Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   273 / 274
(#) Dióda hozzászólása Máj 22, 2021 /
 
Feláldoztam két ic-t hogy mi van benne.
Próbálltam jól megfotózni kitudja jó lessz-e.
Egyik tda2050a a másik lm1875.
(#) Suba53 válasza Dióda hozzászólására (») Máj 22, 2021 /
 
Fölösleges volt tönkretenni őket. Ebből így nem derül ki semmi.
Max annyi, hogy a két szilícium mérete esetleg eltérő, de ez jogos is.
Vagy esetleg megbújik a műhelyedben egy nagy felbontású mikroszkóp, amivel a chipek rajzolatát össze tudod hasonlítani ?
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2021
(#) Dióda válasza reloop hozzászólására (») Máj 23, 2021 /
 
Összeraktam a 1875-el a cuccot.
Egész tűrhető.
Igaz hogy tápot csak 2x18v-ot kap tápnak így egyértelmű hogy annyit szól amennyit.
A bt modul plussz passzív hangszín utánn a gyári beállítású végfok nem is rosszul teljesít.
Igaz hogy ha minden csutkán van sem torzít egy hangyányit sem.
Erősebb szoba hangerőt produkáll. Így nem is bántom a végfok erősítését.
Érzésre kb 2x10-15watt között zörög ami egy rádiónak bőven sok is.
Melegedés egyenlő a semmivel. Kár volt akkora bordát tenni rá.
Bár mindíg túlzásba viszem az ilyesmit.
Tudom a doboz túlzás neki mert marhanagy de ez van.
Még kap egy vékony előlaplemezt ami a fölös likakat elfedi illetve ad egy kis esztétikai kinézetet is.
(#) reloop válasza Dióda hozzászólására (») Máj 23, 2021 / 1
 
A lényeg, hogy elfogadhatóan működik.
Rádiónak 2x5 W is elég, csúcson járatva amellett is csak kiabálva lehet beszélgetni.
Most építek egy kivezérlésjelzőt. Tuningolnom, hogy 50 mW alatt felgyújtsa az első LED-et. Bármennyire hihetetlen, a műhelyben az 50-100 mW tartomány kiszolgálja a háttérzenét.
(#) Dióda válasza reloop hozzászólására (») Máj 23, 2021 /
 
Megértelek.
Most már tegnap óta itt zörög mellettem és a bt modul 30-as hangerejéhez képest 10-en járatom így is bőven jó. Hatalmas pozitívum hogy a rádiója nem recseg egy hangyányit sem mert attól agyrohamot kapok.
Viszont azt furcsállom ebben a modulban hogy van rajta eq de csak a zenelejátszó módban működik (vagyis csak ott lehet állítgatni) . Érdekes.
Szerintem a passzív hangszín nélkül atomra túlhajtaná a végfokot.
Viszont nekem kell a ládák miatt hogy bt és rádió módban is legyen hangszín.
Van egy ugyanilyen végfokpanelem azt lehet (sőt valószínű) hogy majd a 2050-el rakom össze és megnézem mi a külömbség.
Ledes kijelző 50mW-hoz érdekes lessz.
A végfok kimenetére szánod vagy a jelre amit a végfok kap?
Jelre szerintem hatalmas erősítésű cucc kell a ledmeghajtásba.
Hangszórókimenetre kötve annyira szerintem nem vészes.
(#) reloop válasza Dióda hozzászólására (») Máj 23, 2021 /
 
Írok, ha beépítve és bemérve készen lesz. A cél 10 LED-del 40 dB átfogás. Ez a gyakorlatban azt jelenti 10 mW-nál 1, 100 W-nál 10 LED világít. Most költöznek az alkatrészek a breadboard-ból a NYÁK-ba
(#) Dióda válasza reloop hozzászólására (») Máj 29, 2021 /
 
Nos hosszabb tesztelgetés utánn rászántam magam hogy kicserélem a végfok ic-t.
Mivel a táp +/-18v így a zacsekba ugotva úgy döntöttem hogy beleteszem az utc tda2030-at.
Annyit még elkövettem hogy kivettem a passzív hangszínt csere előtt és úgy hajtottam a végfokokat.
Fura az eredmény. Az utc tda2030-al van magashang és valahogy erőteljesebb a hangja.
Az lm ic-vel hamarabb kezdett el torzítani.
Jelenleg a tda ic-vel szól itt mellettem és valahogy jobb a hangja igaz mindez most közvetlenül a bt modulról.
Érdekes eredmény.
(#) tothbela válasza Dióda hozzászólására (») Máj 29, 2021 /
 
Szia!
Igazi összehasonlítást csak akkor lehet végezni, ha egyszerre csak egy dolgon változtatsz. De nem is ezért írok. Az LM vélhetően hamis, de ami nagyobb baj, lehet hogy nem is TDA van átcimkézve. Van a birtokomban ilyen multiwatt 5 lábú IC valami power opa. Egy kis CRT tv eltérítője volt valamikor. Mivel a CRT tv-k már nem kérnek ilyen IC-t, talán eladják erősítőnek. 1A garantált kimenő áram, 40V körüli táp, 10kHz körüli sávszélesség. Meghallgattam, még szól is valahogy. Simán berakható mind az LM, mind a TDA helyére.
(#) Dióda válasza reloop hozzászólására (») Máj 30, 2021 /
 
Az agygörcs elkapott ettől a végfokpaneltől. Bekötöttem a bemeneteit fajentos árnyékolt kábellel megjelent egy kis brumi. Namondom bele vissza a passzív hangszín. Érdekes hangot adott és mintha a végfok bemenete szabadban lógna és összeszedné az összes zajt a környezetből úgy szólt.
Bemérgesített hogy mi a haragért szedi össze az összes zajt amit csak lehet így elkezdtem átszervezni a vezetékelést. A végfok két bemeneti testjét összekötöttem majd ráhúztam a pufferek középpontjára onnan a fémházra. Az árnyékolt kábelt kihajítottam belőle és sima 3 szál dróttal kötöttem be a jelet úgy hogy a hangszínről érkező test megy az összesített testponthoz. Eredménye az lett hogy csönd van és csak a bt modulnak az üzemzaja jelenik meg maxi hangerőn.
Így azt hiszem befejezettnek tekintem elektronikailag a dolgot. De hogy árnyékolt kábellel rosszabb mint csupasz egyszálas vezetékekkel ezt furcsállom.
(#) pixels válasza Dióda hozzászólására (») Jún 2, 2021 /
 
Ha a tápegység GND részét összeközösíted egy nagy csillagpontban, akkor a panelek között az árnyékolás bekötését elég az összekötő kábel egyik végén megcsinálni. Az árnyékoló szerepe még megmarad, de nem alakulhat ki így földhurok.

A bluetoth modult érdemes galvanikusan elválasztani, hogy a rádióadás zaja ne hallatsszon bele a hangba. Ezt két úton tehető meg:
- Izolált DC-DC konverter a bluetoth modul számára.
- A hangkimenet audio transzformátoros leválasztása.
Valójában ez is a földhurkot fogja megakadályozni.
Szerk: ebben az esetben a bluetotth modul audio kimenet GND-jét viszont tovább kell vezetni az előfokhoz, hiszen a galvanikus leválasztás (izoláció) miatt a hang jelkábel földelése elválik az egész erősítő áramkör földelésétől (tehát azt oda kell vezetni)
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2021
(#) bitboy95 hozzászólása Dec 28, 2021 /
 
Sziasztok!

Megépítettem ezt a kitet: Bővebben: Link

Egy 19.5V-ot kiadó 3.4 A-s laptop táppal hajtom, meglepően jól szól, és az lenne a kérdésem hogy ha kicserélem az audio bemenet elektrolit kondiját egy azonos értékű (2.2 uF) fólia kondira akkor még jobb lenne a hangminősége? Mondjuk egy ilyenre : Bővebben: Link
(#) Suba53 válasza bitboy95 hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Próbáld ki. Egy ilyen kis mezei erősítőnél nem hiszem, hogy olyan sokat számítana.
De a te füleddel te tudod érzékelni, ha van különbség.
(#) dB_Thunder válasza bitboy95 hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Idézet:
„még jobb lenne a hangminősége”

Ezeknél nem igazán beszélhetünk hangminőségről! Teljesen felesleges kínlódni velük.
(#) bitboy95 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Idézet:
„Teljesen felesleges kínlódni velük.”


Hiszen erről szól ez a topik .
(#) ferci válasza bitboy95 hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Ha jó polaritással tetted be az elkót, akkor mindegy, melyik van bent.
Természetesen "sznobéknál" már nagy különbség is lehet.
(#) lukacsp válasza ferci hozzászólására (») Jan 4, 2022 /
 
Ezen a ponton szeretném megkérdezni, hogy ha be/kicsatolónak úgy adódik, hogy elkót teszünk be, akkor mi a "jó polaritás"?
(#) ferci válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 4, 2022 /
 
Általában egy audio kimenet meleg pontja kondenzátorral van kicsatolva és nem valami dc, pár voltos szintről. A követő erősítőd legközelebbi dc pontja viszont valamilyen pozitív feszültségen van ( nem negatívon, mint egy Sokolé ).
Ebből az adódik, hogy az erősítőd direkt bemenete felé nézzen az elkó negatív oldala, ami "testelődhet" bármivel, amit oda csatlakoztatsz, a pozitív oldala pedig már az erősítőt látja.
Amikor nem tiszta, az előző valami kimenet és az erősítőd bemenete milyen dc szinten van ( ha dc..), akkor pedig egy dc mérés döntse el.
Kicsatolóként betéve, az előzőeket figyelembe véve az elkó negatív oldala lássa a terhelést ( mint sok egytápos kis erősítőknél, ha a gnd a negatív ).
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2022
(#) zoka hozzászólása Júl 4, 2022 /
 
Sziasztok!

A TDA2050-et néztem, kb. +/-20V elég lenne neki. Ezeket meg tudom hajtani úgy, hogy veszek két kapcsolóüzemű tápot, pl ilyen műanyag tokozottat, amit LED-eknek szoktak, és összekötöm a két tápot (+ +/- -)vagy mindenképpen torroid kell? Mi lenne a legolcsóbb megoldás?
Arra gondoltam, hogy építenék 6 egyforma panelt, és egy 5.1 számítógép hangkártyáról hajtanám. Mit javasoltok? Ezt néztem ki.

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2022
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Júl 4, 2022 /
 
Szia! Lehet a táp kapcsoló üzemű, de olyat válassz amit erősítőhöz terveztek. Bírja a terhelésváltozást, képes legyen valamennyi csatorna csúcsáramának egyidejű kiszolgálására.
A linken szereplő panelterv a bemenetnél hibásnak néz ki és a GND kialakítása az elemei szabályokra fittyet hány.
(#) zoka válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2022 /
 
Szia! Köszönöm az infót, még a TDA1554-e gondolkodom (3 IC), az kisebb teljesítményű, de ahhoz van itthon 1 tekercses toroidom. 80VA kicsit szűkös, de jó nagy pufferral otthonra nekem elég.
Bővebben: Link
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Júl 4, 2022 /
 
A szatellit csatornáknak elég a 6 W single-ended, a szub legyen híd-kapcsolás! Így kijössz két IC-ből és a trafó is kényelmesen elviszi. A linkelt NYÁK tervezője már nincs a sorainkban, mellőzném az észrevételeimet. Úgy is saját tervet kell készítened, mert a jelföldeket közösítened kell, vagy legalább egy közös csillagpontból kell indítanod, hogy ne legyen földhurkod. Ide jön majd a referencia feszültség szűrése is. A koppanásgátló alkatrészeit szintén beépíteném.
(#) zoka válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Azért gondolkodtam, a szat-oknak is BTL-ben, mivel azok 8 Ohm-osak, a Subwoofer pedig 4, így eleve azokra maximum 8-10 Watt jutna. Anno volt egy ilyen konstrukcióm, és úgy ahogy mondod, koppant rendesen az induláskor. Valamint halkan búgott is, akkor ezek szerint maga a kapcsolás, vagyis ezen nyákterv lehet a ludas. Emlékszem, kis teljesítménye ellenére hihetetlenül "hangosan" volt képes megszólalni a szobában. Nekem sajnos már nincs igazán időm NYÁk-ot tervezni, illetve magamtól nem is tudnék talán jobbat. Talán emlékszel még a TDA7293 topikban készítettem egy kétoldalas tervet, és az 4 Ohm-on 150 Wattot is leadott gond nélkül, mostanában viszont "rengeteg dolgom van". Ha a fenti BTL kapcsolásból indulok ki, amit még szegény Pedro tervezett (ismerem egyébként személyesen, anno a boltjába jártam), mit javasolnál lehetne úgy módosítani, hogy "lekaparok" egy vezetőpályát vagy épp "hozzáforrasztok valamit, hogy korrekt legyen és ne búgjon?

Köszi szépen
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Nagyobb lélegzetű feladat, igyekszem rá mielőbb időt szakítani.
(#) zoka válasza reloop hozzászólására (») Júl 6, 2022 /
 
Köszönöm, lényegében 3 ilyen kis nyákot vennék,egy 3 ICs erősítő lenne, elvileg elég lesz a 80VA toroid is, tennék rá egy nagy 25 Amperes Graetz hidat, meg kb 40-60000 µF puffert, és akkor elég dinamikusan szólna, a csúcsokban, de lehet, hogy rossz az elméletem.
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Júl 7, 2022 / 1
 
A hat csatornás erősítő kialakítását a TDA1554Q témában találod.
(#) Koczián László hozzászólása Szept 18, 2022 /
 
Tisztelt Uraim !
Építettem egy erősítőt a TDA 2030-al. Szépen szól.A puffer elkó kb.10.000 uF. A tápfeszültség 25 V.
A kimeneti elkó 3.300 µF + 10 nF párhuzamosan. A néhai NDK-ban is gyártották ezt az IC-t,ez elviselte a 40 V-ot is. Ha kell,szívesen átküldöm az adatlapját.
Üdvözlettel : Kóczián László
(#) KBal76 hozzászólása Dec 14, 2022 /
 
Sziasztok! Van két azonos típusú 5.1 hangkeltőm, de belül nagyon eltérőek. Meg hangra is. Az egyikben tda2030 van, a másikban utc2030. Utóbbinak egyáltalán nincs alapzaja, ha nem világítana az eleje azt hinném áram alatt sincs, a tda-s pedig már-már zavaró brummot hoz, mármint a sub hangszóróra, ahol hídban vannak. A szateliteknek nincs zajuk egyiken se.
Van mód ezt a zajt kiküszöbölni?
A zajosban frissre cseréltem minden táp kondit (2x16V a tápjuk) próbából megdupláztam a gyári értéket, nem tápból jön. Lekötöttem az előfokot, (ami csatornánként jrc4558, ki is vettem, lecseréltem foglaltra és bepróbáltam tl071-et, jobb lett de nem a zaja), mute áramkört kikötöttem, nem itt szedi össze. Másik gond hogy rossz helyen keresztez a szatelittel, szerintem mehetne több mély rájuk, ott kéne hangolnom a felüláteresztőt...szóval gondolom ócsították a zúgósabbat Érdekes hogy ebben ketté szedték a tápot, a sub híd külön trafóleágazásról megy. A csendesben egyről megy.
(#) kadarist válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 14, 2022 /
 
Szia!
Zaj alatt búgást értesz vagy sistergést?
(#) KBal76 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 14, 2022 /
 
Is-is. Ha lekapcsolom a tápot, a búgás eltűnik, sistergés marad (mármint a pufferek kisüléséig). Ez utóbbival megbarátkoznék, fehérzaj.
Sprektumanalizálással, 100Hz és felharmónikusai. Brumm, de nem elviselhetetlen, csak kiábrándító.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2022
(#) kadarist válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 14, 2022 /
 
Így nyilván tervezési probléma van a búgás hátterében. A földhurkot csillagpontos táp-elrendezéssel lehet minimalizálni. A csendes erősítőben ilyen megoldás lehet.
Következő: »»   273 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem