Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   132 / 137
(#) mek-elek válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
"Nem értem, mit értesz rendszerben gondolkodás alatt"
Mondjuk a leggyengébb elemét. Nem tudom mit nem lehet érteni azon, hogy mindennek ára van. És nincs értelme költekezni egy rendszerelemre, ha a többi nem kategóriatárs. És ebben a táp minősége is benne van. És ha van egy közel egységesnek mondható rendszered, és nincs hozzá megfelelő hanganyagod, nem fogod megtudni, hogy hogy szól amid van, vagy esetleg mi a gyengéje, amit esetleg korrigálni kellene. Nálam az "elszínezés" önmagában értelmetlen szó a háttér részleteinek ismerete nélkül. Az élethűségről beszélni, mit említettem, megint értelmetlen, mert mindenkiben ennek alapjai lehetnek eltérőek, és érdeklődésfüggőek. És az úgynevezett "hallás" igen szerteágazó, és körülményfüggő dolog. És van pszichés háttere is. Szóval nem csak úgy adódik, mint életjelenség. Nem vitatva amit mondtál, nem kizárva azt, csak mint lehetőségfajta a visszaigazolásról, akit kedvelek, annak nem biztos, hogy a véleményemmel "fájdalmat" okoznék.
(#) Mócsing válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 28, 2022 /
 
Kérlek szépen ,én is csak reménykedek benne hogy olvassa a topicot és elmondja a részleteket .
(#) segítő hozzászólása Nov 28, 2022 /
 
54321-zero
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2022
(#) etilalkohol hozzászólása Dec 5, 2022 /
 
Sziasztok, idő előtt (lehet a Mikulás járt el érdekemben megérkezett a TPA3255, integráltam is a rendszerembe.
Nagyon jó hangilag, belekötni sem tudok, ellenben az A osztályú nyugalmát nem tudja hozni (próbálok nem 'ezotérikus' lenni, csak nehéz egy hangot/érzést körül/leírni)...
(#) Ge Lee válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Nem tudom vajon mi lehet az az A osztályú nyugalom. De egy A osztályú (a színezősök) tud lenni kellemesen meleg, lágy, finom, stb, ilyen lelket nyugtató, melengető, afféle jazz lokál hangulatú, meg tud lenni annak teljesen az ellenkezője is, erős, lendületes, dinamikus, élő zenére hajazó. Ki ezt szereti ki azt. Én speciel ezt is azt is.
(#) etilalkohol válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Talán a: "lelket nyugtató".
Majd végzek méréseket (RightMark Audio Analyzer), mivel egy rendszerben van, így nem lényeges, hogy pontos-e a mérés, mert a különbségeket akkor is ki kell adnia (minden mérés összehasonlítás).
Ami már biztos, hogy a csőhangmodulátort a TPA-val sem hallom, ezért valószínűleg nem az 'A osztály magasabb második felharmónikus többlet' jellege miatt nem hallottam eddig sem - simán lehetek süket is ehhez, hiszen a bolha füle is a lábában van
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Szia .
Tudsz mérni torzítást ?
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Üdv! Elvileg a RightMark Audio Analyzer mér, azaz igen.
Kérdés, hogy mennyire lesz valós... ezért is írtam, hogy mint összehasonlítás inkább használható.
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Jó lenne tudni ,mennyi lehet a torzítás a csőhangmodulátor bemenetén .
Mert ha kicsi a torzítás hiába szűri ki a páratlan felharmonikusokat , a meghagyott páros felharmonikusok szintje is olyan kicsi lesz hogy érdemben nem befolyásolja a hangot .
Próbaképpen érdemes lenne valahogy megnövelni a torzítást . Szerintem .
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Ki fog derülni a valami vagy a semmi, ellenben a semmi is valami..
Anno próbáltam magában mérni, hátha látom azt, amit nem hallok, de csak egy kis THD csökkenés volt tapasztalható, ami inkább abból adódott, hogy rákapcsolva (relé kapcsolta) a mérőkör (vezeték kb. feleződött) csökkent ill. maga az áramkör is csinál valamit, ha mást nem kb. egyszeresen erősít.
Az tetszett meg ebben a csőhangmodulátorban, hogy nagyfesz mentesen csempészné be a csőhangot.
Anno 2db R4902-es rádió végfokából már összeraktam sztereó csöves erősítőt és annak a hangja nagyon bejött (pedig az átvitele és a teljesítménye is elég csapnivaló), ezért is keresném azt a megoldást, ami csövesítené a hangot...
Lehet egy csöves hangszínszabályzót kellene beépítenem, a mostani modulátor is a hangszínszabályzóval van egybeépítve.
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Rákerestem a csőhangmodulátorra ,de semmit sem találtam . Honnan a kapcsolás ?
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
(#) segítő válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Idézet:
„Ránézésre is látszik, hogy az anódáram függése az anód- és rácsfeszültségtől csaknem lineáris. Megfelelően visszacsatolt pentódás fokozatokkal tehát jó lineáris hangerősítők készíthetők: eltűnik a "csöves" hangzás. Nem véletlen, hogy az audiofil csöves erősítőkben mindíg találunk triódát.”

Hm. A diagrammon egy triódának kötött EF80 pentóda karakterisztikája látható. Persze hogy lineáris.
Amúgy a mondanivalóját a cikknek nem sikerült kihámoznom.
A tértöltés a csöveknél létező fogalom, de inkább egy cső tervezésénél, nem a felhasználói oldalon.
Amúgy a cikkben meglehetősen sok az ellentmondás..
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2022
(#) segítő hozzászólása Dec 11, 2022 /
 
Elnézést, ez OFF. Nem A osztály. Mint fentebb több sem.
(#) Ge Lee válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Lehet ezekkel szórakozni, de majd rá fogsz jönni hogy amit keresel ahhoz bizony cső kell. Túl nagy fesz sem feltétlen kell, tettem be régebben rajzot ide, 140-160V anódfesz kell a végcsőnek, ahhoz meg lehet kapni bárhol egy 110-115V-os trafót. A meghajtásnak annak már kell, de azt meg el lehet intézni 2db egymással szembefordított 3-6VA-es nyáktrafóval. És akkor ott van még a kimenő, amíg nincs rendes, próbára annak is megteszi egy 230/24V-os mezei trafó, ha tudsz bele tenni 1-2 tized mm légrést.
(#) etilalkohol válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Az R4902-ből elvileg meg kellett maradnia ECC85-nek. Találtam egy gitárerősítős rajzot ( http://www.bsselektronika.hu/old/index.php?w=QgFSrw5kn1 ), amiben ezt használják előerősítésnek és hangszínhez is. Nos ebből ha a bekarikázott részt betenném a hangszínszabályzóm után (persze egyszeres erősítéssel), akkor talán kiderülne, hogy visz-e bele csöves hangot (- ha mégsem, akkor sem nagy veszteség, mert csak porosodik valahol a cső úgy is). Talán ennyi erőfeszítést még megér a dolog...
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2022

csőhang.gif
    
(#) Ge Lee válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Ha azt a bizonyos kellemesen színezős hangot keresed akkor az a fokozat azt nem fogja bevinni.
(#) etilalkohol válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
A hangszínszabályzó rész bevinné? - cikkben a fentebbi rajz...
(#) Ge Lee válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Nem tudom.
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Csak egy ötlet .
A osztályban üzemeltetni az ECC85-öt .
(#) CIROKL válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Önállóan az SRPP fokozat nem fog sokat jelenteni a csöves hangzásban, egy kicsit túlfokozva már van rá esély.
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Igen, még az is beugrott, hogy az R4902-es végfokok megvannak és ha abból ki lehetne csatolni a jelet, akkor elvileg csöves hangja lenne de az egy 'nagy' erősítésű végfokcső, amit visszafogva kellene működtetni... ágyúval-verébre
Továbbá egy akkora megoldást kerestem, ami beleférne az előerősítő/dac/bemenetválasztó/hangszínszabályzó dobozába (régi XT házba van építve és kb egy dupla HDD helyem lenne rá, de a csövek fűtenek) is, már látom, hogy ez nem fog menni, így külön külső egység lesz ami a jelutat nyújtja... ez van.

ECL86.jpg
    
(#) etilalkohol válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
No ez ígéretesen néz ki, ahogy olvasom kis erősítésű a cső alacsony zajjal.
Lehet róla többet tudni, meg lett építve/hallgatva, kb. mik a paraméterei?
Az R4902-es rádió (ECL86-os cső) trafói táplálásnak elég lenne próbához (az adatlap http://www.radiomuzeum.hu/images/sm/r4902.pdf szerint 50VA-es a hálózati trafója, ebből nekem oldalanként van egy)?
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Honnan gondoltad a kicsatolást ?
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Passz, tarfó előttről lenne jó, mert a rossz átvitelt a kimenőtrafó okozza szerintem (ellenben az is a lelke hangilag), bár próbaképp nyilván a hangszórókimenetről lehetne egy fix ellenállással terhelve és azzal párhuzamosan egy potival visszavenni a szintet...
(#) Mócsing válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
A pentódát triódának kötni ? Nálam okosabbak megtudják mondani jó lenne e úgy .
Szerintem a triódának csövesebb hangja lenne ,és az is valószín hogy a trafóra is szükség van
ehhez .Jó lenne ismerni az átvitelét .
(#) etilalkohol válasza Mócsing hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Egy nagy hupli (domb) volt az átviteli görbe: magas tuti semmi. Szerintem ezért is volt olyan életszerűen valós a középtartománya, nem ott emelt ki, hanem csak azt vitte át de azt gyönyörűen
(#) tothbela válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 12, 2022 / 1
 
Ha a csöves erősítő nem erőteljesen visszacsatolt, akkor a kimeneti impedancia nem nulla, azaz az átvitelt a terhelés impedancia menete erősen befolyásolja. Gitárerősítőt próbáltunk keverőre kötni úgy, hogy a saját hangsugárzója ne szóljon. A előfok utánról nem jó, mert nincs sávhatárolva a hang, meg sok egyéb ok miatt is erőtlen ott a jel. Marad a hangszóró kimenet, de ellenállással terhelve nudli az egész. Kell egy rendes műterhelés, ami követi az igazi hangszóró impedanciamenetét. Néhány ellenállás, kondenzátorok, valamint három induktivitás, amiből kettő légmagos, egy pedig lemezelt magos. Esetükben egy légréssel ellátott hiperszil vas volt kéznél, az lett az alany. Na ez már jó volt. Visszakapta az erősítő a rendes terhelését. Persze nekünk még kellett egy kabinet szimulátor is utána. Ezt sikerült is passzívan megoldani. Az 50-100W jelből maradt a végén 300-700mV szimmetrikus vonali feszültség 600 Ohmos impedanciával.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2022
(#) CIROKL válasza etilalkohol hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Több példányban is került megépitésre hallgatva rendszeresen van több hibridemben ez van megépítve meghajtásként, nem tudom milyen paraméterre gondolsz ?
Anno évekkel ezelőtt amikor csöveztem akkor sokat méreggetem de az önállóan kevés hallani kell az mindent elárul .
Pŕobára elég a trafód.

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2022
Következő: »»   132 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem