Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3768 / 3946
(#) gyulank válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
De kár. Szerintem írjad le nyugodtan te is, hisz ez volt a kérdés ugye? Én beszéltem hülyeségeket nem te ugye?
(#) gyulank válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Amilyenre való.
(#) tufatofu válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 / 2
 
Értem. Akkor akár lapozhatunk is, bekötöd, ahogy kell, és kész.
(#) Jonni válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 / 1
 
Ez már elég fárasztó! Vitatkozni akarsz vagy a kérdésedre választ kapni?
(#) Moderátor hozzászólása Szept 18, 2022
 
Kérünk minden résztvevőt, hogy igyekezzen szorosabban tartani magát a topik tematikájához, és ha valaki segíteni szeretne az itt kérdést feltevő tagoknak, akkor célszerű a kérdésre (is) koncentrálni.

Köszönjük együttműködéseteket!
(#) gyulank hozzászólása Szept 19, 2022 /
 
NYÁK trafót lehet javítani? Kaptam egyet aminek hiányzik egy primer lába, a helyén flex nyom, de nem látszik a vezeték. Miből van ez a bevonat, és hogy szedhető szét?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Műanyag ház, valamilyen műgyantával kiöntve. Vagy kaparod/vésed/marod valamilyen eszközzel vagy elektronikai hulladék. Ha a lábat kitépték a helyéről, akkor kb. reménytelen megtalálni a vékony primer vezetéket.
(#) Suba53 válasza gyulank hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
Szerintem a flex nyom azt jelzi, hogy valaki már próbálkozott hasonló gondolatoktól vezérelve.
Aztán feladta, talán nem véletlenül.
Ha szét is tudnád valahogy vagdosni, az eredmény nem valószínű, hogy egy használható trafó lenne. Próbálkozni persze lehet, ha van elég ídőd, és tanulságot is lehet szerezni vele.

Nekem egy olyan trafót sikerült megmenteni, aminek letört a lába, és óvatosan ki tudtam úgy kaparni a láb tövét, hogy egy huzal darabot még stabilan rá tudtam forrasztani.

De aminek mélyebben törik el, vagy már kiflexelték ezt a lehetőséget, az szinte biztosan kuka.
(#) tépapa hozzászólása Szept 19, 2022 /
 
Az 1N5408 -al hány Hertz - kilohertz ig lehet egyenirányítani?

Nem találtam róla adatokat.
(#) gg630504 válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
Abból kiindulva, hogy az 1n4148 kapacitása 4 pF és feléledési ideje 4 ns,
valamint az 1n5408 kapacitása 40 pF, nem lehet több 10 MHz-nél.
(#) tépapa válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Köszönöm szépen.

Ez nekem nagyon jó.
Ha 50 kilohertzen, kilohertzet tudna egyenirányítani, az már nekem jó volna.
(#) Skori válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
Ez hálózati frekvenciára (50...60Hz) való dióda.
Az adatlapjáról idézek:
Idézet:
„MAXIMUM RATINGS AND ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Ratings at 25°C ambient temperature unless otherwise specified.
Single phase, half wave, 60 Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%.”

Több kHz-re gyors dióda, vagy schottky dióda kell.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2022
(#) tépapa válasza Skori hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Hp41C válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
(#) gyulank válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
666kHz?
(#) tépapa válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Valószínűleg erre gondoltál. : Újraéledési idő 1.5µs

DE nem tudom átszámítani frekvenciára.
És ekkor beugrott, hogy kaptam egy webcímet a szerzőjétől.

https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/f_T.html

És így tényleg kijött a végeredmény. 666 kHz.
Ezúton is köszönet az oldal szerzőjének . Meg neked is.
(#) majkimester válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 2
 
Ezt nem lehet így számolni.

50Khz-en a periódus idő 20uS. Ebből 10uS-et nyitóirányban vezet a dióda, és az újraéledési idő 1.5µs (reverse recovery time) kell, hogy a záróirányú periódusban lezárjon. Ez a 1,5 µs a 10uS-hez képest jelentős, ezért nagy lesz a veszteség, nem használható már 50kHz-en sem hatékonyan. Ahogy Skori említette, ha feszültség miatt lehet, akkor schottky, nagyobb feszültségre meg fast recovery diodát kell használni.
(#) tépapa válasza majkimester hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Köszönöm szépen.

Hát, rögös út nekem az elektronika.

Régen sokat autóztam és hallottam egy mondást.
Nem baj ha eltévedsz egy városban, legalább megismered.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 1
 
Azért nem egészen így van. Az az 1,5 µs csak a dióda éledési ideje, ami csak azt jelenti, hogy ennyi idő alatt kapcsol be, válik vezetővé. Ha egy 666 kHz jelet szeretnél kapcsoltatni vele, a világon nem történne semmi, mert 1,5 µs alatt (ami a 666 kHz periódus ideje) három dolognak kell megtörténnie. A jel felfutásának (a dióda bekapcsolásának), a jel lefutásának (a dióda kikapcsolásának, ez is katalógus adat tr = 1500 ns). Ez önmagában 3 µs 333 kHz), és még az áramnak ideje sem volt folyni, és még kell lenni némi szünetnek is.
Szinusz esetére értelmezve a szinusz felszálló ágának 0 -tól a + max értékig, a leszálló ágának -max értékig, ez kétszer annyi idő, mert + max -tól nulláig, plusz nullától a - max értékig, és végül a felszálló ág - max értékről nulláig. Ez egy periódus időből számolt frekvencia, amire kaptad a 666 kHz -et.
Nem jó ugrálni az idő, és frekvencia koordináták közt, mert könnyű belezavarodni.
Az adatlapokon sok adat található, ahol a korlátozásokat is megadják, sokszor grafikus formában. ezek be nem tartása, meghibásodáshoz vezet, és akkor jön hogy hamis az alkatrész.
Ezt a diódát 50 - 50 Hz egyenirányítására ajánlják, mert pl egy egyutas egyenirányitásnál a pufferkondi miatt csúcsegyenirányítás történik, ahol igen rövid idő alatt kell nagy áramnak folyni akkorának, amekkorát a terhelés folyamatosan kivesz. Az egyik rövid idő alatt nagy (csúcs)áram, a másik hosszú idő alatt sokkal kisebb áram. Az egy periódusra vetítve az áramok, és az idők szorzatának meg kell egyeznie. És hogy ne legyen olyan egyszerű, még időt is kell hagyni, hogy a veszteségek (dióda ellenálláson) keletkező hő el tudjon vezetődni.
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Köszönöm szépen.

Annyi legalább helytálló az elképzelésemből, hogy a belőle készült egyenirányító híd egyenáram oldalára tehetek egy 400 voltos 50 mikrós kondit anélkül hogy bármit is tönkre tennék?
(#) Hp41C válasza gyulank hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Jól megvezetett a He-Store ... 1N5404 a Schottky diódák között...

UF5408 Trr < 75 nS
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Szept 19, 2022 / 2
 
A puffer kondi feszültségtűrése az egyenirányítandó váltakozó feszültség csúcsértékénél nagyobb legyen. A nagysága már lehet kritikus.
A megengedhető legnagyobb kapacitás, amit ráköthetsz, az a trafó szekunder oldali ellenállásától függ.
Meg kell nézni, hogy mekkora a használt dióda maximális csúcsárama, és azt hányszor, mennyi ideig bírja. Kiszámolva a szekunder oldali ellenállás, és a puffer kondenzátor kapacitásának időállandóját, ez nem lehet nagyobb, mint a dióda max csúcsáramának ideje.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2022
(#) Suba53 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Idézet:
„1N5400 ... 1N5408 Standard Recovery Rectifier Diodes”

Igen. Írd be itt a HESTORE topicba ezt a hibát, hamarosan javítani fogják.
(#) mateatek hozzászólása Szept 19, 2022 /
 
Üdvözlet!

Létezik olyan, boltban kapható egyszerű relé, vagy valami ilyesmi, ami csak akkor húz be 3 fázis esetén, ha mind a 3 fázis jelen van? Tehát, ha az egyik kiesik, akkor kikapcsol a relé.
(#) proli007 válasza mateatek hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Hello! Kapni épp nem lehet, de van..
(#) mateatek válasza proli007 hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Köszi!
Nem adják olcsón. Ennyiből házilag is meg lehet egy ilyesmit csinálni.
(#) proli007 válasza mateatek hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Volt ilyesmije a GANZ-nak is, keresni kell, hátha valaki hírdet.
UA 6. oldal
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2022
(#) lelkes amatőr válasza mateatek hozzászólására (») Szept 19, 2022 /
 
Ilyenem van itt a polcomon.
(#) domel hozzászólása Szept 20, 2022 /
 
Sziasztok!
Szétszedtem egy ledes izzót és ami benne volt, az eléggé meglepett. Az áramkörben van egy 3.3µF 400V-os kondenzátor, de az egyenáramú! Próbáltam kitalálni hogy mi hová megy, de alulról egy bádoglemez, olyan mintha valami matrica tartalmazná az áramkört, felülről csak az alkatrészek látszanak. Az összes rajz amit találni a neten, azokon a váltóáramon van sorba kötve egy fóliakondenzátor (X2 400V 1,0 uF), de ebben a megoldásban az tetszik, hogy ötöd akkora méretű az elektrolit kondenzátor, mint a fólia kondenzátor. Van valakinek ötlete, hogy mi lehet a kapcsolási rajz? Gondolom itt nem soros a kondenzátor, mert ha már feltöltődött, akkor megáll a tudomány

lampa.jpg
    
(#) morgo válasza domel hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Bár a kép nem elég jó, de úgy gondolom, egyenirányító - puffer - áramgenerátor.
Következő: »»   3768 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem