Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   818 / 839
(#) ferci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
A TL081-et tuti nem tenném bele a tápfesz miatt.. - én is ismerek olyan hobbist, aki sokat szenvedett vele, mert azokat használta...
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 1
 
Bocsi, de ezt a tápot 12 éve csináltam meg és működött.
A 600W ZVS tápom alakítottam át hozzá.
...és nem füstölt le.
Annyi, hogy volt nagyfrekis zaj a kimeneten(kb. 50mV 55kHz).
Most full analóg lesz.
Teljesen bevált és jó táp. Még a Ford-om akkuját is töltöttem vele, 8,5A-t tudott.
Most az akkori 2N3773 helyett BDY73-al lesz.
Mindenkinek ajánlom, jó kis cikk, köszönet érte és Proli007-nek is a remek analóg ötletet a ventilátor szabályzóhoz.
Semmi bajom nem volt a táppal, a zaj zavart. Ennyi.
Könnyen utánépíthető és nem drága táp.
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Ahogy írtam semmi baja a tápnak.
Persze jól kell megcsinálni...
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
12 éve teszi a dolgát a TL081.:
Csak most korrektül összerakom.
(#) ferci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Én elhiszem neked, hogy teszi a dolgát... csak ha összeadod pl. a ( mondjuk ) 34 V DC-t a zener 5-6 voltjával, már túl is vagy a 2x18 V Umax-szal. Az se mindegy, hogy éppen terhelés nélkül álldogál a táp, vagy maxon.
Ha a hálózat kicsit feljebb mászik, máris gond lehet.
Szerencse kérdése, ki milyen sorozatból dolgozik.
Anno javasoltam az említett srácnak, hogy vagy a trafó AC-t csökkentse picit és leviheti a kimenetet 0 volt közelébe, vagy a negatív tápot ne használja, ha nem akar addig lemenni.
Nade mindenki azt csinál, amit akar.
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 2
 
Nem vitázok, működik, tényeket közöltem és kérdéseket vártam, esetleg ötletet.
Ami jött eddig, az az, hogy ez a táp nem jó...ne csináljátok már.
Megosztok valamit és jön a negativ...aztán záros határidőn belül a moderátorok.
Ez volt az SRPS-nél is...
(#) ferci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Bocs, én nem negatívot írtam, csak tényeket.... amire oda kell figyelni.
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Én is tényeket irtam, üresjáratban kb. 35VDC-t adott le a rezonáns tápegység.
Nem igazán figyeltem a hálózatot, hogy emelkedik-e. 12 év alatt nem volt gond.
Na mindegy, akinek van kedve, épiti, akinek nem szimpatikus, az másikat épit.
(#) ferci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Az oké, hogy 35 volt dc, de használtad a negatív tápot is ( -5.6 V ) ? Vagy az hol van?
Azt azért megnézném, hogy 230 V hálózat, főtáp DC+segédtáp mennyi pár szituációban és bírja a TL vagy sem, illetve meddig.
Erre írtam.. aztán vagy nézi valaki az adatlapot is, vagy helytől, időtől, minőségtől függően megy 20 évig is, vagy 2 percig.
Szóval, nincs itt vita, csak figyelemfelhívás. - uff....
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Volt segédtáp...bocsi, erre nincs időm és érkezésem.
(#) ferci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Oké.. akkor ott van a lényeg: nálad bírta a túlfeszt is a TL...
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Ha most akarnék (analóg - ill. kapcsolóüzem nélküli) labortápot építeni, akkor is előszabályozós megoldást építenék, az előszabályozó is lehet akár sima disszipatív megoldású (de persze nem akarok ilyet építeni). A disszipációt pedig hatékonyan lehetne csökkenteni a G vagy H osztályú erősítők felépítéséhez hasonló megoldással, akár kettőnél több feszültségszint használatával is.

Mivel gyakorlatilag alig van olyan áramkör ami nem tartalmaz kapcsolóüzemű részeket, így nem érzem úgy, hogy egy tápegységnek ne lehetne ilyen része. Jónéhányan sikeresen megépítették az itt is elérhető, Attila86 féle, NE555 előszabályozós tápot - ha tőlem kérdezné valaki, hogy a neten fellelhető megoldások közül melyiket építse akkor azt javasolnám neki. Annak idején volt olyan elképzelés is, hogy az előszabályozót hidaljuk át egy jókora, sokW-os ellenállással, így a kisebb áramú tartományban az előszabályozó nem indulna el, és kis-zajú disszipatív tápként működne az áramkör, egy bizonyos áram felett pedig aktiválódik az előszabályozó (ilyenkor az ellenállást akár ki is lehetne kapcsolni). Erre aztán nem sok igény volt, így csak egy ötlet maradt.

Ezzel nem akarom leszólni a megoldásodat, ha évekig megfelelt a célnak, akkor nyilván most is jó lesz, csak arra céloztam, hogy másoknak esetleg mások a szempontjai is, pl. nem elég a 35V.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Transztyuszeres válasza ferci hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Nem egészen biztos:
600W ZVS-ről ment, a labortáp panelből C2 és D6 ki lett szedve.
Oda lett csatlakoztatva a független DC feszültség.
Az a baj, hogy szétkaptam alkatrésznek és újra az egész.
35VDC-re emlékszem, ami biztos, hogy 34,5V-ig kitekerhetőre csináltam.
Talán a zéner se volt bent és csak 3VDC volt a C3-on.
Az akkor mindjárt "csak" 37,5V, de nem tudom 100%-ra.
Annyi biztos, hogy a 0V beállitható volt. ST a TL081, ezek szerint levizsgázott.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Szia Skori!

Volt 2 labortápom kompromisszumokkal, most lesz egy 30V-os korrekt.
Tervben van még egy dupla, ami tud 2x50V/5A-t.
Ha lesz időm rá, egyelőre elég a 2x30V/3A
Kapcsolóüzemű előszabályzós megoldásra nyitott vagyok, de majd...idővel.
Jelenleg amikhez kell, arra elég lesz a jelenlegi edison14 féle.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Idézet:
„Mivel gyakorlatilag alig van olyan áramkör ami nem tartalmaz kapcsolóüzemű részeket, így nem érzem úgy, hogy egy tápegységnek ne lehetne ilyen része.”

2000 óta "gyűröm" a kapcsolóüzemet és két hátránya van a sok előnye mellet:
- bonyolult szerkezet és működés
- nem lesz soha olyan üzembiztos, mint egy hálózati trafó

- plusz zavart termel, ez a harmadik, lehet csökkenteni minimálisra, de valamennyi mindig is lesz.
50V/5A az már problémás SMPS nélkül. Ez van, ezért kell két tápegység.
(Jó a JBC páka is, meg Weller, de jó a hagyományos pisztoly is ha van, több lábon kell állni. Amúgy ha audio, akkor szintén SMPS kilőve nálam, A osztály a 42 éves fejemre és nem sok Watt, csak 2x2W)
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Véleményeket vártál, írtak(tunk), erre megsértődtél... Akkor minek vársz véleményt? Védődióda sincs az áteresztőkön, ha fordított feszt kapnak tönkre mennek. Alapvető dolog...
A fetekben meg alapból benne van a tokjukban, nem is akármekkora. De ha visszaolvasol néhány évet, egy ilyen tápnál nem csak annyi szokott lenni a követelmény hogy működik-e vagy sem, hanem pl. milyen a termikus stabilitása, milyen a hosszú idejű stabilitása, mekkora a zaja, milyen a dinamikus viselkedése (erről jómagam is tettem fel nem egy szkópábrát) stb.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Igazából kérdéseket várok...
Nem sértődtem meg, csak zavar, hogy kérdés semmi, ami működik 12 éve, arról kiderititek hogy nem jó...
Szoktak keresni privátba segitségért, nem véletlenül.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Akkor ha azt szabad, akkor kérdezek. Ha mint írtad szétkaptál kettőt mert szeretnél helyettük egy korrektet, akkor miért arra esett a választás, miért nem mondjuk az LPSU-ra, ami attól minden tekintetben korrektebb? Tudom, ahhoz voltak alkatrészek, de ugye most akkor vagy valami korrekt készül, vagy valami amihez éppen van alkatrész. Vagy nem értem.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Ehhez minden adott...most azonnal és nem kerül semmibe...és presztizs kérdés.
Kinéztem egy labortápot 113eFt, meg tudnám venni, de minek?
Ez javitható olcsón, és ahogy irtam, a presztizs,.
Javitottam már meg 200Ft-os öngyújtót.
Újra kezdtem az elektronikát, minden új, gyári, jó. Kivéve ez a táp. Eddigi legszebb munkám lesz amit valaha magamnak csináltam, mindig összecsaptam a sajátomat. Most ez 1 hete készül, szép lassan, nem kapkodva.
Még kb 1 hét és kész.
Kérdezz még bátran.
(#) Suba53 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Én a 80-as évek végén épített labortápomban úgy oldottam meg a disszipációs problémát, hogy a trafó kb 50%-os megcsapolását kapcsolom egy relével a kimeneti feszültség függvényében.
Felfelé szabályozva kb 16V-nál kapcsolja rá a teljes feszültséget, lefelé szabályozásnál pedig kb 14V-nál a fele feszültséget.
A Táp 2x30V 2A kimenettel rendelkezik, és a mai napig jól működik 1 db BUZ11 áteresztő fettel oldalanként.
Az egyik oldalában mostanában jött elő egy kis probléma, prelleg néha. Öregek már a kondik, szét kell szednem generálozni.
De addig is összerakom az Alkotó-Proli féle labortápot. Soha nem árt pár tartalék.
(#) Transztyuszeres válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 1
 
Az jó megoldás.
Voltcraft táp volt a volt cégemnél 40V/5A, az 3 lépcsőt tudott 2 relével.
Hátránya, ha pl erősitőt tesztel az ember, akkor basszusra kapcsolgat.
Igazából szép és jó ez a kapcsolóüzem...a fogyasztói társadalomnak, én kihagyom inkább a labortápjaimból(mint az audio-ból) de hát kinek a pap...
Ez a relés megoldás inkább játszk, mint az SMPS.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) mex válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Az idő, és a tapasztalat meghozta Nálad is a véleményváltozást. Annak idején az indexes időkben a kapcsiüzem volt az isten, emlékszem hozzászólásaid zöme akörül forgott. Volt itt egyszer egy moderátor, a bemutatkozó soraiban írta: Tranzisztoros voltam, mára csöves lettem..
A soundbar-om kapcsolóüzemű, de a tv hang elviselhető, de minden épített erősítőm analóg tápot kapott.
"Labortápból" van mindkét fajta, helyén kell kezelni mindkettő kapcsolástechnikát. ,
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Transztyuszeres válasza mex hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
80-as vagyok, hát igen, változik az ember véleménye ahogy öregszik.
Lehet nem is kell a 2x50V/5A.
Ami fog kelleni az 48VDC, szabályozható kb. 40V és 55v között.
Plusz egy +/- végfok élesztő, tesztelő.
Mondjuk itt se kell 0V-ra lemenni, 30-80V / 1A elég bőven, de legyen csak 50V, mert össze lehet dobni +/-80V-okat tesztre, ahhoz nem kell komplett labortáp.
A szimpla 48V-os tudja majd az 5A-t, aztán annyi.
Van készen panelem LM317HVT + 2xMJ15004(Motorola), lehet az lesz megcsinálva normálisan.
Az áramkorlátját valami 20-25mA-re tudtam leszoritani, de az is bőven jó lesz.
Kicsit talán ez off, mert nem teljesen labortáp, csak áramkorlátos szabályozható tápról irtam.
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
A nulla bekerülési költséget eddig is értettem, nálam a JBC pákaszabályozóm készült így, a fiókból. Hogy a presztízs szó jelen esetben mit akar jelenteni azt nem értem, de azt szokták mondani, hogy nem kell mindent érteni. Amiről beszéltem táp abban van egy TL071 mint szabályozó, meg teszel bele áteresztőnek 3-400Ft-os feteket, vagy ami éppen van a fiókban. Akkor az sok? Vagy nem akad belőle a fiókban? A többi sallang, trafó, puffer, hűtés, egyebek meg ugyanúgy kell mindkettőbe. És az a táp tényleg jobb szinte minden szempontból mint amit építesz, de természetesen azt csinálsz amit akarsz. És elnézést kérek amiért segíteni próbáltam.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Nem kértem segítséget, tényeket közöltem, hogy én segítsek.
Subánál a pont, az haznos volt, lesz.
20 éve volt a Voltcraft táp sztori, lehet eszembe jutott volna a relés megoldás is.
És igen: nincs TL071 itt és bolt sincs most. De minek is. Működik csak be kell fejeznem, össze kell raknom.
Nem azért írtam, mert szerintem ez a legjobb táp, megint közzétettem valamit ami működik. A reakció ugyanaz mint kapcs.tápnál.
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Ez teljesen jó megoldás volt akkor, manapság pedig ugyanezt a kapcsolgatást meg lehetne oldani akár félvezetőkkel is. Ugyanakkor gyári új tápegységben is van relés, kapcsolgatós megoldás.
(#) Skori válasza mex hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Minden változik, fejlődik. Régen el nem tudtam volna képzelni kapcsolóüzemű tápot egy erősítőben. Ma meg azt mondom, hogy ismét fordul a kocka, pl. mert sokkal jobb kapcsolóüzemű tápot tudunk készíteni, mint mondjuk 10 évvel ezelőtt, és nem csak hatásfokra gondolok itt, hanem zavarsugárzásra, stabilitásra, megbízhatóságra stb... Elég csak megnézni pl. a PURIFI 400W-os kapcsolóüzemű (class D) végfokának a paramétereit:
THD+N<0.00017% (~116dB) @ 100W, 4Ω, 20-20kHz
Dynamic Range ~131dB(A)
Output Noise 11.5μV(A)
Ilyen alacsony zajszintet vagy torzítást analóg erősítőből sem sok tud produkálni.
A gyári labortápok jelentős része is full. kapcsolóüzemű, és mégis tudja produkálni az elvárt paramétereket.
Nem vitatom, hogy egy sima trafós táp egyszerűbb, megbízhatóbb, és nem termel nagyfrekvenciás zavarokat. Viszont nagyobb, nehezebb, drágább, rosszabb a teljesítménytényezője, a nagyobbakhoz ugyanúgy kell lágyindítás mint egy kapcsolóüzemű táphoz. Egyszóval az is egy kompromisszum.

Még annyit, hogy pl. az önrezgő tápomat sokan építették erősítőbe, egyrészt mert egyszerű és ebből fakadóan nagyon megbízható. A viszonylag lassú, és terhelésfüggő kapcsolási sebesség miatt pedig kevés zavart termel.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Jó is hogy mondod. Kifilózok egy olyan triakos kapcsolást, ami kiváltja a relét.
Csak arra kell vigyázni, hogy mindig nullátmenetnél váltson a két triak.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Egy korrekt gyári kapcsolóüzemű labortápegység szép és jó, de nem egy hobbi kategória.(az a Class D paraméter se)
Aki ezeket tudja produkálni az nem itt olvas vagy ír.
Nem fordul itt semmilyen kocka.
Ma rákaptam a tranzisztoros A osztályú erősítőkre, eltelik 10 év és lehet csöves leszek én is.
Labortápnál meg annyi történt, hogy kivágtam a cikkemben közölt ZVS SRPS-t a rendszerből mint a huzat.
Dolgoztam komoly helyen javítósként, minden labortáp full analóg volt. De kinek mi. Mindenki döntse el. Hobbi célra jó a zajos is. Nekem hobbi célra kell full analóg. Én így döntöttem.
Amúgy alakul a táp, nem kell egy hét se, ahogy időm engedi, csinálom.
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 2
 
A Purifi-hez is kapcsolóüzemű tápot szoktak használni - és azzal együtt is tudja ezeket a paramétereket.

Amúgy szép az a márványmintás előlap, de pl. a potikat én egy belső lapra tettem volna, és csak a tengelyt engedtem volna ki az előlapon, hogy a nagy anyacsavarok ne látszódjanak.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
Következő: »»   818 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem