Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3769 / 3943
(#) nedudgi válasza domel hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
A BD1 egy hídegyenirányító (Graetz).
(#) domel válasza morgo hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Kiforrasztottam a kondenzátort és kidudáltam multiméterrel, hogy a graetz híd + - lábai rámennek a kondenzátorra, vagyis szerintem az az alsó fekete bigyó egy mosfet lehet, és az csinál kisfeszültséget, viszont az már meghaladja a képességeimet
(#) Udvari Zsombor válasza domel hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Pontosan, az egyenirányító kimenetére mindig kell tenni valami kondenzátort, hogy kisimítsa az egyenirányított feszültséget. Mint a fotódon látható, van valami műanyag szigetelés húzva a kondenzátor lábaira és úgy lett beforrasztva a panelba. Amúgy az a "bádoglemez" amolyan hűtőfelület féle a LEDes panel számára, ha jól tudom.
(#) Ráx Aladár hozzászólása Szept 20, 2022 /
 
Az ilyen típusú csavart mivel lehet kitekerni?
(#) Udvari Zsombor válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 20, 2022 / 1
 
Van olyan csavarhúzó készlet, amiben van ehhez bit, de az is jó lehet, ha kireszelsz egy lapos csavarhúzó bitet, a lényeg az, hogy két oldalra stabilan menjen be egy-egy láb, hogy ki tudd tekerni.
(#) kadarist válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Safety screwdriver: Bővebben: Link
(#) tufatofu hozzászólása Szept 20, 2022 /
 
Az ilyen tipusú hőmérő modulokkal lehet valamit kezdeni, hogy saccolni legalább lehessen vele? Én hülye vettem 4db-ot is, mert 1% pontosság van írva a paramétereihez. Egy 22 fokos helyiségben, 18-24-28-26 fokot mutatnak egymás mellé téve. A pára az nagyjából egyforma mindegyiken, de a hőfokeltérés az kriminális egymáshoz és a valósághoz is...
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2022
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Ha egymás mellett ennyire más értéket mutatnak szisztematikusan, akkor reklamáljál a HE Store-nál.
Szándékosan szerintem nem árulnak vacakokat...
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Szerintem sem, és eddig sem volt soha probléma, de mivel ezek újak(leragasztott elemtartóval), nagy az esély, hogy a csere is hasonlóan "pontos" lenne, hisz ők sem tudják mi készül kínában.
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Fogalmazok másként: Ha senki nem szól, hogy baj van egy szállítmánnyal, akkor árulják tovább és még sokan mások is megszívják. Ami senkinek sem jó...
(#) tufatofu válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Esetleg tudna valaki ajánlani valami, legalább fokra pontos hőmérőt, ami lakás hőmérőként felhasználható, és párát is mér?
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Ok, értem. Holnap telefonálok.
(#) Udvari Zsombor válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Vedd inkább ezt. Az igaz, hogy csak °C hőmérsékletet tud, de nekem jópár éve van egy ilyenem az ablakomban és digitális termosztáttal összehasonlítva egészen rendben van, amit kiír.
(Nálam már a második pár gombelem van benne.)
(#) tufatofu válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Köszi.
(#) pipi válasza domel hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
A négylábú fekete kocka az egyenirányító graetz. A fekete füles 3 lábú az áramgenerátor
(#) antiktelefon válasza domel hozzászólására (») Szept 21, 2022 / 1
 
Youtubeon bigclivedotcom csatornájára nézz rá és keress ledes videókat, mindig visszarajzolja a kapcsolást. Ezek tipikusan egyenirányított, pufferelt dcről disszipatív ics előtéttel mennek, a chipekben sok led van sorba kötve, így nagy a nyitófesz és az ic keveset fűt el.
(#) Jonni válasza Gafly hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Ugyanígy jártam én is tavaj. Narancs smd ledre lett volna szükségem, de kiküldtek pirosat, és amikor visszajeleztem a hibát azt mondták, hogy ők is megnézték és tényleg piros de a beszállító ezt narancsnak árulja. És valóban a beszállító hibája volt
(#) domel válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Ez a bigclivedotcom egy érdekes csatorna, el leszek vele egy darabig. Egy kicsit hasonlít egy francia fószerra, aki az únióba irányuló import elektronikai cikkeket vizsgál be, és talál olyan telefontöltőket, ahol a telefonba bemegy a fázis, ha éppen úgy dugták a konnektorba
(#) Udvari Zsombor válasza domel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
"bigclivedotcom" csatornát régóta ismerem, fel vagyok iratkozva, tényleg érdekes videói vannak.
Az a "francia fószer", akit emlegetsz, annak is van YouTube csatornája?
(#) domel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Van youtube csatornája, de nem tudom mi, pedig megnéztem vagy 50 videóját, de az előzmények egy nap után törlődnek. Ha szembe jön valahol, akkor elküldöm
(#) morgo válasza domel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Miért kéne kisfeszültséget csinálni? Ledet áramgenerátorral hajtunk, a feszültség meg majd kialakul a ledek nyitófeszültségének megfelelően.
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Kíváncsi volnék, ebből vajon négyet egymás mellé téve mennyi lenne az eltérés...
Na már csak azért, mert a HE linken ugyan úgy ±1% ennek is a hibája, mint amit tufatofu mutatott.
És esélyes, hogy ez is ugyanolyan keleti, mint a másik.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2022
(#) Régi motoros válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Ha esetleg egyet beáldozol, és szétszedve találsz benne kalibráló potmétert, talán egy higanyos hőmérőhöz be tudod állítani. Vagy számolhatsz átlagot is, és középértékre állítod szobahőmérsékleten.
Aztán ugyanezt elvégzed jeges vízbe mártva mindegyik érzékelőjét egyszerre,
és gázról levett felforralt vízben is. Nem fontos, hogy forrjon, a lényeg az volna, hogy azonos hőmérsékleten legyen mindegyik és lehetőleg minél tágabb tartományban végezni a két "kalibrációt".
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2022
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Megette a fene a szobahőmérsékletnél a fagypontot, meg a forráspontot. Akkor már más a feladat, nem a digit leolvasása..
(#) tufatofu válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Köszi, de már szétszedtem egyet. Egy "szurok paca", az LCD, és egy pici kerámia lapra felhordott ellenállás háló található benne, ami pára méréshez elmegy, de hőfokot nem tudom mivel mér vajon, mert egy diódának, vagy egy hőfüggő alkatrésznek illene még lenni....
(#) Fidel hozzászólása Szept 21, 2022 /
 
Van egy 12V-os halogén lámpa a zuhanykabinban, elenyészett a fém burkolata.
Vettem egy bele illő LED lámpát, ami 230V-os driverrel van szerelve.
A halogén egy 12V-os tarafóval működik, ha rádugom a ledet a driver nélkül, akkor villog, és túl erősnek is találom a fényét, nem bírná szerintem sokáig.
Mi lenne a jó megoldás, elég egy ellenállás egy dióda, meg utána egy kondi, vagy kéne bele kétutas, vagy graetz?
Mekkora kondi a minimum? 3W a lámpa.


Szabad ide berakni kapcsolóúzemű tápot, vagy az életvédelmileg nem felelne meg?
Víz nem érné, nem ezért kérdezem, hanem leválasztásmiatt?
(#) gyulank válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Amúgy sokkal jobb nem tudni se az időt, se a hőmérsékletet. Nappal 16 fokban sem fáztam, most 24-ben is.
(#) Régi motoros válasza Fidel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Én diódahidat javasolnék, és 470-1000 µF kondit. Ha ez megvan, megméred a DC feszültségszintet (látatlanba ez kb 15.5V lesz), és ahhoz számolsz egy megfelelő teljesítményű áramkorlátozó ellenállást. Ez az olcsóbb verzió. A drágább, hogy áramgenerátoros meghajtást készítesz.

A 230V -ot én kihagynám a zuhanykabinból.
Az eredeti trafó vélhetőleg teljesíti az érintésvédelmi feltételeket (persze tudni kellene az elhelyezkedését), feltéve, ha gyárilag beszerelt.

Nem véletlenül 12V -os a világítótest, és minimum a megfelelő IP érintésvédelmi osztályban "volt".
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2022
(#) Fidel válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Köszi a választ!

Zárt kabin, és a tetejére van rakva, különálló kis doboz.
Nem akarnám a 230-at rákötni a kabinra, csak az volt a kérdés, hogy lehet e olyan probléma egy kapcsolóüzemű táppal, ami a kimenetét veszélyessé teheti?
Szokták írni, hogy galvanikus leválasztás kell érintésvédelem miatt. Egy kapcsolóüzemű kamera tápegység ezt teljesíti?
Ugyanoda kerülne, mint a 230-as trafós tápegység, csak az folyamatosan fogyaszt, ki szoktuk húzgálni, a kapcsoló üzeműeknek meg nem igazán van áramfelvétele.

Mi a különbség graetz vs dióda híd?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Akkor én pont kifogtam egy jónak tűnőt?
Következő: »»   3769 / 3943
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem