Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   866 / 959
(#) Bakman válasza tothgyula hozzászólására (») Jan 18, 2022 /
 
mugab arra kíváncsi, mi köze a Fi-relének a fogysztásmérőn pirosan világító LED-hez.
(#) _BiG_ válasza blitz456 hozzászólására (») Jan 18, 2022 /
 
Olyasmitől is lehet, hogy a 3 fázisból csak kettő van, tehát kettő fázisvezetéken közös a fázis, nincs harmadik. Méréssel behatárolható a biztosítéktáblában.
(#) gyuszo válasza blitz456 hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
A PEN szétválasztás megfelelő szerelvényekkel, jól megválasztott vezeték keresztmetszettel, a földelés jó minősége, ezek mind befolyásolhatják ezt a jelenséget.
Ha a Nulla és a földelés között feszültség mérhető, az sem jó.
(#) gyuszo válasza mugab hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Ha esetleg van szivárgó áram a védővezetőn, mérhető feszültség a nulla és a védőföld között, akkor már ennek is lehet jelentősége, ez is egy hibalehetőséggel többet kizár.
A FI-relé meglétét ne kérdőjelezzük már meg.
Az nemhogy javasolt, hanem már szinte mindenhova kötelező. Életet tud menteni, berendezést megvédeni.
(#) mugab válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 19, 2022 / 1
 
Igen és a túlfeszvédelem is nagyon fontos, valamint az EPH rendszer is jól kéne bekötve legyen, stb.
Azonban, a pirosan világító fogyasztásmérő azt jelzi, hogy vagy nincs bejövő fázis, vagy a kismegszakító rossz, vagy leoldott.
(És ehhez semmi köze sem az AVK-nak, sem a túlfeszvédőnek, sem az EPH-nak, de még a CO riasztónak sem...)
Szerintem...
(#) gyuszo válasza mugab hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
A kérdés:
Idézet:
„Egyébként minden működik.
Miért világit halványan?”

Tehát van bejövő fázis. A kismegszakító nincs leoldva.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Én meg arra, hogy mitől világít "halványan" a piros LED, mert ez még nem lett megfejtve, a pontos ok.
(#) flexes92 hozzászólása Jan 21, 2022 /
 
Sziasztok,
Elméleti kérdéssel fordulok hozzátok.
3 fázis esetén, hogy lehetne bekötni Eaton AFDD+ ívhiba védelmi készüléket? (gondolom minden fázisra egy modul)
Közös nullát szétválasztani fázisonként vagy ugyan úgy közös lenne? (miután áthalad ívhiba védelmi készüléken)
Nekem van egy elképzelésem, amit paintben lerajzoltam

Köszönöm előre a segítséget!

afdd.jpg
    
(#) lukacsp válasza flexes92 hozzászólására (») Jan 21, 2022 / 1
 
Ha nincs a hálózaton 3F fogyasztó akkor megteheted ezt, és nincs is igazán más lehetőség a bekötésére.
(Kevéssé értem, hogy miért nem gyártanak háromfázisú AFDD-t. Szerettem volna felújításnál én is feltenni, de az egyfázisúval nem voltam kisegítve, mellé még jó olcsó is...)
(#) gyuszo válasza flexes92 hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Az igaz, hogy nem egy olcsó készülékről van szó, de nagyon hasznos és tűzesetet tud megvédeni. Esetleges hiba esetén, ha 3 db van bekötve, könnyebb a hibát megtalálni, mintha csak 1 db 3 fázisú készülék lenne.Egy ilyen apró ívhiba helyét nem egyszerű megtalálni, addig is a másik 2 fázis tud működni és nem marad az egész épület áram nélkül.
Az épület csak azt a részét áramtalanítja, ahol a hiba van.
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ezek a szerkezetek mennyire gyorsak? Mit szólnak egy masszívan szikrázó kommutátoros motorhoz?
(#) ötfelezős válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Még a szabványuk se szól másról, csak egyfázisú lehetőségekről. A 3 fázisú, ha lakás, akkor több jelalakkal is kellene dolgoznia, az meg a biztonság rovására megy.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) ötfelezős válasza proba hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Mindegyik gyártó szerint meg tudja különböztetni.
(#) flexes92 válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Akkor az elképzelésem rossz? Nem működne úgy, ahogy kigondoltam?
(#) gyuszo válasza flexes92 hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
De, úgy jó, ahogy lerajzoltad.
(#) peter4488 hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Sziasztok! Avval kapcsolatban szeretnék érdeklődni hogy adott egy 3x16os lakás 3fázisú fí relé, utána egy RESI9 kismegszakító, 3P, C, 16A a indukciós főzőlapnap utána meg kismegszakítók.

Felkapcsolom a fi relét,utána a 3p kismegszakitót minden rendben, de ha utána felkapcsolom a azt a kismegszakitót amelyikkel egy fésüssínen van, a 3polúsú kismegszakitónak a a fekete fázisán eltünik a feszültség ez miért lehet? A barnán és szürkén ott van.
(#) Gafly válasza peter4488 hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Nemár.
Több helyen, és ott sem jól kérdezni.
(#) peter4488 hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Bocsánat új vagyok még
(#) gyuszo hozzászólása Jan 30, 2022 / 1
 
Leoldott a mérőhelyen a fekete vezetékhez tartozó kismegszakító. Vagy azon nem érkezik meg mar a FI-reléhez és a kismegszakítóhoz sem. Ellenőrizd , hogy a FI-relé kimenetén megvan-e a 3 fázis.
(#) niedziela válasza peter4488 hozzászólására (») Jan 30, 2022 / 3
 
Ne nyulj semmihez, hivj egy villanyszerelőt.
(#) erik001 hozzászólása Feb 4, 2022 /
 
Sziasztok.
1 es szenzort át párhuzamosítani lehet 2 es kapocsra? Hogy ugyan azt a hőfokot mérje,2 külön hőmérsékletet szeretnék beállítani kapcsolásra ,de egy helyről kéne érzékelni hüvelybe 2 szenzort nem tudok bedugni vagy tudtok olyat ami egy érzékelő és 2 külön hőfokot tudok beállítani ?

hd0165_1.jpg
    
(#) proba válasza erik001 hozzászólására (») Feb 4, 2022 /
 
Nem tudom ez mi, de a szenzorok leginkább ellenállások szoktak lenni, azok meg párhuzamosan kötve lehet nem a várt eredményt adják. Ha két bemenetre egy egy szenzort teszel, ezeket szorosan összefogatod, Ha nem egyszerre kapcsolnak, akkor az eltérés függvényében a kapcsolási érték módosítandó. Így már van két független hőmérséklet jeled, és a kimeneti relé kontaktusokat már úgy közösíted ahogy akarod.
(#) erik001 válasza proba hozzászólására (») Feb 4, 2022 /
 
1 hüvelybe 2 szenzor nem fér be, erre kéne megoldás vagy valami más . Keresgéltem csomót már de nem találok olyat. 1000l pufferbe lenne a hüvely és 2 hőfokot kéne beállítanom padló szivattyú 40 foktól kapcsoljon radiátoré pedig 50 foktól de nincs sok hüvely hogy csomó szenzort pakoljak be.
(#) kendre256 válasza erik001 hozzászólására (») Feb 4, 2022 / 1
 
Ehhez a szabályzóhoz 10 kOhmos NTC érzékelő kell. Ilyen van max. 2,5mm átmérővel is. Nehezen tudom elképzelni, hogy ilyenből ne férne be kettő egy hüvelybe... Ha máshogy nem, akkor egymás után, nem pont egymás mellé, akkor is ugyanazt a hőfokot fogja érzékelni.
Bővebben: Link
(#) erik001 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 4, 2022 /
 
Így igen befér Ha ezzel így jól működik akkor semmi akadálya. Be építek ilyet 2db ot.
Ha nem a gyárival használom hanem ilyennel ugyan olyan pontos marad?
(#) kendre256 válasza erik001 hozzászólására (») Feb 4, 2022 / 1
 
Igazából szerintem nem annyira érdekes, hogy mennyire pontos, mert a működés közben kitapasztalod, hogy melyiket mekkorára kell állítani. Ha nekem pl. a szobában egy fűtéscsőre erősített hőmérő 80°C-ot mutat, akkor sietek le a kazánházba lezárni, mert olyankor a kazán már 100°C körül van...
A másik dolog, hogy két ugyanolyan karakterisztikájú érzékelő lesz egymás mellett, ha nem is pontosan a valóságos értéket, de ugyanazt fogják mutatni.
De utána lehet nézni, hogy a vezérlőhöz ajánlott NTC 10k 3435 pontosan milyen karakterisztikát jelent. Amit linkeltem az NTC 10k 3950-es.
(#) Bakman válasza erik001 hozzászólására (») Feb 4, 2022 / 2
 
Kizárt. A szenzor sorkapcsok tulajdonképpen feszültségforrások. Kapcsolási rajz nélkül csak tippelni lehet hogy melyik ágba mennyi áram fog folyni de tuti, hogy mindkettő fals eredményt fog mutatni.
(#) tothgyula válasza flexes92 hozzászólására (») Feb 5, 2022 /
 
T.Flexes92!
Nem tudom megoldottad-e már a feltett kérdést? Az áram-védőkapcsoló az AFDD előtt van, vagy olyan tipusú az AFDD, hogy ellátja a hibavédelmet is?
Van olyan digitális kombinált ÁVK (digital RCBO), mely képes előrejelzést adni a szivárgó áram százalékos mértékéről,pl:30 és 50% esetén.
(#) winkleer hozzászólása Feb 5, 2022 /
 
Sziasztok! Afdd mellé minek még ávk is? Hiszen benne van az afdd-ben az is.
(#) Horvath65 válasza erik001 hozzászólására (») Feb 6, 2022 /
 
Helló! Ez és ez tud két hőfokot kezelni az alarmon keresztül. De akár ez is jó lehet
Következő: »»   866 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem