Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1617 / 1670
(#) Egri Frédi válasza Gafly hozzászólására (») Dec 18, 2021 /
 
Ha bölcsebb lennél, tudnád: a látogatók a képtárban a lyukat bámulják. A férfiak a nőkben a keretet ...
De, tanulni sosem késő ...
(#) Medve hozzászólása Dec 18, 2021 / 11
 
Szép napot!
A műszer LC körök rezonaciafrekvencia méréséhez használható. Egy oszcillátor, amihez a mért LC kört csatlakoztatva az berezeg, s ez a frekvencia egy pufferelt, leválasztott kimeneten frekvenciamérővel mérhető. A kapcsolás egy MC1648-ac IC köré épült, ami ~100kHz-től hiteles, a felső határ az adatlap szerint 225MHz, ezt még csökkentik a szerelési kapacitások. Csak az OIRT műsorszóró sávig tudtam ellenőrizni a működést. Az IC LC-kört terhelő kapacitása 6pF, erre a képen látható szereléssel sikerült kb. 2pF-ot még hozzátenni, amit a Taylor képlet alkalmazásánál kis kapacitások esetében bele kell számítani. AZ IC szolgáltatása az AGC fokozat beállíthatósága. A rajzon lévő P1-es potméterrel beállítható a pufferelt kimenet jelszintje, de az egyébként eléggé lekerekített négyszögjel szinuszossá is alakítható.
Köszönet az ötletért Patópali fórumtársnak!
(#) Alkotó válasza sandor1632 hozzászólására (») Dec 18, 2021 / 3
 
Idézet:
„Trollkodás helyett inkább tegyél fel valamit, amit te készítettél!”

Nem tudom most éppen miről van szó, szándékosan nem is néztem meg.
De általánosságban biztosan nem értek egyet az idézett résszel. Attól mert mondjuk én nem tudok festeni vagy balettozni, vagy teniszütőt tervezni, még nagyon is lehet véleményem az említett témákról. Sőt ez a vélemény akár lehet megalapozott és lényegretörő.
(#) mek-elek válasza sandor1632 hozzászólására (») Dec 18, 2021 /
 
Jó tanács, ha a kép csak illusztráció nem szóltam. Ha viszont így működtetnéd, akkor kevésnek tartanám a hézagot a két készülék között. Egyenként is "gólyalábat" szoktam tenni alájuk, hogy ne melegedjenek annyira.
(#) sandor1632 válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 18, 2021 /
 
Felülről fotóztam, így nem látszik a távolság a 2 között. 15mm-es lábakon áll.
(#) mek-elek válasza Esteban62 hozzászólására (») Dec 18, 2021 /
 
Ez sem nekem jutott az eszembe....
Köszi az ötletet!
(#) pipi válasza Esteban62 hozzászólására (») Dec 18, 2021 /
 
Hali!
Én egy commodore 1541-es floppí házába építettem be a play gombos cd játszót sokáig kiszolgált
(#) Udvari Zsombor válasza Esteban62 hozzászólására (») Dec 19, 2021 /
 
Az igen! Szépen kivitelezted a CD meghajtót!
Nekem csak egy bontott PC táp van mellette (csak úgy magában), az alaplapi csatlakozó zöld erét zárom kapcsolóval valamelyik feketére (negatívra), így indítom. A meghajtó fejhallgató kimenetére egy régi "iskolarádió Tesla" hangszóró van kötve ‒ igaz, hogy mono, de legalább ezzel a hangszóró átmérővel jól szól.
(#) szikorapéter hozzászólása Dec 21, 2021 / 9
 
Sziasztok.
Nem túl szép és nem is "otthonos" a TEC-1 gépemhez készült "hangkártya", nem nagy kunszt, rendszerről leválasztást egy resettelhető flip-flop-al oldottam meg, a hangchip a 76489AN aminek egy 74LS04-es készíti a 4Mhz-s órajelet, és ha már rendelkezésre áll a 4Mhz, akkor átküldtem még egyszer a 4Mhz-s generátor jelét az inverter egyik fokozatán majd visszaküldöm a panel részére hogy akár 4Mhz-s működés is rendelkezésemre álljon. (A panelen egy fél Mhz-s állítható RC oszcillátor van alap kiépítésben).

A kimenetet egyszerűsége okán az LM386-al készítettem, el ami jelenleg egy kisebb számítógép hangszórót hajt meg.
Meglepően szép hangok jönnek belőle, a teljes fogyasztás (Z80 mikrogép + hangkártya) nem haladja meg a 800mA-t max hangerőn sem, ami viszont már zavaróan hangos.
Azért készült ilyen panelre a hangkártya mivel többféle gépem van, így lényegében az adatvonalak helyes bekötésével adaptálható más alaplaphoz is a hangkártya.

Videókártya készítése folyamatban, viszont oda memóriát kell bővítenem.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) tkovacs hozzászólása Dec 21, 2021 / 27
 
Sziasztok!

Van itt néhány óraépítő fórumtárs, akikhez most csatlakoznék én is.
Karácsonyra építettem ebből három darabot.
Akit érdekel hogyan készült az itt megtekintheti.
(#) rohi válasza tkovacs hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Nagyon szép,igényes munka.
Remek videó!
(#) sany válasza tkovacs hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Szuper!
(#) sidocious válasza tkovacs hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Azért eléggé menő az a gépezet, amivel készült, kissé (nagyon) irigykedem... Természetesen az órára is
(#) sargarigo válasza tkovacs hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Na, eddig senki nem merte kérdezni, akkor majd én: légyszi a gépről is mutass egy képet!

Nekem nagyon tetszik az az előlap az OK felirattal! Azt hogyan tetted a plexire?
(#) tkovacs válasza sargarigo hozzászólására (») Dec 22, 2021 / 6
 
Szia!
A gép neve CNC 3040Z-DQ.
A feliratok mélyedéseit a CNC marta ki, majd feltöltöttem fehér festékkel és a maradékot letöröltem.

CNC.jpg
    
(#) vorosj hozzászólása Dec 22, 2021 / 7
 
(#) bandika válasza vorosj hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
(#) vorosj hozzászólása Dec 25, 2021 / 9
 
A robotkar ajándékozásra készen:
(#) JZoli válasza vorosj hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Nagyon tetszik, szép munka. Egy ilyennel még a programozást tanulni igen hasznos lenne. Mennyire publikus ez a projekt? Ha lehet megoszthatnád a részleteket.
(#) vorosj válasza JZoli hozzászólására (») Dec 25, 2021 / 6
 
Szívesen megosztom az alkatrész terveket és a forráskódokat.

Az elképzelésem egy egyszerű robotkar volt, 9 éves gyerek számára. Legyen képes kézi, közvetlen irányításra, és a lehető legegyszerűbb programozhatóságra, ami alap esetben annyi, hogy meg tud jegyezni mozgás fázisokat, és le tudja játszani.

Először nem is gondoltam saját fejlesztésre, letöltöttem a Thingiverse-ről az Eezybotarm mk3-at, kinyomtattam, kipróbáltam. Mivel legtöbb helyen egyszerű csavarok alkották a csapágyazást, nagyon lötyögött, ez nem tetszett. Kezdtem áttervezni egyenként az alkatrészeket golyóscsapágyakra. A mechanikát Fusion-ban terveztem (hobby célra ingyenes). A főbb méretek maradtak, de elég sokban különbözik.

Egy dolgon nem tudtam segíteni, a léptető motorok belső áttételezésének nagy a holtjátéka. Ezeket légkondik terelőlapjának mozgatására gyártják, ahhoz nem kell különösebb pontosság. Játéknak így is teljesen jó.

Mivel az eredeti tervhez képest sokkal több lett a munka, kevés időm maradt Karácsonyig a szoftverre. Így mindenütt a lehető legegyszerűbb megoldást választottam, hogy nehogy kicsússzak az időkeretből. Viszont így bőven marad lehetőség, ha a programozást szeretnéd gyakorolni...

Amit tud:
- nyomógombokkal lehet vezérelni a léptető motorokat és a fogóvilla szervóját
- a nyomógombok egy Android app képernyőjén jelennek meg
- minden motorhoz négy gomb tartozik, gyors bal, lassú bal, lassú jobb, gyors jobb
- bekapcsoláskor alaphelyzetbe áll (a léptetőmotorok nem tudják, hogy hol állnak, így lehet abszolút pozíciót létrehozni)
- az alaphelyzet megoldása a lehető legyegyszerűbb, se szenzor, se végálláskapcsoló: ütközőkig hajtom a motorokat, annyi ideig, hogy biztos elakadjanak, majd nullázok
- ezután beáll középre, és lehet játszani
- egy gombbal memóriába lehet írni azt, hogy éppen hogy áll a kar (ez 4 adat, 3 léptető motor és egy szervó helyzet)
- egy másik gombbal 1mp késleltetést lehet beiktatni (arra jó, hogy pl. ne kezdjen elmozdulni, mielőtt a szervó stabilan megfogta a tárgyat)
- van egy lejátszó gomb, amivel a pozíció listát hajtja végre, ismételgeti, amíg a stop gombbal le nem állítom
- egy gombbal törölni lehet a listát

Néhány kézenfekvő továbbfejlesztés:
- ne közvetlenül a tengelyek közötti forgást lehessen vezérelni, hanem mondjuk vízszintes, függőleges, fordítás (könnyű, pár szögfüggvény)
- elakadás ellen védelem (ha ütközésig vezérlem kézzel, a léptetőmotorok elvesztik az abszolút pozíciót)
- a mozgás program fájlba mentése
- valamilyen szabvány cnc vezérlés

Az alkalmazott hardware:
- 28BYJ-48 5V belső áttételezésű léptető motorok (4 vezetékesre módosítva, így erősebbek)
- TMC2208 vezérlők (a léptető sokkal jobban viselkednek, mint az egyszerűbb vezérlőkkel)
- STM32F103C8T6 Bluepill board
- HC-06 (vagy 05) Bluetooth modul
- 5V stab
- 12V Li akku (az átalakított léptető motorok 12V-on működnek)

A firmware-t C ben írtam, HAL (CubeMX) alapon, Keil-ben. Először Arduino-ban próbáltam, de nem ment jól. Az Arduino rendszer elvesztette az előnyét, mivel hw közeli megoldásokra volt szükség. Timerek, interruptok, DMA stb. Nyilván Arduino alapon is lehetséges, de annyira nem ismerem a rendszert, a CubeMX HAL libraryt sokkal jobban. A léptetőmotorok vezérlő impulzusait nagyon egyenletes időzítéssel kell kiadni, különben csúnyán rángatnak. Ezt timerek és capture-compare regiszterek segítségével, hardveres pontosságal célszerű megoldani.

A mobilon futó Android app-ot Android Studio-ban írtam. Abszolút minimum, a gombok állapotát adja le sorosan, egy timerrel időzítve folyamatosan Bluetooth-on.

A robot oldalon a HC-06 modul veszi, és soros porton átküldi egy STM32 UART-ra. Az DMA-val memória pufferbe teszi, a firmware pedig eszerint vezérli a motorokat.

Mivel nekem is tetszik a játék, tervezem, hogy készítek még egyet, kicsit nagyobbat, NEMA17 motorokkal. Így nem zavar a 28BYJ-48 belső áttételének holtjátéka, talán el tudok érni pár tized mm beállási pontosságot. Nem ártana még két szabadsági fok sem.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) Josi777 válasza JZoli hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Nem szeretném senkinek sem a kedvét elvenni az építés örömétől, de az esetleges későbbi csalódás elkerülése érdekében azt tanácsolom, hogy mielőtt belevágsz, nézz körül a neten, hogy milyen építési, de főleg használati tapasztalatok vannak ezzel a konstrukcióval kapcsolatban. Nekem is van 2 ilyen, ezért gondolom, hogy érdemes tájékozódni.
(#) mateatek hozzászólása Dec 25, 2021 / 36
 
Üdv!

A gyermek idén kezdett műszerészként az iskolában. Gondoltam, csinálok neki valami "kezdő készlet"-et.
Az lett belőle, ami a képen látható.
-Egy kis DSO, mert szkóp nélkül nehéz.
-Egyszerű szignálgenerátor, hogy alap jeleket tudjon előállítani és vizsgálni.
-Forrasztó állomás, mert ez is alapszükséglet. 936-os pákát hajt.
-Állítható áramú és feszültségű tápegység.
-Grátisz USB-s 5 voltos töltő kimenet.

Az egész kütyü tápellátása szinte bármiről mehet, ha bírja szuflával. 5 és 24 volt között bármekkora egyenfesz lehetséges. Fordított polaritás ellen védve van. A forrasztó állomás is akkus tápláláshoz lett készítve, így beállítható rajta a maximális fűtő teljesítmény, így nem rogyasztja meg fűtéskor a táplálást, ha az nem bírná esetleg.
Nem egy profi cucc, de elfér az íróasztal sarkán és a határait ismerve elég hasznos tud lenni.

IMG_1286.JPG
    
(#) sany válasza mateatek hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Szuper lett.
Nem kötözködni szeretnék csak egy ötlet. A bemeneti feszültséget mutató LED-es kijelző műszer esetleg megcsinálható lenne be és kikapcsolhatónak, így lehet még nyernél még pár mA fogyasztás csökkenést, ha akksiról üzemel.
(#) mateatek válasza sany hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Köszi! Ez a feszültség mérő modul meglepően alacsony áram fogyasztás mellett működik. Csupán 18 milliamper. Valamiféle bekapcsolás jelzőt mindenképpen akartam rá és úgy döntöttem, hogy ennyit beáldozok.
(#) mek-elek válasza mateatek hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Nem előnytelen, ha valakinek ilyen édesapja van. Azonban elég hátrányos púderezésnél.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) vorosj hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Tetszett a robotkar a gyereknek, ezt építettük tesztpályának
https://vimeo.com/manage/videos/660124059
A golyó felszedésnél azért mozog olyan idétlenül, mert a betanításnál beleakadt a fogóvilla a kartonpapírba, a gyerek így próbálta kiszabadítani, persze ezt is megjegyezte.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2021
(#) mateatek válasza vorosj hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Az természetes, hogy csak akkor tudom megnézni a videót, ha regisztrálok és bejelentkezek?
(#) vorosj válasza mateatek hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Nem, biztos elrontottam, mindjárt javítom.
(#) vorosj válasza vorosj hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Public
Anyone on the internet can see.

Szerintem ez így jó kellene legyen.
(#) Kovidivi válasza vorosj hozzászólására (») Dec 25, 2021 / 3
 
Video is not rated. Log in to watch. Engem is érdekelne, de nem fogok beregelni.
Következő: »»   1617 / 1670
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem