Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Astabil multivibrátor
 
Témaindító: punkkazy, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 11
(#) punkkazy hozzászólása Júl 16, 2008 /
 
Üdv!
Használva a keresőt nem találtam ilyen topicot.
"Terveztem egy kapcsolást". Egy multivibrátor. A pálinkafőző keverését oldjuk meg faterral egy mosógép motorjával. Az én feladatom az, hogy egy automatát csináljak ami kb. 3-4 percenként forgasson 3 sec.-ig. Én rögvest egy astabilra gondoltam. Meg is van. Egy könyvben voltak a képletek. Ki is számoltam aszerint. Csakhogy a szimulációban nem azok az értékek jöttek ki, mert 230sec-enként kapcsolt be. Mivel van a gond?

névtelen.JPG
    
(#) vtsoftware válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Inkább építs egy 555-ös kapcsolást.
ITT ki is tudod számolni!
(#) punkkazy válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Oksa, csak a T1-et nem tudom T2-höz képest csökkenteni. Mondjuk invertálhatnám a kimenetet, de az alkatrésznövelés, meg hely. De ha nem megy a másik akkor invert lesz belőle.... Tehát, a tranyóssal mi a gond?
(#) punkkazy válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Itt van az 555-tel, csak a kimenetet invertálni kell. Ha a tranyósban tudtok segíteni, megköszönném.

névtelen.JPG
    
(#) vtsoftware válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Neem, semmi baj a tranzisztoros kapcsolással, csak az 555-ös kapcsolást valamivel könyebb kiszámolni.
(#) Ricsi89 válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Hali
Ehhez úgy is kell egy meghajtó tranyó, ami kapcsolja a relét. ha egy pnp-s tranyót használsz meg is van oldva az invertálás. És szerintem is egyszerűbb egy 555-össel megoldani, mint a tranyóssal.
(#) punkkazy válasza Ricsi89 hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Tényleg, egy pnp megoldja. Fáradt vagyok egy picit. 555tel lesz megcsinálva.
Kössz mindenkinek!
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
A tranyósnál nem egyértelmű a szöveg... a szimuláció eredménye nem tetszik vagy a tényleges idő nem stimmel..? A 3,9 Mohm csökkentése arányosan gyorsítja az időt pl., ha arra van szükséged. Az elkók nem mindig akkora kapacitásúak, mint ami rájuk van írva, ez is bezavarhat.
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Azt hogy érted, hogy nem annyi a kapacitás, amennyi rá van írva?
Hát a könyvben lévő értékekkel számolva kijön a 300sec. A szimulációban meg 180sec körül van.
(#) Norberto válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ezt úgy érti ferci, hogy ha veszel mondjuk a boltban egy 100 µF-os ELKO-t például, akkor azt kimérve műszerrel, tutira nem 100 µF-ot fog mutatni a műszer. Annál valamivel kevesebbet, pl. 96 µF-ot.
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
A szimuláció is egy dolog...
Az elkóknál sokszor +/- 30-40% eltérés is lehet, tehát nincs értelme a pontos számolásnak. Legjobb ilyenkor egy ellenállás+soros trimmer bekötése, pontos időbeállítás és utána megmérni a két tagot és egy ellenállást berakni véglegesre.
+ még van egy dolog, amire soha nem tértek ki, ha tranyós a multi - de ez hosszú kicsit.
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Mindjárt újra tesztelek, majd úgyis trimerek is lesznek benne, hogy lehessen állítani.
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ilyen intervallumoknál elég hosszadalmas... - legalább 2 periódust csinálj meg állítás után.
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Most elég érdekes. Megnöveltem 5mohmra, de a 300s után elkezd oszcillálni.
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ne növeld, mert túl kicsi lesz már a bázisáram, stb. és az elkó sem fog töltődni, mert a szivárgó árama már hasonló ... inkább csökkentsd. Mennyi pl. 2 Mohm-nál az idő?
... és 300 sec az már 5 perc!
A jobb oldali tranyónál az 1 kohm pedig nagyon kevés... az legyen 5-10 kohm, a kollektorellenállása 2-3 kohm és utána tesztelj újra.
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
A rajz az sajna akkor rossz, mert 1 kohm helyett ott 910kohm van. Így jön ki a 3s bekapcsolás.
És 3 kohmos kollektor ellenállással 8V-van kikapcsolt állapotban. Az nem jó...
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ja, ugy már oké... akkor csak a 3,9Mohm-100µF-dal kell játszanod.... 2M2 elég lesz.
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Jó játék
Csak azt nem értem, hogy az EWB-ben mért nem lehet gyorsítani az időt, ha lehet lassítani?
(#) proli007 válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Hello!

Ekkora időkre már, nem analóg módon kell időzítőt készíteni, hanem számlálóval.

üdv! proli007
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Én alkatrészekkel dolgozok, nem szimulátorral...
(#) punkkazy válasza ferci hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
142, 135, 140 szekundum jött ki. Ez jó. Akkor vagy a kondit duplázom vagy az ellenállást. Ugye?
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Most nézem csak, hogy még mit írtál...
És 3 kohmos kollektor ellenállással 8V-van kikapcsolt állapotban. Az nem jó... hol??? melyik kollektoron?
(#) ferci válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ne duplázz... először 3-4 percet írtál, tehát középen 210 sec. Tegyél a kondihoz arányosan, talán bírják...
(#) proba válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Szerintem a kimeneti fokozatod ellenállása a föld felé elég rendesen elhangolja. a 3 Mohm pedig már igen érzékeny a szerelésre is.(egy kis átvezetés a tranzisztor CB között is igen durván látszik).Én egy perc felett stabilitási okokból inkább osztós időalapokat használnék (pl 4060)
(bocs a 10 11 lábat felcseréltem)

idozito.JPG
    
(#) punkkazy válasza proba hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ez a kapcsi műkszik? Mármint a 300s és a 3s megvan?
(#) proba válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Csak 180 s és kb 3 s ,de a 10 lábra menő ellenállással ill a kondival igen magas értékeket is elő tudsz állítani.
T= 2,2*r10*c . szorozva az osztással itt 2 a 14-dik en /2 (mert fele után szintet vált a kimenet)
A rövidebb idő kiszámítása szintén hasonló módon történik.Természetesen a két idő egymástól függetlenül nem állítható,illetve csak duplázható felezhető a használt kimenet szerint (esetleg diódákkal még variálható egy picit a kimenetek összekapuzásával)
Az IC elszámol 2!13 ig a Q14 szintet vált (egyik reset bemenet 1 ,és a kimeneted magas lesz) utána 2!7 múlva vált a Q8 és resetel , a kimeneted törlődik.
Ha hosszabb alapidőt használsz és alacsonyabb pl Q7 kimenetet akkor a kb 384s kb 3 s is elérhető .
(#) punkkazy válasza proba hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Ha a tranyós nem megy, ezzel fogok valamit kezdeni! Kösz!
(#) punkkazy hozzászólása Júl 16, 2008 /
 
Első próba változat. Szimulátorban műxik. A C3 egy picit pufferol, mert a kimenet eléggé szinuszos. Holnap összerakom a fogászom után .

névtelen.JPG
    
(#) oleg53 válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Bár kezdő vagyok, de szerintem ne szenvedj a tranyóssal. Ilyen hosszú időknél nem megbízható.
A szimuláció meg csak előzetes ellenőrzésre jó, behangolásra semmiképp.

Amúgy nem úgy lenne ez, hogy (balról jobbra számozva) R3*C2>R1*C1 és R2*C1>R4*C2?
Mert az alap verzióban az első nagyon nem teljesül, ezért amikor T1 lezár, C1 nem tud feltöltődni az újabb nyitásig R1-en keresztül. Így viszont a T2-t is kevesebb ideig tartja zárva, tehát rövidül a pár perc.
Nem ez lehet a probléma oka?

Szóval én mindenképpen a CD4060-nal próbálkoznék, főleg, durván 70Ft.
(#) punkkazy válasza oleg53 hozzászólására (») Júl 17, 2008 /
 
Ha nem megy akkor az lesz belőle, mármint IC, de hamár ennyit szórakoztam vele, akkor összerakom, ha nem megy, akkor IC.
Következő: »»   1 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem