Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   133 / 137
(#) Imi65 hozzászólása Okt 5, 2022 /
 
Régi rádiókészülék rajza 21-es csövekkel. Jól meg kell nézni, aztán el is lehet felejteni.
A 21-es csövekkel ugyanazt a kapcsolástechnikát lehet alkalmazni, mint a modernebb változatokkal.
Az EBL21 katódját nem kell feltétlenül földelni (alkalmazhatunk katód-ellenállást), a készülékekben a (B) miatt volt, mi az (L) részét használjuk fel.

Névtelen.jpg
    
(#) electroman12 válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Köszönöm az írást, nem írtam ki, de inkább azok a kapcsolások foglalkoztatnak amik akkoriban mentek az amatőrök körében.
(#) Imi65 válasza electroman12 hozzászólására (») Okt 5, 2022 / 1
 
Lehet, hogy már én is fiatal vagyok hozzá, úgy emlékszem, az 20-as csőcsalád nem volt valami hosszú életű, ahogy a 40-esek sem. Bár sok hálózati trafón volt 4V, de azok inkább AZ1-es csövet működtettek, mint AZ21-est. Az EBL21 több készülékben volt végcső, és AM demodulátor egyben. A demodulátor-dióda miatt a katód testre került, az előfeszültségét a mínusz-körben elhelyezett ellenállással biztosították, ezen a készülék teljes árama átment, az előző fokozatokra a végcső visszahatását egy 100 µF kondenzátor szüntette meg. Mellette elég hamar megjelent az ECH81, ami az ECH21 novál megfelelője. AZ U sorozatot inkább hagyjuk, az UBL 55V-os fűtőfeszültsége elég riasztó.
Az EBL beállítása szinte azonos a későbbi EL84-el, állítólag jobb is hangra, mint a 84-es. Ezt az akkori AM rádiókészülékek igénytelenül felépített HF fokozatain nem tudta demonstrálni.
Azt, hogy mit csináltak vele a korabeli amatőrök, nehéz ma már kideríteni, egy részük biztos másolt valami gyári készüléket, míg mások méreteztek kapcsolást az akkor ismert szempontok szerint. Azt láttuk, hogy az ECH21 triódáját gyakran, a H részét csak elvétve, míg az EF22-t is előfordult, hogy hangfrekvenciás célra is felhasználták. Biztos találnék még akkori készülékekről rajzokat, azonban ezeket nem érdemes leutánozni, itt sokan rajzolnának fejből jobban kidolgozott áramköröket. A korábban ismertetett rajzom is rettentően el van nagyolva.
(#) electroman12 válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Uhh, mégegyszer köszönöm a kimerítő választ. Azért érdeklődnék ebben a körben mert, igen kevés kapcsolás van fennt mint említetted így hátha vannak Nagyöregek a fórumon akiknél még ilyen kapcsolások akadhatnak.
(#) pucuka válasza electroman12 hozzászólására (») Okt 5, 2022 / 1
 
Volt a fórumon egy "Csöves erősítők" című topik. Különböző okok miatt bezárták, hozzászólást írni ugyan nem lehet, de megnyithatod, és találhatsz kapcsolásokat is.
Az loktál foglalatú csöveket kifejezetten olcsó néprádiókhoz fejlesztették ki.
Hangfrekvenciás erősítőket is lehet azért építeni belőlük, csak nem egyszerű.
Egy önálló nagy erősítésű trióda valamint nagyáramú egyenirányító nagyon hiányzik a sorozatból. Ezt a hiányt pótolta az ECH21 triódája, de kis szintek erősítésére nemigen való. A heptóda sem igazán alkalmas hangfrekvenciás célra.
Az EF21 használható végfok meghajtó erősítőjének, de az EF22 változó meredekségű cső, nem alkalmas nagyobb jelek erősítésére.
Az U változatoknál a fűtés megoldása kellemetlen, egy erősítőben nincs annyi cső, hogy a fűtőfeszültségek összege kiadjon egy normális hálózati feszültséget.
Hogy melyik cső mire jó (mit tud) tájékozódhatsz a régebbi adatlapokról, többnyire tartalmaznak egyfajta felhasználási útmutatót, amiből sokat lehet tanulni.

EBL21.pdf
    
(#) electroman12 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 6, 2022 /
 
Köszönöm a tanácsokat, ránézek majd az erősítős topicra aztán hátha találok valami érdekességet!
(#) martin66789 hozzászólása Okt 8, 2022 /
 
Sziasztok

Ezt a két egyforma csövet most kaptam, mire lehetne használni?
(#) rectamas válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 8, 2022 /
 
RF keverő pentódának tervezték.
Hangfrekvenciára nem a legjobb.
(#) jani1987 hozzászólása Okt 12, 2022 /
 
Létezik olyan cső ami olyan mint a PCL sorozat csak 6,3-as fűtéssel?
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 12, 2022 / 1
 
ECL
Például a TV-ben PCL86 volt tipikusan a hangvégfog, rádiókban meg sokszor ECL86.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
Ha benézel pl. a Frank's elektroncső katalógusba, minden PCL-nek ott van az ECL-es megfelelője.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
A PCL sorozat soros, 300 mA fűtésű. Azért találták ki, hogy egy csőkészlet kiadjon a hálózati tápfeszültséget, hogy ne kelljen hálózati transzformátort találni. Ezeknél a csöveknél a változó fűtőteljesítmény miatt a feszültség más, és más.
Az E sorozat 6,3 V párhuzamos fűtésű, a változó fűtésteljesítmény miatt a felvett áram más, és más.
Mindazonáltal létezik néhány cső, aminek az azonos fűtőteljesítménye miatt használható E sorozatúként a P sorozat csövei között soros kapcsolásban.
Pl.: EAA91, EBF80, ECC81, 82, 83, ECH81, 83, 84, ECL80, EF80, 85, EF83, EF184,
Ennek fő oka, hogy a TV -be való csöveket az E sorozat csöveiből fejlesztették. Ha a fűtés katód feszültség kisebb, mint a hálózati feszültség, és mégis használni kellett az E sorozat soros fűtéssel használható csöveit, akkor azt a sor elejére tették, ahol még nem haladta meg a fűtés katód feszültség az adott értéket, kb 100 - 150 V -ot.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2022
(#) Imi65 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
Leginkább ECL86-os találsz, de több rádiót szereltek ECL82-es csővel is. Az ECL80 nem igazán elég semmire.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
Csakhogy a PCL86 nem 6,3 V -os, és az ECL86 nem 300 mA -es fűtésű.
Az ECL80 a korai (nem magyar) televíziókban volt mindenes, hangerősítő, szinkron oszcillátor, szinkron leválasztó, videó, sőt a német elektrosztatikus eltérítésű TV -kben soreltérítő végfokozat.
Az a másfél Watt, az szobai hangerőt biztosított egy érzékeny hangszóróval.
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
Igen, az ECL sorozat a PCL sorozat analógja, 6,3V-os fűtőfeszültséggel.
(#) VJ72 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 12, 2022 /
 
Orion AT501,401,301,302 televíziókban alkalmaztak ECL80-as csövet szinkronjel formáló és leválasztó valamint képeltérítő osc. és végfokozatban a 70 fokos képcsöveknél.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Okt 12, 2022 / 1
 
Ezeket miért nekem írogatod?
Az eredeti kérdés ez volt jani1987 fórumtársunktól:
Idézet:
„Létezik olyan cső ami olyan mint a PCL sorozat csak 6,3-as fűtéssel?”
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Mert ahogy idézted Jani kérdését, nem az ECL/PCL86 volt a kérdés.
A helyes rövid válasz:
Igen, létezik. (bár sorozatról szó nincs).
Egyedül az ECL80 fűtése (6,3 V, 300 mA) teszi lehetővé, hogy mind az E, mind a P sorozat között szerepeljen.
A PCL "sorozat" csövei:
PCL82, 84, 85, 86, 805, 200.
Az ECL "sorozat" csövei:
ECL80, 82, 85, 86, 805.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2022
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Idézet:
„A helyes rövid válasz:
Igen, létezik.”

Az összes többi ömlengés meg szerintem teljesen felesleges jani1987-nek a gityómotyóhoz.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Azé' hátha tanul belőle, de megfogadhatná granpa tanácsát is.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Nem tudom mit kellene ide írni úgy, hogy ne legyen belőle csöves topik. A lényeg, hogy a 3 csöves erősítő borzalmasan zajos ezért egy jóval egyszerűbb darabbal kezdek. Bár azt a több mint 100 csövet amit birtoklok életem végéig sem fogom elhasználni.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
A téma ugyan lezárva, de minden tudomány fellapozható, ha megnyitod. Hátha a zajra is találsz megoldást. Főleg a téma régebbi részében.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Szűretlen táp, trafó zaj, árnyékolás stb. Ezt azt megjegyeztem.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 13, 2022 /
 
Akkor keress, találj, javíts.
(#) etilalkohol hozzászólása Jan 6, 2023 /
 
Sziasztok!
Ha egy elektroncsőből (trióda és pentóda egyben [konkrétan 6f12p de ez lényegtelen a kérdés szempontjából]), csak a pentódát használom, akkor a triódát milyen potenciálra érdemes kötni, vagy milyen semleges üzemmódban érdemes járatni, hogy ne szóljon bele a működésbe ill. ne is károsítsa önmagát?
(#) Gafly válasza etilalkohol hozzászólására (») Jan 6, 2023 / 1
 
Én simán összekötném őket (katód, rács és anód), majd a pentóda katódjára (ami a belső árnyékolás is).
(#) pucuka válasza etilalkohol hozzászólására (») Jan 8, 2023 / 4
 
Ne foglalkozz vele.
A két csőfél egymásra hatása olyan kicsi, hogy csak mindkét csőfél használata esetén, és nagyfrekvenciás alkalmazásoknál lehet probléma.
(#) trionaudio hozzászólása Feb 6, 2023 / 1
 
Sziasztok,
Kis segítséget szeretnék kérni, mert találtam egy pár elektroncsövet,
EL84 - 2db
EF86 - 2db
EZ80 -1db

Épített valaki ezekből a csövekből, ebben az összeállításban erősítőt?
Mik a tapasztalatok?
Milyen kapcsolást ajánlotok hozzá?
Mekkora a tápigénye egy ilyen csövekkel épített erősítőnek?

Köszi előre is,
Krisztián
(#) Imi65 válasza trionaudio hozzászólására (») Feb 6, 2023 / 3
 
Egy kortalan kapcsolást mutatok e csőtípusokkal.

Névtelen.jpg
    
(#) trionaudio válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Köszönöm, én is ezt a rajzot nézegettem.
Kimenővel kapcslatban annyi kérdésem van, hogy a képen látható trafó elég ehhez a kapcsoláshoz ?
Következő: »»   133 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem