Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   106 / 107
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 19, 2021 / 1
 
Próbáltam leírni, hogy mennyire lehetetlen dolgot szeretne. Tudom, mindenki szeretne kezdőként adót építeni, (én is anno) de ez a terület talán a világ legszabályozottabb, és a legjobban ellenőrzött területe. Nem véletlenül, mert frekvencia készlet egy van, és ehhez hozzáférni a világ emberiségének egyenlő jogai vannak. Igyekeznek ennek érvényt is szerezni, nemzetközi szervezetek, egyezmények ellenőrző szervezetek.
Ma már egy adóval az éterben megjelenni, csak igen szigorú előírásokat teljesítő eszközökkel lehet, ami nem kezdőknek való feladat. Egy ilyen igen szigorú kritériumoknak megfelelő adót asztalsarkán megépíteni nem lehet. Persze megvehető készen is egy adó, de Ő építeni szeretne.
Egy adó megépítése mit ér, ha a használatához is rengeteg körülménynek kell megfelelni, amit magánemberként sem költségileg, sem jogilag nem éri meg teljesíteni.
Az eredeti hozzászólásban jelzett kapcsolása semmilyen paramétere nem teljesíti az előírt követelményeket, sem frekvencia stabilitásban, sem zavarsugárzásban, de a szükséges átviteli paraméterekben sem. És ez csak a dolog műszaki része.
Jogilag, pedig, ahogy hosszasan próbáltam magyarázni. A műsorszóró sávokban a frekvencia használatot árverésen osztogatják, és ki tudja mennyi lesz számla vége, de a sok szám után 6 - 7 nulla szokott állni.
(#) proba válasza pucuka hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Egy, max két falon átmenő játékadóval max a szomszédot bosszantja. Jogilag persze tilos, de szerintem nagyon sok kezdő elkészítette a maga rádióját. Ezzel a kapcsolással, hacsak direkt nem rádió adóra áll ( akkor megérdemli a büntetést is), nagy valószínűséggel észrevétlen, így büntetlen marad.
(#) pucuka válasza proba hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Mindjárt az első hozzászólásomban leírtam ezt is. De további részletekre is kíváncsi volt.
Annyi gond van még az ilyesmi kapcsolással, hogy csak régebbi analóg tunerrel fog tudni együttműködni, a digitális hangolásúakkal nagy valószínűleg nem, mert az áramkör frekvencia stabilitása ehhez kevés.
(#) Nasir Pirooz hozzászólása Jún 19, 2021 /
 
AM transmitter is engedélyköteles?
(#) Nasir Pirooz hozzászólása Jún 19, 2021 /
 
Mármint az építése és a használata.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2021
(#) mate886 válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Röviden: minden adó üzemeltetése engedélyköteles.
Az más tészta, ha a kimenő teljesítmény arra elég, hogy pár méterre elsugározza a jelet, és egy régi rádiónak "új életet adhass". Nyílván az se szabályos, de ha üres frekire állítod, szerintem nagy baj nem lehet.
(#) mate886 válasza mate886 hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
De amúgy "helyi rádió" engedélyezése nem egy olyan nagy mutatvány, és akkor ki lehet engedni Wattokat is a csövön, legálisan. AM-en meg szerintem mégkönnyebb a dolog, mert idehaza szinte csak a Kossuth fogható 540kHz-en.
(#) pucuka válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Jún 19, 2021 / 1
 
Egy elektronikus áramkörből, oszcillátorból akkor lesz adó(berendezés), ha antennát kötsz rá.
Ha építesz egy olyan elektronikus berendezést (oszcillátort, generátort), aminek az üzeméhez antennát használsz, akkor már adóberendezést építesz, ami engedélyköteles frekvenciától, teljesítménytől, modulációs módtól függetlenül.
Bizonyos meghatározott frekvenciák használata (és kizárólag használata) nem engedély köteles, azonban ezesetben a használt adóberendezésnek engedély(ekk)el kell rendelkeznie.
Az engedélyeket, építési (előállítási) forgalombahozatali (árusítás, más, nem saját használatra készült), és használati engedélyeket külön külön meg kell szerezni.
(#) Nasir Pirooz válasza mate886 hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Hogyan kell helyi rádiót engedélyeztetni?
(#) pucuka válasza mate886 hozzászólására (») Jún 19, 2021 / 1
 
Én azért másképp látom.
Ami a "csövön kifér" dolog sem működik.
Egy már típus, vagy egyedi engedéllyel rendelkező rádióadó használatával is el kell készíteni "hálózat tervet" ami tartalmazza a besugárzott terület számításait, és a zavartatási számírásokat. Ennek alapján állítják ki a rádióengedélyt. Ez tartalmazza a kisugárzott teljesítményt is. A tényleges műsorszóráshoz (adóberendezés használatához) a Média tanács engedélyére is szükség van.
Az adóteljesítményt ellenőrzik, ha túlléped felszólítás, bünti, esetleg a frekvencia használati engedély visszavonása.
A középhullámú műsorszóró sávban a nemzetközi felosztás szerint 5, azaz öt felhasználható frekvencia jutott. Egy országos lefedettséget biztosító, és négy regionális. Ezek mindegyikén van műsorszóró adó, tehát szabad felhasználás nincs.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2021
(#) pucuka válasza Nasir Pirooz hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Tájékozódj az NMHH ügyfélszolgálatánál.
(#) bitboy95 hozzászólása Aug 8, 2022 /
 
Sziasztok!

Megépítettem ezt a FM adót ami ebben a videóban szerepel :
Bővebben: Link

12.-dik percnél látszódik a kapcsolási rajz.
Teljesen jól működik, és kifejezetten stabil is.
De az viszont mitől lehet hogy a Q2-es tranzisztor nagyon felmelegszik?
12V-ról táplálom, de 9V-ról táplálva is nagyon fel melegedett a Q2-es tranzisztor.
Minden jól van bekötve pedig, többször is átnéztem.
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Milyen tranzisztor a Q2 ?
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
A videó leírásában ott az alkatrészlista, elvileg 2N3904.
(#) bitboy95 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
RF erősítésre nem igazán jó megoldás hangfrekvenciás tranzisztort használni, mert vagy beválik, vagy nem. A HF tranzisztorok látszólag nagy határfrekvenciával rendelkeznek, de a belső kapacitásai viszonylag nagyok.
Inkább BF199, vagy BF240 tranzisztor használatát ajánlom.
Az L2 fojtó egyenáramú ellenállása megegyezik a vídeóban alkalmazottal, mert ez korlátozza a tranzisztor áramát. Ha arról nincs infó, akkor az emitterbe tegyél egy 1 Ω -os ellenállást, amin mérheted a tranzisztor áramát is. Az emitter áram ne legyen 10 mA -nél több.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Ezek rádiófrekvenciás tranzisztorok nagyon kis áramúak, oda nem lennének jók. Azok a hangfrekis tranzisztorok pedig tökéletesek ahhoz a beállításhoz. A melegedés pedig normális jelenség, ez így adja ki.
(#) gg630504 válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 8, 2022 / 1
 
Maximálisan eldisszipálható teljesítmény
PD = 625 mW

Bázisáram:
R = 47 kΩ
U_eff = 11,4 V

I_eff = 242,6 μA

hFE = 200 esetén kollektoráram:
242,6 μA * 200 = 48,52 mA.

Eldisszipálandó teljesítmény:
I_eff = 48,52 mA
U_eff = 12 V

P = 582,2 mW
Q.E.D.
Én R6-ot megtízszerezném.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Aug 8, 2022 / 1
 
gg630504 fórumtárs kiszámolta, túl nagy a kollektor áram, ha RF, ha HF tranzisztor.
Kollektor áramnak mindkét esetben elég kb. 10 - 20 mA kollektor áram.
Az RF tranzisztoroknak sokkal kisebbek a hFE paraméterei, ezáltal nagyobb bázisáramot kívánnak. Ezért írtam azokat a tranzisztorokat, egyszerű cserével működne. De valóban az R6 bázisáram beállító ellenállás szokatlanul alacsony értékű, egy alacsony β -jú tranzisztorhoz még akár megfelelő is lehet.
Azért jobb ilyen esetben az RF tranzisztor, mert a Miller kapacitás miatt nagyobb RF teljesítmény is marad a tranzisztorban. Az is felmerül, hogy 100 MHz -en már illeszteni kellene az erősítő félvezető legalább a kimeneti impedanciáját is.
Dehát számolni kellene, ha nem is túl pontosan. (a szolgai másolásoknak mindíg, RF esetén különösen sok buktatója van)
(#) bitboy95 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Értem tehát az R6-os ellenállás értékét kellene növelni ha benne hagynám a 2N3904-es tranzisztort.
Itthon találtam RF tranzisztort, régi Philips rádióból nyertem ki őket, BF185-ös és BF197-es .
Ezek közül jó lenne valamelyik a kapcsolásba?
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Igen, megpróbálhatod az R6 ellenállást 470 kΩ -ra növelni, ha nem válik be, jó lesz mindkét jelzett tranzisztor egyike is. Az a 10 - 50 mW RF teljesítmény kijön ezekből is.
Arra ügyelj, hogy a bázisáramot az R6 -os ellenállással a kollektor áramot 10 - 20 mA közé állítsd be.
Ha az emitterbe beteszel egy 1 Ω -os ellenállást, az azon eső feszültségből számolhatod az emitter áramot, ami majdnem egyezik a kollektor árammal.
(#) bitboy95 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
A BF185-ös tranzisztort hogyan kössem be? Mert ennek a szokásos E-B-C lábai mellett van egy negyedik láb is, de az nem tudom micsoda.
(#) kadarist válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Az a kupakra van kötve, amit a legnegatívabb pontra kell kötni, de ha a levegőben lóg, az sem baj.
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Az árnyékolás, ahogy kadarist írja.
(#) bitboy95 hozzászólása Aug 11, 2022 /
 
Az mitől lehet ugyan ennél a transmitter kapcsolásnál hogy amikor bekapcsolom kell neki kb. 45 másodperc mire beáll a frekvenciára? Olyan 1 MHz-et ugrik olyankor visszafelé, de utána stabilan tartja a frekvenciát, már amennyire egy kis ketyere stabil tud lenni.
(#) bitboy95 hozzászólása Aug 11, 2022 /
 
Tehát amikor bekapcsolom 95.20 MHz-től, kezd visszamenni 94.20 MHz-re.
(#) pucuka válasza bitboy95 hozzászólására (») Aug 11, 2022 /
 
Ez egy nagyon egyszerű kapcsolás, a frekvenciát nem stabilizálja semmi. Arra a célra, amire szánták megfelel.
Mondjuk lehetne javítani a beállás sebességén erősebb visszacsatolással az oszcillátorban, de jó sohasem lesz, úgyhogy nem érdemes foglalkozni vele.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Aug 11, 2022 /
 
Én annak idején olvastam valahol anno, hogy engedélyt csak kvarc-vezérelt adóra adnak. De ez oldal tetején mindent leírtál. Láttam én olyan ketyerét is, amiben kristálykályha is volt. Az viszont már nem kötelező, de olyan is van.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Aug 11, 2022 /
 
Igazából ez a fajta "adó" olyan kis teljesítményű, hogy a használatához nem kell engedély. Az előállításához ugyan kellene, de ez az építő kockázata.
Ennek a kis adó "végfokozatának" a teljesítménye 10 - 20 mW, amiből talán kisugárzódik az a bizonyos 50 nW. Az néhány méterre elegendő teljesítmény, ahhoz elegendő, hogy a közvetlen környezetében levő vevő venni tudja.
A nem túl stabil frekvencia miatt problémák lehetnek szintézeres vevővel való együttműködésévek. A kisugárzott zavarszint is olyan alacsony, hogy komolyabb zavarástól nem kell tartani.
Komolyabb adó építéséhez, üzemeltetéséhez külön külön rádióengedély szükséges, aminek a megszerzéséhez teljesíteni kell a vonatkozó műszaki előírásokat, először papíron, majd minősítetni kell akkreditált laborban. A frekvencia stabilitására olyan szigorúak a követelmények, hogy azt csak kristályvezérelt adóval lehet. Ha teljesen ki szeretnéd használni egy adott csatorna teljes sávszélességét, akkor bizony fel kell kötni azt a bizonyost, mert a szomszéd csatornába kisugárzott jelnek 70 dB -vel alacsonyabbnak kell lenni. Pici elcsúszás, és borul az egész.
Műsorszóró sávban működő adó használatához még a médiatanács hozzájárulását is meg kell szerezni.
(#) Josi777 hozzászólása Aug 11, 2022 /
 
Tudna valaki ajánlani 30-50 MHz-re teljesítmény erősítőt? Nem antennához kéne, hanem tekercshez, olyasmire gondolok, mint egy indukciós melegítő.
Következő: »»   106 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem