Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   365 / 371
(#) mex válasza szitko hozzászólására (») Nov 6, 2022 / 1
 
Meg kellene dörzsárazni így beszerelt állapotban, egy új 16mm -es darabot használva. A kenőspray lehet, hogy többet ártott mint használt, mert a danamid, és társai megduzzadnak, van folyadékfelvevő képasségük.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) tépapa válasza szitko hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Ha jól látom, némi túlfedés mutatkozik.

A perselyeket besajtolás után leget méretre igazítani.
Bizonyos műanyagok meg tényleg hajlamosak megduzzadni folyadék hatására.
(#) szitko válasza mex hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Köszönöm a válaszod.
Ez nem tudom milyen anyag, de szerintem nem danamid. Több hasonló perselyem van köztük olyan is ami 5 éve "tocsog" az olajban. Most letisztítottam, lemértem és pontosan olyan méretileg, mint a szárazon tartott testvére. Szét is vágtam és a nedvességmérő nullát mutatott.
A gépet sajnos nemrég örököltem és 7 éve várja az összeállítást.
A dörzsárazást mindenesetre kipróbálom, csak kell szerezzek egy állítható 16-os dörzsárat.
(#) mex válasza szitko hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Szerintem sima, de újszerű fix dörzsárral is próbálkozhatsz, kézből úgyis nagyobb lesz a furat, legalábbis H7-nél ilyen furatba legalább két századdal plusszos.
Hogy aztán a furatok egytengelyűek-e az más kérdés...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) pipi válasza szitko hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
A tengelyből is barkácsolhatsz dörzsárat
Pl kiveszed a helyéről, a végét ahol a befogása van és nem kár érte, flexxel kicsit megvágod 1 cm hosszan a palástját...
(#) kameleon2 válasza szitko hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Nekem túl simának tűnik a belseje. Valamilyen huzagolás szokott benne lenni a lerakódó kosz eltávolítása miatt. Mint a mellékelt képen például. Emiatt kevésbé tapad, mert nem a teljes felület fekszik fel. Lehet méret és párhuzamosság probléma is így elsőre. Próbáld ki úgy, hogy a túlvégen lévő ellendarab nincs rajta. Ha szabad az egyik tengelyvég, akkor kiderül, hogy párhuzamossági hiány miatti feszülés, vagy más.
(#) kameleon2 válasza szitko hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Lehet, hogy POM. Az jól bírja a kopást.
(#) KKobra válasza szitko hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Szorul! Miért is? Sajnos csúszó csapágy és ha a tengelyek nem pontosan párhuzamosak egymással akkor bizony szorulni fog. Gondolom középállásban egész türhetően mozog. A két végponton szorul.
Sajnos ezzt én is eljátszottam és cseréltem rendes lineális csapágyra.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
(#) mex válasza KKobra hozzászólására (») Nov 8, 2022 / 1
 
Idézet:
„Szorul! Miért is?”


Legfőképp azért, mert a kérdező szerint túlfedés van a tengely és a perselyek közt...
Ami persze nem zárja ki, hogy súlyosbításnak egytengelyűségi hiba is fennáll.
(#) KKobra válasza mex hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Csak megjegyzem hogy ha lazább az illesztés elvész a pontosság.
Egy derékszögű fordulónál egészen jól látszik ha nem pontos az illesztés.
Nyák lemezt martam ilyen csapágyakkal és kifejezetten randa lett az eredmény.
Ezekkel a csapágakkal rajzolni lehet legfeljebb, igazán pontos marási feladatra alkalmatlan.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
(#) mex válasza KKobra hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Nyák marásra nem ilyen gépet kell használni. DE nem is erről van szó, hanem a perselyezés használhatóvá tételéről, arra meg alkalmas a dörzsárazás, persze némi gyakorlat nem árt.
Maga a csúszócsapágyazás nem zárja ki a pontos munkát, épp elenkezőleg, jó hatással van a megmunkált felületre. A gép készítőjét nem biztos, hogy ez vezérelte, gondolom az alacsonyabb büdzsé miatt van trapézorsó, és csúszócsapágy beépítve.
(#) KKobra válasza mex hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Szerintem itt a fórumon mind végigjárjuk ezt az utat. Nem sok kivétellel eljutunk ode hogy, "olcsó húsnak híg a leve". Persze ki milyen indíttatással építi a masinát attol függ mennyit fordít rá időt és pénzt. Én nyák paneleket szerettem volna készíteni. Sikerült! Elértem a kívánt pontosségot.
(#) mex válasza KKobra hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Ha megnézed a kifejezetten nyák készítésre gyártott WEGSTR masinát, ott is csúszócsapágyakat látni, (már amennyire látszanak). Úgy gondolom, a pontossága több mint jó. Ja és nem is "olcsó hús". Amit biztosra lehet mondani: golyósorsó nélkül nem érdemes századokról álmodozni, és nem a legalja kínait kell beépíteni.
(#) KKobra válasza mex hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Venni? Azt már nem!! Otthon a nullárol, barkácskörülmények között megépíten. A dugi pénzből apródonként összerakni Ne bántsd a kínai cuccokat némelyik jobb mint amit minősített gyártótol veszel
(#) szitko válasza mex hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Köszi mindenkinek.

KKobra
A perselyekkel van/volt gond, nem pedig a párhuzamossággal. Tudtam venni állítható dörzsárat (jó drágán) és esztergában megoldottam.
Nem szorul és nem is lötyög.

Azért egy kicsit elszomorítottatok. Annó ez a gép nagy pontosságra készügetett. Az építő célja a tized, vagy század pontosság volt.
Nekem megfelelne a 0,2-0,3 tized is.
Belföldön hol lehet ilyen hobbycnc-hez különböző alkatrészeket venni?
(#) mex válasza szitko hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Itt jó dolgokat lehet kifogni, és általában nem egy ökör árát kérik...szért.
Az én gépecskéim is innen vásárolt anyagból készültek, készülnek, ami kell azt legyártom hozzá, mert az a része érdekes, boltba még nem mentem, csak a szoftverért.
Nekem ez hobbi, csak időnként jön rám az építés vágya, most is háromnegyed készültségen áll már lassan egy éve a mechanika. Az elektronika kész, dobozolva van, ki is van próbálva...
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
(#) kameleon2 válasza mex hozzászólására (») Nov 9, 2022 1 /
 
Jé még megvan ez az oldal?
(#) mex válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Tulajdonos váltás volt jó pár éve, de a regisztrált létszám azóta is csak nő...
Aki helytálló információt keres a hobbi, (és a nem hobbi )cnc-zés világából az megtalálja az oldalon.
(#) KKobra válasza szitko hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Értem én hogy nem a nagy pontosság a cél.De egy 0,3 pontatlanság tulajdonképpen a duplája. 0,3 + irányba 0,3 - irányba akkor az 0,6 ugye. Lényegtelen hogy jelenleg milyen pontosság a cél.
Megépítettem az első CNC-t, tökéletesen működött az akkori elvárásaimnak megfelelően. De változtak az igények miután elkészült. Ha már van egy ilyen masinám akkor a lehetőségekhez mérten a legtöbbet hozzam ki belőle.
Örülök hogy megoldottad a problémád! Legyen benne sok örömöd!
(#) szitko válasza KKobra hozzászólására (») Nov 11, 2022 /
 
Tökéletesen igazad van és egyet is értek veled, de ahogy nézegetem az árakat nem biztos, hogy megéri építeni gépet. A Kínai "gagyinak" mondott gépeket, például elég sokan dícsérik, hogy pontos, jó és strapabíró. Nekem van "gagyinak" kiabált Kínai 3d nyomtatóm és azt kell mondjam, hogy órjási csalódás ért többszörös pozitív irányba. Nagyon király kis gép.
De visszatérve a cnc-hez, én hű vagyok a topik címéhez és sajnos nincs itthon a fiókomban pl golyósorsó meg több más építőelm, tehát azzal főzök ami van és megpróbálom kihozni belőle a legtöbbet.


Még egy kérdésem lenne. Van a cnc-hez egy a képen látható soha nem használt vezérlőm. Ehhez építeni kell egy printer portos gépet (van olyan alaplapom), vagy lehet kapni usb-s vezérlőt, és ha igen, milyet érdemes venni? Nem tudom milyen programmal fogom majd vezérleni a gépet, de gondolom az újabb programok már nem ismerik a printer portot.
(#) szitko hozzászólása Nov 11, 2022 /
 
A kép meg lemaradt.

cncdriver.jpg
    
(#) benko_balazs válasza szitko hozzászólására (») Nov 12, 2022 /
 
Linuxcnc a legjobb szerintem párhuzamos portra.
Én évek óta használom.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2022
(#) bbb válasza szitko hozzászólására (») Nov 12, 2022 /
 
USB-sből a kínai gépek (1016 és társai) GRBL vezérlőt használnak.
(#) szitko válasza bbb hozzászólására (») Nov 12, 2022 /
 
Olyanom van a fiókban, de ahogy jobban megnéztem, nem vagyok benne biztos, hogy jó ötlet lenne a motorjaimat vezérelni vele.
A motorok SY57SHT56-3008B típusuak. Az adatlapja szerint "series connection = 2.1A"
A DRV8825 a Ti adatlapja szerint csak 2.5A-os. Tehát lehet, hogy csak egy füstgép lenne belöle.
(#) scooby_ válasza szitko hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Ehhez csak egy LPT portos gép kell, rá LUNUX CNC vagy MACH 3. Ez utóbbi elfut az XP-n is. (talán azon a legjobban.)
Ránézésre egészen kis korrekt ketyere. Nekem ennek a sokadik elődje van, módosítani is kellett rajta elég sokat, hogy rendben működjön. Remélhetőleg ezen már nincsenek ilyen hibák.
A típusát meg tudnád mondani?
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2022
(#) benjami válasza benko_balazs hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Jól gondolom, hogy ezeken a nyomtató portos cuccokon nincs semmi intelligencia, hanem a nyomtató port kimenetei direktben vezérlik a léptetőmotorokat STEP/DIR vezérlőjelekkel? Ha így van, és nincs elérhető régi számítógépgép nyomtató porttal, akkor akár egy arduino nano-val (arra egy GRBL-t feltöltve) is működtethető.
(#) GPeti1977 válasza benjami hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Igen, de a grbl nem fog annyit tudni mint egy mach3, attól függ mire kell.
(#) scooby_ válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Nem beszélve a pontosságáról. A nyomtatóporton kommunikáló eszközök -számomra- eddig nagyobb pontosságot mutattak, mint ezek az USB-s vackok.
(#) szitko válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 14, 2022 / 1
 
Típust nem találtam rajta, hacsak nem a képen látható TB6560-3V2 a típusa. Bár a TB6560 az a meghajtó IC típusa. Ebay-Kína.
Ez a panel csak tesztelve lett és szépen tesz a dolgát.
Dobok még fel pár képet a gépről, hátha írtok sár kritikát, tanácsot, ötletet a befejezéshez.
(#) Temela válasza szitko hozzászólására (») Nov 14, 2022 / 1
 
Üdv!

Javaslatom:

Az utolsó képen nézve- oldal irányba szerintem nem elég stabil, remegni fog. Érdemes lenne teljes hosszban tenni rá merőlegesen egy ilyen aluból való csíkot cca. 30 mm-t merevítésnek. Hiába jó vastag anyag (becsülve 10 mm) attól még ilyen hosszban ingaként működhet mégha csekély mértékben is, mert a Z tengely komoly "ingázó" tömeget képvisel.
Következő: »»   365 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem