni haladási iránytól függetlenül.

Kellemes ünnepeket!
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) mateatek válasza speedbump hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Ilyesmi szerintem jó lehetne.
(#) speedbump válasza Patópali hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Sajnos nincs ilyen lehetőség. Ráadásul még különböző falon is vannak a kapcsolók a jóég tudja milyen csatornázással. Ezért gondoltam egy ilyen RF-es megoldásra.
(#) mek-elek válasza Patópali hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Viszont Kívánom!
(#) Patópali válasza speedbump hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Szia!
Okos ház vezérlésnél nézz körül, hátha..... Egyik barátomnál szereltem olyan szerkezetet ami elfért a kapcsoló alatt és vezérelhető.( Ott behúztuk a 0 vezetőt). A baj ott van,hogy a 0 vezető is kell a működéshez.( A kapcsolók dobozában nincs 0 vezető).
Mateak fórumtársunk által javasolt panel jó lehet, de a táp ellátást ez esetben is meg kellene oldani a kapcsoló résszel együtt.(Méret)? Esetleg valamilyen kellő darabszámú azonos rádiófrekvencián működő kapcsoló szerkezetet tudnék elképzelni a kapcsolók helyén, de ehhez is kéne 0 vezető a tápellátáshoz.
Nekem ennyi az ötletem, remélem nálam okosabb fórumtársaktól is kapsz ötleteket.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) Gafly válasza Patópali hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Idézet:
„A baj ott van,hogy a 0 vezető is kell a működéshez.( A kapcsolók dobozában nincs 0 vezető).”

Kis szerencsével a felette lévő kötődobozból lehet hozni, és remélhetőleg abban a csőben, ahol a fázis és a kapcsolószál lejön, ott elfér még egy nulla is...
(#) Patópali válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Persze ez így van, de ennek a feltárása, kivitelezése a kérdező feladata.
(#) tbarath válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
És mi lenne, ha nem a kapcsolót izgatná, hanem nem konyhai világítótestre tenne valami egyszerű áramkört? Ott van fázis és nulla is. (Bár én tuti nem rádióznék ezzel, hanem a konyhai világítótestről vezetném el a konyhapult-világításhoz a zeuszt a konyhaszekrény tetejére. Egy-két 4 méteres öntapadós kábelcsatorna, benne pár méteres 1,5-es kábel, és problem-solved.)
(#) Patópali válasza speedbump hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Esetleg kapcsoló helyére szerelhető valamilyen elemes rádiós kapcsoló szerkezet? Ha a 0 vezető behúzása nem megoldható.
Tényleg több ötletem nincs.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) Patópali válasza tbarath hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Tényleg, ez is lehet megoldás, ha a lámpatestekben elférnek.
Sajnos csak a kapcsolós megoldásra koncentráltam.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) Edem631 hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Helló.Két db skála világítás izzó helyettesítéshez kérnék segítséget.Ilyen müszerfal jelzőizzó fényereje megfelelő-e erre a célra?Vagy mit ajánlanak mást ha nemjó?
(#) vorosj válasza speedbump hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Idézet:
„Nincs valami kis RF-es adó amit be tudnék tenni a kapcsoló mellé aztán a jelét tudnám fogni pl egy arduino-val? Igy meg tudnám azt csinálni, hogy ha kapcsolom a mennyezeti lámpát akkor az arduinó kapcsolja a pult világítását is.”


Ha nem idegenkedsz az Arduino-s programozástól, az ilyesmit legegyszerűbben ESP8266-tal lehet megoldani.Kapcsoló oldalon egy Sonoff mini r2, ezt kifejezetten kapcsolók mögé beépítésre gyártják, kicsi. Van benne egy ESP8266, táp, és 230V-os relé. Kb. 10 USD. Adó oldalon ugyanez, vagy egy ESP01 modul, kb. 2 USD, ez is ESP8266 egy kis PCB-n, de ennek meg kell oldani a tápját. A kapcsolat Wifi, valamelyik a host, a többi rácsatlakozik. Az Arduino könyvtár minden nehéz dolgot megcsinál (wifi stb, csak pár sor saját kód kell a feladatnak megfelelően.
Következő: »»   3674 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem