Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   130 / 132
(#) Suba53 válasza Forgo89 hozzászólására (») Aug 1, 2021 /
 
Nem tudom megvetted-e már. De elvileg teljesen mindegy, ekkora feszültségek nem fordulnak elő abban a hangdobozban. A kapacitás a lényeg. Aztán hogy a szigetelés mennyire szól bele a hangképbe, azt csak az ezzel iparszerűen foglalkozó mesterek tudják megmondani. Már ha az ilyen jellegű különbségekre vevő vagy. Úgy sem valószínű, hogy emiatt dobod ki az egészet.
(#) vvarga01 hozzászólása Aug 18, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni!
Fiammal hangfalépítésbe fogtunk, de sajnos nem eléggé felkészülten, ezért most elakadtunk.
Nem a Hi-Fi hangzás volt a cél, inkább csak az, hogy építsünk valamit, ami hangot ad ki.
Adott egy régi Onkyo TX-DS 555-ös erősítő, amire 8 Ohm-os hangszórókat lehet illeszteni.
2 db kétutas front hangfalat készítettünk, amibe sorosan kötöttünk 2 db 4 Ohm-os hangszórót. A két hangszóró a következő:
Monacor SP-302E 100W mélyközép (https://sonopart.hu/sp-302e)
SB Acoustics SB21SDC-C000-4 magas (https://sbacoustics.com/product/sb21sdc-c000-4/)
Sem hangváltót, sem alul/felül áteresztő szűrőt nem tettünk a hangfalba.
A probléma az, hogy a magassugárzó az első alkalommal szinte azonnal tönkrementek, vélhetően azért, mert nem bírták az alacsony frekvenciájú hangokat.
Azt a javaslatot kaptuk a sonopart-nál, hogy tegyünk bele hangváltót, de abban nem tudtak segíteni, hogy pontosan milyet kellene.
Az lenne a kérdésem, hogy véleményetek szerint hangváltót kellene bele tenni, vagy inkább csak egy felüláteresztő szűrőt a magassugárzóhoz?
Illetve milyen hangváltó, vagy szűrő lenne megfelelő, hogy a hangfal eredő ellenállása 8 Ohm maradjon?

Tisztelettel kérném, hogy azok mellőzzék a hozzászólást, akik azt írnák le, hogy megfelelő szaktudás nélkül minek vágtunk bele ebbe a projektbe.
Arra már mi is rájöttünk, hogy ez hiba volt, de most már valahogy próbáljuk menteni a helyzetet, hogy valahogy meg tudjon szólalni a hangfal.

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Suba53 válasza vvarga01 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Mondhatjuk azt, hogy ez volt a tanulópénz.
Ezekből a hangszórókból nem tudtok 8 ohmosat csinálni. Sorba kötni csak azonos típusú hangszórókat lehet, de legjobb az lett volna, ha eleve 8 ohmos hangszórókat vesztek.
De nincs veszve a dolog, mert eleve az európai modelleknél 6 ohmos hangszórókra adják meg a névleges teljesítményt. Valószínűleg működik 4 ohmos hangszórókkal is, csak arra kell nagyon vigyázni, hogy egy forró kerti buliban a vendégek ne csavargassák maximumra a hangerőt, mert akkor lehet hogy kijön belőle a füst.

Nagyon egyszerű hangfalaknál szokták azt csinálni, hogy a magas sugárzót egy soros kondin keresztül hajtják meg, de párhuzamosan kötve a mélysugárzóval.
Vagy nézzetek egy kétutas hangváltót. Ez egy Somogyi féle kétutas hangváltó.
A bekötése értelem szerűen rajta van.
(#) vvarga01 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 19, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm a tanácsot!
A kondis megoldást más is javasolta, de ehhez párhuzamosan kellene kötni a két hangszórót, és így az eredő impedanciája a hangfalnak csak 2 Ohm lenne, mert a két 4 Ohm-os hangszóró párhuzamosan kötve 2 Ohm (4*4 / 4+4 = 2, ha elektronikai ismereteim pontosak). Az viszont már szinte biztos, hogy tönkreteszi az erősítőt.
Utánanézek az általad ajánlott hangváltónak. Köszi még egyszer!
(#) ferci válasza vvarga01 hozzászólására (») Aug 19, 2021 /
 
Jobb lenne, ha körülnéznél a topik képei/rajzai között:" Csak képek keresése", jobb felső kis nyíl.
A "mély" hangszóródat meg kellene kicsit nyújtan, sajnos veszteséggel, pl. 2 ohm 10 wattos porcelánnal ( nem keresem most a hangszóród adatait ) és eléje tenni még egy kis soros tekerecset ( szintén kapcsrajzok ), ami már 1 kHz felett kicsit vág. Tehát lenne pl. 2 ohm ellenállás, tekercs és a 4 ohmos hangszóród, sacc 7 ohm össz impedanciával.
Ezzel a komplexummal paralel jöhetne a magas sugárzód, amivel párhuzamosan kötnél egy sacc 1 mH-s tekercset ( söntöli a mélyeket, közepek egy részét ) és ezt pedig sorosan kötöd 1 µF kondenzátorral ( NEM elkó ).
Ha valami nem érthető, akkor mint írtam, nézd meg a rajzokat és első közelítésben már sokkal jobb és biztosabb üzemed lenne. Az ottani adatokat átlagolhatod...
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2021
(#) Suba53 válasza vvarga01 hozzászólására (») Aug 19, 2021 / 1
 
Hangszóróknál nem úgy alakul az eredő impedancia, mint az ellenállásoknál.

Egy kis segédlet.
(#) vvarga01 válasza ferci hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Szia!
Nagyon köszönöm a javaslatot! Megnézem a rajzokat, és megpróbáljuk összerakni!
Köszi még egyszer!
(#) vvarga01 válasza ferci hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Még egy kérdésem lenne. Az nem lenne-e jobb megoldás, ha még egy 4 Ohmos középmély hangszórót tennénk a hangfalba, és a 4 Ohmos magassugárzó helyett 8 Ohmost tennénk bele? A magas úgyis tönkrement, úgyhogy mindenképp kell venni újakat.
Ebben az esetben nem kéne veszteséggel megnyújtani a mélyközepet.
Ez jó irány lehet?
(#) ferci válasza vvarga01 hozzászólására (») Aug 23, 2021 /
 
Csak akkor tehetsz két 4 ohmost sorban, ha wattra egyformák és nagyjából frekvenciára is.
Végülis ebben az esetben a "kőzépnek" bírni kellene a mélyhangokat is.
Nehéz lenne kompenzálgatni különben, hogy az ohmok is megmaradjanak nagyjából, és a közepet cseppet söntölni a mély miatt, stb...
Ha pedig paralel kötnéd, akkor mindkettőt meg kellene nyújtani és nem vagy sokkal előbbre, vagy semmivel.

A magashoz nyugodtan beteheted a 8 ohmost, mert a kondival megnyújtva sokat nem zavar az ohm különbség,.

Ha ezek szerint sorbakötheted a 2 nagy hangszórót, kapcsolás szempontjából egynek nézd az egész szempontjából.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
(#) vvarga01 válasza ferci hozzászólására (») Aug 24, 2021 /
 
Igen, én is úgy gondoltam, hogy teljesítményre, és frekvenciatartományra ugyanolyat kötnék sorba a régi középméllyel. Köszi a javaslatokat!
(#) Hexadeci hozzászólása Okt 5, 2021 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy pár 3 utas padlóhangfalat, hangszórók nélkül. Hangváltók viszont a dobozokban maradtak. Valamit kihoznék belőlük... Mélysugárzók 80-100 watt, középsugárzók 50-60 watt körüliek lennének, a magasak meg lágy dómok, 60-70 watt körüliek...
8 Ohmos lenne mindegyik.
Hangváltót kicsit megvariálnám másik kondikkal - Monacor MKP 3,9µF-os vagy 4,7µF-os menne a képen látható sárga 2,2 µF-os kondi helyére, a kék színű 6,8 µF-os kondi helyére pedig Monacor MKP 6,8 µF-os vagy 8,2 µF-os menne. Az ellenállások is cserések lennének, audio célú Ohmite félékre.
És itt jön a kérdésem, hogy milyen értékűek legyenek azok az ellenállások?
Maradjanak e azok az értékek amik jelenleg is a hangváltókban vannak?
Ami még fontos lehet, hogy a hangfalak egy Cambridge Audio A1 V2.0 sztereó erősítőről lesznek meghajtva, ami 8 ohmon 2x25 wattot tud. 8 ohm alatti (talán még a 6 ohmos) hangfalakat nem igazán szereti ez az erősítő....

Köszönöm a válaszokat!
(#) GARFIELD13 válasza Hexadeci hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Szia!
Műkedvlő asztalosként:
Ezt általában fordítva szokták csinálni azok akik értenek hozzá.
A hangszórókat mérik meg és a mért adatok alapján készül el hozzá a váltó és a doboz.
Ezt az oldalt javasolnám megnézni:
subvoice.hu
Ehhez én pl. tudom, hogy kevés lennék.

Ha viszont ebből az irányból szeretnél építeni valamit, akkor tudni kellene az eredeti hangszórók pontos típusát és azok adatai alapján választani bele helyettesítő (esetleg eredeti?) hangszórókat és reménykedni, hogy jól fog szólni az eredeti váltóval. Ha nem, akkor lehet érdemes változtatni hozzáértő által a váltón.
De ez az út se gyors, se olcsó nem lesz szerintem.

A váltón így változtatni előre bármit is ködszurkálás...

Az erősítő kapcsán még annyit tennék hozzá, hogy akkor jó a rendszer, ha "egyenszilárdságú".
Ehhez a jó kis erősítőhöz egy ilyen összelapátolt háromutas doboz nem igazán fog illeni szerintem.
De ez a te döntésed.
Én az eredeti állapotban hiszek, így inkább egy angolra hangolt használt dobozpárt keresnék hozzá a bizonytalan építés helyett.

Ez csak egy db. vélemény, átadom másoknak a stafétát, hogy tanácsot adjanak és segítsenek a döntésben.

Mielőbbi sikeres megoldást és jó zenehallgatást.
Üdv.
(#) Hexadeci válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Szia!
Köszi a válaszod!
Akkor méregetek stb., aztán meglátom...
Mindenesetre valamit építek belőle, max megy a házimozi erősîtőm elé "puffogni"
CA-hoz meg keresek valami "angolos" hangzású dobozt.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2021
(#) Peter65 hozzászólása Nov 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy fiatal, nyolcadikos srác kért meg, hogy segítsek az épülő hangfalához hangváltót tervezni. A hangszórók:
Master Audio DR8 + Master Audio KHD225
Master Audio LSN15/8
Bass-reflex dobozt akar építeni hozzájuk, bulizós, hangoskodó hangfal lenne majd. Az erősítője már megvan, nem akar aktív rendszert aktív hangváltóval.
Az első gondolatom nekem az volt, hogy a mélyre hangváltó nélkül rámehet minden, a magas elé pedig egy másodrendű szűrő kerülhetne, kb. 2kHz-es törésponttal (a mély adatai szerint 2kHz-et adnak meg felső átviteli pontnak).
Tisztában vagyok vele, hogy egy hangváltó korrekt tervezése beméréseket igényelne, amiket szerintem nem tud a fiú egyenlőre megoldani. Ha ezen adottságok mellett tudtok tippeket adni, hogy milyen hangváltóval érdemes nekiindulnia, megköszönné.
(#) lallr79 hozzászólása Nov 23, 2021 /
 
Sziasztok,
Az itt fórumozók számára biztos egyszerű lesz a kérdésem, ha tudtok, légyszíves segítsetek.
Van egy házilag készített kb. 100 liter űrtartalmú hangfalam, benne egy SAL SBX 2530-as mélysugárzóval. Kb. 20 éve készítettem, minden ismeret (és internet) nélkül. Számítógép hangkártya adta a jelet, és egy 70-es években gyártott SABA erősítővel szólaltattam meg. Volt mellette két másik hangfal, ezt ilyen mélynyomónak szántam melléjük. Nem volt rossz a hangzása, de nem is volt igazán szép, telített basszus, mondjuk ezen így utólag már nem csodálkozom, ahogy olvasom, hogy mi minden kellene hozzá... Most gondoltam egyet - ahogy más kapcsán olvasgattam a témában - hogy ha már itt van, kezdjek vele valamit. Arra gondoltam, hogy legalább egy tekercset tenni kellene bele, ami megakadályozza, hogy a magasabb hangokkal is kínlódjon, magyarul jó lenne, ha csak a mély tartományt kapná. Mélynyomóknál ez olyan 120-150 Hz maximum, ha jól figyeltem. Nem merek arra vállalkozni, hogy magam készítsek ilyen tekercset, de még csak azt sem sikerült kiderítenem, hogy ahhoz, hogy ez a hangszóró (paraméterek csatolva láthatóak) csak a mondjuk 120 Hz alatti tartományt kapja, milyen paraméterű tekercset kellene vennem Arra számítok, remélem okkal, hogy ha egy ilyen beépítésre kerül, nagyságrendekkel jobban fog búgni a basszus.
Na, ez lenne a cél, nyilván nem a tökéletesség, csak a mostaninál eggyel magasabb szint, minimális költségvetéssel.
Ha valaki tud segíteni, előre is köszönöm!
(#) kimidrummer válasza Peter65 hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Szia! Az LSN15 ugye nem topba való, nagy a mozgó tömege, a PA15/8 pörgősebb. Ha mindenképp LSN15 akkor 2300 Hz-es váltót érdemes készíteni, az LSN addig még fel tud menni, a DR8 ennél lejjebb nem nagyon tud menni, így itt ez lenne a jó megoldás. Sajnos a hangváltó készítésével mi is meg vagyunk lőve, nincs rá szaki jelenleg aki foglalkozik is vele. Ha valaki vállal is, az kb 20 ezer /db áron fogja ami jelenleg szerintem korrekt ár.

Amit írsz hogy a mély fullba menne, nem hülyeség, részben véded vele a magasat is, a felesleget az fogja elfűteni ugye, bár nem nagy tényező a melegedésnél, a Master Audio CX380 váltó pont ezt csinálja, a magasat 2800-tól engedi, a mélyet fullrange-be, így 4 ohmos mély is mehetne bele, könnyebb lenne hajtani. Ugye LSN szériánál a 4 ohmos is öntvény, csak a PA-nál lemez.

Amivel nem értek egyet, a 2000 hz a DR8-nak túl alacsony lesz.

Remélem érthető amit akartam, és segíteni fog.
Üdvözlettel:
Miliczki Imre
HangfalGyár
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2021
(#) Peter65 válasza kimidrummer hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm a válaszod!
Akkor a töréspontot mindenképpen feljebb választjuk.
A javasolt hangváltó 3-ad rendű (18dB/oktáv). Feltételezem, hogy ez is szükséges, nem elég másodrendű szűrő.
(#) uniman válasza gyajazoltan hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
Hozzám is került ebből a váltóból néhány...
A hozzá tartozó "mély" a 16cm-es, kúpos M.N.C. 304 26 CDcone , a dómsugárzó pedig a M.N.C 335 22.
A keresztezési freki ismeretlen (vajon mennyi lehet, 3000-4000Hz?)...elég fura a magas bekötése, a méllyel pedig csak egyetlen tekercs van sorbakötve.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2022
(#) uniman válasza uniman hozzászólására (») Ápr 29, 2022 /
 
Most az egyik váltó fel lenne használva egy La-1231 és egy DR4-es párossal "összedobott" buli-ládához...(100VA).
Némi átalakítás talán szükséges lehet...
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2022
(#) Fidel hozzászólása Ápr 30, 2022 /
 
Sziasztok!
Van a képen látható 3utas hangváltón két kapcsoló, a magas tartományra 3800Hz 0 és +3db
A másik Mide frequency 0 és +3db.
Mi fog történni, ha ezeket átkapcsolom 0-ról +3db-re.
Azt jól gondolom, hogy csinál 3db kiemelést a 0 értékhez képest!?
De miért van a magasnál kiírva a 3800Hz? Gondolom, ezek az adott hangszóró szűrőjét módosítják, tehát a xHz-tól yHz-ig tart a hatásuk!?

Ez a hangváltó nagyon gagyinak néz ki?
(#) uniman válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
A bővebb infókkal rendelkező linkjét a hangváltónak miért titkolod!?
Az viszont problémás, hogy szerintük ez egyaránt használható a 4 és 8 ohmos hangszórókkal...
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2022
(#) Fidel válasza uniman hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
(#) Fidel hozzászólása Ápr 30, 2022 /
 
Milyen programot szoktatok használni a mérésekhez?
Esetleg ezeket ismeri valaki, hogy van e értelme ezekkel kísérletezgetni?
Azdio test
Hifi-Apps Speaker Setup
(#) segítő válasza Fidel hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
A puding próbája az evés
Véleményekkel, programokkal, szimulátorokkal. tele van a padlás.
Építs először egy kétutas jó hangúnak mondott dobozt kb 20 l méretben. A 3 utas nem amatőröknek való, de hajrá!
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Akkor ezt most dobjam ki?

Nem olvastad el rendesen, amit kérdeztem!
Nem szimulátor kell, hanem mérő programok után érdeklődtem!
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2022
(#) segítő hozzászólása Máj 2, 2022 /
 
Ha tudod, mire van szükséged, akkor feleslegesen szóltam hozzá. Bocs.
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Máj 3, 2022 /
 
Nem használtam még ilyen programokat, és érdekelne, hogy melyikkel lehet valami értékelhető eredményt elérni?

Két telefonos appot találtam, az egyiket kipróbáltam, de túl jó lett az eredménye ránézésre, nekem gyanús kicsit!
(#) Fidel hozzászólása Jún 28, 2022 /
 
Három utas hangfalban mély és közép 8ohm, magas 4ohm!
Túl sok a magas hang. Mit kell csinálni a hangváltóval, hogy kisebb teljesítmény adjon le a magas hangszóró?
Elég oda csak egy ellenállást berakni, vagy ennél többre van szükség?
(#) uniman válasza Fidel hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Ha az eddig emlegetett hangváltóról van szó (ami 8 ohmos hangsugárzókhoz való), akkor elég egy 4 ohmos ellenállást sorbakötni a "magassal".
(#) Fidel válasza uniman hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Igen arról van szó.
100 W a mélynyomó, az erősítő 70W
Milyen teljesítményű ellenállás kellhet oda?
Következő: »»   130 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem