Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3685 / 3949
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Régen voltak Orion mátra tv-k ahol a csatorna gomb is valami ilyesmi módon müködhettek. Tudsz fet tipust ajánlani? Ha smd lenne az lenne a legjobb
(#) proli007 válasza Jonni hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Az egy más kategória volt, hálózathoz volt kötve, így akár a hálózat zavarfeszültsége is tudta működtetni.
De nem tudom mire használnád a kapcsolást. A kapacitív érzékelő alapárama 1,5..3uA. Ez éves szinten 13..26mAh fogyasztás.
A Fet-hez is szükség van valami GS "lehúzó ellenállásra", Pld. egy 2,2Mohm. És leginkább akkor használható, ha hálózatfüggetlen a dolog. Mert a Fet Gate esetleg tönkremegy túlfeszültségtől.
Nem írtad hogy mekkora vagy milyen Led-et működtetnél. Mert ahhoz kellene a Fet-et is megválasztani. De teljesítmény Led-hez nem való ilyen kapcsolás. SMD Fet viszont van számtalan. De egy Fet-nek is van DS szivárgó árama, ami "durván" hőfokfüggő, ha már a uA-nál vagyunk.Fet...
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Arra gondoltam , hogy hogyan lehetne kihelyettesíteni egy nyomógombot ami olyan helyen van ha erőssen megnyomom elmozdul a berendezés . A led sima piros smd lenne. (talán max 2V 10mA) . A fet szívárgóárama gondolom kissebb lenne mint a kapacítív nyomogomb stanby üzeme. DC-DC konverter adná neki az 5V tápot.
(#) proli007 válasza Jonni hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Na akkor most már sem az elejét, sem a végét nem értem.
- Erősen nyomod meg gyengén, meg berendezés, meg odébb megy, meg egy piros Led..
- Ha DC-DC konverter ad valaminek 5V tápot, akkor mennyire számít a fogyasztás? Mert annak várhatóan többszöröse lesz az alapjárati árama.
- Ha valamilyen áramkörnek a bemeneti ellenállását 10Mohm-ok fölé viszünk, eredmény, hogy nem tudod biztosítani a kellő szigetelést. Főleg hogy össze fogod tapizni..
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Idézet:
„És leginkább akkor használható, ha hálózatfüggetlen a dolog.”


A DC -DC konvertert azért írtam mert annál gondolm "hálózatfüggetlen a dolog". A nyomogombot csak erőssen lehet megnyomni , erős rugó van benne a prell-ezés elkerülése végett , míg az érintőt nem kell erőssen nyomni.

Ez az összetapízás is gond lehet , mert a zsírnak is további ellenállása lesz
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Köszi a segítséget de mégse jó ahogy kitaláltam
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2022
(#) proli007 válasza Jonni hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Én is így gondoltam, ezért írtam le a szkeptikus véleményemet. De feltételezem, hogy a nyomógomb rugója nem a prell miatt erős, hanem hogy visszatérülhessen a gomb, a várható szennyeződések miatt. A prellt elektronikusan lehet megszüntetni, nem rugóval.
Ha nem akarsz nagy erőt alkalmazni, nagyobb felületű gombot kell használni.
(#) gyulank hozzászólása Jan 29, 2022 /
 
Mechanikus enkóder helyére lehet valamilyen úton-módon optikait tenni? Mert nem csak az egérben, a mikróban is olyan van, és hússzor kell megnyom 10 perchez a 30s-ot, mert a tekerőt még tovább kéne tekergetni.
(#) vorosj válasza gyulank hozzászólására (») Jan 29, 2022 / 1
 
Természetesen lehet optikait tenni. Fel- és lefutó élekre érzékeny a feldolgozó rész, mindegy neki, hogy optikai kapu vagy mechanikus érintkező adja. Sajnos nem nagyon lehet kész termékként kis méretű és olcsó optikai rotary szenzort találni. Én csak kétfélét találtam, az egyik egy nagy, 100-as beosztású forgatógommbba van szerelve, kinézete alapján cnc vezérléshez készülhet, racsni is van benne. A másik meg úgy néz ki, mint egy villanymotor, zárt, védett, de jó nagy.

Saját fejlesztésű műszerbe kezelőszervként megoldás lehet a mágneses elfordulás érzékelő. Pl. AS5600. Ez sincs teljesen készen, de sokkal egyszerűbb dolgozni vele, mint az optikával, csak egy pár mm-es mágneskorongot kell egy tengelyre ragasztani. Kis panelen is lehet ilyet venni, adják hozzá a mágnest is.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2022
(#) vorosj hozzászólása Jan 29, 2022 /
 
Amíg a Kínából rendelt AS5600-ra vártam, kipróbáltam az optikai egér szenzorát is. Mármint a golyó nélküli, az asztalra világító egérét. Az volt az ötletem, hogy teszek elé egy tengelyre szerelt, vonalkázott korongot. Működött is. Olyan régi egér kell hozzá, amelynek PS2 csatlakozója is volt, mert az újabb, már kizárólag USB-s egerek kimenetét csak olyan uC-vel lehet feldolgozni, amelyen host mód is van.
Működött is, de a mágneses kisebb és egyszerűbb, így végül nem használtam műszerben.
(#) jani1987 hozzászólása Jan 29, 2022 /
 
A Gaflytól kapott ventilátor elfelejtett fűteni. Azon gondolkodtam, hogy mi hova megy.
(#) Patópali válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
A sárga vezetéket kösd rá a szemben lévő cekász vég hurokra. 2. kép. Egy csőszegecs sem ártana a cekász -ra. A bal oldali cekász nem érhet össze a jobb oldali spirállal! Húzd szét egymástól.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2022
(#) Patópali válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
A spirál sorok egyébként sem érhetnek össze!
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2022
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
A másikat nem ajándékozom oda, mert ha hideg van, én használom a műhelyben.
Patópalinak szerintem mindenben igaza van.
Abban is, hogy a "cekász" nem igazán forrasztható (ámbár a cekász is, és forrasztás is sokféle értelemmel bir)...
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2022
(#) Patópali válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Így igaz.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Emlékeim szerint két kapcsolója van:
- Az egyik főkapcsoló, amivel indul a ventillátor (nyári üzemmód),
- Másik, amivel ventillátor mellé odakapcsolja a fűtőszálat is (téli üzemmód).
Valami védelem biztosan van benne, ha véletlen megszorulna, stb. aventillátor, akkor ne olvadjon szét az egész. Gondolom valami bimetálos vagy olvadószálas cucc, mert akkoriban klixon még nem nagyon volt elterjedve...
Ez alapján csak össze lehet legózni.
Persze lehet hogy nem jól emlékszem.
(#) Epu2 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Van benne egy hőkapcsoló, ami ha kikapcsol a ventilátor sem megy. Vele sorban van a hőfok szabályzó kapcsoló. A fokozat kapcsoló kapcsolja a fűtőbetéteket. Valószínű a "0" vezeték, (közös fűtőbetétre menő), szakadt meg, így semmikor nem fűt.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2022
(#) Gafly válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Idézet:
„Van benne egy hőkapcsoló, ami ha kikapcsol a ventilátor sem megy.”

Az elgondolás jó, de szerintem nem úgy van.
Janinak ezt adtam.
Ez van ráírva.
Tesója (2 kW van ráirva) lásd mellékelt kép.
Kapcsolója kontakthibás mint a fene, a következő értékeket mértem:
0 - Végtelen -> Hiszen ki van kapcsolva.
1 - ~2 300 Ohm -> Nyári üzem, csak ventillátor. Hihető.
2 - ~ 50 Ohm -> Fűtés, kb. 1 kW, hihető.
3 - ~ 33 Ohm -> Fűtés, kb. 1.5 kW, ha leszámitjuk a fokozatkapcsoló kontkathibát (mert kevesebbnek kellene lennie), hihető.
Azt mondanám, hogy kontakthiba miatt a tekerős kapcsoló, ki lett váltva billenősre (nem én voltam).
Ez alapján már csak össze lehet legózni.
Az enyémet nem adom oda, és nem szedem szét fényképezni.
(#) gyulank hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Optikai bemenetet át lehet alakítani, vagy lehet mellé tenni olyat, hogy a hangkártya digitális kimenetét rá lehessen kötni?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Ez kell neked: S/PDIF -> TOSLINK.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Nem. Én be akarok rakni egy mondjuk RCA-t a toslink mellé, és rákötni, vagy a helyére, vagy kapcsolóval vagy valami.
(#) tbarath válasza gyulank hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
google://toslink rca
google://toslink switch
(#) Zsolti22 hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Sziasztok, nincs valakinek egy kapcsolási rajza ipari porszívó bekapcsoló automatikáról.
(#) gyulank válasza tbarath hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Hogy kéne leírnom?
(#) vladcepes hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Sziasztok! Adott egy ilyen ventilátor Ventilátor túl gyors a fordulatszáma ahová kellene, a kérdés az hogy mindenféle nagy elektronikai beavatkozás nélkül (gondolok én itt építene fordulatszám szabályzót) lehetne valahogy csökkenteni a fordulatát? Válaszokat köszönöm!
(#) KBal76 válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Szobai ventilátoroknál én soros kondenzátorokat szoktam beszerelni, az szépen lelassítja, de erre az ipari ventilátorra az említett megoldás hatástalan. Fázishasításos elektronikáktól olyan kattogó hangja lesz hogy kifutsz a világból. Tehát szerintem nem, de majd biztosan jön valaki aki tudja a tutit.
(#) Bakman válasza KBal76 hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Valószínűleg egyszerű, aszinkron motoros ventilátor.
(#) vladcepes hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Köszönöm! Na jó de akkor hogyan?
(#) Bakman válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Ha csak az a baj, hogy túl sok levegőt szállít, fojtsd le a szívó oldalt. Ha a zaj a probléma, akkor cseréld ki egy PWM-mel vezérelhető (négy vezetékes) DC ventilátorra.
(#) vladcepes válasza Bakman hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Igen, az a baj hogy sok levegőt szállít. Akkor lehet marad a fojtás .Köszi!
Következő: »»   3685 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem