Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrokontrollerek zavarszűrése
 
Témaindító: 925, idő: Jún 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 14
(#) exup74 válasza majkimester hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Köszi.
Az első és a harmadik válasz az nem ugyanaz? Vagy akkor 2db 100nF tegyek oda? Használom az Ad konvertert is, tehát azt is beteszem majd. Sajnos tesztelni idén már nem fogom tudni, mert persze otthon teljesen jól működik. Csak a terepen szivat a cucc, mert ott van csak zavaró tényező
(#) majkimester válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Nem, az egyik az AVCC a másik az AREF láb.
(#) exup74 válasza majkimester hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Mindegy, részlet kérdés, elbeszéltünk egymás mellett Első sor és harmadikra gondoltam
(#) Gafly válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Adatlap szerint:
Idézet:
„HOLD UP TIME (Typ.)
30ms/230VAC 12ms/115VAC at full load”

Nem sok ideig bírja betáp nélkül.
Lehet a nulla nem tökéletes, azt kellene megnésni, hogy nem szívja-e le valami a 230 V-ot.
És/vagy jelentősen megnövelni az első 100 µF-ot...
(#) exup74 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Nem szkóppal, hanem mezei műszerrel a 12V-ot mértem, az nem változik.
(#) Gafly válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Esetleg tegyél rá egy kis izzót, vagy LED-et, hátha akkor meglátod hogy pislan-e?
De lehet huzalozás, földhurok, stb...
A proci többi részére mi van kötve?
(#) Massawa válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Elöször is minek az a dioda a 7805-s elött.
A minap én is megszenvedtem egy elektronikával, ahova kellett volna a dioda ( mert biztositani akartam a polaritás miatt). Abban a gyári berendezésben us meghülyült az processzor. Amikor kivettem a diodát azonnal megjsvult minden.
Nem tudom ( és itt sem hallottam semmi ötletet), mi lehet a gond.
Másodszor a proci Vcc meg AVcc lábaira is minél közelebb kell a hidegitö kondi.
Ha a proci nem használt lábait szabadon hagyod az sem szokott jot tenni egy zavaros környezetben.
A rajzodon hiányzik sok lényeges dolog, pl a csak egy bemenet van, de nincs kimenet. Az vajon mire jo.
Hiányzik a két GND-t a lehetö legközelebb össze kell kötni és azonnal a táp GNDjez kell vezetni. A rajzodbol ez gyanusan hosszú vezetékekkel van megrajzolva ( persze attol még jo lehet, de nézd meg.)
A PC6 a RESET is. Ha másra nem használod akkor nagyobb kondit is tehetsz oda.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2022
(#) exup74 válasza Massawa hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
A cucc csak akkor resetelődik, ha egy bizonyos konnektorról van táplálva és beindul egy ventilátor. Sok minden hiányzik, mert sok dolog van még rajta pl 4db 10k NTC hőmérő 4DO optokapuval meg 4DI és egy rs485átalakító modbus-ra. Működik most tökéletesen, mert egy másik dugaljba van most dugva, de örülnék, ha tudnám hogyan küszöbölhető ki a másik dugaljból, mert a reset idő alatt nem látszódnak a hőmérsékletek. A rajzomon lévő vezetékhosszak nem méretarányosak. A dióda nekem is polaritás miatt van, de letudom szedni róla. Az 1 bemenet az a reset láb, amit fontosnak találtam a hiba okán megrajzolni.
(#) proba válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
A tápegység cserért is megpróbálnám. Némelyek a 230V és a kimeneti test közé mindenféle kondikat pakolgatnak, lehet az elektronikád azt sem szereti. ( főleg ha valamely periféria a földdel érintkezik.... Lehet egy trafós táp volna az igazi.) Esetleg a dióda elé is egy kondenzátor....
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2022
(#) Bakman válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
A tápegység adatlapját meg kell nézni, mekkora a maximális kondenzátor, ami a kimenetére köthető. Ebből levonsz kb. 20 %-ot és egy közeli értéket raksz a 7805 bemenetére. 7805 bemenete és a GND közé, a lábakhoz a lehető legközelebb 330 nF-os kondi, a kimenete és a gnd közé 100 nF-os kondi, szintén közel, mindkettő lehetőleg kerámia. Kontroller táplábaihoz a lehető legközelebb 100 nF-os, azok mellé pedig 4.7 µF-os kondenzátorokat tegyél.

Nem feltétlen, de gond lehet abból, ha a kontroller lábai vagy tápvezetékei (beleértve a GND-t is) közvetlenül ki vannak fezetve hosszan, pl. valamilyen szenzor miatt. Ezek nagyszerű zavargyűjtő antennák.
(#) Massawa válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Ugyanazon a fázison van minden stekker?
Van PEN kapcsolat is a tápon ( zöld/sárga)?
Mérd ki van-e kapcsolat a táp negativ polusa meg a PEN vezeték között.
A PC6 lábra rakj nagyobb kondit (akár 10 µF is lehet).
Van bármilyen galvanikus kapcsolat egyébb berendezéssel? ( pl RS485).
(#) exup74 válasza Massawa hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
A 230/12V táp csak 2 vezetékes, azon nincs földelés. Egyedül a bus hálózat vezeték árnyékolása van az eph-n a kiindulási pontnál. Próbálom összeszedni az itt kapott infókat egy csokorba és kb mindet megcsinálni, de tesztelni már csak sajnos jövőre tudom, mert akkor tudom a "javított" modult a zavaros helyszínre vinni. Itthon semmi nem zavarja, akárhonnan táplálom.
(#) Massawa válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Nem tudom mi az az eph, de ha valami központban vagy, akkor oda kell figyelni, mert általában 2 fajta hálozat van ( néha szines falistekkerekkel szokták megkülönböztetni). Az egyik a mezei hálozat a takaritoknak stb porszivonak, a másik meg a technologiai. Ha a kettö valahol kapcsolatba kerül akkor mindig balhé szokott keletkezni.
Szoval ezekre vigyázni kell, mert az ember könnyen balhéba kerülhet.
(#) proba válasza exup74 hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Idézet:
„A 230/12V táp csak 2 vezetékes, azon nincs földelés”

Ha kapcsolóüzemű, akkor vagy le van földelve a kimenő negatív, vagy azzal bizonyos mértékben egyenrangú módon egy kondenzátoron keresztül van a hálózatra kötve a negatív. Ritka az olyan táp, ami kapcsolóüzemű, és független a kimenet a hálózattól. Amit érdemes kipróbálni, több táp, valamint a tápot fordítva bedugva ( fázis nulla csere ) is jelentkezik e a zavar. ( lehet az adott konnektor csak abban bűnös, fel van cserélve benne a fázis nulla)
(#) Bakman válasza proba hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Kapcsolóüzemű tápegységek kimenetét nem szokták földelni a tápegységen belül, egy kondenzátor sem egyenértékű a galvanikus kapcsolattal.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Sajnos nem mindig van igy. Mindenképpen minden kapcsolotápot, ami a hálozati oldalon 3 polusu kábellel, csatlakozoval rendelkezik, ki kell mérni, hogy van-e kapcsolat a földelés (zöld sárga) és a kimenet között.
Sajnos még egy gyárton belül is különbségek vannak. Egy ilyen félresikerült laptop táp miatt sikerült kinyirni egy méregdrága berendezést.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Biztos, hogy vannak ilyen elvetemült gyártók de nagyon nem ez a jellemző. exup74 tápegységének még védővezető csatlakozása sincs, szép is lenne, ha valmelyik 230 V-os pontja össze lenne kötve a kimenettel.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Nyilván, ezt tisztáztuk korábban, hogy az ö tápja csak 2 polusu hálozati kábellel rendelkezik.
Épp ezèrt kérdeztem, mert sajnos inkább káosz van a kapcsitápok körül.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Én proba kolléga írására reagáltam elsősorban. Olyan nagy káoszt nem látok, inkább elvétve lehet ilyen. Hirtelen körbenéztem a raktárban egy műszerrel, nyolc tápegység van benn (különbözőek, gyártóra, típusra), egyikben sincs összekötve a földelés a kimenettel.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Az én raktàromban meg van egy láda márkás laptoptáp, amit összeszedtem a cégben, amikor kinyirtuk a méregdrága technologiát. Érdekes modon abszolut semmi különbség nem volt az ugyanolyan tápok között, csak az egyikben megvolt az átkötés a másikban meg nem. Sajnos szétszedni nem lehet, igy be kellett mindet gyüjteni, nehogy megint baj legyen.
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Idézet:
„egy kondenzátor sem egyenértékű a galvanikus kapcsolattal.”

Ez igaz, de a védőföld és a dugasztáp összeveszhet egy kondenzátoron keresztül is. ( Volt olyan tápom, amibe túl nagy kondenzátort sikerült gyárilag tenni, Arról a tápról menő Arduinó programozáskor érdekes módon viselkedett. A számítógép csak tilinkózott, az új hardvert találtam meg elveszett a soros port között, pedig csak a usb soros átalakító rx tx gnd lábait dugdostam a panelra...) Addig nem is aggasztott míg egyszer nem éreztem hogy bizserget a test, és a védőföld között....
(#) benjami válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Biztos? Az összes PC tápban (amivel eddig találkoztam) a kimeneti GND egy az egyben a védöfölddel össze volt kötve.
(#) Bakman válasza benjami hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Ipari alkalmazásról (tápegységről) beszéltünk, nem számítógép tápegységről.
(#) Bakman válasza proba hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Összevezethet, de egy x nF-os kondenzátor és a galvanikus kapcsolat között van némi különbség.
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Némileg van, de bajt a kondenzátor is okozhat. A készülék gyengeáramú test / - kábelein ott kóricál a pár nanon keresztül a fázisból a védőföld felé folyó áram. Ez ugyan nem sok, de adott esetben túl sok is lehet. ( zavarszűrésnél ennél kevésbé direkt jeleket szoktak üldözni....)
(#) Massawa válasza benjami hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Egy bépitett fémvázas szerkezetbe ez kötelezö.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Kivéve ha kettős szigetelésű, mert akkor meg egyenesen tilos.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Hát egy fém dobozt meglehetösen nehéz dupla szigetelésünek eladni…
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Ennek ellenére egy csomó fémházas készüléken ott a jelzés. Lásd pl. a DVBT beltéri egységeket, egyszerű 2p dugvillájuk van.
(#) exup74 válasza exup74 hozzászólására (») Dec 20, 2022 /
 
Sziasztok.
Fejlemény az ügyben, hogy a 230/12v táp L és N pontja valamint + - pontja között 20Mohm állásba is szakadást mutatott a műszer, de kondenzátor mérésbe 606nF. Emiatt úgy döntöttem, hogy a 7805-öt lecserélem egy izolált 12/5v Táp -ra. És láss csodát a hiba megszűnt. Akármelyik dugaljba dugom a cuccom, nem zavarja semmi. Pedig azt gondoltam, ez megfelelő Táp . Köszönöm mindenkinek.
Következő: »»   12 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem