Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi vízmű
 
Témaindító: kiskoczka1021, idő: Márc 7, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 12
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Azt írta:
Idézet:
„Amelyik óra a tartály oldalán van az a szétbontás után is nyomást mutatott (Kb 1 bar-t). Az óra kitekerése kis levegő mennyiség távozásával társul.”

Tehát akkor sziszeg, amikor kitekeri.
Természetes, hogy előtte nyomást mutat -akkor jó a tartály (és a labda)
(#) Bakman válasza szs hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Nem tudom, ezt a részt hogyan kell értelmezni:
Idézet:
„szétbontott állapotban is mér valamilyen levegő nyomást, de milyet?”
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Úgy, ahogan írtam
A labda túloldalán (ha nincs tömítetlenség) kell nyomásnak lenni. A nyomásmérő ezt méri (nem víznyomást). A vízet viszont ez fogja "nyomni".
(Egyébként működne a hidrofor felpumpálás nélkül is, a szivattyú olyankor visszafeszíti a labdát. Ekkor viszont úgy működik, mintha kevesebb, mint fele térfogatú tartály lenne)
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
(#) Bakman válasza szs hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Értem én, hogyan működik a dolog, van itthon ilyesmi. Zavaros a leírás, pl.:
Idézet:
„Az óra kitekerése kis levegő mennyiség távozásával társul. Valaki esetleg tud rá magyarázatot adni hogy ahhoz az órához hogy került levegő? A lufi nem lyukas, tartja az előtöltési nyomást.”
(#) rascalyjo82 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Ha a képet nézzük a 8-as a levegő előtöltési szelep, az oké én nem erről beszélek....
A képen az 1-nél van az óra, egyértelmű szerintem hogy a lufi úgy van a tartály oldalához rögzítve hogy az a csatlakozó a lufiban lévő víz nyomását méri.
Amikor az órát eltávolítottam a mutatója visszaállt 0-ra. Az óra hibátlan.
(#) rascalyjo82 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Szétbontott állapotban, amikor a másik felén nincs rákötve semmi.
(#) szs válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Harmadszor elmondom: az óra eltávolításával azért állt vissza 0-ra, mert akkor már nem volt nyomás. Az a nyomás, ami belepumpálsz. Nem a víznek van nyomása. Akkor nem volna szükség a hidroforra, ha a víznek volna nyomása (ami önmagától nincs is).
(#) uniman válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Magyarul:

AFE.JPG
    
(#) Bakman válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Nézvén uniman által feltöltött képet. A membrántartó csavar helyett van nyomásmérő óra beletekerve?
(#) rascalyjo82 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Az egy olyan idom ami tartja a lufit hogy ne lógjon a tartályban, és lehet bele nyomásmérő órát is beletekerni.

Cimm2.JPG
    
(#) Bakman válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Azt a részt (a tartály és a lufi között), víznyomás mentes állapotban elvileg 1.5 bar-ra kell felpumpálni. Tehát normális dolog, hogy ott mutat valamit a nyomásmérő óra.

Ahogy nő a tartályban a víz nyomása, úgy nő az említett részen is a nyomás. Ez azért kell, hogy ne hirtelen alakuljon ki az üzemi víznyomás, károsítva ezzel a szivattyút és/vagy a kutat. Ha nem lenne benne ilyen, a víznyomás nagyon hirtelen ugrana meg amikor nincs vízelvétel de a szivattyú még működik.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
(#) dbalazs hozzászólása Ápr 6, 2022 /
 
Sziasztok!

Csak egy laikus kérdés.....
Mi lenne ha egy zártszelvényes kereten felfüggeszve, leengedve a kútba lenne lerakva a vízmű?
Az-az a víz szint a talajfelszíntől mérve soha nincs 1,5m!
Én meg a kereten felfüggesztve leengedném 1m-re.
A felső rész kapna egy "légmentes" ajtót.
Nekem a klasszikus kerekes kút van betonból, mint keret 1,7m magasságban
Tavasztól őszig ok!
De télen!
Mert megfigyeltem hőmérőztem télen nyitott ajtóval a talajszint alatt 1m-el 2fok a hőmérséklet!
De itt ha kiépítem normálisan nikecelezett zárt ajtó (tér) lenne.
Szóval a víz szint felett lenne elhelyezve 50cm-re a vízmű.
Zárt, szigetelt térben.
Akkor szerintem nem menne le 2fokra!

Szerintetek?
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2022
(#) Elektro.on válasza dbalazs hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
A volt szomszédomnak így működött nagyon sokáig. Neki egy három fázisú szivattyú volt leengedve. Nagyjából 5m -re a talajszíntől, és 50 cm -re a víz színt felett volt rögzítve.
Évekig szépen ment, amíg az egyik tavasszal nagyobb esőzések miatt megemelkedett a kútban a vízszint. Rendesen ellepte a szivattyút és az nem igazán értékelte a helyzetet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2022
(#) lelkes amatőr válasza dbalazs hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Idézet:
„nikecelezett zárt ajtó (tér) lenne.”

Nem vagyok biztos benne, hogy jót tenne a szerkezetnek állandó párás környezetben állni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2022
(#) ha6qt válasza dbalazs hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Szerintem is vannak kockázatai. Pára, hirtelen megugró vízszint, meztelen csigák, bogarak, stb.

Eddig olyan hasonló megoldást láttam, hogy le volt téve egy csőszivattyú a kútba, fent pedig volt egy házi vízmű. A kettő párhuzamosan volt kapcsolva elektromosan, a vízmű nyomáskapcsolója pedig meg volt fejelve egy relével, hogy bírjon két motort.

Viszont szerintem ez túl volt bonyolítva, így szerintem érdemes olyannal kísérletezni, hogy nem komplett házi vízművet veszel, hanem lentre egy csőszivattyút, fent pedig a tartály + nyomáskapcsoló lesz elhelyezve.
Esetleg csőszivattyú + egy ilyen: Link
(#) Elektro.on válasza ha6qt hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Majdnem leírtad az én rendszeremet.
Nagyon gázos a víz a kutamban ezért lent megtámogatja egy búvár szivattyú, fent ( a pincében) pedig egy Grundfos hidrokontroll-os szivattyú.
Hogy bonyolult? Éppen folyamatban van hozzá egy vezérlő tervezése/készítése, hogy akár mobilról akár lakásból egy központi vezérlőről is tudjam kapcsolni.
(#) hzoli2 hozzászólása Ápr 26, 2022 /
 
Sziasztok , valaki próbálkozott már kút tisztitással? van ez a kompresszoros megoldás , hogy a cső alján vissza dugnak egy kisebb csövet és levegőt nyomnak bele. Nekem van 25 ös kpe csövem és 8 báros kompresszorom , szerintetek milyen vastag csövet és milyen hosszan dugják fel a kpe csőben , hogy valami hordalékot is felhozzon? , vagy lehet hogy 20-as kpe csővel próbálkozzak(van ilyen is otthon) és abba dugjak fel valamilyen kisebb átmérőjű csövet , gondolom a 8 báros kompresszor miatt , lehet hogy jobban működne a 20- as kpe csöves megoldás , van valakinek tapasztalata a témában , az is érdekelne, ha csak elméletben van rálátása a dologra.
(#) hzoli2 hozzászólása Máj 23, 2022 /
 
Üdv mindenkinek , ha valaki olvassa és van valami tapasztalata érdekelne, hogy mi lehet a gond. Van egy 35m es fúrt kútam 90-es csővel , 27-30m között van a szürőzés, le van dugva egy 3/4 es kpe cső és lábszelep a végén . Kb.8m en van a nyugvó vizszint, mert lejebb lett ásva kicsit , majd még lejebb kell tenni pár centivel , mert lassan szívja fel a vízet , ha feltöltötte a tartályt ( általános kis házi vizmű kis tartállyal kb.10literes lehet) rendesen le is kapcsol , a csap megnyitásával rendesen jön a víz , csak az a baj , hogy homokos kicsit , ha viszont úgy használom , hogy nem zárom el a csapot , hanem kikapcsolom , amikor nem kell a víz és bekapcsolom , ha kell , akkor mindig tiszta vízet ad , a víz iható be van vizsgáltatva. Nem tudom miért homokol , amikor a tartálya megtellik és lekapcsol ahogyan kellene is üzemelnie , valahogy , amikor lekapcsol a nyomáskapcsolója kicsit ránt a csövön ahogy a lábszelep megtartja a vizet , de ennek így kell müködnie, kb.20m -en van a cső lent , lehet hogy túl lent van a cső és ott van valami amit felkavarhat?, vagy a szivattyút kellene kitísztítani?
(#) mikrodigit válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 24, 2022 /
 
Nem vagyok szakember, de nekem is van kutam és a fiaméknak is (locsolási célból). Néhány évente le szoktunk küldeni egy orosz búvárszivattyút (rezgőmembránosat) egészen a kút fenekére az üledék felszívása miatt. Erre egy slag van kötve, így könnyen ereszthető. Azt nem tudom, a 90-es csőbe befér-e.
(#) Bakman válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Valószínűleg segítene egy visszacsapó szelep a szívóoldalon, közvetlen a szivattyú előtt.
(#) uniman válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Ezen megakadt a szemem!:
Idézet:
„Kb.8m en van a nyugvó vizszint”

Kicsit visszaolvasol, láthatod, hogy ez nagyon kevés: Bővebben: Link
Vajon mennyire csökken le a vízszint szívás közben ("üzemi vízszint")?
Meg azt sem értem: 35 méter mély a kút..."27-30m között van a szürőzés". De mi van a 30 és a 35m között!? Van kb. 20 m magas pangó vized a kútban, aminek csak a legtetejét tudod elérni?
Házi vizmű csak 10 literes tartállyal !? Megmutatod a típusát?
(#) uniman válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Alig pár hónapja már tárgyalva volt...(de nem vetted komolyan a a kb. 8 métert) Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 25, 2022 / 1
 
A nagykönyv szerint a szívó oldalra nem illik szűrőt tenni, csak nagyon indokolt esetben.
A visszacsapó szelepet rendszeresen ellenőrizd, legyen fölötte annyi víz a csőben, hogy a szivattyú könnyen induljon.
(#) uniman válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Ehhez képest rengeteg féle kerti szivattyúkhoz való "előszűrő" kapható...
Ismerősöm is csak azután szerzett be ilyet, miután a rozsdamentes szivattyúházát szó szerint "kettévágta" a patakból beszívott rengeteg apró kődarabka...
De ez esetben, mikor "27-30m" (mélyen?) "között van a szürőzés", bizonyára nem is erről van szó, valószínűleg "szűrőréteg" lett megemlítve.
Persze nem ártana pontosan fogalmazni...a kérdezőknek!
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2022
(#) nedudgi válasza uniman hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Nem vitatom. Elvégre lehet kapni konnektorba dugható fogyasztáscsökkentőt is.
komolyra fordítva a szót: egy ilyen előszűrő csak durva lehet, a finomabbak idővel egyre nagyobb ellenállást jelentenek a víznek, még kavitáció is felléphet. Ha nagyon homokos a kút, akkor ajánlott inkább hidrociklont bekötni.
(#) GAnna válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Logikusan a szívó oldalra mindig teszünk szűrőt. (ezt ipari berendezéseknél, és az összes autóknál is alkalmazzák)
Tehát a nagykönyv biztosan szembemegy az általánosan használt gyakorlattal.
(#) nedudgi válasza GAnna hozzászólására (») Máj 25, 2022 /
 
Ez a kerti kutaknál - amiről beszélünk - nem így van.
(#) hzoli2 válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 29, 2022 /
 
Üdv , igen volt régebben téma ez , de most
le lett ásva ténylegesen és most kb.8m en van
a nyugvó vízszint a szivatyyu csatlakozásához
képest, a szivattyú 8m es mélységből tudja
felszívni , ez van ráírva , sejtem , hogy ez az
üzemi vízszintre értelmezhető, mert a nyugvó vízszint
megy lejebb , ahogy szívja a vizet. Van lábszelep a szívó
cső alján , nem elég az? , kellene egy vissza csapó szelep
is fentre? , vagy a visszacsapó szelep jobb fentre,
mint a cső alján a lábszelep?, a lábszelep jól megy , nem
engedi vissza a vízet. A homokolást nem a szivattyúból
szedi, kb.15 vödör víz után is homokos volt a víz.
Érdekes, hogy ha viszont folyamatossan nyomja
fel és nem zárom el a csapot fent , akkor tiszta víz jön. Majd
lejebb lessz még ásva a jobb teljesítményért .
(#) Bakman válasza hzoli2 hozzászólására (») Máj 29, 2022 / 2
 
Gyaníthatóan az a gond, hogy amikor a nyomáskapcsoló kapcsolja ki a szivattyút, a szivattyúban már meglévő nyomás visszajut, egészen a lábszelepig, rántva/lökve egy szép nagyot az egészen. Ez mozgatja meg a homokot, amit a következő indulásnál fel tud szívni.

Nem elsősorban a homok miatt, hanem a teljes szívóág védelme miatt ajánlott a visszacsapó szelep az ilyen szivattyúk elé.
(#) hzoli2 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 30, 2022 /
 
Köszi a választ , a visszacsapó szelepet többen emlegették már , szerelhetőség miatt előnyös a beszerelése , mivel fent van . A visszacsapó szelepnél hogyan kell feltőlteni a kútba menő csövet vizzel , hogy ne legyen levegős a rendszer , a lábszelepnél egyszerű , mert fent beletőltök annyi vizet , amennyi belemegy aztán kész , ha nem ereszti le akkor jó, viszont a visszacsapó szelepnél , hogyan lesz levegő mentes a kútba menő cső? , a szivattyú tudja kezelni és légteleníti magát , vagy egy külön csatlakozást és egy csapot kell felszerelni a kútba menő cső légtelenítése céljából?

Majd kipróbálom azt is , hogy rövidebb csövet engedek le , a nyugvó vízszint alá kb.3 m-re , aztán meglátom milyen lesz , nem tudom milyen gyorsan van utánpótás , majd meg kellene néznem az üzemi vizszintet is ,hogy hol lehet, gondolom , ha távolabb van az aljától , nem kavarodik fel az üledék. (a szivattyúm gardena 4000/liter 1100W os egybeépített előszürős a tipusát most nem tudom megnézni , de nem mostani , van már egy pár éves csak nem használtam, de jól megy)
Következő: »»   10 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem