Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   395 / 398
(#) trabi007 hozzászólása Nov 27, 2022 /
 
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni tőlletek , mégpedig abban , hogy készülőben nekem is a quad 405- öm , és nemtudom mekkora grec kellene bele , amugy 2*42v egyenfeszültségröl megy majd , és 2db 10000uf-os kondi lessz benne , van 4A-es , és 6A-es meg vna 35 , és 50 A-es grecem is , de ha nem lenne muszáj akkor nem a nagyokat raknám bele?
(#) trabi007 válasza trabi007 hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Lefotóztam mik vannak , én inkább a nyákba forraszthatót raknám bele , ha megfelelne?
(#) reloop válasza trabi007 hozzászólására (») Nov 27, 2022 / 1
 
Szia! A 35 A-es jó, az 50 A-es nagyon jó. A nagyon jót raknám bele, az örök élet plusz egy nap
(#) trabi007 válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Köszönöm a gyors választ , és ezzel a segitséget!
(#) sándor67 hozzászólása Jan 1, 2023 /
 
Sziasztok! Biztos sokszor elhangzott a kérdés: Mekkora trafó kell két csatornás quadhoz? (Hány Va)
(#) reloop válasza sándor67 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Szia! Ne legyen 200 VA-nél kisebb és ne haladja meg a 300 VA-t, ha ±50 V-os lesz a táp.
(#) sándor67 hozzászólása Jan 1, 2023 /
 
Köszi! Hány voltosat válasszak? van 2x 28, 30 36 40 45 voltos.
(#) reloop válasza sándor67 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Az erősítő névleges működéséhez 2x36 V-os szekunder szükséges. Egyenirányítás, pufferelés után ebből alakul ki a ±50 V-os tápfeszültség. Amúgy építettem már 2x21 V-os trafóval, ami például szobában bőven elegendő.
(#) dB_Thunder válasza reloop hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Idézet:
„ne haladja meg a 300 VA-t, ha ±50 V-os lesz a táp”


Mi ez a hülyeség?!?
A 300VA épphogy elég egy sztereó Quadnak!

100W kimenő teljesítményhez legalább 150W felvett tartozik! Ez kétszer, és már nem is elég a 300VA! Tartalék sehol...
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) Alkotó válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 1
 
Reloop véleménye nem egyedülálló, és számos mérés is alátámasztja. Csak a fanatikus irányok gondolják szükségesnek a trafók túlméretezését (hasonlóan a pufferekhez).
Egyéni véleményem szerint a lényeg az effektív értékben van. Az a hallgatott műsor, amiben 100W-os csúcsok vannak (ez az erősítő maximuma), átlagában szinte biztosan kevesebb mint 50%-a ennek, sőt inkább csak 30%-a. Ha ezt elfogadjuk, akkor már a 300W is esztelen túlméretezésnek számít.
Természetesen lehet szinuszhullámra is méretezni, de ez több irányból nézve is kérdéses.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) reloop válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
A gyakorlati választ megkapod egy erősítő átlagos teljesítményfelvételének méréséből. Ha ehhez nincs eszközöd, vagy türelmed akkor olvasgass a Crest faktorról!
(#) Ge Lee válasza sándor67 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Ezt a kérdést több szemszögből is meg lehet közelíteni. Nyilván mivel zenei jelet fogsz hallgatni rajta célszerű arra méretezni, de meg lehet közelíteni úgy is, hogy ha 8 ohmos a terhelés, és mondjuk 48V a tápfesz, akkor abból 6A-es áramcsúcsok lesznek, és ezt vajon mennyire fogja tudni az adott trafó szekundere tolerálni, puffertől függően.
(#) dB_Thunder válasza reloop hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 2
 
Nem érdekelnek a félig meddig humbug crest faktor, PMPO, stb, meg a többi marketing hazugság, ami arra jó hogy megmagyarázzák miért spórolta ki a gyártó a szükséges tápegység teljesítményt!
Impulzus szerűen kell egy nem kicsi kondenzátort töltögetni, úgy hogy közben még az erősítő is kérhet 2x 3-4 ampert!

[quote]..erősítő átlagos teljesítményfelvételének méréséből. Ha ehhez nincs eszközöd../quote] Van! Tudás is, meg kb 25 évnyi gyakorlat is!

Sok erősítőnél lehet azt hallani is, hogy egyszerűen kifullad egy rendes mélytől! Utoljára egy Ágota 1200-esnél figyeltem meg ezt!
Lehet hogy csak minden 50. zenében, és csak 10 másodpercnyi szakaszában, de több olyan kedvenc zeneszámom is van, amiben majdhogynem folyamatos a mély, és az nem lábdob!!

Ha magamnak építek erősítőt jóra, lehetőleg kompromisszumok nélkül, biztos nem ezen fogok spórolni!!
2x 100W kimenőhöz én legalább 400VA trafót ajánlok, csatornánként legalább 6800µF kondival!

20 éve rengeteg bulit lenyomtunk 100-300w-ig tuningolt quad405-kel (akkoriban ez volt elérhető és megfizethető)
Rendesen tápolt alap Quad megette a Reflex RX500 erőt reggelire, a tuningoltakról már nem is beszélve!

Persze az aki csak otthon el zenélget annak még egy kispórolt quad is sok lehet..

Otthon most egy Yamaha 3x 70W erősítőm van üzemben, nem szokott probléma lenni ha épp fültokban kisflexszel vasat darabolok, a zenét akkor is hallom.

Téma számomra lezárva, mindenki eldönthet, hogy mit akar!
(#) reloop válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 2
 
Hál’ istennek!
(#) igyenes hozzászólása Jan 8, 2023 / 1
 
Sziasztok!

30 éve építettem a mellékelt Quad-ot. Barátomtól kaptam félig beültetett NYÁK-okat és azokat fejeztem be az Ő jól felszerelt műhelyében. Pakolás közben kezembe került minap, ma is működik.
Gondoltam megérdemelne egy pár új alkatrészt és egy szép új dobozt, plusz egy hangszóró védelmet.
Kérdésem a következők lennének:
- ez melyik panel / verzió? Található hozzá beültetési rajz még valahol?
- miket javasoltok cserére és mire? (végtranzisztorok, műv. erősítő, kondik). Megveszem bele a jó minőségű alkatrészeket, ha az a javaslat.
- hangszóró védelemre van valami jó ötlet /panel?
A tápja 2x26V váltó, 4x10k µF kondikkal (elképzelhető, hogy ezek is elmentek már az évek alatt).
Köszönöm előre is!
(#) szendi001 válasza igyenes hozzászólására (») Jan 8, 2023 / 1
 
Alapelv: Ami jó azt ne javítsd meg. A trafó mellett elfér egy Ebay es védelem. A doboz szerintem nincs földelve. Ezt nézd meg. Ha azért nincs, mert amúgy a bemenet a fém házon van és földhurkos, azt érdemes kiszigetelt verzióra cserélni. A potiba lehet, hogy kell kontakt spray. Ne bántsd tovább, az eredeti tranyók jók benne, a 10e µF meg tuti nem száradt még ki.
(#) szendi001 válasza igyenes hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Bővebben: Link Itt van egy értelmes védelem, a 2.0 verzió. Lehet, hogy kell egy mini trafó a másik mellé. Ha mindenáron valamit szeretnél kicserélni, a műveleti erősítő helyett tuti van valami audiofil verzió.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2023
(#) igyenes válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Köszi a választ. A teljes ház a táp oldali GND ( a 244C-nek is csak 2 lába van a panelban). A potit biztosan cserélni kell mert csak egy lineáris volt égen-földön így az került bele, de hát ugye messze van az ideálistól. Védelemre valami hasonlót (Bővebben: Link) néztem, ezzel a banános kivezetést is megoldanám
(#) CIROKL válasza igyenes hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
244 nek középen lévő csavar a harmadik lába!
(#) Ronin válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Semmi baj nincs a benne lévő műveleti erősítővel. Jó az.
(#) igyenes válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Köszi, ez megvan
(#) igyenes válasza Ronin hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Akkor a végén tényleg csak egy hangszóró védelmet kap
(#) igyenes válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Most értettem meg Kiszigetelt az RCA, de nem voltam rest odahúzni a házhoz Tehát akkor azt ott szépen felbontom a dobozt meg földelem?
(#) szendi001 válasza igyenes hozzászólására (») Jan 8, 2023 /
 
Lévén fém ház, azt mindenképpen földelni kell. A gyári erősítők kettős szigeteléssel vannak ellátva, nem mérvadó, hogy nem földelt a zsinórjuk. Adja magát, hogy így viszont földhurkos tud lenni a bementet. Érdemes jó földutat kialakítani, és nem lesz brummos. A védelem jó, de kell neki 12 volt. A műveleti erősítő nem rossz darab. Elég jól ,meg van építve a holmi, egy minőségi potit megér az eleje. Sok sikert!
(#) kameleon2 válasza igyenes hozzászólására (») Jan 9, 2023 /
 
Nekem az eredeti kéttekercses angol változatnak tűnik.
(#) Lengyelzolika01 hozzászólása Jan 9, 2023 /
 
sziasztok Skori quad 405 és más kapcsolási rajzoknál mi szerepe van a 0.091ohm ellenálásnak? illetőleg hogy lehet kimérni, milyen pontosságúnak kell lennie, hogyan lehet előállítani? itthon sok tv panel van esetleg azokból ? köszönöm!
(#) reloop válasza Lengyelzolika01 hozzászólására (») Jan 9, 2023 / 1
 
Szia! Az erősítő áramkorlátozója az ezen az ellenálláson eső feszültséget figyeli és kb. 7 A csúcsáramnál avatkozik be. Már többször szóba került, a 0,091 Ω megfelel a 0,1 Ω és 1 Ω párhuzamos eredőjének. Az ellenállás pontossága nem kritikus.
(#) breeemaster hozzászólása Ápr 17, 2023 /
 
Sziasztok! A képeken látható végfokhoz szeretnék kérni segítséget. Körülbelül 5 perc üresjárás után elkezd sisteregni meg az éles elmegy, utánna a védelem aktíválodik és elhallgat. Az összes dióda és tranzisztor cseréjén túl vagyok. Gondolom egy ellenállás lesz a gond de nem szeretném mindet kiszedni és lemérni. Tudnátok segíteni melyik részen keresgéljek? Kapcsolási rajzom nincs sajnos hozzá.

Köszönök minden ötletet és segítséget.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2023
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Szia! Az "éles" gondolom a magas hangokat jelenti. Ebből a tünetegyüttesből magas frekvenciájú gerjedésre következtetek.
Hasonló esetben a példakapcsolásban C9-cel jelzett 120 pF-os kondi elhangolódása a tipikus kiváltó ok. A kerámia kondik sajnos hajlamosak erre. Helyileg a relé és 081-es IC között félúton elhelyezkedő három kondi egyikére tippelek. Az alkatrészen lévő jelölés adhat biztos támpontot, amit a képről nem tudok leolvasni. A kerek barnát sárga pöttyel nézném meg elsőnek.
A hibás ellenállások enyhe mechanikai hatásra reagálni szoktak, javulnak, vagy még rosszabbá válnak. Megpróbálhatod szigetelt tárggyal végigmasszírozni őket.
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Köszönöm a segítséget, megnézem. Amugy a BD246 os tranzisztor középső lábán mikor még bekapcsolom és jól működik 0.94V mérek utánna folyamatosan emelkedik majd amikor a védelem közbelép akkor már 1.52V. Ezt is ez a kondi okozhatja?
Következő: »»   395 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem